Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-01-10 01:40


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-01-10 01:40



Musafir

#7403

2014-01-10 01:41

IN GOD WE TRUST SO ...DOAMNE AJUTA

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-01-10 01:41


Ronda35
Musafir

#7405

2014-01-10 01:43

In Regatul Romania,sub Regele Carol I,Regele Ferdinand,Regele Carol II,Regele MihaiI,tara era adevaratul rai pe pamant.Frumusetea de nedescris a Romaniei in intregul ei se bucura de bogatiile ei imense,de cultura desavarsita,de institutii riguros alcatuite care dadeau dovada de inalt profesionalism,seriozitate dusa la extrem si respect desavarsit fata de intreaga populatie.Economia si industria cunostea avant continuu.Ofiterii armatei romanie erau trimisi la studii de excelenta in tarile mai avansate,astfel ca fiecare ofiter era format in cate 4-5 capitale de tari vestite.Tarancele romane in zilele de sarbatoare purtau la gat toate salbe de aur cu cocosei de aur.Taranul roman avea cate 15-18-20 de copii iar gospodariile erau infloritoare si indestulatoare.Regii nostrii reprezentau tara in afara cu cinste si demnitate.La 30 decembrie 1947 la porunca lui Iosif Visarionovici Stalin ,Regele Mihai,fara referendum a fost obligat sa abdice si s-a instaurat in mod fraudulos Republica.

Comunismul din inceputuri a cautat sa formeze omul de tip nou,fara Dumnezeu ,fara rusine si fara morala,in care timp,valorile reale ale tarii au fost starpite.

Satele treptat,treptat au fost depopulate.

De timpuriu si-a facut aparitia coruptia care a avut un carcter progresiv si a continuat la scara inalta pana in zilele noastre.

In justitie au fost promovati asesori populari fara carte,procurori,judecatori fara pregatire ci doar cu carnetul rosu de partid comunist. dar ,care executau ordinele bolsevice fara a cracni.

Inca din acele timpuri,romanii si-au pierdut increderea in justitie.

In zilele noastre coruptia s-a exaltat la cote infricosatoare .

Instantele de judecata dau sentinte fara ca nimeni din popor sa aiba siguranta si constiinta actului bine si corect judecat.Ca si in comunism si in prezent,nici un judecator sau procuror care a comis nedreptati crase sau mai marunte ,nu a fost tras la raspundere sau pus sa suporte despagubirile de la CEDO.

Printre romani se pronunta tot mai des cuvantul "dictatura".Romanii sunt infricosati la maximum,intrucat nu au trecut prea multi ani de la totalitarismul ceausist.

Tot mai multe voci se pronunta pentru acceptarea Constitutiei din 1923 ,considerata cea mai buna Constitutie dupa Constitutia SUA.

Aceasta Constitutie asigura adevaratul stat de drept si Monarhia Constitutionala ca forma de guvernamant..Numai in Monarhie se pot inlatura comunistii deghizati dar care  prezinta un real pericol  imprevizibil in tara dar si inafara tarii!.

Pentru a nu mai fi posibila o eroare de nedorit,consider necesar ca  SUA prin Dnul Presedinte Obama sa se consulte cu  Majestatea Sa Regele Mihai Suveranul Romaniei .

Fie ca Dumnezeu sa binecuvanteze America cu toate statele componente precum si Romania tara mea natala!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F

 


Musafir

#7406

2014-01-10 01:44

Victorie contra raului!

Musafir

#7407

2014-01-10 01:45

Moarte dictatorului chior, la Tirgoviște, sau pușcarie pe viața SI CONFISCAREA AVERII FAMILIEI LUI!

Musafir

#7408

2014-01-10 01:45

Trebuie scapata tara asta de basescu,papici,morar,macovei si clica lor de banditi

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-01-10 01:45



Musafir

#7410

2014-01-10 01:48

Acest regim mi-a distrus toate aspiratiile,tineretea,si toate sperantele.Mi-a distrus linistea si incredera in tara mea,m-a saracit fizic si moral,m-a facut sa nu mai cred in nimic si sa nu mai am incredere in nici o institutie statala.
Pemtru mine tara in care m-am nascut a devenit o rusine,o spun cu parere de rau dar in momentul de fata sunt profund dezamagit.
Nu mai am sperante si daca se continua in acelasi ritm ma vad nevoit sa-mi ofer serviciile si pregatirea unei alte natiuni mai oneste si mai primitoare.
Nu mai pot trai cu frica in san intr-o tara a abuzurilor a hotilor si canurilor mafiote care fac aerul irespirabil unei persoane oneste si care vrea sa traiasca decent.
Am incetat de mult sa mai lupt,nu sunt blazat,fricos sau las,pur si simplu la nivelul meu nu mai pot!

