Stop internarii copiilor in spital fara parinti!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Stop internarii copiilor in spital fara parinti!


Musafir

#501

2016-05-05 06:41

Pentru ca este inadmisibil sa internezi un copil mic bolnav fara ca mama lui sa fie langa el. Si pentru ca acele cadre medicale sunt fara suflet si incapabile sa trateze un copil.

Musafir

#502

2016-05-05 07:21

Mi se pare cea mai mare nedreptate adusa puilor nostri bolnavi cand au cea mai mare nevoie de mamele lor, iar noi, mamele, sa nu le putem fi alaturi. De ce in alte tari se poate? De ex. in Sofia, Bulgaria, am fost internata cu fetita de 1 an la infectioase, unde nici nu am platit nimic fiindca alaptam puiul !!! Altfel, ar fi trebuit sa platesc o suma modica atat pt un anumit tip de lapte praf, cat si pt patul pe care l-am folosit eu. Insa, datorita faptului ca ALAPTAM n-a trebuit sa platim nimic, si asta mi s-a parut o incurajare mare !! De ce la noi nu se poate??


Musafir

#503

2016-05-05 07:30

Pentru ca nu e normal sa ti lasi copilul de nici 1 an singur in spital.

Musafir

#504

2016-05-05 08:00

Este inadmisibil sa separi copilul de mama, mai ales cand acestia au cea mai mare nevoie sa le fi alaturi.


Musafir

#505

2016-05-05 08:13

E aberant sa desparti un bebelus de mama! E socant pentru ambii. E un sistem plin de A-BE-RA-TII.

Musafir

#506

2016-05-05 08:30

Am semnat aceasta petitie, pentru ca am ramas socata de cum sunt tratati copiii in spitalele din Romania.
Sonia Andras
Musafir

#507

2016-05-05 09:53

Eu credeam ca e ceva normal, de la sine inteles ca mama sa se interneze alaturi de copil. Este revoltator!


Musafir

#508 Re:

2016-05-05 11:12

#1: -  

 Eu am fost cu fetita în februarie anul acesta internata în spitalul de boli infecțioase....spital infectat cu un personal care ne pune copii cu buna Știința la traume și infecțiile existente acolo....am trăit o trauma acolo ..personalul intra dintr-un salon în altul fără sa se spele pe mâini. Fără sa poarte mănuși. Iau pus Branula fetitei pt perfuzie mau scos afara am văzut tot ce sa intamplat pe geamul de la usa ...doua asistente una care plecase acasa din tura de zi sa întors ca o chemarea cea din tura de noapte ca nu văzuse ca i se înfundate Branula veche a fetitei ...amândouă nici una nu sa spălat pe mâini innainte aia care venise de acasă îmbrăcată în hainele de pe strada .fără mănuși iau scăpat vena erau pline de sânge pe mâini .au lăsat acul pe pat copilul urla cat îl ținea gura cu același ac vroiau sai prindă o alta vena .am intrat peste ele ...au fost foarte enervante ca leam oprit ..și miau cerut sa semnez ca nu vreau sai mai pună Branula  ..doctorița de garda a venit ft nervoasa ca mai bine asi lasă copilul acolo și sa plec acasă...ceea ce nu am făcut...iau prins o alta vena cu aceleași mâini infecte ...când leam cerut explicații la nenorocirea pe care au făcut-o sub ochii mei s-o ca miau pus copilul în pericol să-l infecteze ...miau răspuns ca doar nu se infectează cu sângele ei....am ieșit pe semnatura ca nu mai vroiau să-mi dea drumul....erau copii cu hepatite .ecoli și ele nu se spălau niciodată pe mâini....tulburător am ieșit traumatizata de acolo ...eu nu am avut voie cu nimic la mine ..nici tel 3 zile nu am putut lua legătura cu familia...telefonul și toate lucrurile mele erau nesterile ...iar tot personalul avea telefoane vb la tel la mine în rezerva ...și bijuterii pe mâini...a lor erau sterile....nu va mai spun cum urlau copii noaptea acolo.....ziceai ca ești în jungla....Feteasca Dumnezeu cum se comporta asistentele și dr la fel se cred Dumnezeu....și ft multe alte nenorociri în 3 zile ...îngrijitoare avea un mod dezgustător într-o mana și cu alta mia adus mâncarea...nu ma lăsat cu nimic la mine trebuia sai dau copilului nenorocirile lor sa manance...pe cada din rezerva unde ar trebui sa speli copilul avea pete de sânge....leam zis sa o dezinfectează...miau răspuns cas plina de figuri și ele nu au timp de figurile mele ..nu-ș la hotel....când îmi aduc aminte ma apuca plânsul...ești la mana lor acolo și nu ai ce fc....dacă aveam telefon probabil ar fi știut tot universul ce se întâmplă acolo ...de asta nu lasă mămicile cu copii și mai ales cu lucruri pers pt a nu avea dovezi împotriva lor...am făcut plângere la DSP și ce credeți ca miau răspuns....ne cerem scuze pt neplăceri....


