Revenirea la statutul de comuna a orașului Milisauti


Musafir

/ #62 opinii

2016-03-23 11:02

Omul sfinteste locul. Cred ca Milisautiul isi merita statutul de oras pentru ca oamenii de aici sunt gospodari si MERITA sa progrezeze. Exista si alte localitati, mai sarace, care au acest statut. Ganditi-va la orasele monoindustiale si la drama prin care au trecut in momentul in care s-au inchis fabricile.

NU cred ca solutia pentru noi este sa ne intoarcem in Comuna Primitiva, atunci cand nu se plateau taxe, nu existau primari, gunoiul era aruncat oriunde si gratis si traia cel mai puternic sau cel care urla mai tare.

Daca va intereseaza atat de mult binele comunitatii ar trebui sa gasiti solutii eficiente si adaptate prezentului. Este simplu: un oras are nevoie de anumite facilitati pentru care  poate primi bani de la Buget. Aceste facilitati nu sunt necesare intr-un sat. Intr-un sat nu este necesara canalizarea sau asfaltarea strazilor. Deci, celor care ne vor binele prin intoarecerea la comuna, sat sau trib ii rog sa gandeasca si sa se informeze inainte de a jigni si de a inventa rezolvari de tipul: era mai bine inainte. Copii nostri merita viitorul nu trebuie sa traiasca in nostalgiile cauzate de inadaptarea noastra.

 

Progresul nu se realizeaza cu oameni care nu accepta diferentele de opinii si care utilizeaza un ton si un limbaj violent si injurios sau cu oameni care indemna la anonimat doar cand e vorba de semnarea propriilor petitii.

In alta ordine de idei, cred ca aceasta va fi ultima mea postare pentru ca nu merita sa ma cobor la argumente pretins civice, crestine si biblice. Cred ca am demostrat ceea ce aveam de demonstrat: calitatea umana si intelecuala a celui care a initiat aceasta petitie. Cititorii isi pot da seama ce fel de om este si ce valori are in realitate acest "consatean" - din pacate, nu il pot numi "concetatean" sau "vecin".

In final, Marcel, eu iti urez sa ai o viata lunga si frumoasa  in care sa inveti sa fii OM, sa te gandesti la binele tuturor celor din jurul tau si la viitor, ca trecutul il cunoastem si nu poate fi mai bun decat a fost.

De asemenea, celor care citesc acest schimb de replici ii rog sa nu se lase influentati doar de starile de moment si de antipatiile sau simpatiile personale sau de manipularile din campania electorala. Facem parte dintr-o comunitate sanatoasa, cu valori vechi in care ne-am pastrat traditiile si ne-am respectat unii pe altii, indiferent de religie, nivel de educatie sau statut social. In acest mod am progresat si am profitat de oportunitatea de a avea statutul de oras. De noi depinde sa pastram acest statut si sa ne cream oportunitatile pentru a-l dezvolta. Sa auzim de bine.