Musafir

#7411

2014-01-10 01:49

poate n-ar fi stricat vreo 2-3 exemple concrete din ilegalitatile comise de el si de anturaj. le-ar fi atras mai bine atentia.
un simplu cetatean
Musafir

#7412 Ei trebuie sa fie in slujba cetateanului si nu cetateanul la cheremul lor !

2014-01-10 01:50

Sunt un cetatean onest al Romaniei anului 2014 si, asemeni multor altor milioane de cetateni ai acestei tari, doresc sa traiesc intr-o tara in care drepturile si libertatile fundamentale ale omului sa fie respectate cu strictete, iar faptul ca o mana de oameni (scuze, nu generalizam!) pot decide de la sine putere cine si cand trebuie sa fie liber, fara sa dea socoteala nimanui pentru ca, nu-i asa, ei sunt inamovibili (dar santajabili, carieristi, oportunisti, servili, lipsiti de personalitate si slab pregatiti profesional, de multe ori agenti sub acoperire etc!) animati, nu de LEGE (si nici macar de legea bunului simt!), ci de legea bunului plac, de interese obscure, de interese materiale, de ingerinte politice, de jocuri de putere, de coruptie si de multe alte asemenea "inadvertente" total incompatibile cu statutul de APARATORI AI DREPTATII (!!!), creeaza un sentiment pronuntat de insecuritate, de lipsa de siguranta si de liniste atat de necesare pentru confortul interior si, implicit, pentru desfasurarea activitatii la parametrii, exigentele si asteptarile secolului XXI. NIMEMI (dar absolut NIMENI, indiferent de functia pe care o detine in stat!) nu are dreptul sa ne hotarasca viata atata timp cat respectam legile tarii, ori, atunci cand la ordin, cineva este privat de libertate fara nicio vina reala, numai pentru ca altcineva are un anumit interes, situatia nu mai poate fi tolerata ! Astazi poate fi "ridicat" un politician, maine un profesor, poimaine un doctor si, tot asa, pana iti vine randul "far'a prinde chiar de veste" (vorba poetului national). Cine si cu ce drept se joaca cu destinele noastre ? JUSTITIA ??? JUSTITIA CUI ???


Musafir

#7413

2014-01-10 01:52

Petitia aceasta ar trebui adresata si Consiliului Europei si Parlamentului European cat si a celorlalti lideri europeni care au nesocotit votul celor peste 7 milioane de oameni care in
modul cel mai democratic l-au demis pe Basescu.
mmt

#7414 Abuzurile persoanelor de decizie

2014-01-10 01:53

Incercare nu este rea,dar din nou batem la alta poarta,oare nu am putea rezolva problema,mai inteligent,prin cea mai simpla parghie a democratiei??Adica prin proteste in fata Cotracenilor si pe urmala la fiecare institutie de care depinde sustinerea lui Basescu.Asa in continuare tebuiesc tinute in control principalele puteri in stat prin proteste populare cu participare cit mai mare.
pentru jondoe

#7415

2014-01-10 01:54

Da, iata un mesaj de bun simt! Cam asa gandeste marea majotitate a oamenilor cinstiti din tara asta! Din pacate, nimic nu se poate face daca romanii se lasa pacaliti. Nu ma intereseaza niciunul dintre politicieni, chiar nu fac politica, desi am in minte modelul de stat pe care mi-l doresc. Intai de toate trebuie stopata hotia, trebuie confiscate toate averile facute prin afaceri cu statul si bagati la puscarie hotii. Apoi , cu o buna strategie si cu oameni destoinici in fruntea tarii ne putem apuca de reconstructie, acum suntem mai rau decat dupa un razboi! Romanii sunt oameni harnici si destoinici, cu inteligenta nativa ( nu va luati dupa postarile unora de pe aici, sunt indoctrinatii, putini la numar, restul sunt antenistii si postacii lor.

Musafir

#7416

2014-01-10 01:55

Va rog inainte de a o trimite sa o mai verificati odata:"....Statele Unite ale Ameericii..."
Multumesc si....Doamne ajuta!!!

Musafir

#7417

2014-01-10 01:56

Jos Mafia !

