Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#40501 A DOUA INFRANGERE ... RAMANE CUM S-A STABILIT: CERNEV ESTE CONCEDIAT DEFINITIV!

2015-06-25 06:52

 
Informaţii dosar 2783/90/2014

 

Informatii generale

Nr. unic (nr. format vechi) : 2783/90/2014
Data inregistrarii 23.03.2015
Data ultimei modificari: 24.06.2015
Sectie: Secţia I civilă
Materie: Litigii de muncă
Obiect: contestaţie decizie de concediere
Stadiu procesual: Apel

Parti

NumeCalitate parte
CERNEV NICOLAE-CORNELIU-la Cabinet de avocat TITĂ &TITĂ Apelant Contestator
S.C. OLTCHIM SA PRIN ADMINISTRATOR SPECIAL STĂNESCU BOGDAN Intimat Pârât
S.C. OLTCHIM SA-PRIN ADMINISTRATOR JUDICIAR ROMINSOLV SPRL Intimat
S.C. OLTCHIM SA-PRIN ADMINISTRATOR JUDICIAR BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL Intimat

 

Sedinte

24.06.2015  C_URTEA DE APEL PITESTI
Ora estimata: 08:30
Complet: Civil-Amânări Pronunţări
Tip solutie: Respingere apel
Solutia pe sc_urt: Respinge apelul. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică.
Document: Hotarâre  1217/2015  24.06.2015

 
19.01.2015  TRIBUNALUL VALCEA
Ora estimata: 08:00
Complet: Complet amânare pronunţare
Tip solutie: respinge cererea
Solutia pe sc_urt: Respinge contestaţia. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare, care se va depune la Tribunalul Vâlcea. Pronunţată în şedinţa publică din data de 19.01.2015, la sediul Tribunalului Vâlcea - Secţia I Civilă.
Document: Hotarâre  61/2015  19.01.2015


 

Cai de atac

Dată declarareParte declarantăCale de atac
17/03/2015 CERNEV NICOLAE-CORNELIU-la Cabinet de avocat TITĂ &TITĂ, Apel

 


Musafir

#40502 HAIDETI ALATURI DE COLEGII NOSTRI!

2015-06-25 06:58

#40485: - HAIDETI ALATURI DE COLEGII NOSTRI! 

COLEGII NOSTRI STRIGA - "AM RAMAS AI NIMANUI"!

HAIDETI LA OLTCHIM!

HAIDETI ALATURI DE COLEGII NOSTRI!
A TREIA ZI DE GREVA FOAMEI!
HAIDE DUMITRE! HAIDE PIRVULE!

 

 

Greviştii de la Oltchim fac foamea degeaba!

 

Joi, 25 Iunie 2015 http://www.viatavalcii.ro/  Scris De Gabi Bercea

Opt foşti angajaţi ai combinatului Oltchim se află în greva foamei în faţa sediului central al societăţii. Iniţial, au decis să intre în greva foamei patru persoane, însă, pe parc_urs, numărul lor s-a dublat.

Alţi patru foşti chimişti au plecat la Buc_ureşti pentru a protesta, trei dintre ei urmând să intre în greva foamei în faţa sediului Guvernului şi al ambasadelor importante din Buc_ureşti.

Greviştii au rec_urs la acest gest extrem nemulţumiţi că nu şi-au primit salariile compensatorii nici după doi ani de când au fost disponibilizaţi. Ei susţin că, până acum, nu au fost băgaţi în seamă nici de conducerea Oltchim, nici de autorităţile locale, dar vor continua greva foamei.

În momentul în care au intrat în greve foamei, vâlcenii au solicitat către Prefectura Vâlcea un cort în care să-i ferească de caniculă dar doleanţa nu le-a fost îndeplinită.

Gabi Bercea

 

 

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40503 JAF LA OLT. !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

2015-06-25 07:16

DATII AFARA DIN OLTCHIM DOAMNA JUDECATOR SINDIC RAMNICU VALCEA SI SALVATI JUDETUL VALCEA!!!!!

Nimeni nu este tinut iobag la OLTCHIM, DATII AFARA.

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE (TOATE INCLUS SI VINCEA ) SI STATUL ROMAN  SUNT IN CULPA.  ACTIVITATI DE SERVIRE A BAUTURILOR, MASA SI DANSUL OLTCHIM: HOTIA DE LA OLTCHIM = 9 MILIOANE EURO.


 "Să mute "chermeza" la Oltchim sau Arpechim " recomandare de la Predoiu.

 

Victor-Viorel Ponta (n. 20 septembrie 1972, Bucu_rești)

 

 http://ro.wikipedia.org/wiki/Victor_Ponta

Prefectul Dumitru Cornoiu, acuzat de deturnarea a 9 milioane de euro

http://www.infopuls.ro/

Control la sânge la Oltchim: nu s-au plătit salariile!

http://www.viatavalcii.ro/index.php

 Membrii CAR Oltchim acuza Consiliul de Administratie de deturnare de fonduri

http://www.impactreal.ro/

TOATE SINDICATELE SUNT IN CULPA DIN OLTCHIM.

1.SINDICATUL LIBER OLTCHIM, presedinte Mihai Diculoiu

2.SINDICATUL VICTORIA OLTCHIM, condus de Corneliu Cernev

3.SINDICATUL UNIREA OLTCHIM. condus de Marian Dumitru 

4.SINDICATUL SOLIDARITATEA OLTCHIM, condus de Dumitru Bica  

5.SINDICATUL RAFINORU, condus de Popescu Ionel

....SI TOATE STRUCTURILE SINDICALE.  

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE (TOATE INCLUS SI  IONEL VINCEA DE LA CARTEL ALFA SI FOST MENTCHIM FALIMENT) SI STATUL ROMAN  SUNT IN CULPA.  

