Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #7419

2014-01-10 01:57

stimate domnule Radu Tudor,
Va urmaresc cu mare atentie comentariile si luarile de pozitie ca si atitudinile ori manifestarile Dumneavoastra vis-a vis de nenumaratele evenimente care fac din Romania ..."un teatru " cu cele mai variate si nedorite ..'spectacole"..sincer va consider cea mai interesata si echilibrata achizitie a celor de la antene ,poate singurul din toata mass-media care are mereu un cuvant aparte ,serios si plin de substanta in comentariile si emisiunile pe care le realizati.Interesul,seriozitatea ,preocuparea fata de formarea unor opinii in randul celor care va urmaresc ca si transmiterea unor mesaje si luari de pozitie precum si implicarea Domniei Voastre in cele mai diferite emisiuni sau comentarii confera celui care va urmareste acel sentiment de responsabilitate civica si cu adevarat jurnalistica.Aceasta noua si originala pozitie a Domniei Voastre va confera de departe si va subliniaza caracterul si trasaturile de profesionist de exceptie implicat ,daruit si cu o deontologie care va diferentiaza net de marea masa a celor din mass-media.De mult nu au mai avut romanii o astfel de personalitate in presa...ce-i drept,dar nici astfel de situatii -fara precedent- nu sunt cunoscute in istoria Romaniei...desi sunt alaturi de acest demers al Domniei Voastre va rog sa-mi permiteti sa va transmit aceleasi statornice aprecieri dar si gandul la fel de sincer ,din care se poate concluziona ca marile probleme ale romanilor nu le vor rezolva niciodata .."pasalele ori vizirii" fie ei de oriunde vor fi..S.U.A ca si fostul mare "prieten si frate" de la est ,ori "luminatii din nord sau sud ori Orientul mijlociu nu sunt motive de siguranata certa pentru romani sau Romania ;singura sansa a noastra ESTE LEGATA DE UNITATEA DE NEAM SI CONSTIINTA...nu cred si nu am crezut niciodata in fregatele,cuirasatele,torpiloarele sau mai rau in escadrilele de LUFTWAVE sau cum s-or mai numi ele...privesc cu infrigurare la tot ceea ce inseamna atitudinea "marelui licurici " ca si a altor "ganganii" la fel de ..mondiale, catre care Domnia Voastra va indreptati speranta...nu este in conceptia mentalului romanilor sa isi faca ordine in tara cu sprijin strain...o demonstreaza istoria cea mai adevarata si sincera a neamului nostru .II cunosc bine pe cei de peste ocean sau din vest ..in trecutul meu profesional am indeplinit cele mai diferite misiuni si sarcini ...si pot spune ca noi romanii am pierdut mereu pe mana noastra..din multe si variate motive.Nu pretind ca stiu totul dar am cunoascut multe din implicarile vestului si estului in actiunile lor destrabalate si ipocrite..este regretabil ca presa -in goana dupa senzational si ..bani usor de castigat-face jocul multor cancelarii ale caror interese in nici un caz NU CORESPUND CU ASPIRATIILE NOASTRE ALE ROMANILOR...sa dea bunul Dumnezeu sa ma insel dar CAEASTA ESTE REALITATEA...Va doresc mult succes si numai bine in actiunile si demersurile Domniei Voastre cu speranata la acea stabilitate si ordine de drept pe care o asteptam cu totii de un sfert de secol!Cu cele mai bune urari al dv. sincer,Cms.sef(r)de politie prof. Precup Florin!