Stop internarii copiilor in spital fara parinti!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Stop internarii copiilor in spital fara parinti!


Musafir

#401 Re:

2016-04-29 23:04

#385: -  

 Pt ca e capitala culturala europeans, si-au avut primar bun!! Eu astept sa se infirme stirea asta, mi se pare strigator la cer!!


Musafir

#402

2016-04-29 23:08

Am semnat aceasta petitie pentru ca am trait si eu cu baietelul meu astfel de sutuatii asemanatoare dar in Spitalul de Copii Louis Turcanu din Timisoara. Dragilor trebuie sa luam atitudine si sa avem curaj pentru copiii nostri. Asa am gandit si eu ca tot la ei ajung cu copiii si rau am facut.

Musafir

#403

2016-04-30 03:29

Am semnat aceasta petitie...pentru ca si eu sunt mama...n-as putea sa rezist sa-mi bad copilul...ca si in cazul mamicilor din sibiu....mi se pare o lipsa de respect a cadrelor medicale atat fata de parinti cat si fata de copilasi. Niste fapturi atat de cingase si firave care l-a o varsta atat de frageda,își adora mamele. In plus brutalitatea cu care sunr tratati este greu de imaginat,de suportat numai la auzirea lor,dar sa treci prin asa ceva. Mi se pare infiorator. Ma intreb oare,acei medici si asistentele nu au copii acasa? Li s-ar parea drept sa se comporte cineva in halul acela cu copii lor? Este imposibil,ar merita inchisoare pentru rele tratamente,pentru fiecare copilas care a suferit dupa mamica lui. Sa le fie rusine

Musafir

#404

2016-04-30 04:27

Am semnat aceasta petitie din solidaritate. Sunt mama!

Musafir

#405

2016-04-30 05:06

Am reusit sa fiu o singura data MAMA dar nu m-as desparti de copilul meu nici o secunda atunci cand are nevoie de DRAGOSTEA SI OCROTIREA mea.Mama trebuie sa fie alaturi de copilul ei !

Musafir

#406

2016-04-30 05:17

La Iasi este exact aceeasi situatie. Aceeasi cruzime fata de copii manifestata mai ales de asistentele care fac tratamentele si acelasi dispret din partea lor fata de mame, parintii copiilor. Am semnat pentru Sibiu, dar ar fi nevoie de o petitie pt toate spitalele din tara. Si adultii pacienti au parte de acelasi tratament inuman in spitale, incepand cu faptul ca nu ai dreptul sa iti vezi, ca pacient, fisa medicala! In spitalul de copii din Iasi, Sf. Maria, e un fel de lagar, am trecut in anul 2011 pe acolo, pt 7 zile, dar m-a marcat pt totdeauna ceea ce am vazut acolo si mai ales tot ce am suferit eu si baietelul meu care avea atunci un an si opt luni. TREBUIE profesionalizat personalul medical mediu, trebuie instruit, trebuie sa parcurga cursuri intensive de scurta durata, inclusiv de psiholigie, si abia apoi sa intre in spitale. Altfel, nu se va rezolva nimic. TOTUL depinde de calitatea oamenilor sau mai exact de stiinta de a fi OM. Va doresc mult succes si am speranta ca nu ne vom mai teme sa intram in spitalele de la noi, fie ca suntem adulti sau copii.
violeta

#407

2016-04-30 05:21

Semnez, nu e normal sa lași copilul singur


Musafir

#408

2016-04-30 05:26

Copilasii au nevoie de prezenta mamei lor,mai ales atunci cand sunt bolnavi.

Musafir

#409

2016-04-30 05:31

Sunt mama ,asistenta medicala si nu sunt de acoord sa imi fie internat copilul fara mine pentru ca stiu cat este de traumatizant pt copil,eu am fost internata cu ea si tot a zs cand am plecat ca nu mai doreste sa ajunga in spital.

Musafir

#410

2016-04-30 06:35

Este inuman ce se întâmplă acolo si este valabil si pt. Luther, alt spital "celebru" in Sibiu

Musafir

#411

2016-04-30 06:37

Este obligatoriu sa fi langa puiul tau cand este bolnavilor si nu numai!

Musafir

#412

2016-04-30 06:55

Sunt mama de 4 copii, este dureros si revoltator ceea ce am citit!

Musafir

#413

2016-04-30 07:00

Din păcate am avut 2 experiențe neplăcute in spitalul de Pediatrie Sibiu . Am avut norocul sa fiu internata alături de fiul meu datorită faptului ca este un copil născut cu probleme iar PTR personalul de acolo ar fi însemnat o responsabilitate in plus. Chiar si in prezenta mea am fost socata de felul cum se poarta personalul un ex : eram la toaleta iar una dintre asistente urla la fiul meu in gura mare:"UNDE-I MATA M-A". Pe lângă multe altele am intrat cu copilul pe piciorușe in spital u diagnostic de preînnoire iar in trei zile eram amândoi infectați cu rotavirus,când am întrebat medicul din ce cauza a luat rotavirus răspunsul aflat sec" De unde sa știu eu ce aveți voi acasă:(. In salon am stat 8 zile pe un scaun iar când veneau asistentele ma avertizau sa nu mai sed pe acel scaun pentru ca este doar PTR medic, in salonul nostru era o fetița de maxim 3 ani care plângea mereu nu era schimbată i se arunca pur si simplu sticla de lapte pe o noptiera in apropierea patului iar fetița trebuia sa își bage mânuțele printre gratiile pătuțului sa ajungă la sticla , unde mai punem ca laptele era fierbinte deci acea fetița putea sa se oprească in orice moment. Era schimbată de 2 ori pe zi si nu i se punea pampers asta in condiția in care fetița avea scaune apoase si vomita frecvent. Un calvar noaptea plângea ea plângea un băiețel de lângă salonul nostru si strigau pana adormeau. Iar doamnele asistente erau bine mersi in camera de garda uitându se la calculator. Dezastru , strigător la cer, un adevărat coșmar don care eu ca adult am ieșit in cu 9 kg mai puțin in 8 zile .Eu ca adult multă vreme după am avut coșmaruri si am plâns chiar dacă eram acasă la mine, am crezut ca voi avea nevoie de consiliera psihologică după aceasta experiența . Iar cât despre fiul meu chiar dacă am fost împreuna acolo totul sa imprimat in mintea lui iar la ora actuala dacă intram in Pediatrie chiar si după atâta timp îngheață si instantaneu urinează pe el. Rușine sa le fie ca își bat joc de micile suflete . Sunt ffff trista mereu când îmi amintesc aceste episoade.