- Popescu Valentin - director Directie Energetica - Mecanica
- Mihail Tălpăşanu – director Direcţia Producţie,
- Marius Pîrvu – fost director general,
- Spiru Ciobescu Laurentiu Armand – director Direcţia Comercială,
- Marinescu Norocel Lucian – director Direcţia Tehnică Calitate-Mediu,
- Ion Hancu Dumitru – şef Divizia Clorosodice-Produse Oxo,
- Mihai Pavel Dumitru – şef Divizia Materiale pentru Construcţii,
- Marian Tapu – şef Sector Marketing DMC,
- Victor Avram – director general adjunct-
- Spiru Ciobescu Elena Felicia – şef Divizia Financiară,    etc.

Management:
Mihai Bălan - Director General
Elena Felicia Spiru-Ciobescu - Director Financiar
Mihail Dumitru Tălpăşanu - Director Operaţional
Laurenţiu Armand Spiru-Ciobescu - Director Marketing
Ion Coclet - Director Resurse Umane
 

  • ROMINSOLV S.P.R.L., reprezentată prin Partener Coordonator Gheorghe Piperea si
  • BDO BUSINESS RESTRUCTURING S.P.R.L., reprezentata prin Partener Coordonator Niculae Balan    Administrator Judiciar

Stanescu Nicolae Bogdan Codrut  Administrator Special  

Avram Danut-Victor     Director General Adjunct  

Talpasanu Mihail        Director Directia Productie

Spiru-Ciobescu Laurentiu-Armand  Director Directia Comerciala

Smeu Alin-Ion         Director Directia Economica  

Munteanu Dana Maria  Director Directia Resurse Umane  

Pirvu Marius   Director Directia Petrochimica Bradu

 impreuna cu MIRCEA DEACONU si FLORIAN MATEITA  etc.

 www.oltchim.ro SI TOTI MINISTRII ECONOMIEI SI FINANTELOR  SI ALTE MINISTERE DIALOG-SOCIAL...S.A.M.D, PANA AZI.SI CEILALTI BAGATORI DE SEAMA CARE AU MAI SEMNAT, FARA ACORDUL PARTILOR SI IN DEFAVOAREA ALTOR CREDITORI,

 PRIN TAINUIRE SI NEDENUNTARE, SUNT TOTI IN CULPA, RASPUND PENAL!!!!!!!!!!!!!!


Musafir

#40504 Re: HAIDETI ALATURI DE COLEGII NOSTRI!

2015-06-25 07:59

#40502: - HAIDETI ALATURI DE COLEGII NOSTRI! 

 

NESIMTIREA, INDOLENTA SI NEPASAREA CONDUCERII OLTCHIM SI A CONDUCERII JUDETULUI -
"O femeie aflată în greva foamei la Combinatul Oltchim, dusă de urgență la spital"!

HAIDETI LA OLTCHIM!
HAIDETI ALATURI DE COLEGII NOSTRI!

http://www.indiscret.ro/articol-o-femeie-aflata-in-greva-

ACTUALITATE | NUMARUL 500 | 24 Iunie 2015
 

O femeie aflată în greva foamei la Combinatul Oltchim, dusă de urgență la spital

 

Nonica Subţirelu, în vărstă de 48 de ani, care  face greva foamei în faţa sediului administrativ al Combinatului Oltchim Râmnicu Vâlcea, împreună cu alţi cinci disponibilizaţi, a fost dusă mierc_uri după-amiază la Spitalul de Urgenţă Vâlcea, după ce i s-a făcut rău. Femeia suferă, printre altele, de o afecţiune gravă a rinichilor şi a declarat că în semptembrie va fi operată.

Cei şase, patru bărbaţi şi două femei, se află în greva foamei de luni, din cauză că nu şi-au primit salariile compensatorii, după  disponibilizările din anul 2013, când au părăsit combinatul circa 950 de salariaţi.

Organizatorii acestui protest au declarat că în zilele următoare alţi reprezentanţi ai disponibilizaţilor vor declanşa greva foamei în faţa Guvernului şi că deja au obţinut autorizaţiile pentru această acţiune.  

Marielena Popa


Musafir

#40505 Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 08:37

#40500: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

 Laba trista, tu tine de bani, ca tie iti trebuie pentru pastile. Lasa berea pentru astia sanatosi ca mine, sa le c_urete rinichii, nu sa iti cu_rete tie neuronul ala bolnav pe care il mai ai.

Acum esti prieten cu fota, ca la cata mu_ie ti-a dat, era si cazul. Tu ai grija de schizofrenia ta, de paranoia ta, te_n bot de nauc. 

Tu nebun cu spume la bot, fota betiv cu retard mental, LUATI-VA BA! :))

TI-AI DREACU DE NEBUNI! DE ASTIA A AVUT PARTE OLTCHIMUL, DOI IMBECILI CE AU PUS TOT TIMPUL INSTALATIILE IN PERICOL.

BINE DREACU CA AI PLECAT SI ASA ERAI VREUN MATURATOR CA FOTA.

PU_LEA tu baga poze„ ca atata stii. 

Uitasem: SA-MI SU_GI POOLA SI MARȘ IN MORTI MA_TII, ca tare imi place sa iti foot neuronul ala stingher, ala de inca te mai ajuta sa nu te ca_ci si piși pe tine, NEBUNULE.

HAI MA MOFLEO CA NU DUREAZA MULT,DOAR UN MINUT,PIC ASSO

#40506 cernev si ghioca au supt sulile lui fota si diculoiu,IA LINGE MAI BURDOAZA

2015-06-25 09:04

#40501: - A DOUA INFRANGERE ... RAMANE CUM S-A STABILIT: CERNEV ESTE CONCEDIAT DEFINITIV! 

