Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

#26

2013-09-05 17:53

Schimbati mesajul, este mult mai relevant faptul ca eutanasierea este o masura stupida, care NU REZOLVA problema. Trebuie combatuta prostia, abia apoi cruzimea gratuita.

Musafir

#27

2013-09-05 17:56

daca acesti caini sunt o problema nationala ce facem cu adevaratii criminali,hoti,violatori,etc.?cred ca oamenii au facut mai multe crime si o sa mai faca!la o tara de rahat cu conducatori de rahat ce pretentii sa ave?

Musafir

#28

2013-09-05 17:56

Am si eu si copii si caini si doresc ca oamenii sa inteleaga ca NU toti cainii sunt ucigasi.... Acestia trebuie indepartati dar nu trebuie sa plateasca toti..pt cei ..putini

Musafir

#29

2013-09-05 18:01

Animalul nu are discernamant si nu se orienteaza dupa reguli morale! Pentru ca-i animal domestic, are nevoie de un adapost si de hrana.
Orice gest de cruzime impotriva animalelor trebuie pedepsit, nu doar evitat! Imi este mai teama de cel care are capacitatea de a ucide cu mainile goale un caine decat de orice animal. O astfel de persoana poate reprezenta un pericol pentru societate!

Musafir

#30

2013-09-05 18:07

Trebuie sa se inteleaga lipsa de sens a eutanasierii. Peste 2 ani vor fi la fel de multi caini. In plus, toti posesorii de caini trebuie obligati prin lege sa-si sterilizeze animalele. Cine nu e de acord, sa plateasca impozite uriase, altfel nu se va rezolva in veci aceasta problema.

Musafir

#31

2013-09-05 18:08

Este foarte important sa fie initiat un protest prin care sa cerem masuri rationale - sterilizare si adaposturi, intr-un timp scurt! Sa cerem ca in maxim 3 luni sa existe adaposturi! Altfel, se va ajunge la masuri urate, din pacate, pentru ca cei mai multi vor cainii indepartati de pe strada prin orice mijloc. Daca cerintele ONG-urilor nu vor fi lacrimogene, ci rationale si pragmatice, multi dintre acesti oameni se vor alatura protestului!

Musafir

#32

2013-09-05 18:17

Nu cainii sunt vinovati,spre deosebire de imbecilii de la guvern care nu stiu sa ia decizii pentru cei care abandoneaza acei caini pe strada
nu conteaza

#33

2013-09-05 18:22

No offense,dar cred ca aveti probleme la cap oameni buni.Doar ganditiva daca vi s-ar fi intamplat dumneavoastra ori unui apropiat din familie ceea ce i s-a intamplat acelui copil oare tot asa gandeati?Just think about it !
Ps: "oamenii sunt vinovati" Doamne,s-a ajuns rau de tot !!!

Musafir

#34 Re: nu

2013-09-05 18:24

#14: - nu

Credeti ca bunica putea face ceva? Au fost o multime de cazuri de adulti muscati de caini. Nu este normal ca un copil sa moara muscat de caini chiar daca se afla singur! Tinem copiii in lesa si cainii in libertate?!


Musafir

#35

2013-09-05 18:24

Eutanasiati mai intai toti dobitocii din guvern si pe urma mai stam de vorba !

Musafir

#36 Re:

2013-09-05 18:26

#29: -

Daca animalul care l-a ucis pe Ionut vine si isi cere scuze, si imi spune ca-i pare rau si imi promite ca nu o va mai face si altadata, atunci poate ca imi voi reconsidera pozitia fata de cainii de pe strazi.

Pana atunci, EUTANASIEREA IN MASA.

 

 


Musafir

#37

2013-09-05 18:29

Cand vad atata "empatie" mi se face rau! Pun pariu ca toti acesti oameni plini de compasiune si lacrimi pentru acel copil nu au donat in viata lor un ban, o jucarie sau o ora din viata lor pentru voluntariat!

Musafir

#38 Re:

2013-09-05 18:30

#19: -

Daca poti sa zici asa ceva sunt convinsa ca nu ai avut grija de un copil 5 minute in viata ta! Trebuie sa tinem copiii in lesa? Asa cum cainii nu au nici o vina nici copiii nu sunt de vina pentru ce se intampla! Daca nu suntem in stare sa rezolvam problema cainilor civilizat, nu ramane decat eutanasierea! Daca problema nu esse rezolvata de atatia ani, ce ar trebui sa facem? Suntem un popor de puturosi si hoti! Eutanasierea este singura solutie pentru protectia oamenilor si in special a copiilor. Dupa ce ca avem atatea defecte, noi poporul ramna, ar trebui sa ne lasam copiii la voia sortii?Am 2 copii si ei sunt totul pentru mine! Intre copii mei si caini aleg copiii!


Musafir

#39

2013-09-05 18:32

NU eutanasierii

Musafir

#40

2013-09-05 18:33

Este infinit mai mare numărul copiiilor uciși din neglijența părintească sau de șoferi neatenți! Cazurile cu maidanezi ucigași, cum îi prezintă pe nedrept presa, sînt excepții! Nu vreau ca o astfel de excepție să facă legitimă crima! Am văzut cu cît entuziasm așteaptă unii să se dea verde la omorît cîini!! Ce faceți pentru a preîntîmpina astfel de cazuri?? Strîmbați din nas cînd vi se propune sterilizarea patrupedului dar la mici și bere sînteți primii!!! Rușine, ciobanilor!

