Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

#676

2013-09-09 13:46

Ati vazut imaginile astea? http://tinyurl.com/ovas5nv

Distribuiti imaginile cu fiinte nevinovate, schingiuite
http://tinyurl.com/onkvfqd

Molly

#677 Liliana

2013-09-09 13:49

Un NU HOTARAT MASACRARII CIINILOR! Oare ne-am transformat intr-un popor de criminali fara suflet? Eu am acasa 19 ciini, pe care-I ingrijesc din proprii mei bani. Le fac vaccinurile, ii tratez daca este cazul si ii hranesc. Locuiesc la curte, iar ciinii nu trec de primul gard al curtii si nu deranjeaza pe nimeni. Si mentionez ca toti sunt lasati si adoptati de catre familia mea. Nu vreau sa impun ca fiecare familie sa aiba atatia, dara ganditi-va daca o familie din trei ar adopta un ciine. Nu va pierdeti sufletul, problema poate inca fi rezolvata.

Musafir

#678

2013-09-09 13:50

Stop uciderii cainilor fara stapan!gasiti solutii salvatoare,sterilizati animaele!
Daniola
Musafir

#679

2013-09-09 13:52

Atrocitatile din ultima vreme impotriva cainilor si a iubitorilor de animale, incurajate mai mult sau mai putin fatis si de o parte a mass media manipulatoare si avida de senzational, care pune gaz pe foc, ma ingrozesc pur si simplu si ma duc cu gandul in evul mediu, cand inchizitia ardea pe rug sau tortura cu o cruzime inimaginabila oameni nevinovati considerati eretici doar pt ca o gloata de analfabeti inapoiati si retardati ii aratau cu degetul ca au facut nu stiu ce faradelege...asa se facea justitie pe vremea aceea, asa vrem sa se faca si acum?? s-a intamplat o tragedie - si nu pt prima data - si ne apucam sa dam cu parul in dreapta si-n stanga si in animale si in oamenii care inca le iubesc? cine sunt "animalele" in acest caz? avem pretentia ca suntem un popor inteligent si educat si am sarit in sus cand Silviu Brucan ne-a facut in 1990 "stupid people" si a prezis ca vom avea nevoie de cel putin 20 ani ca sa invatam democratia...ei bine, au trecut mai mult de 20 ani si tot ce am invatat pana acum din democratie este ca te poti comporta ca un dement fara a raspunde in fata legii...pt ca intr-o tara putred de corupta legile sunt facute sa fie incalcate, chiar si de cei care sunt platiti sa le aplice, iar cu bani si cu relatii poti scapa basma curata si de justitie ...ca si-asa justitia e oarba: condamna nevinovati si lasa in libertate monstri! incurajati de pasivitatea organelor de politie si de indolenta autoritatilor care nu iau nici o atitudine, ba chiar instiga la violente, unii au ajuns sa se comporte ca niste bestii descreierate...atat ii duce mintea pe ei si de unde nu e nici Dumnezeu nu cere! doar ca astfel s-a creat un fenomen de paranoia nationala, intretinuta atat de autoritati prin lipsa de reactie, cat si de o mass media iresponsabila si disperata dupa rating cu orice pret...caini agresivi pe toate strazile si pe langa toate blocurile pandesc momentul cand sa muste vreo bunicuta mai rotofeie de picior, crezand ca este un copanel dolofanel, sau cand sa sara in spatele unui copil in drumul sau spre scoala sau spre