 BA   FRATILOR,NU MAI SCAPAM DE PUPINCU....RISTII,LABAGII,SI MU..ISTII OLTCHIMULUI,ASEARA S AU LUAT DE PICASSO CA..CATII DE LA JANDARMERIE SI LE AM DAT UN PIC DE MU...IE,,EU FOTA,,TOATA NOAPTEAAAA,SA MI SU  GETI PU..LA CERNEVISTILOR?


Musafir

#40507 Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 09:09

#40505: - Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

 SA VEZI CITA MU..IE VEI LUA GAOZARE,AM TIMP SI ATI PORT EU SIMBETELE,EU PICASSO,TIC TAC,UN PI C,UN PICUSOR,TE MANINC CU CA..CAT CU TOT DIN TOAMNA,E FOTA DRAIERE

SA VEZI CE MATURA FOTA CU TINE MAI GAOAZA RETARDATA

#40508 Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 09:11

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40509 Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 09:21

#40505: -  <= CUM FACI MA NEMERNICULE PSIHOPATUL DE SERVICI SI OLIGOFREN DEBIL MINTAL, TU LASI SCRIS, TU ITI RASPUNZI SI TE DEDUBLEZI IN MINE CE N-AM SCRIS SI N-AM  LASAT SCRIS CATRE TINE DOAR SA NE INCAIERI AICI SI-N SCRIS MAIMUTARITULE NU ESTE PRIMA DATA CAND ASTA COMITI...., MARE SUGACI SI SUGATIVA ESTI, TU NU ITI DAI SEAMA CA TI-AI PUS CRUCEA PRIN TOT CE AI COMIS SI TOT ABSOLUT TOT CE AI FACUT PE LA TV SI PRIN MASS-MEDIA SI PESTE TOT UNDE AI FOST SI TOT CE AI COMIS.....!!!!  BAAA IMPOSTOR GURU CARE STERGE CU_RUL SLEFUITOR SI LINGAU, LIPITOARE SI CAPUSA PAPUSOILOR SFORARI,  SI AI TAI SMIRGHELUITORI SI LINGUSITORI, LIBIDINOSI SI SUGACII SI SUGATIVELE DE SERVICI.  NU-TI DAM SFATURI, ITI ADUCEM LA CUNOSTINA, bai pipirelea si gasca lui de HOTI., te dai grevist ma acum, tu si greva..., parnoia schizofreniei de o detii...marsss maa ... mama ta de  nemernic,  scu_rsura a societatii astea Romania mai esti .... , tu pleava si morisca fecalelor de le ingurgitezi rontaitor si clantanitor de acadele sugaciule, prinzi fluturi, prinzi licu_ricii tai arsi de lasi mereu scris, prinzi aer sufocatule, macanitoare retarda si imputita. Te freaca ridighea si nu sti dobitocule cum sa te bagi tu in seama, vezi-ti ba de mucii tai si minte ciu-ciu, gol, vid, zero, lepra nenorocita. Clanta  stricata esti tu, la cate CLANTE DAI TU si esti de sugaci sugactiva de servici infecta, TRANTORE. HOOOO..., CA AVEM SI DE TINE LEAC, VINE SI PENTRU SCOSI DIN CONTEXT SI DEZINFORMATORI SI IMBARLIGATORI OTRAVITI, VA VINE SI VOUA LISTA..., SA VEDETI CUM DATI CU SUBSEMNATUL LA CE ATI CREAT SI CREATI, SCOPUL VOSTRU..., VA VINE SI VOUA RANDUL ...

 BAG SI POZE CU TINE CERSETORULE, MILOAGA, MILOGITULE, PRESUL SCU_RSURILOR MURDARE, JEGOSULE, LEPRSOSULE.... BAG MAAA SI CU MOACA TA SI CU TOT NEAMUL TAU DE SUFOCATI, ITI BAG MAAA... ITI BAG DE TOATE SI ITI INFIG SI TARUSIII...., ITI BAG MECLA SI TRANCANITOAREA CLANTANITOARE STRICATA SI VUUZACEALA PORCAITA SI ISTERICA A INDOBITOCIRII DE O DETIII....

NAAA MA CA ITI E FOAME TE HRANESC MAAA... SI-TI DAU SI SAVARINE SI SUC  CERISETORULE PE CLANTANITOAREA SI SUGATIVA TA, FACEM CHETA SA TI LE OFERIM AAA, DAAA STAI CA TU NE-AI FURAT PE NOI, DA, DA,.... SI AI RAMAS LESINAT DE TE DAI GREVIST  SI STAI PE NET LA TACLALE CU NOI DISPONIBILIZATII 2013 , TU SI GREVA, CA ITI DA INAPT ORICE MEDIC DACA TE VEDE, NENOROCITULE, NEMERNICULE NU TE MAI LEGI BAAA CU LANTURILE DE PORTILE COMBINATULUI CHIMIC OLTCHIM CU ZGARDA TA DE LA GAT...,  LE PLANGI TU DE MILA OAMENILOR SI NOUA...CE DE LACRIMI DE CROCODILI DAI TU SI ITI FACI NESS DIN CU_RUL NOSTRU, ITI LUCESC OCHII SI STRALUCESC SI FACI CA GIROFARELE LUCU_RICII OCHII TAI SI ITI CU_RG BALEEE DUPA BANII MEI SI AI NOSTRIIIIIIIII..., HOTULEEEEEEE, HOITULEEEEE FREACA BINE...,  LA CATA RANJITURI AI IMPOTRIVA NOASTRA SI TE DOARE PE TINE IN POSTERIOR DE NOI, NU ESTI DECAT BAGATOR IN SEAMA, N-AI NIMIC COMUN CU NOI OLTCHIM   SI ESTI UN NEMERNIC ORDINAR CORUPT SI MANJIT IMPUTIT CARE NE INJURI SI NE SPURCI TU CONTINUU PE NOI TOTI SALARIATII OLTCHIM FOSTI SI ANGAJATI IN COMBINATUL CHIMIC OLTCHIM SISTEM INTEGRAT PRODUCTIE SI NU CONSUM ASA CUM ESTI TU MAAA.... ITI DAM SA MANANCI MAAA..., PAPA TOT SI NU MAI DA FIRMITURI PE JOS:

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.


