Stop internarii copiilor in spital fara parinti!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Stop internarii copiilor in spital fara parinti!


Musafir

#451

2016-04-30 21:03

Copiii trebuie sa fie internati cu parintii lor pt ca copiii au nevoie de mama lor sa fie langa ei sa ii aline si sa ii ocroteasca de orice rau.

Musafir

#452

2016-04-30 21:06

Am avut copilul internat 9 zile in acest spital si am trecut prin clipe de cosmar zi de zi .Mergeam de doua ori pe zi la spital sa vad ce imi face copilasul se saturase medicul de mine dar tot nu m-a lasat sa il vad si acum plang cand imi aduc aminte de acele zile .Stiu prin ce trec acesti parinti si nu vreau sa mai treaca nimeni prin asa ceva.

Musafir

#453

2016-04-30 21:08

Doresc ca toti copii indiferent de varsta sa poata fi internati cu mama lor sau un membru apropiat,asa cum sunt in tariile europene.

Musafir

#454

2016-04-30 21:13

Pentru ca nu concep ca un copil sa fie despărțit de mama lui într-un spital... este de ne crezut ca se poate asa ceva in 2016

Musafir

#455

2016-04-30 21:28

mamele nu trebuiesc despartite de copilasii lor!!!

Musafir

#456 schimbarea sistemului

2016-04-30 21:32

Copiii internati au nevoie de mama ptr a raspunde mai bine tratamentului si a nu ramane cu traume.

 

 


Musafir

#457

2016-04-30 22:42

Am ramas in lacrimi cand am citit aceste randuri....sunt mama la randul meu si nu as putea sa imi imaginez sa imi las puiul pe mana lor. Sper sa semneze cat mai multa lume animalele acestea trebuie oprite.!!!!!!!
Lizi
Musafir

#458

2016-05-01 02:50

Sunt mama si medic. Exista momente cand nu poti trata acasa si trebuie internare. Am trecut prin asta cand avea copilul meu 1 an si 7 luni si a stat o bunica cu el 3 zile in spital, ca aveam bebe de 1 luna alaptat. Bunica venise prima oara la noi, statuse cu el jumate de zi inainte sa ajungain spital. Dar stia ca e din familie. Tatal a mers la el in fiecare zi de 2 ori. Perfuzii doar in prima zi a primit, pe flexula pusa in urgenta Nu l-a chinuit nimeni, a mancat cat de cat. Revenit acasa era slab, cadea din picioare si abia reusea sa umble. Si stiu sigur ca a avut bunica grija de el. Internarea in sine l-a dat peste cap. Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi insemnat sa ramana singur, legat de pat, fara noi. Este inuman si inacceptabil si nu ar trebui sa se intample. Copiii bolnavi au nevoie de prezenta unui parinte langa ei. Un adult are nevoie de cineva langa el cand se simte rau, ce sa mai zicem de un copil, mai ales unul care nu stie vorbi si exprima ce simte!


Musafir

#459

2016-05-01 05:06

Pentru ca nu imi imaginez sa imi las vreodată băiețelul in spital singur. Ar fi cumplit

Musafir

#460

2016-05-01 06:45

Pentru ca sunt mama,pentru ca solidarizez cu toate mămicile,pentru ca nu as vrea sa fiu in locul lor,si de ce sa nu ajut daca pot!Doamne ajuta!


Musafir

#461

2016-05-01 06:56

Copilul bolnav trebuie sa aiba mama aproape.

Musafir

#462

2016-05-01 07:03

Deoarece si eu la randul meu am fost mica si cand am avut nevoie de ingrijiri medicale spitalicesti nu am fost despartita de parinti si nu mi se pare coext cum procedeaza acest spital pentru ca un copil are nevoia de protectia parintilor.

Musafir

#463

2016-05-01 09:01

Tratamentele inumane trebuiesc oprite! Le-as dori celor care "au grija" de copii sa traiasca in pielea lor macr o zi sa vada cum e.

Musafir

#464

2016-05-01 11:18

Doamne fereste! Asa ceva e imposibil. Cum pot acesti copii pleca terorizati si bolnavi dintr-un mediu in care ar trebui sa le ofere liniștea necesară pentru a se recupera!??

Musafir

#465

2016-05-01 14:44

Și eu am fost internată cu fiica mea, cu ceva ani în urmă, știu ce înseamnă să îti poti ajuta copilul să depăsească momentele grele ale internării, iar dacă nu eram cu ea nu știu cum le-ar fi depășit, pe atunci avea 2 ani, am avut norocul de a avea o echipă de medici deosebită și mai ales înțelegători.