Musafir

#41

2013-09-05 18:35

cu aceasta ocazie nefericita mi-am dat seama ca exista mult mai multi oameni rai si prosti decat credeam. Este si mai tragic faptul ca aceasta intamplare se va repeta, atata timp cat acesti rai si prosti si incuiati sustin eutanasierea. Niciodata nu vor putea sa eutanasieze toti maidanezii pt ca sunt in numar foarte mare si trecuti prin multe chinuri de-a lungul vietii (provocate, bineinteles, de oameni) in urma carora ei au invatat sa se apere si sa se ascunda. vor ramane suficienti pe strazi incat sa se inmulteasca din nou. si tot asa o vom tine.. in drame si tragedii. Din nou vor suferi cei care sunt parintii/fratii/apropiatii victimei. Si EVIDENT, lumea care vrea sa para indurerata de la distanta va continua cu aceleasi comentarii dure si idei diabolice. Si mai vreau sa adaug un lucru. Uitam ca de multe ori ca pentru pacatele parintilor platesc copiii.

Musafir

#42

2013-09-05 18:36

Nu moarte ptr moarte...

Musafir

#43

2013-09-05 18:39

INTR-O LUME CIVILIZATA CAINIISINT CASTRATI SI RETURNATI IN TERITORIU.EUTANASIEREA NU ESTE O SOLUTIE .CAINII COMUNITARI SINT CAINII NOSTRI -FAMILIA NOASTRA.EI TRAIESC CU NOI LINGA NOI.SI DIN FAMILII DE OAMENI INTELECTUALI SE NASC COPII CARE AJUNG UN EXEMPLU NEGATIV,CRIMINALI,HOTI ,VIOLATORI HULIGANI ,INTREBAREA MEA ESTE--AI EUTANASIEM ???

Musafir

#44 Re:

2013-09-05 18:39

#37: -

Ce legatura are o donatie cu acest subiect? Sa stii ca te inseli pt. ca am donat de multe ori bani,lucrurii sau mancare insa nu pot sa accept ca un copil moare sfasiat de caini intr-un oras asa zis european.ar trebui sa vedeti asnsamblu, nu numai o particica din el; nimeni nu este interesat ca acesti caini sa fie dusi la adaposturi ( nu sunt bani, spatiii create etc) iar acestia vor sta pe strazi in continuare iar copii vor cadea victime; nici eu nu sunt de acord cu eutanasierea pt. ca acesti caini nu au nici o vina insa uitandu-ne la ce se intampla in tara asta cred ca este singura solutie pentru protectia copiilor nostrii! Ca sa sintetizez....este o lupta intre specii!


Musafir

#45

2013-09-05 18:40

sterilizarea este solutia..educatia si civilizatia ne lipseste..

Musafir

#46

2013-09-05 18:41

Nu eutanasierii cainilor comunitari!
Ema

#47 Invitatie la omor in masa? Nu, mersi! Am constiinta!

2013-09-05 18:45

Marii crestini ai Romaniei, cei care va bateti cu pumnul in piept ca nu mai puteti de cata crestinatate aveti in sange si ca da pe afara de multa credinta cata aveti... Alea 10 porunci sunt degeaba pentru voi? Sau Biblia o tineti la baie in caz de terminare subita a hartiei igienice? Rusine sa va fie, fariseilor! Ingrijiti-va de copiii vostri mai bine, nu ii lasati de izbeliste sa ajunga la varsta Bac-ului si sa se planga de stres si osteneala, ca au cateva pagini de invatat si nu stiu nici adunarea bine. Educati-va copii de bunele maniere, ca mi-e frica de oamenii de pe strada mai tare, nu de caini. Aia nu m-au muscat niciodata, cu mine se poarta frumos, mai frumos ca 99% din populatia inconjuratoare! Ati gasit voi brusc solutia, cu ucisul. Asta e raspunsul la toate? Ia vedeti cate femei fac avort (cu acordul legii), cati parinti isi abuzeaza fizic copiii, cati pedofili exista in tara asta si ii tineti la caldurica la inchisoare pe bani grei lunar, cand copii care vor sa faca un pic de carte sunt sleiti de foame in clase si va bateti joc de ei cu "cornul si laptele", ca la sarantocii din Africa! Uitati-va in occident ce mananca elevii la pranz! In oameni nu pot avea incredere, dar in caini si alte animale, da. Daca va pasa de copii, dati parintilor lor locuri de munca bune!

Cristina

#48 Da eutanasierii!

2013-09-05 18:47

Pana acum, cand vedeam un maidanez ma feream de el si imi doream sa dispara. Imi spuneam ca cei care pot sa faca ceva sa faca si sa rezolve problema. Ca eu nu pot sa fac nimic...
Acum, cand vad un caine maidanez imi este rau fizic... Imi vine in minte teroarea, lupta inutila, disperarea, strigatul de ajutor catre mama, agonia lui Ionut... Ma copleseste si ma sufoca...
S-a ajuns prea departe...
Daca nu reactionam nici acum inseamna ca nu mai putem sa ne numim oameni...
Sterilizarea nu este o solutie. Cainii din parc erau sterilizati. La ce a ajutat asta?
Eutanasierea a ramas singura varianta!
Sau poate preferati o vanatoare barbara a cainilor? Pentru ca la asta se va ajunge

Musafir

#49

2013-09-05 18:47

Nu eutanasiati catei....Se pot gasi solutii.
Musafir

#50 Re: Da eutanasierii!

2013-09-05 18:49

#48: Cristina - Da eutanasierii!

ai gresit petitia, draguta...