Musafir

#40510 Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 09:55

#40509: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

 Fii atent COA_IE: IA ȚĂRUȘUL ALA SI BAGA-L LUI TAC-TU IN CU_R SI LU MA-TA IN PIZ_DA SI PUNE-I SA NE CEARA SCUZE PUBLICE CA AU AVORTAT UN IDIOT NEBUN CA TINE.

APOI IA-I DE MANA DI FUGITI PE OLT.

PAAAAAAA NEBUNULE! IAR AI SUPT-O CU POFTA!

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA

#40511 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE ( TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA

2015-06-25 10:00

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40509 Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.2015-06-25 10:21

#40505: -  <= CUM FACI MA NEMERNICULE PSIHOPATUL DE SERVICI SI OLIGOFREN DEBIL MINTAL, TU LASI SCRIS, TU ITI RASPUNZI SI TE DEDUBLEZI IN MINE CE N-AM SCRIS SI N-AM  LASAT SCRIS CATRE TINE DOAR SA NE INCAIERI AICI SI-N SCRIS MAIMUTARITULE NU ESTE PRIMA DATA CAND ASTA COMITI...., MARE SUGACI SI SUGATIVA ESTI, TU NU ITI DAI SEAMA CA TI-AI PUS CRUCEA PRIN TOT CE AI COMIS SI TOT ABSOLUT TOT CE AI FACUT PE LA TV SI PRINMASS-MEDIA SI PESTE TOT UNDE AI FOST SI TOT CE AI COMIS.....!!!!  BAAA IMPOSTOR GURU CARE STERGE CU_RUL SLEFUITOR SI LINGAU, LIPITOARE SI CAPUSA PAPUSOILOR SFORARI,  SI AI TAI SMIRGHELUITORI SI LINGUSITORI, LIBIDINOSI SI SUGACII SI SUGATIVELE DE SERVICI.  NU-TI DAM SFATURI, ITI ADUCEM LA CUNOSTINA, bai pipirelea si gasca lui de HOTI., te dai grevist ma acum, tu si greva..., parnoia schizofreniei de o detii...marsss maa ... mama ta de  nemernic,  scu_rsura a societatii astea Romania mai esti .... , tu pleava si morisca fecalelor de le ingurgitezi rontaitor si clantanitor de acadele sugaciule, prinzi fluturi, prinzi licu_ricii tai arsi de lasi mereu scris, prinzi aer sufocatule, macanitoare retarda si imputita. Te freaca ridighea si nu sti dobitocule cum sa te bagi tu in seama, vezi-ti ba de mucii tai si minte ciu-ciu, gol, vid, zero, lepra nenorocita. Clanta  stricata esti tu, la cate CLANTE DAI TU si esti de sugaci sugactiva de servici infecta, TRANTORE. HOOOO..., CA AVEM SI DE TINE LEAC, VINE SI PENTRU SCOSI DIN CONTEXT SI DEZINFORMATORI SI IMBARLIGATORI OTRAVITI, VA VINE SI VOUA LISTA..., SA VEDETI CUM DATI CU SUBSEMNATUL LA CE ATI CREAT SI CREATI, SCOPUL VOSTRU..., VA VINE SI VOUA RANDUL ...

 

DA MA, MA LUPT PENTRU CREANTELE MELE SI TU CU FOTA JEGUL ATI MINTIT PE PETITIA ASTA.

NU IL MAI HALESC NICI PE FOTA. DA, EU CREANTA SALARIALA NU VA MAI SUPORT!

 

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA

#40512 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 10:03

#40509: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

 GATA , AM TERMINAT-O CU VOI! 

TU SI FOTA SUNTETI NISTE HOTI IN CARDASIE CU ADM SPECIALI!

EU - CREANTA SALARIALA VA DECLAR RAZBOI! 

TU FOTA ESTI UN NEMERNIC.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40513 JAF LA OLT. !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

2015-06-25 10:08

#40510: - <= NINO-NINO-NINO, BAAA ASTA CARE AUZI VOCI SCRISE esti mutat cu casa aici evacuta SI SIRENELE TE SPERIE...

 TE INCU_RCI IN TASTE DOBITOCULE SI CAND LASI SCRIS  CU DIACRITICE,  CAND UITI DE ELE.... TE DAI  N'TELIGENT  DAR ESTI LIPSA CREIER SI INAPTUL VIETII, DEEE.... CE SA FACI LA INAPTI CA TINE SI ALTII CA TINE.... AIA MINORITARI.... CARE UITE CE PATITI PAPUSOILOR LA GEAMURI CA VA SALTA NINO-NINO-NINO  SI VA TREMURA PIJAMALELE PE VOI LA CAT DE SOMNAMBULI SUNTETI IN TIMPUL SERVICIULUI, PAPATI TOT CA VINE CALAVERIA PE LA VOI IN VIZITA....:

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40514 Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE ( TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA

2015-06-25 10:18

#40511:  <= NU TE PRINDE FRAIERE, INTRE MINE SI TINE STI CATE PAGINI DE ISTORIE OLTCHIM SUNT, TU N-AI O LITERA PE LANGA CE AM  PRIN MINE OLTCHIM, NU TE PRINDE IMITATIA ASTA SI DEDUBLAREA PE CARE O COMITI, DEEEE.... ACUM E TARZIU SI DACA AI INVATAT SA LASI SCRIS CORECT CREANTE SALARIALE SI TOATE DREPTURILE CREANTE SALARIALE OLTCHIM, NU TE PRINDE... DOVADA ESTE CA NU STI CA SUNT NEGOCIERI ACUM LA OLTCHIM, NAAA...PROSTOVANE CA AI RAMAS DE IMITATII NEMERNICE  SI NU POTI MAI MULT, EU CHIAR SUNT DISPONIBILIZAT OLTCHIM 2013 SI STIU CE ESTE LA OLTCHIM ACUM. PAPA TOT SI NU MAI DA FIRMITURI PE JOS SAU MAI ADUCE TU ATINGERE NOUA CELOR DE SUNTEM OLTCHIM.

