DIASPORA ISI CERE DREPTUL LA VOT!!

MARIA ANA
Musafir

/ #14

2014-11-03 18:09

....Sardegnia
Olbia,Nuoro,Sassari,Ogliastra,Oristano ,MediaCampidano,Cagliari,Carbonia....de la Cagliari la Olbia ,sint aproximativ 700 de km ,voi..stimabili politicieni de acasa si colaboratori ai diasporei,aveti ideea ce inseamna asta pt o ingrijitoare romanca care lucreaza 24 /24 ,are o zi si jumatate pe saptamana liber(12 si 6 ore) ..cum va imaginati ca poate calatorii 700 de km ca sa ajunga la Cagliari pt asi exercita dreptul la vot? nici daca ar avea elicopter la scara nu ar putea tinind cont de slaba organizare care a avut loc in 2 nov .e posibil ca in toata Sardegnia sa fie deschisa o singura sectie de votare????...este rusinos,...dezastruos de rusinos! voi ori nu aveti nevoie de voturile diasporei ori sa inteleg ca va temeti de alegerea diasporei??? va reamintesc ca noi ,cei ce muncim aici si in alta parte a Europei,AVEM FAMILIIILE ACASA! DACA AM FI AVUT DE ALES ,AM FI RAMAS ACOLO ,LINGA EI!.facem sacrificii ca famiiile noastre sa duca o viata decenta,o viata ce voi,cei pe care noi i-am ales ,nu ne-o puteti oferi.banii nostri merg ACASA ,in scoli,universitati,spitale,taxe si impozite ,muncim aici dar locul nostru este ACOLO! si noi avem dreptul sa votam .NU NE PRIVATI DREPTUL DE A VOTA !.VREM SA VOTAM,VREM SA NE EXERCITAM DREPTUL DE  A FI ROMAN..DATI-NE POSIBILITATEA DE A VOTA DAR MAI ALES DOMNILOR POLITICI SI DOMNULE VIITOR PRESEDINTE,ORICARE AI FI DOMNIA TA..DATI-NE POSIBILITATEA SA NE INTOARCEM ACASA!