casa, confundandu-i ghiozdanul cu o halca mare de carne...si, ca in orice isterie generala, au aparut si niste indivizi autointitulati "protectori ai oamenilor impotriva animalelor" - de fapt niste odiosi sinistri (va mai amintiti de Odiosul si Sinistra nu?) care sub masca unei atitudini civice de grija fata de siguranta noastra pe strada, sustin din toti rarunchii exterminarea tuturor cainilor fara stapan si elucubreaza cu o frenezie debordanta pe la diverse posturi de televiziune...chiar vrem sa ne arate cu degetul toata lumea civilizata care traieste in sec. 21? ne-am pierdut orice strop de umanitate si bruma de ratiune pe care o mai aveam?? am mai ajuns noi si cu alte ocazii de ocara strainatatii - ba ca mancam lebede, ba ca omoram cai, ba ca ne vindem copiii, dar acum suntem vazuti de-a dreptul ca niste scelerati de sorginte nazista...ma indoiesc ca "protectorii" nostri vor pricepe comparatia, asa ca le explic: nazistii au fost niste psihopati care au inventat o doctrina aberanta cf careia ei erau o rasa superioara care avea drept de viata si de moarte asupra popoarelor considerate "inferioare", motiv pt care timp de cativa ani au saltat cu japca cateva milioane bune de oameni a caror unica vina era aceea ca faceau parte din asa-zisele "rase inferioare" si i-au "eutanasiat" sistematic in celebrele lagare de exterminare prin gazare, infometare, frig, munca silnica, torturare si experimente medicale abominabile...nu am auzit pana acum de proteste la fel de vehemente si luari de pozitie atat de virulente din partea acestor "protectori" in cazul pedofililor, violatorilor si a criminalilor de copii - si aici includ si mamele care-si ucid bebelusii, sub paravanul "depresiei postnatale" si parintii care-si bat cu bestialitate copiii pana ajung in coma la spital - desi cazurile acestea se intampla aproape zilnic si mii de copii mor anual sau raman mutilati pe viata fizic sau psihic...a murit un copil muscat de caini si "protectorii" nostri impotriva animalelor au si sarit intr-un delir sa se bata cu pumnul in piept ca vor sa curete strazile de pericolul canin care ne pandeste parsiv la fiecare colt de strada, dar impotriva bestiilor umane care maltrateaza, violeaza si ucid mii de copii nu misca nici macar un deget, macar pt a schimbe legislatia care este aberant de blanda in aceste cazuri...de ce? pt ca un biet animal fara aparare nu risposteaza, pe cand un infractor are "drepturi" si un avocat uns cu toate alifiile il poate scapa cu o pedeapsa usoara, iar cand iese din puscarie iti da in cap ca ai facut "galagie" si acelasi avocat lipsit de orice scrupule il va scoate cu NUP pe motiv ca nu a avut discernamant... in toata aceasta poveste trista, singura mea bucurie si consolare este ca noi, iubitorii de animale - cu sau fara stapan - suntem mai multi decat cei care le doresc moartea si sper ca ratiunea si omenia sa invinga cruzimea si ura hoardelor dezlantuite, iar spiritul european al secolului 21 sa prevaleze asupra spiritului gregar caracteristic obscurantismului medieval...