 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA, NU ESTE O SEMNATURA SAU CUM O FOLOSESTI TU IN DERADERE SI MISTOCAREALA SI IN BATAIE DE  JOC PE CARE O APLICI DE ANI DE ZILE...., ESTI UN DOBITOC SCOS DIN CONTEXT SI ORICE NAIV SAU NAIVA  ISI DA SEAMA CE DORESTI SA CREEZI, SI TOT CEEA CE AI COMIS NU, NUMAI AICI PE PETITIE SI IN ALTE OCAZII...., VEI RAMANE UN SCOS DIN CONTEXT CARE TE DEDUBLEZI SI VREI DAR NU POTI.   ASA SA FACI MEREU, SA LASI SCRIS CEEA CE LAS EU SCRIS, ESTI "GENIAL "  IN LIPSA CREIERULUI TAU,  AI REUSIT SA RECUNOSTI CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

 

NOI SUNTEM OLTCHIM SI FACEM PARTE  DIN OLTCHIM , NU ALTIII CARE SE DEDUBLEAZA IN A SE DA DREPT NOI CEI CARE SUNTEM DE-O VIATA OLTCHIM...

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

 

AM REUSIT SA VA DRESEZ SI SA VA FAC SA -MI  RECUNOASTETI CEEA CE LAS EU SCRIS DE ANI DE ZILE, CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40515 Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 10:23

#40512:  <= A IMITA E GREU SI NU SE POATE, E IMPOSIBIL PENTRU MONSTROZITATEA  PE CARE O DETII.   DOVADA ESTE CA NU STI CA SUNT NEGOCIERI ACUM LA OLTCHIM, NAAA...PROSTOVANE CA AI RAMAS DE IMITATII NEMERNICE  SI NU POTI MAI MULT, EU CHIAR SUNT DISPONIBILIZAT OLTCHIM 2013 SI STIU CE ESTE LA OLTCHIM ACUM. PAPA TOT SI NU MAI DA FIRMITURI PE JOS SAU MAI ADUCE TU ATINGERE NOUA CELOR DE SUNTEM OLTCHIM.

 MAAA ESTE EVENIMENT SA RECU_NOSTI CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA, ASTA INSEAMNA CA ESTE  PROGRES SI REPRODUCI  SI AI REUSIT SA INTELEGI CA AM DREPTATE SI OARECUM ACUM DEVII SUSTINATORUL CREANTELOR SALARIALE SI TUTUROR CREANTELOR SALARIALE OLTCHIM SI VALORILOR DE LE AVEM DE PRIMIT PRIN TOATE FORMELE DE PROTEST PE CARE LE-AM  DESFASURAT SI TOATE DEMERSURILE PE CARE LE AVEM  DIN ACTE PE CARE LE DETINEM SI NE-AU FOST FURATE SI ACUM DORESTI SA NI LE INSUSIM SI AM REUSIT PERFORMATA SA TE DRESEZ ASA CUM TI-AM PROMIS-O SA RECUNOSTI CA AVEM DREPTURILE ASTEA RECUNOSCUTE SI DE TINE ACUM CARE TI-AI INSUSIT CEEA CE EU DE ANI DE ZILE ITI RECOMAND SI PUBLIC.....!!!!!!!!!! ASA SA FACI MEREU SA LASI SCRIS CEEA CE LAS EU SCRIS, ESTI  "GENIAL" IN LIPSA CREIERULUI TAU,  AI REUSIT SA RECUNOSTI CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

 

 AM REUSIT SA VA DRESEZ SI SA VA FAC SA -MI  RECUNOASTETI CEEA CE LAS EU SCRIS DE ANI DE ZILE, CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40516 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 10:58

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata 2010 ABROGATA

Decizia din data de 15.05.2013  DECIDE: Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale.*SI ART. 41 DIN CCM CARE SPECIFICA ACEEASI DECIZIE.  (BANII TREBUIAU ACHITATI PE LOC 15.05.2013)

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA:  Art.36, Art. 37 si Art.42,

Art38.

Al1.b) incepand cu 01.01.2012 se acorda o compensatie in functie de vechime,astfel:

1. pentru vechime intre 0 -5 ani o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

2. pentru vechime intre 5-15 ani o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

3. pentru vechime >15 ani o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii.

REGULAMENTUL DE SALARIZARE:
Art. 37.
Toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale societatii.
Art. 38.
Al.1. In caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, drepturile lor banesti urmand sa fie platite integral inainte de a-si revendica cota parte ceilalti creditori.
Al.2. Salariatilor li se va comunica in scris, pe baza de cerere scrisa adresata serviciului Financiar, dovezile eventualelor retineri legale efectuate.