Musafir

#466

2016-05-01 15:16

Susțin mamele și copiii din România!

Musafir

#467 Re: Re:

2016-05-01 15:17

#205: Georgy - Re:  

 De ce ai acceptat?eu nu as fi acceptat sub nici o forma asa cv


Musafir

#468 Re:

2016-05-01 15:25

#44: -  

 Nu exista alte spitale in alte orase?????chiar asa dc ne zic sa ne aruncam in cap o facem doar ca asa e legea????


Musafir

#469

2016-05-01 18:14

Este inadmisibil ceea ce se intampla!!! Sunt de-a dreptul oripilata de faptul ca se intampla asa ceva...cum sa desparti un copil de mama sau tata zilele in care sta internat, sa il traumatizezi in acest hal... Doamne fereste! Oameni buni aveti suflet!!!!!! Opriti aceasta practica!!!

Musafir

#470

2016-05-01 18:49

Pt ca sunt mama a doi copii si este revoltator ceea ce se intampla la acest Spital.


Musafir

#471

2016-05-02 06:19

Este inuman ca un copil sa stea in spital fara prezenta cuiva care ii ofera siguranta.
Vreau sa va impartasesc experienta noastra la spitalul de copii iasi unde dupa internare am fost amenintata sa ies din sala de tratamente pentru a i se pune copilului branula.
Daca refuz sa ies nu i se acorda ingrijiri copilului. Un momentul in care am refuzat sa imi las copilul singur pe mana lor au avut doamnele grija sa se razbune pe bietul copil de 4anisori.
Rusine . rusine . faceti de ras sistemul si cadrele medicale care chiar se lupta cu morile de vant..
Dragi mamici va implor nu mai lasati copii singuri in spital. Nu va jucati cu viata lor.
Multa sanatate la pitici si mamici.
Hristos a inviat.

Musafir

#472

2016-05-02 07:00

Ha...am patit.o si noi in dec.2015, EU sunt încă traumatizata.....niste animale fără suflet, bebelina mea avea 5 lunite nici un scaun măcar in vreo încăpere undeva, a 2 zi dimineata nici o informație despre starea ei..nu stiu ce fel de institutie este: Spital sau închisoare?! :(((

Musafir

#473

2016-05-02 08:37

pentru ca este un lucru absolut normal,civilizat, cand citesti asemenea experiente ti se rupe sufletul, copiii sa fie tratati in asa hal....ar trebui toti cei care au avut astfel de experiente "sa deschida gura" si doar asa lucrurile se vor schimba

Musafir

#474

2016-05-02 09:01

Am semnat pentru ca am fost mult prin spitale ca am un copil bolnav grav si am vazut copii legati de pat uzi murdari plini de vanatai de la ace si de la metodele de forta cum ii fortau sa stea . Am fost ingrozita de plansul lor si de chinul lor. Am plans pentru ei si am incercat sa-i ajut dar unele asistente m-au certat si mi-au interzis sa ma duc la ei. Foarte dureros . Eu am putus sa stau cu copilul pentru ca are hadicap grav si are nevoie de ingrijiri speciale . Era mai usor penrru ei sa-l ingrijesc eu. Altfel nu l-as fi lasat acolo. Am mai tratat si acasa cu perfuzii dar au fost asistenti privati care costau destul.Doctorul lui ,toata stima ne-a inteles totdeauna si a venit la el de cate ori am avut nevoie. Sper din toata inima sa se rezolve aceasta problema. Dumnezeu sa ne ajute.

Musafir

#475

2016-05-02 09:24

Pentru că este, intr-adevar, revoltător să lași singur, despărțit de mamă, un copilaș bolnavilor, care di așa suferă. Este traumatizant.In toate tarile civilizate din lume copii de vârste mici sunt însoțiți de mame în spital.Oricum, la noi, practica aceasta aberantă este prezentă și la celelalte spitale de copii din Sibiu.La cel de pe P.Onofreiu, în cazul fericit în care ti se permite să stai intr-o rezerva cu copilul, trebuie să plătești ca la pensiune.Este regretabil că medicii noștri, în general vorbind, nu mai pot înțelege și sufletul pacientului. Ajung să-l vadă că pe un ansamblu de organe si umori în care trebuie să pătrundă ca un mecanic auto.....