Musafir

#509

2016-05-05 12:56

Vara trecuta fetita mea varsa si avea diaree. Nu cunosteam motivul. M am plimbat din spital in spital, fiecare doctor cu diagnosticul si tratamentul sau, dar gresit. Am fost cu ea la analize si la Sibiu. Mi au zis ca are enterocolita si ca trebuie internata la Spitalul de Boli Infecțioase. Acolo mi s a zis ca nu pot ramane internata cu ea. Asa ceva e inadmisibil. Am refuzat si am plecat cu ea la Bucuresti. Auzisem de dr Adrian Stanciu si am hotarat sa merg la el. Un dr exceptional. Mi a facut toate analizele, tratamentul pana la aflarea cauzei a fost usor (nu antibiotice, doar siropele de reglarea florei intestinale) si nu a acceptat niciun ban. Pana la urma a descoperit ca fetita are alergie la proteina laptelui. Acum e foarte bine si ii multumim dlui dr Adrian Stanciu! A ramas in continuare dr nostru pediatru, chiar daca fac aproape 600km dus-intors.

Musafir

#510

2016-05-05 13:52

Pentru ca sunt părinte și nu este normal ce se întâmplă în acel spital! Trebuie luate măsuri! Este inuman!

Musafir

#511

2016-05-05 14:26

In primul rand pentru ca am fost cutremurata din cauza marturiilor mamicilor de copii maltratati de animalele din spital care ar trebui sa ne protejeze copiii.Pentru ca nu mai vreau ca numele Romania sa fie asociat cu asemenea atrocitati si nu in ultimul rand pentru ca am copii .Doamne ajuta!

Musafir

#512

2016-05-05 18:37

Pentru motivul petitiei

Musafir

#513

2016-05-05 18:43

Pentru ca sunt mama a 2 copii, unul din ei fiind internat chiar in aceste zile la pediatrie ( si nu ne lasa nici sa-l vizitam, dar sa stam cu el) si pentru ca, in urma cu ceva timp in urma (1 an si 7 luni) am observat mai multe neregului pe care le-am sesizat printr-o plangere si la Colegiul Medicilor din Sibiu. Copiii nu sunt asa de "incomozi",  nu pun atatea intrebari si nu vad neregulile din spitate. Noi parintii da. E comoditate, egoism sau se ascunde ceva. Nu sunt atate paturi, dar nici sa vizitezi copilul pentru ca asa considera medicul e inuman. Nu mi-am abandonat copiii si nu ii duc la spital de placere, ci de nevoie. Daca exista bunavointa se poate, dar nu se doreste colaborare cu parintele in beneficiul copilului. Nu copilul trebuie sa fie pe primul loc cand este vorba de "interesul superior al copilului". Teoria e buna pe hartie, dar realitatea e din pacate uneori alta.


Musafir

#514

2016-05-05 19:47

Cred in dreptul copiilor la un tratament plin de respect, empatie si umanitate. Si îmi doresc ca toate mizeriile umane din acest sistem sa dispara.
Jdsyilkbx

#515

2016-05-06 05:05

Am semnat aceasta petitie, deoarece am fost si noi internati in Spitatul din sibiu si nu mi-a placut deloc ce am vazut si simtit acolo... Copii mici fara parinti, legati de patut, cate 2-3 in patut, sau mai rau, agresati de asistente... Nu mi-as putea imagina ca cineva sa se comporte asa cu copilul meu! Cred ca as lua-o razna.. Sustin cu tarie ca un copil, indiferent de varsta, are nevoie de un parinte pe toata perioada internarii!!!


Musafir

#516

2016-05-06 05:31

Sunt o gramada de orase in care nu te interneaza cu copilul.
Mie in Cluj mi-au zis sa-mi las fetita de 3 luni la distrofici iar eu s-o vad in weekend-uri venind din Bistrita...
Mi se pare de o cruzime imensa ce se intampla in spitale si sper sa se schimbe lucrurile,altfel o sa fie vai de noi !

Musafir

#517

2016-05-06 06:07

Pentru normalitate!Ceea ce si intampla la Sibiu este de neconceput!Nu poti lasa un copil singur in spital!
Numai in Romania anormalul este norma!

Musafir

#518

2016-05-06 07:15

Sunt de acord ca parintii sa fie alaturi de cei mici pe durata spitalizarii mai ales dc acestia accepta conditiile din spital si plata spitalizarii in cazul copiilor peste trei ani!

Musafir

#519

2016-05-06 08:40

După ce ca trebuie sa suportam mizeria din spitale si uni doctori si asistente care ne cer bani acum trebuie sa ne lăsam si copii singuri in spitale

Musafir

#520

2016-05-06 09:00

am semnat deoarece nu concep internarea fara mama alaturi!!!! cum sa stea un copilas de 3luni de ex sau un an nu conteaza varsta fara mama???fara sa poata fi alaptat fara dragostea materna de care are nevoie in acele clipe?si lista e lunga

Musafir

#521

2016-05-06 09:12

Si eu am 2 copiii si stiu ce inseamna sa fii obligata sa iti lasi copii pe mana unor straini in spital ....

Musafir

#522

2016-05-06 09:18

Sunt mama de doi copii de varste mici ,5 ani si 10 luni

Musafir

#523

2016-05-06 10:31

Nu sunt de acord internarea copilului fara un parinte...asa cva nu este normal...si din cite am inteles...copii sunt legati de pat si sunt batjocoriti...nu se poate asa cva...!


Musafir

#524

2016-05-06 11:06

Copiii noștri au nevoie de dragostea si mângâierea noastră mai ales cand sunt bolnăviori .Stop nepăsării su indiferentei !

Musafir

#525

2016-05-06 11:35

Am semnat pentru ca este inuman sa desparti copilul de parinte