Art. 39

Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Ceea  ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra:

".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:  

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCĂ

1. Salariatul are , in principal, urmatoarele drepturi:

    a) dreptul la salarizare pentru munca depusa;

    n) alte drepturi prevăzute de lege sau de contractele colective de muncă aplicabile

4. Angajatorului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:

a) sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca, anterior inceperii activitatii;

  a¹) sa acorde salariatului toate drepturile ce decu_rg din contractele individuale de munca, din contractul colectiv de munca aplicabil si din lege;

c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decu_rg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;

d) sa elibereze, la cerere, un document care sa ateste calitatea de salariat a solicitantului, respectiv activitatea de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si specialitate;

g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;  

i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

SC OLTCHIM SA RM VALCEA 2013

  6 salarii12 salarii18 salarii   <= UNDE SUNT BANII????

Plan_Reorganizare_Oltchim.pdf (11 MB)

VA OBLIGA LEGEA SA NE PLATITI SALARIILE TOATE CATRE NOI  LA ZI!!!!

VALOAREA INTREAGA SI CONFORAM CU ACTELE SI DECIZILE SI HOTARAREA JUDECATOREASCA SI TOATE LEGILE IN SUSTINERE, AGHITATI CREANTELE SALARIALE DISPONIBILIZATII 2013, DREPTURI LEGALE SI SE EVITA FALIMENTUL.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40517 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 10:59

CREANTELE OLTCHIM.

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

Art. 41. (3) În cazul în care se confirma un plan de reorganizare, dobânzile, majorarile ori penalitatile de orice fel  sau cheltuielile accesorii la obligatiile nascute ulterior datei deschiderii procedurii generale se achita în conformitate cu actele din care rezulta si cu prevederile programului de plati. În cazul în care planul esueaza, prevederile alin. (1) si (2) se aplica corespunzator pentru calculul accesoriilor cuprinse în programul de plati, la data intrarii în faliment.

Art. 64.(6) Creantele nascute dupa data deschiderii procedurii, în perioada de observatie sau în procedura reorganizarii judiciare vor fi platite conform documentelor din care rezulta, nefiind necesara înscrierea la masa credala. Prevederea se aplica în mod corespunzator pentru creantele nascute în procedura de faliment.

Art. 96.  (2) Planul va stabili acelasi tratament pentru fiecare creanta din cadrul unei categorii distincte, cu exceptia cazului în care detinatorul unei creante din categoria respectiva consimte un tratament mai putin favorabil pentru creanta sa.

Art. 101. (2) Tratament corect si echitabil exista atunci când sunt îndeplinite cumulativ urmatoarele conditii:  b) nici o categorie sau nici o creanta apartinând unei categorii nu primeste mai mult decât valoarea totala a creantei sale;

Anexa nr. 3 –Evolutia soldului datoriilor nete acumulate in insolventa (SCENARIUL A) SCENARIUL A - Evolutia soldului datoriilor nete acumulate in insolventa MII EURO T1 T2 T3 T4 T5 T6 T7 T8 T9 T10 T11 T12

DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA 15.05.2013 -14.06.2013.

 Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat :

T1 8,659; T2 17,821; T3 17,821; T4 17,821; T5 17,821; T6 17,821; T7 17,821;T8 17,821; T9 17,821; T10 17,821; T11 17,821;T12 17,821

5.1 Situatia datoriilor generate de functionarea societatii debitoare dupa deschiderea procedurii insolventei si neachitate pana la data de 30 noiembrie 2014
La data de 30 noiembrie 2014, Oltchim S.A. inregistra datorii cu_rente si restante in valoare de aproximativ 50 milioane Euro, defalcate dupa cum urmeaza:

Sold Datorii nete acumulate in insolventa Mii Euro:

Participatie RCS-RDS 1,509

Dobanzi Credite Banci 5,850

Furnizori interni si externi 21,574

Clienti in avans interni si externi 478

Salarii nete fara taxe, exclusiv platile compensatorii 3,354

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat 8,699 <= ~9,000000 EURO CARE PIPEREA A DECLARAT CA-I PLATESTE LA SECUNDA.

Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări. 

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

http://www.rominsolv.ro/ ; http://www.oltchim.ro/  

Bugetul de stat 7,334

Bugetul local 1,542

TOTAL DATORII 50,340

Sursa: Informatii furnizate de catre societatea debitoare  pag 81 din 315 din LINK:PLANUL DE REORGANIZARE 2015. 

Art. 3. 22. prin program de plata a creantelor se întelege tabelul de creante mentionat în planul de reorganizare care cuprinde cuantumul sumelor pe care debitorul se obliga sa le plateasca creditorilor, prin raportare la tabelul definitiv de creante si la fluxurile de numerar aferente planului de reorganizare, si care  cuprinde:
a) cuantumul sumelor datorate creditorilor conform tabelului definitiv de creante pe care debitorul se obliga sa le plateasca acestora;
b) termenele la care debitorul urmeaza sa plateasca aceste sume;

Art. 3.10. creantele salariale sunt creantele ce izvorasc din raporturi de munca între debitor si angajatii acestuia. Aceste creante sunt înregistrate din oficiu în tabelul de creante de catre administratorul judiciar/lichidator;

"1. Creditorii garantaţi primesc între 68-75% din valoarea creanţelor acestora (...).

2. Creditorii salariaţi primesc 100% din valoarea creanţelor acestora.

3.Creditorii bugetari primesc între 16-18% din valoarea creanţelor acestora (…).

4.Creanţele chirografare, conform art. 96 din Legea 85/2006, primesc 30%.

5.Celelalte creanţe chirografare primesc 0%”, se arată în planul Rominsolv – BDO.

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40518 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 11:00

 RESTITUIE IN INTEGRUM ( RESTITUTIO IN INTEGRUM ) CU PENALIZARILE SI DAUNE-INTERESE TOT

UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!!!!!