Musafir

#7418

2014-01-10 01:57

Jos Basescu si compania

Musafir

#7419

2014-01-10 01:57

stimate domnule Radu Tudor,
Va urmaresc cu mare atentie comentariile si luarile de pozitie ca si atitudinile ori manifestarile Dumneavoastra vis-a vis de nenumaratele evenimente care fac din Romania ..."un teatru " cu cele mai variate si nedorite ..'spectacole"..sincer va consider cea mai interesata si echilibrata achizitie a celor de la antene ,poate singurul din toata mass-media care are mereu un cuvant aparte ,serios si plin de substanta in comentariile si emisiunile pe care le realizati.Interesul,seriozitatea ,preocuparea fata de formarea unor opinii in randul celor care va urmaresc ca si transmiterea unor mesaje si luari de pozitie precum si implicarea Domniei Voastre in cele mai diferite emisiuni sau comentarii confera celui care va urmareste acel sentiment de responsabilitate civica si cu adevarat jurnalistica.Aceasta noua si originala pozitie a Domniei Voastre va confera de departe si va subliniaza caracterul si trasaturile de profesionist de exceptie implicat ,daruit si cu o deontologie care va diferentiaza net de marea masa a celor din mass-media.De mult nu au mai avut romanii o astfel de personalitate in presa...ce-i drept,dar nici astfel de situatii -fara precedent- nu sunt cunoscute in istoria Romaniei...desi sunt alaturi de acest demers al Domniei Voastre va rog sa-mi permiteti sa va transmit aceleasi statornice aprecieri dar si gandul la fel de sincer ,din care se poate concluziona ca marile probleme ale romanilor nu le vor rezolva niciodata .."pasalele ori vizirii" fie ei de oriunde vor fi..S.U.A ca si fostul mare "prieten si frate" de la est ,ori "luminatii din nord sau sud ori Orientul mijlociu nu sunt motive de siguranata certa pentru romani sau Romania ;singura sansa a noastra ESTE LEGATA DE UNITATEA DE NEAM SI CONSTIINTA...nu cred si nu am crezut niciodata in fregatele,cuirasatele,torpiloarele sau mai rau in escadrilele de LUFTWAVE sau cum s-or mai numi ele...privesc cu infrigurare la tot ceea ce inseamna atitudinea "marelui licurici " ca si a altor "ganganii" la fel de ..mondiale, catre care Domnia Voastra va indreptati speranta...nu este in conceptia mentalului romanilor sa isi faca ordine in tara cu sprijin strain...o demonstreaza istoria cea mai adevarata si sincera a neamului nostru .II cunosc bine pe cei de peste ocean sau din vest ..in trecutul meu profesional am indeplinit cele mai diferite misiuni si sarcini ...si pot spune ca noi romanii am pierdut mereu pe mana noastra..din multe si variate motive.Nu pretind ca stiu totul dar am cunoascut multe din implicarile vestului si estului in actiunile lor destrabalate si ipocrite..este regretabil ca presa -in goana dupa senzational si ..bani usor de castigat-face jocul multor cancelarii ale caror interese in nici un caz NU CORESPUND CU ASPIRATIILE NOASTRE ALE ROMANILOR...sa dea bunul Dumnezeu sa ma insel dar CAEASTA ESTE REALITATEA...Va doresc mult succes si numai bine in actiunile si demersurile Domniei Voastre cu speranata la acea stabilitate si ordine de drept pe care o asteptam cu totii de un sfert de secol!Cu cele mai bune urari al dv. sincer,Cms.sef(r)de politie prof. Precup Florin!
ion cojocaru
Musafir

#7420

2014-01-10 01:59

Ne manifestam convingerea ca sprijinul pe care Statele Unite ale Ameericii l-au acordat, pentru constructia in tara noastra a statului de drept puternic si favorabil fiecarui cetatean, se va manifesta in continuare cu aceeasi deschidere si intelegere obiectiva a realitatilor din Romania.
Tocmai de aceea nadajduim ca veti credita si punctul nostru de vedere bazat atat pe buna credinta cat si pe o cunoastere corecta a contextului intern. Romania a intrat in ultimii 9 ani pe o panta periculoasa, deviind de la cursul democratic autentic spre care nazuia.


Musafir

#7421

2014-01-10 02:03

Romanii merita mai mult decat aceasta caricatura de presedinte. Dar de ce trebuie sa cereti prmisiunes sau ajutorul altora din afara tarii fiindca nu ei traiesc sub regimul politic mafiot al acestui betiv. La Multi Ani!! A N T E N A. 3 si tot respectul !!

Musafir

#7422 Re: esti un prost......pupa,ncuristul lui basescu...

2014-01-10 02:05


Musafir

#7423

2014-01-10 02:05

Romania este stat ilegal, de aceea toate celelalte puteri o trateza cum stiti.
Singura Constitutie Legala este cea din 1923 !
Orice altceva dupa uzurpare este caduc, nul !
Intrarea in legalitate se face din momentul primului fals !

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-01-10 02:08


Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2014-01-10 02:10