Musafir

#680 Re:

2013-09-09 13:57

#679: Daniola -

Adevaratii iubitori de animale au semnat cealalta petitie. Intelegi?

NU VREM CAINI PE STRAZI! Sterilizati sau nu!


Musafir

#681

2013-09-09 13:57

Ing scutiti-ma sunteti non grata pt mine
deaddoggy

#682 sustin eutanasierea.

2013-09-09 13:58

De ce sa se ia bani de la bugetul statului ca sa se stranga si sa se sterlizeze o potaie de pe strada? Ce rol indeplineste aceasta potaie? Aduce ceva productiv poporului? Aduce doar reclama negativa, toti strainii care vin rad de noi ca traim printre animale periculoase ca acum cateva secole. Iar cei care le iubesc atat de mult, luati-le acasa si pupati-le in c*r toata ziua pana va plictisiti.

Musafir

#683 Re:

2013-09-09 14:02

#679: Daniola -

Draga Daniola! Cu ce ai scris  sper  ca ai inchis ,,mintea,, multora de aici,  care acum "se gandesc" si incearca sa si intelega ce se ascunde in spatele  cuvintelor tale alese. Si ce anume sa mai argumenteze ,,pro eutanasiere,,.


Musafir

#684 Re:

2013-09-09 14:02

#679: Daniola -  

 Eu nu doresc moartea niciunui animal.Doresc sa se aplice si la noi legile din occident.

Nu va mai bateti cu pumnul in piept pentru animale, ca va doare pe voi undeva de ele.

Dati exemple, cu poze , ce faceti concret pentru ele. In afara de faptul ca le lasati sa ne manance copii, si sa spuneti ca a fost un accident, nu faceti nimic.

Sa va fie RUSINE .

Sunteti niste criminali toti care lasati cainii pe strazi sa ne manance copii si apoi veniti sa plangeti de grija animalelor.

Va hraniti cu sangele copiilor nostri si ne dati lectii de morala. Ca ne criitica strainii? Sa aplicam legile lor.

Legile lor sunt bune si pentru noi.


Musafir

#685

2013-09-09 14:05

Daca fiecare om s-ar uita in jurul lui, ar vedea ca adevaratii prieteni ai omului sunt acese fiinte nevinovate .

Musafir

#686 Re:

2013-09-09 14:07

#685: -  

 Cainele meu este cel mai bun priten al meu. Cainele tau este cel mai bun prieten al tau. Dar cainii lasati salbatici, nu sunt pritenii nimanui.Daca le dai de mancare, te mananca pe tine.Poate azi nu, dar miine o va face.


Musafir

#687 Re:

2013-09-09 14:08

#685: -  

 Ai curaj sa te duci la o haita de caini maidanezi si sa le spui ca esti prietenul lor?Te invit in parcul unde a murit Ionut si sa-i pupi in bot.


Musafir

#688 Re: Re:

2013-09-09 14:08

#684: - Re:

Parca  ai mai scris asta o data..nu te mai repeta, am inteles ,,dorinta,,ta . eventual editeaza-l in "bold" , asa te vedem mereu cand ne uitam pe aici.


Musafir

#689 Re: Re: Re:

2013-09-09 14:11

#688: - Re: Re:  

 Dorinta mea este si dorinta multor milioane de oameni, care nu se hranesc pe seama unor fiinte nevinovate.

Voi nu faceti decat sa mancati de pe urma lor. Nimic concret in folosul lor.

 

Andrei

#690 Pana la urma...

2013-09-09 14:36

Decat sa moara schingiuiti de vreo creatura care se proclama "om" dar nu are nici o treaba cu "umanul", sau calcati de vreo masina condusa de un ucigas care nu franeaza la 70 la ora cand vede un animal in fata lui, mai bine sa moara asa.

Musafir

#691

2013-09-09 14:41


Musafir

#692

2013-09-09 15:20

Nu pot sa-mi imaginez cum sunt asa de simplu de manipulat, oamenii...Sa-ti arati instinctul de criminal pe niste biete animale...Ma depaseste...

Musafir

#693 Re: Re: Re: Re:

2013-09-09 15:23

#674: - Re: Re: Re:

Ce va mai place telenovela lui Ionut. Bietul copil, a avut parte de o familie de retardati, carora le place acum sa faca pe vedetele pe la TV, in loc sa-si planga neglijenta!

Du-te dracu si doneaza un ban copiilor care mor de foame, nu mai face comentarii ce reflecta un IQ de maxim 50.

Sau pune mana pe piatra si invata-ti plodul cum se da in cap unui caine! Fa-i educatie!


Musafir

#694 Re: Pana la urma...

2013-09-09 15:27

#690: Andrei - Pana la urma...

Asa, CUM??? In Romania, eutanasiere = il legam pe caine, ii dam foc si-l taram pana crapa! ASTA e solutia voastra? Incearca sa intelegi ca, dincolo de simpatia pe care o am fata de animale, si pe mine ma deprima cainii de pe strada. Nu au ce sa caute pe strazi. Dar s-a mai mers o data pe eutanasierea loc, si iata rezultatele. In plus, atunci au existat niste sadici, pe care la o sumara evaluare psihiatrica, i-ai lega pe loc!