Musafir

#414

2016-04-30 07:03

Este inuman ce se intampla in aceasta tara si mai ales in orasele mari! Nu mai lăsați pe nimeni sa va încalce drepturile părintești si mai ales drepturile omului! Mame,Tati fiti puternici si nu va mai lăsați copiii singuri in spital indiferent ce vi se zice! Eu sunt aproape de 30 de ani si încă imi aduc aminte de relele tratamente ale cadrelor infecte medicale! Rămân copilașii vostrii traumatizati si cu efecte negative asupra minții si trupului pe termen lung sau în cel mai rau caz pe toata viata! Nu va lăsați copiii pe mana nimănui! 3 zile de spital pot fi 30 de ani de chin mintal!
###

#415

2016-04-30 07:21

Am semnat pentru ca este inuman sa desparti mama de prunc, mai ales cand este bolnav cel mic. Parintele aduce alinarea sufleteasca, cea care ajuta in procent semnificativ la refacerea fizica si psihica a copilului. In asemenea conditii nici nu stiu de ce se mai intreaba de ce scade natalitatea. De ce femeile nu sunt nerabdatoare sa devina mame? E deasta... Aici gasiti unul dintre motive!!!


Musafir

#416

2016-04-30 08:41

Ce se intampla in spitalele sibiene are un nume maltratare infantila care este ilegala.Copiii sunt persoane care au drepturi ca orice persoana din lumea asta.

Musafir

#417

2016-04-30 08:56

Nu pot sa imi imaginez prin ce trec bietii copii.Nu se poate asa ceva.Unde sunt cei ce le apara drepturile date prin Constitutie??Cum pot fi tratati mai rau decat animalele??Sa fie dati jos cei de la conducerea acestui iad care permit asa ceva!!Ma doare sufletul la gandul ca niste pui mici trec prin asa chinuri!!
Smile

#418 Re:

2016-04-30 09:27

#1: -  

 Nu imi vine sa cred , nu am copii dar pot intelege reactia mamei pentru ca in romania traim oarecum cu frica , dar nu trebuie sa avem frica ii mai bine sa luptam pentru apararea cazurilor noastre decat sa lasam nesimtitii sistemului sa bage frica in noi , adevarul e ca daca mie imi dau copilul oparit , eu evit sa il las din nou pe mana  acelui medic, asistenta , spital si ma fac responsabila ca toata lumea sa afle cum mior tratat copilul si din fata spitalului nu ma misc pana nu vine televiziunea ziarele si redurile sociale  . Si imi caut viata de alta forma .

Dar reaponsabilii merita pedepsiti .

Si din nou vreau sa va spun ca , CU FRICA NU AJUNGEM NICAIERI  , SI CE CAUZA MAI DREAPTA DE CAT LUPTA PENTRU VIATA SI VIITORUL COPIILOR NOSTRI??  


Musafir

#419

2016-04-30 09:55

Indiferent de motivul invocat, o desprindere brutala de parinti, de mama in special, este traumatic pentru orice copil!! Daca este bolnav, pentru a se face bine are nevoie si de liniste si confort psihic, nu de agitatia in care intra pentru ca nu-si vede parintii, ci doar fetze straine.....

Musafir

#420

2016-04-30 09:58

Locuiesc in Germani de foarte multi ani si totusi Romania a ramas "casa" mea. Ma gandesc serios sa ma intorc la Sibiu. Dar mi se sugruma gatul gandidu-ma la asa scenariu. Baietelul meu de doi ani, singur, in spital...Incercam sa le oferim copiilor, ce e mai bun...ca dupa o sedere in spital sa se intoarca traumatizati . Nu se poate asa ! Mi-as dori tare mult sa puteti schimba ceva prib aceasta petitie!

Musafir

#421 Re:

2016-04-30 10:04

#413: -  

 Oooof. Imi pare asa de rau. Foarte, foarte trist...O imbratisare virtuala pt dvs si copilas.


Musafir

#422

2016-04-30 10:13

Am plans citind articolul...nu as putea suporta asa ceva pentru copilul meu si pentru orice sufletel! Ei au nevoie de alinare, mai ales cand sunt bolnavi!

Musafir

#423 Re:

2016-04-30 10:25

#2: -  

 


Musafir

#424

2016-04-30 10:34

Nu putem permite sistemului sa isi bata joc de copiii nostri.

Musafir

#425

2016-04-30 10:41

Nu cred ca poate exista asa ceva si nu cred ca un parinte isi poate lasa copilul singur, indiferent de varsta si de circumstante!!!!!! Spitalul este o institutie publica nu o inchisoare sau o camera de tortura de copii!!!! Nu cred!!!! Nici macar la o simpla febra copiii mei nu stau fara mine!!!! Eu sunt cel mai dr pt ei!!! Parintii sunt de condamnat, si intreaga comunitate din Sibiu, daca permit asa ceva...