 Noi avem  regulile lor U.E. , ONU , Romania, U.S.A. & NATO,

SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

Creantele salariale in cazul insolventei angajatorului

Principala modificare adusa textelor legale, cu un impact deosebit, consta in trecerea creantelor ,,salariale" intr-un rang de prioritate superior. LEGEA 85/2006

A FOST O COMPLICITATE DIN AUGUST 2013 PANA-N 2015 INTRE SINDICATE #34833(TOATE INCLUS SI  IONEL VINCEA DE LA CARTEL ALFA SI FOST MENTCHIM FALIMENT ) SI STATUL ROMAN#30014 SUNT IN CULPA.

PLANGERI PENALE IMPOTRIVA LUI PIPEREA CU ASOCIATII & CO SI  STATUL ROMAN CU SINDICATELE  SI CEI CARE AU SEMNAT CONVENTII PROTOCOLARE ILEGALE(...) SI TOATE CONVENTIILE ILEGALE SA FIE ANULATE SI TRASI LA RASPUNDERE FAPTASII, SUNT IN CULPA!!!!!!

Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie:

Art. 13
Fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, intr-un sindicat sau patronat ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani. 

LEGEA 656/2002 REPUBLICATA 2012 PENTRU PREVENIREA SI SANCTIONAREA SPALARII BANILIOR, PRECUM SI PENTRU INSTITUIREA UNOR MASURI DE PREVENIRE SI COMBATERE A FINANTARII ACTELOR DE TERORISM

CODUL PENAL

#38297 Re: Re: Codul Penal actualizat 2015

#37295 CODUL CIVIL (Legea nr. 287/2009) - Republicat si Actalizat 2015

LEGEA CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA OLTCHIM!

LEGE CCM (Contractului Colectiv de Munca) la nivel de S.C. OLTCHIM S.A

Art. 149:
Partile contractante vor chema in fata instantei judecatoresti partea care se face vinovata de activitatea impotriva intereselor salariatilor si ale societatii prezente in prezentul Contract Colectiv de Munca

Art. 158

Al3. Conflictele ce au ca obiect exercitarea unor drepturi sau indeplinirea unor obligatii decu_rgand din legi sau alte acte normative, precum si din Contractul Colectiv de Munca sau Contractul Individual de Munca sunt conflicte de drepturi.

LEGEA CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM )SC OLTCHIM SA RM VALCEA 2011-2014

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

#28417 Legea nr. 53 din 2003 - Codul Muncii (republicat si actualizat 2013)

 #28418 OUG nr. 36/2013 - aplicarea in perioada 2013-2018

#28419 Re: Re: H.G. 241/08.05.2013

#28421 Re: Re: CE SPUNE CODUL FISCAL DESPRE VENITURI SALARIALE

SUNTEM PRADUITI!!!!!!    

INSOLVENTA OLTCHIM 30.01.2013

Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM UNDE SUNT BANII????

JAF LA OLTCHIM 2012-2013-2015!!!!!!!!!!!!!!!!!Informatii financiare www.oltchim.ro/index.php

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40519 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 11:02

 Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

link Plan Reorganizare Oltchim, directional se incarca si descarca in pagina =>Plan_Reorganizare_Oltchim.pdf (11 MB)

BULETINUL PROCEDURILOR DE INSOLVENŢĂ Nr. 230/07.01. 2015 link buletinul de insolventa tabel creante masa credala pana-n ultima zi din an 2012 si toti din combinatul chimic trecuti  http://media.rtv.net/ care se regaseste si in planul de reorganizare depus la tribunalul Ramnicu Valcea.

 LEGE CCM (Contractului Colectiv de Munca) la nivel de S.C. OLTCHIM S.A

http://portal.just.ro/

 
Portal  > Tribunalul VÂLCEA  > Informaţii dosar

Informaţii generale

Nr. unic (nr. format vechi) : 887/90/2013
Data inregistrarii 25.01.2013
Data ultimei modificari: 08.06.2015
Sectie: a II a CIVILA
Materie: Faliment
Obiect: cererea debitorului - L85/2006 art.27 alin.5
Stadiu procesual: Fond

 Părţi

NumeCalitate parte
SC OLTCHIM SA RM VALCEA Debitor
CONSORTIUL ROMINSOLV SPRL - RFO 0122/2006 Lichidator
BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL - RFO 0239/2006 Lichidator
JUDECĂTORIA RÂMNICU VÂLCEA Reprezentant legal
OFICIUL REGISTRULUI COMERŢULUI DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL VÂLCEA Reprezentant legal
D.G.F.P VÂLCEA Reprezentant legal
COMISIA NAŢIONALĂ A VALORILOR MOBILIARE Reprezentant legal

 si TOTI CREDITORII CU CREANTE....

 

Şedinţe

23.09.2015

Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie:
Solutia pe scu_rt:
Document:    

17.06.2015
Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scu_rt:
Document:    

22.04.2015
Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie: Legea 85/2006 privind insolventa
Solutia pe scu_rt: În temeiul art.101 alin.1 din Legea nr.85/2006 privind procedura insolvenţei: Confirmă Planul de reorganizare propus de către Consorţiul ROMINSOLV SPRL şi BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL, fila 77 din Planul de reorganizare, cu scenariile A şi B, capitolul 1.1.1., filele 83-90 din Planul de reorganizare votat în şedinţa Adunării Creditorilor din data de 09.03.2015. Stabileşte termen de fond 23.09.2015, în vederea depunerii Raportului trimestrial prevăzut de dispoziţiile art.106 din Legea nr.85/2006. Cu drept de recu_rs în termen de 7 zile de la comunicare.
Document: Hotarâre    22.04.2015

22.04.2015
Ora estimata: 08:05
Complet: Cameră de consiliu
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scu_rt: Respinge cererea de plată (fila 184,vol68) ca neîntemeiată, formulată de Primăria Dăbuleni. Admite cererea de plată formulată de către creditoarea Mentchim SA, în parte. Obligă pe debitoare la plata sumei de 878.155,14 lei c.val. prestări servicii către creditoare, în limita disponibilităţilor băneşti,iar în caz de confirmare plan de reorganizare conform programului de plăţi prevăzut. Cu recu_rs.
Document: Hotarâre    22.04.2015

