STOP victimelor pe trecerile de pietoni din Iasi!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția STOP victimelor pe trecerile de pietoni din Iasi!


Musafir

#1

2015-01-23 22:39

Buna intentie

Musafir

#2

2015-01-23 23:46

Bunica mea a decedat acum 3 zile din cauza unui accident pe trecerea de pietoni.


Musafir

#3

2015-01-24 06:15

STOP victimelor pe trecerile de pietoni din Iasi!

Musafir

#4

2015-01-24 06:50

Ar trebui ca si politia ieseana sa fie prezenta mai mult, sa ia masuri impotriva celor teribilisti si care incalca regulile privitoare la locul unde opresc masina, trecerea pe rosu etc.

Musafir

#5

2015-01-24 07:28

Cam scump spațiul publicitar..

Musafir

#6

2015-01-24 09:06

Instalarea unor stalpi de iluminat la trecerile de pietoni ar fi extraordinar.

Musafir

#7

2015-01-24 09:12

vrem treceri de pietoni mai iluminate !
Anonymus

#8

2015-01-24 09:36

Daca vocea noastra ar fi ascultata, ar fi minunat! In plus ar trebui amendati usturator cei care confunda trecerea de pietoni cu locul de parcare  si cei care nu parcheaza la cel putin 25 de m (inainte si dupa) de trecerea de pietoni


Musafir

#9

2015-01-27 14:07

Consider ca trebuie luata in considerare si solutia obligativitatii traversarii trecerii de pietoni doar in anumite conditii, cum e semaforizarea. Eu personal am intalnit ca sofer prea multe persoane care ori pur si simplu alearga pe trecere si/sarind de pe trotuar, noroc de reflexe, sistem de franare foarte eficient si alte lucruri. Dar oricate petitii si mass media a-ti implica bunul simt si educatia populatiei lipseste cu desavarsire

Musafir

#10

2015-01-28 10:15

Aceasta nu este o solutie prin care conducatorul auto va da prioritate pietonilor pe trecere. Ce scuza au acei care fac accident in mijlocul unei zile frumoase de vara? Solutii sunt: in primul rand toate amenzile de circulatie ar trebui redirectionate catre drumuri, toti cei care platesc amenzi sa fie obligati sa si le achite intr-o anumita perioada de timp, daca nu: popriri pe salariu, instalarea de camere de supraveghere la treceri de pietoni si in intersectii, camere monitorizate in permanenta de lucratori ai MAI si amenzile pentru ORICE incalcare de regula de circulatie trimise frumusel prin posta.Daca ar fi sa fac ceva mai bun as semna o petitie in privinta a ceea ce am spus mai sus. Sa vedeti ca vor fi bani pentru indicatoare si marcaje. Si nu incercati sa va scuzati ca traficul e infernal si ca strazile sunt inguste (duceti-va in Londra si vedeti ce strazi au ei acolo) sau ca nu sunt marcaje (toate trecerile de pietoni din Iasi au indicatoare), mai uitati-va si dupa indicatoare. Si cu asta am incheiat polemica pe aceasta tema. Eu nu sunt de acord sa fie montate luminite in plus DIN BANII MEI atat timp cat oamenii nu sunt educati, iar EDUCATIA se face doar cu "FORTA"!


Musafir

#11

2015-02-03 17:43

Mama mea, Mosnegutu Aurelia a fost accidentata mortal pe trecerea de pietoni pe 19.01.2015. S-a dus sa cumpere paine si nu s-a mai intors.......

Este montat semafor la trecerea de pietoni (bd. Tudor Vladimirescu in dreptul blocurilor turn Iasicon) unde a avut loc accidentul de circa 3 luni dar nu a fost pus in functiune. Cine stie poate daca functiona mama mea ar fi trait.....