Musafir

#695

2013-09-09 15:44

“Adopta un caine vagabond!”
Nu ma lasa mama, nu ma lasa tata, nu ma lasa vecinul, n-am timp sa ma ocup de el, n-am ce sa-i dau de mancare, mai am deja unul de rasa si n-as baga vagabondul in casa etc. Suna real sau nu?

“In cazul asta, daca nu-l adopti, il eutanasiem.”
Vai nu! Criminalilor! E si el un suflet! Stiu eu ca musca numai oameni rai! Da, si copilul ala de 2 ani mutilat de caine era rau, stiu eu! A fost provocat sarmanul animal, n-are nici o vina! Stop eutanasierii!

"nu toti cainii sunt agresivi. Sa-i omoram doar pe aia agresivi. Care-s aia?
“Pe mine m-a muscat cainele ala.”
“Aaaaa, nu! Ala e foarte pasnic. Zilnic ii dau de mancare si pe mine nu ma musca, deci nu-i agresiv.”
“Pai nu e agresiv cu tine, e agresiv cu mine…”
“NU! Ala e pasnic, nu trebuie omorat. Hai sa gasim altii agresivi.”

Musafir

#696

2013-09-09 15:46

a SHAME !

Musafir

#697

2013-09-09 15:46

Ma tot gandeam la faptul ca mie cand mi-au murit parintii am stat si mi-am lins ranile acasa. Nu aveam chef de mine, daramite de altii... Cand lui Florin Calinescu i-a murit baiatul la Viena in urma unei supradoze; cand lui Sorin Rosca Stanescu i-a murit copilul anul trecut s.a.m.d.,au cerut televiziunilor momente de ragaz si nu s-au dus sa isi exteriorezeze durerea pentru a face rating. De ce oare bunica copilului a acceptat invitatia in emisiunea lui Maruta la doar cateva ore dupa imnormantare, cand trupul lui nici nu se racise bine? De ce oare parintii copilului au preferat sa fie in piata, la miting, in loc sa aiba grija de celalalt copil care era foarte traumatizat? De ce tatal copilului si-a corectat acuzele initiale la adresa autoritatilor atunci cand a fost "tras de maneca" ca lucreaza la RATB, institutie aflata in subordinea primariei, transformandu-le in acuze impotriva cainilor comunitari? De ce au participat la mitingul organizat de Nadine, preferand sa il lase din nou singur pe fratiorul traumatizat, in tim ce bunica isi etala decolteul, fardul si colierul printre straini? N-a varsat o lacrima ca sa nu isi strice machiajul? Compar imaginea aceasta cu cea a unei inmormantari tiganesti,cu fanfara, gratare si claxoane, ca sa se atraga atentia asupra suferintei lor. In ceea ce o priveste pe Nadine, se poate intelege ca, dupa o absenta atat de indelungata din luminile rampei, are nevoie de orice pretext ca sa revina macar pentru o zi in atentia publicului, lucru pentru care nevoie si de turul televiziunilor. Ziua pentru instigarea adeptilor ei la macel a fost foarte bine aleasa: "azi nu spalam, nu calcam, protestam" (Nadine).Protestam pentru UCIDERE? Pesemne ca ziua punerii in practica a indemnului la crima ar putea fi, in aceste coordonate, ziua de Inaltare, de Sf. Paraschiva, Sf. Dumitru? Eu stiam ca doar satanistii aleg sarbatorile religioase importante pentru luarea deciziilor de a ucide precum si pentru punerea ritualurilor macabre in practica?

Musafir

#698 Re:

2013-09-09 15:49

#697: -

Adopta un caine vagabond!


Musafir

#699

2013-09-09 16:09

Da da da eutanasierii! Cat mai repede posibil!

Musafir

#700 Re: Re: Re: Re:

2013-09-09 16:11

#674: - Re: Re: Re:

"Mergeti in paduri si aveti grija de animalele domestice" sau salbatice?