Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

#576 Re:

2013-09-08 19:45

#573: -

Cu pretul copiilor nostri!

Pt ca voi ne obligati sa traim in jungla! Sangele lui Ionut e pe mainile voastre! Sange de copil - asta-i pretul platit!

Adoptati cainii, nu mai faceti parada cu milosenia voastra!


Musafir

#577

2013-09-08 19:47

FOARTE IMPORTANT: va rog căutati pe You Tube si Facebook " RECONSTITUIRE TRASEU PARCUL TEI TUZLA 50. Sunt 15 minute de adevăr care pot schimba perspectiva multora cu privire la moartea lui Ionuț. Va rog căutati si trimiteti linkul către autorități, primarii, poliție si televiziuni.

Musafir

#578

2013-09-08 19:50

Nu am fost si nu voi fi niciodata de acord cu eutanasierea acestor sufletele chinuite!

Musafir

#579

2013-09-08 19:53

De ce sunt pedepsiti cainii pt.neglijenta oamenilor ?De ce nu se mediatizeaza in aceeasi masura cazurile de copii morti in accidente rutiere ?

Musafir

#580

2013-09-08 20:03

Eutanasierea NU este o solutie! Sterilizare da!

Musafir

#581

2013-09-08 20:05

nu trebuie sa-i lasam sa ne omoare cainii sunt si ei fiinte care au dreptul la viata. atunci cand copii sunt omorati de propii parinti si traumatizati si violatii nimeni nu zice nimic iar acum vi s-a pus pata pe mainanezi mai multi copii sunt batjocoriti de propii parinti . nu asta este solutia

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-09-08 20:12


Gabriela

#583 eutanasiere

2013-09-08 20:14

nu au nici o vina bietele animale!!! sunt impotriva eutanasierii!!! si sa nu uitam ca sunt cei mai buni prieteni ai omului!

Musafir

#584

2013-09-08 20:16

Mai bine eutanasiem guvernul decat cainii..

Musafir

#585 Re:

2013-09-08 20:18

Cum arata parcul unde se jucau copiii:

www.hotnews.ro/stiri-esential-15502596-video-cum-arata-parcul-tei-doar-dupa-fost-sfasiat-copil-catre-caini-continare-maidanezii-plimba-nestingheriti-prin-spatiul-joaca-iar-gardul-care-separa-parcul-terenul-virat-ramas-nesecurizat.htm


Musafir

#586 Replica 585

2013-09-08 20:24

Cauta adevarul si nu te mai lăsa manipulat de televiziuni si presa.
Dari

#587 Spune Nu eutanasieri cainilor

2013-09-08 20:31

Spune NU eutanasieri! Eutanasierea nu e o alegere inteleapta. Ci doar o cruzime fata de caini. Merita si ei o sansa, au un suflet nu ?!. Din cauza oamenilor caini sunt ucigas si sunt pe strada. Multi oameni isi cumpara caini si cand vad ca este o rensposabilitate sa ai un caine il abandoneaza pe strada.
Cainele nu musca mana care ii da de mancare!.
Cainele e bun cu oameni buni si rau cu oameni rai!.
Cainele este cel mai bun prieten al omului!.

Musafir

#588 Re: Replica 585

2013-09-08 20:38

#586: - Replica 585

Mda, adevarul are multe fatete. Una din ele e ca ne mananca cainii!

 

 

Claudiu B

#589 LEGE noua!

2013-09-08 20:45

Eu vad solutia in felul urmator... actualii maidanezi trebuie sterilizati pana la ultimul... sau prinsi si tinuti captivi, eventual alte persoane doresc sa ii adopte...
Solutia mai de lunga durata este o lege noua in care stapanul este 100% responsabil pentru animalul sau. Toti cainii trebuie marcati cu un tatuaj, sau chip electronic... iar stapanul trebuie sa aibe grija de cainele lui... daca acesta musca sau omoara pe cineva, este echivalent ca si cum omul ar omora pe cineva... nu esti in stare sa ai grija de el... nu il meriti, vrei sa il plimbi pe strada, fa-o cu o lesa si sau botnita... l-ai pierdut... esti responsabil pentru eventualele daune pe care le v-a face. In acest fel nimeni nu isi mai pierde cainele... si nu m-ai alearga prin parca fara sa fie legati. Mie unul imi plac cainii si pisicile, dar nu imi place ca atunci cand merg pe strada sau prin parc sa am grija tot timpul ca e cainele cuiva la picioarele mele... eu poate vreau sa alerg, sau poate nu sunt atent...

Musafir

#590

2013-09-08 20:48

nu este posibil ceea ce se intampla cu acesti caini,nu este normal sa fie omorati

Musafir

#591 Re: LEGE noua!

2013-09-08 21:10

#589: Claudiu B - LEGE noua!

Claudiu B, avem legi foarte bune, in vigoare chiar! Trebuiesc doar aplicate.

