STOP victimelor pe trecerile de pietoni din Iasi!


Musafir

/ #10

2015-01-28 10:15

Aceasta nu este o solutie prin care conducatorul auto va da prioritate pietonilor pe trecere. Ce scuza au acei care fac accident in mijlocul unei zile frumoase de vara? Solutii sunt: in primul rand toate amenzile de circulatie ar trebui redirectionate catre drumuri, toti cei care platesc amenzi sa fie obligati sa si le achite intr-o anumita perioada de timp, daca nu: popriri pe salariu, instalarea de camere de supraveghere la treceri de pietoni si in intersectii, camere monitorizate in permanenta de lucratori ai MAI si amenzile pentru ORICE incalcare de regula de circulatie trimise frumusel prin posta.Daca ar fi sa fac ceva mai bun as semna o petitie in privinta a ceea ce am spus mai sus. Sa vedeti ca vor fi bani pentru indicatoare si marcaje. Si nu incercati sa va scuzati ca traficul e infernal si ca strazile sunt inguste (duceti-va in Londra si vedeti ce strazi au ei acolo) sau ca nu sunt marcaje (toate trecerile de pietoni din Iasi au indicatoare), mai uitati-va si dupa indicatoare. Si cu asta am incheiat polemica pe aceasta tema. Eu nu sunt de acord sa fie montate luminite in plus DIN BANII MEI atat timp cat oamenii nu sunt educati, iar EDUCATIA se face doar cu "FORTA"!