Musafir

#12

2015-02-03 18:06

Daca am sti cu putin timp inainte de a se petrece un accident, daca am fi mai putin nervosi si stresati de tot ce este in jurul nostru si daca am primi o educatie rutiera mai buna, sigur ar exista mai putine victime.

"Mama mea a decedat pe 19.01.2015, fiind victima unui accident de circulatie pe trecerea de pietoni, ea trecand regulamentar pe trecerea de pietoni de pe B-dul Tudor Vladimirescu( intre Podul de Fier si Statia Padurii), loc in care daca semaforul ar fi fost pus in functiune, poate ca ar fi trait."
De ce oare trebuie sa moara cate un om , pentru ca sa luam masuri, de ce trebuie sa cadem intr-o groapa ,pentru a o astupa......

Musafir

#13

2015-02-05 10:34

Este necesar de luat masuri si in ceeea ce priveste parcatul langa trecerile de pietoni, lucru ce blocheaza vizibilitatea.
Sofer indisciplinat din Iasi

#14 Singura solutie, atentia!

2015-02-05 11:02

Faem petitii si scriem comentarii degeaba! Nu e asa de usor sa faci investitiile astea! In Iasi sunt cel putin 400 de treceri de pietoni. Ce ar insemna sa cheltui cate 5000 de lei la fiecare (materiale, proiectare, cabluri, avize etc)? Cam multi bani, primaria nu are de unde sa-i dea.

Propun sa fim mai atenti cand traversam pe trecerea de pietoni, nu va bazati pe prioritate, cascatii ochii!! Politia ar trebui sa amendeza drastic pe cei care parcheaza in apropierea trecerilor de pietoni.


Musafir

#15

2015-02-05 12:43

Pentru mine este imperios la cei 76 de ani si cu semidizabilitati,fiind tentat permanent sa scurtez drumul.

Musafir

#16

2015-02-05 13:38

O problema ce nu suporta amanare.

Musafir

#17

2015-02-05 13:44

soferii care parcheaza in dreptul trecerilor Trebuie sa le fie ridicate masinile.a 2oara nu va mai parca nimeni inainte sau dupa trecerile de pietoni.

musafir

#18

2015-02-05 14:07

 Trecerea de pietoni este doar un marcaj care iti da dreptul la traversare prin acel loc, dar nu fara a te asigura...

 


Musafir

#19

2015-02-05 15:12

De mult timp vroiam sa scriu Primarului, nu Consiliul Judetean se ocupa de iluminatul orasului.
Intr-adevar toate intersectiile sunt in obscuritate, trebuie sa conduci foarte atent ca sa sesizezi pietonii.Aceasta petitie ar trebui directionata catre Primarie si Politie.

Musafir

#20

2015-02-05 17:29

Iluminatul nu e suficient daca politia nu isi face treaba de a amenda si ridica masinile parcate inainte si dupa trecerile de pietoni, ce obtureaza vizibilitatea.
Musafir

#21

2015-02-05 17:43

Ar mai fi si problema vopselei cu care se face marcajul si indicatoarele de trecere pietoni, nu ar trebuie sa fie fluorescenta/fosforescenta, sa sara in ochi la lumina farurilor?


Musafir

#22

2015-02-05 19:01

Cred ca trebuia pomenit ceva si despre vizibilitatea semnelor de circulatie si marcarea necorespunzatoare a zebrelor
antiPSD

#23

2015-02-05 19:38

m... Nichita


Musafir

#24

2015-02-06 06:26

Mizerie,noroi, bezna,lucrari facute anapoda,tiruri pe toate strazile din Iasi,lipsa parcarilor,lipsa investitorilor nu pot face din acest oras Capitala Cultural Europeana.Iasul are nevoie de un altfel de primar.Nuu unul de Dorohoi.

Musafir

#25

2015-02-06 08:35

Ar trebui facute si afise publicitare, pentru pietonii care au uitat cand ajung in directia trecerii de pietoni, ca trebuie sa se asigure cand trec strada.
Multumesc!