Legea 227/2002: http://www.dreptonline.ro/legislatie/lege_caini_vagabonzi.php

si

OUG 155/2001: http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordonanta_caini_vagabonzi.php

Lectura placuta!


Musafir

#592

2013-09-08 21:30

ok , imi pare rau de copil dar de ce trebuie sa plateasca toti cateii pentru ca o baba cretina nu a avut grija de nepotul ei ? eu nu zic sa stea pe strazi cateii dar centrele ar fi cea mai buna solutie hai sa omoram toti cainii dar violatorii de copii , mamele care ii omoara astia de ce sunt protejati ???? hai sa ii omoram pe toti si scapam de ce numai cateii?

Musafir

#593 Re:

2013-09-08 21:33

#592: -

Nu omoram toti cainii! Minciunile astea sunt tactica ONG-urilor.

Dar chiar va rog sa cititi legea! Si de ce nu, cealalta petitie! E de bun simt. Va mai primeniti si voi ideile!


Musafir

#594

2013-09-08 21:36

Vedeti emisiunea "Cezar si cainii" pe Discovery si invatati de acolo!!!

Musafir

#595

2013-09-08 21:42

Te rog, nu mai omoară pe cei nevinovați! Acest lucru nu este de coborâre pentru o țară ...

Musafir

#596

2013-09-08 21:46

Din pacate nu sunt in romania dar sunt alaturi si va sustin ampotriva eutanasierii maidanezilor
Lupul Alb

#597 Re: eutanasiere !

2013-09-08 21:47

#466: ravenna - eutanasiere !

6000000 de lei "se vor cheltui" cu organizarea referendumului!!!  Cred ca stie toata lumea cine plateste acesti bani. Si inutil. Legile exista, trebuie aplicate!!! Avem de a face cu o noua spalare de bani fiindca, iarasi, stie toata lumea ca nu toate fondurile alocate de la buget sunt folosite pentru scopul ce le-a fost destinat. Asta pe plan economic! Pe planul psihologic, marea parte a creierelor spalate de multi ani de catre mass-media dominanta face exact ce i se cere: LATRA! Este ingrozitor sa observi cum se procedeaza - suntem asmutiti (fiind vorba despre caini, deci) si unii reactioneaza la comanda. Ratiunea, Gandirea au fost inlocuite de frica, anxietate, uneori groaza - indemnurile la o razbunare jenanta pentru acest secol impotriva  TUTUROR CAINILOR FARA STAPAN - atentie!! NU A CELOR PERICULOSI) fiind alimentate continuu. Din pacate cei care profereaza injurii se dovedesc mai josnici decat cuvintele de ocara. Si mai trist este ca iarasi clasa politica ne abate atentia de la lucrurile importante, distrandu-se in timp ce ne impart in 2 tabere si urmarind acest meci.  "Cainii latra, ursul merge" dragilor. NU EUTANASIERII FARA DISCERNAMANT! NU EXPLOATARII GAZELOR DE SIST! NU PROIECTULUI ROSIA MONTANA! NU TAXELOR SALBATICE! GREVA FISCALA!

A!  si, cu parere de rau, jos idiotii!  Aici toata lumea e de acord! Problema este cine are dreptul de a judeca...

Cine are inima de caine? Care sunt javrele, de fapt?


Musafir

#598

2013-09-08 21:58

Imi dau seama ca nivelul pe aici e sub 18 ani, dar fie...incerc sa va explic.

Nimeni nu vrea omorarea in masa a cainilor maidanezi, Genocid cum spuneti voi.
Avem legi care spun exact ce e de facut:

"Cainii fara stapan vor fi capturati si transportati in adaposturi, unde vor fi cazati o perioada de 14 zile.
Cainii bolnavi cronici si incurabili vor fi eutanasiati imediat" - suntem cu totii de acord pana aici, da?
"Eutanasia este un act de sacrificare prin procedee rapide si nedureroase a cainilor."
Aici intervin iubitorii de animale si adopta caini...cei 5 500 care au semnat petitia asta!
"Daca dupa expirarea termenului de cazare, cainii nu au fost revendicati sau adoptati, acestia vor fi eutanasiati."

Asadar nu e nici un genocid, nu extermina nimeni cainii. Ati fost dezinformati. De ONG-uri

Suntem de acord: cainii n-au nici o vina. De vina sunt oamenii: aia care nu aplica legea!
Iar motivele sunt banii. Prin ONG-urile infiintate sunt sifonati bani de la buget si din afara. Cainii de pe strada sunt o sursa de bani. Aplicarea legii inchide robinetul de bani! De aceea sunteti dezinformati!

De aceea ne vor in tabere diferite, cand in fond vrem cu totii sa traim mai bine.


Musafir

#599

2013-09-08 22:05

mandateci i cani e venite a prendervi i ROM .grazie

Musafir

#600

2013-09-08 23:35

Nu sunt de acord cu uciderea cainilor!Nu asta este soluția!