Inchiderea Marilor

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Inchiderea Marilor


Musafir

#1

2014-02-19 10:34

Cred ca week-end-ul trebuie petrecut cu familia, cu cei dragi, cu ocupatii care sa dezvolte persoana nu sa o adanceasca in indobitocirea organizata sau "sclavia" generata de invazia mesajelor de marketing. Cred ca romanii ar trebui sa inceapa sa-si miste corpul spre teatru, film, spectacol, plimbari, parc, drumetii, CITITUL CARTILOR si sa mai renunte la traditionala "promenada" de week-end la magazine de larg consum.

Musafir

#2

2014-02-19 21:28

sa fie inchis in weekend pentru ca si unde satu eu in belgia e inchis

Musafir

#3

2014-02-20 08:36

sa se inchida de tot!Ele nu afiseaza marfa romaneasca , numai porcarii chinezarii. Marea prostie a noasta ca ne-am bucurat cane ei au inceput sa ne distruga!

Musafir

#4 Retail in RO

2014-03-04 16:41

Lucrez si eu de vreo 10 ani in vanzari. Mi-e greata de cat am auzit faza cu "clientul nostru stapanul nostru", sau "esti pus aici sa imi stai la dispozitie". Suntem acolo sa-i ajutam/consiliem pe stimabili, nu sa fim carpa cu care vorbesc dupa bunul lor plac. Am stat si la salar de 650 lei cu program de 12 zile lucrate, 2 libere, desi in contractul de munca era precizat cu totul altceva.

Musafir

#5

2014-03-13 15:49

S-a incercat acest lucru si in Germania dar nu a fost de acord biserica pentru ca ; DUMINICA TREBUIE DEDICATA FAMILIEI SI NU PRIVITULUI LA RAFTURI!!!!
simona
Musafir

#6 Subiect

2014-03-14 19:44

Felicitari inițiatorilor petiției! Asa este, angajații au salarii de mizerie însă nu au șanse prea mari să schimbe locul de muncă
Si toate firmele mari se supun legii in tarile civilizate, mai exact de sâmbătă de la oria 18-20 pana luni dimineață ABSOLUT toate magazinele sunt închise. Așa se procedează în țările civilizate, nu in România unde nu se pune accent pe petrecerea timpului liber cu familia


Musafir

#7

2015-01-17 16:26

Esti obligat de cineva sa vii duminica la cumparaturi? Nu iti spune nimeni sa vii duminica intr un hypermarket. 

Ca si angajat daca nu ti convine programul esti liber sa ti cauti alt job care ti se potriveste.Este un numar de 18 duminici ( unde lucrez eu) minime si obligatorii care sa le aiba fiecare angajat+ 2 weekenduri pe luna liber. Asa ca daca chiar nu stiti poroblema si de fapt va deranjeaza faptul ca sunt "micii intreprinzatori" care au o toneta de marfa si cumpara de la magazinul chinezesc din bucuresti sau suceava si vin si vand la restu, atunci continuati campania. Poate n-ati observat campaniile agresive ale hypermarket-urilor cu produsele romanesti.

 

Paula

#8

2015-05-14 10:36

De cativa ani si eu muncesc la un supermarket german. Acest lant de magazine in Germania este inchis Duminica dar la noi nu. De ce nu se respecta programul de lucru peste tot? La inceput mi-a fost destul de greu dar m-am obisnuit cu muncitul in weekend. Mi-ar placea totusi sa fiu acasa cu familia in weekend.

Din partea clientilor am avut si respect si jigniri. Respect am avut din partea oamenilor simpli. Jigniri mi-au adus oamenii cu bani care isi inchipuie ca suntem pusi acolo sa stearga cu noi pe jos fara sa putem avea dreptul la replica. Din pacate multi profita de acest lucru. “Clientul are dreptate si cand nu are dreptate”. “Eu sunt cineva!” a spus un client. Stimate “cineva” in fata mea esti doar un simplu client ca oricare altul. Prin comportamentul de superioritate pe care il ai fata de mine nu iti areti decat proasta crestere. Stimat angajator te rog sa imi dai dreptul la replica sa pot sa imi apar demnitatea de om in fata unor nesimtiti.

Din partea conducerii din filiala in care muncesc am avut si bune si rele. Nu exista un loc de munca unde totul este frumos si perfect. Cand mi-am spus parerea despre sistemul de munca din companie am primit faimoasa replica:” dar nu te obliga nimeni sa muncesti aici”. Au perfecta dreptate. Dar nu sunt genul care sa fug de greutati. Nu sunt genul care sa imi schimb des locul de munca. Nu traim timpuri in care sa imi permit sa stau fara salar. Angajari nu se fac decat daca raman cu un singur anjagat pe un raion. De ce sa angajeze mai multi oameni daca aceeasi munca pe care o pot face mai lejer 8 oameni o pot face alergand 5 oameni.

Preturile din Romania la alimente sunt egale cu cele din Germania. De ce salariile nu sunt egale in cadrul aceleeasi companii?Nu avem pretentia la salarii egale (poate suntem totusi o tara mai ieftina) dar macar am putea primi jumatate. Profitul companiei ar fi mai mic dar angajatii ar fi mai multumiti si nu ar “evada” dupa cateva luni. Vine altul dar pana il inveti ce si cum sa faca pleaca si el. Si tot asa.

Nu am scris cele de mai sus ca sa ma plang ci doar ca sa povestesc problemele cu care ne confruntam angajatii din hipermarketuri.

Cu stima, un angajat simplu.


Musafir

#9

2015-05-18 19:39

Pentru ca traiesc intr o tara civilizata, Germania, si aici n a murit nimeni de foame ca sunt super si hipermarket urile inchise duminica! Mi se pare firesc...in NICIO tara din vest nu sunt deschise. Si Dzeu s a odihnit in ziua a 7 a! Noi doar ne dam mari crestini...ca n rest...facem ceva pe cele 10 porunci!

Musafir

#10

2016-05-29 12:18

Vreau sa se inchida marketurile in wekend.. stam aici cate 12 ore jumate in wekend, bani sunt de tot rasul si nici libere in timpul saptamanii.. Mi s-ar parea corect sa fie ca in strainatate ca tot suntem in UE sa avem timp sa ne bucuram de familie si de copii nu sa ii imbogatim pe straini!!!