01.04.2015
Ora estimata: 08:05
Complet: Complet amanare pronuntare
Tip solutie: Legea 85/2006 privind insolventa
Solutia pe scu_rt: Respinge cererea CET ca rămasă fără obiect. Respinge cererile CEC şi Primăria Mihăeşti ca neîntemeiată. Admite în parte cererea DGFP Vâlcea.
Document: Hotarâre  788/2015  01.04.2015

25.03.2015
Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie: Legea 85/2006 privind insolventa
Solutia pe sc_urt: Respinge cererea Tehnosud ca rămasă fără obiect. Amână pronunţarea cu privire la cererile de plată la data de 01.04.2015. T.fond.22.04.2015
Document: Hotarâre  715/2015  25.03.2015

 

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40520 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 11:06

 Art. 3.10. creantele salariale sunt creantele ce izvorasc din raporturi de munca între debitor si angajatii acestuia. Aceste creante sunt înregistrate din oficiu în tabelul de creante de catre administratorul judiciar/lichidator;

 Plan Reorganizare Oltchim

VA OBLIGA LEGEA SA NE PLATITI SALARIILE TOATE CATRE NOI  LA ZI!!!!

VALOAREA INTREAGA SI CONFORAM CU ACTELE SI DECIZILE SI HOTARAREA JUDECATOREASCA SI TOATE LEGILE IN SUSTINERE, AGHITATI CREANTELE SALARIALE DISPONIBILIZATII 2013, DREPTURI LEGALE SI SE EVITA FALIMENTUL.

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

 Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

link Plan Reorganizare Oltchim, directional se incarca si descarca in pagina =>Plan_Reorganizare_Oltchim.pdf (11 MB)

BULETINUL PROCEDURILOR DE INSOLVENŢĂ Nr. 230/07.01. 2015 link buletinul de insolventa tabel creante masa credala pana-n ultima zi din an 2012 si toti din combinatul chimic trecuti  http://media.rtv.net/ care se regaseste si in planul de reorganizare depus la tribunalul Ramnicu Valcea.

 LEGE CCM (Contractului Colectiv de Munca) la nivel de S.C. OLTCHIM S.A

http://portal.just.ro/

 
Portal  > Tribunalul VÂLCEA  > Informaţii dosar

Informaţii generale

Nr. unic (nr. format vechi) : 887/90/2013
Data inregistrarii 25.01.2013
Data ultimei modificari: 08.06.2015
Sectie: a II a CIVILA
Materie: Faliment
Obiect: cererea debitorului - L85/2006 art.27 alin.5
Stadiu procesual: Fond

 

NumeCalitate parte
SC OLTCHIM SA RM VALCEA Debitor
CONSORTIUL ROMINSOLV SPRL - RFO 0122/2006 Lichidator
BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL - RFO 0239/2006 Lichidator
JUDECĂTORIA RÂMNICU VÂLCEA Reprezentant legal
OFICIUL REGISTRULUI COMERŢULUI DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL VÂLCEA Reprezentant legal
D.G.F.P VÂLCEA Reprezentant legal
COMISIA NAŢIONALĂ A VALORILOR MOBILIARE Reprezentant legal

 si TOTI CREDITORII CU CREANTE....

Şedinţe

23.09.2015

Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie:
Solutia pe scu_rt:
Document:  

 

17.06.2015

Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scu_rt:
Document:    

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40521 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 11:08

 Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat :

T1 8,659; T2 17,821; T3 17,821; T4 17,821; T5 17,821; T6 17,821; T7 17,821;T8 17,821; T9 17,821; T10 17,821; T11 17,821;T12 17,821

5.1 Situatia datoriilor generate de functionarea societatii debitoare dupa deschiderea procedurii insolventei si neachitate pana la data de 30 noiembrie 2014
La data de 30 noiembrie 2014, Oltchim S.A. inregistra datorii cu_rente si restante in valoare de aproximativ 50 milioane Euro, defalcate dupa cum urmeaza:

Sold Datorii nete acumulate in insolventa Mii Euro:

Participatie RCS-RDS 1,509

Dobanzi Credite Banci 5,850

Furnizori interni si externi 21,574

Clienti in avans interni si externi 478

Salarii nete fara taxe, exclusiv platile compensatorii 3,354

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat 8,699

2. Creditorii salariaţi primesc 100% din valoarea creanţelor acestora.

Sursa: Informatii furnizate de catre societatea debitoare  pag 81 din 315 din :PLANUL DE REORGANIZARE 2015.

Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări.

http://www.rominsolv.ro/ ; http://www.oltchim.ro/

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM ) si toate drepturile cuvenite salariatului, fiecaruia in functie de creantele neachitate inpotriva S.C. Oltchim S.A.

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

Art. 3.10. creantele salariale sunt creantele ce izvorasc din raporturi de munca între debitor si angajatii acestuia. Aceste creante sunt înregistrate din oficiu în tabelul de creante de catre administratorul judiciar/lichidator;

Art. 96.  (2) Planul va stabili acelasi tratament pentru fiecare creanta din cadrul unei categorii distincte, cu exceptia cazului în care detinatorul unei creante din categoria respectiva consimte un tratament mai putin favorabil pentru creanta sa.

Art. 101. (2) Tratament corect si echitabil exista atunci când sunt îndeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

b) nici o categorie sau nici o creanta apartinând unei categorii nu primeste mai mult decât valoarea totala a creantei sale;

Art. 41. (3) În cazul în care se confirma un plan de reorganizare, dobânzile, majorarile ori penalitatile de orice fel  sau cheltuielile accesorii la obligatiile nascute ulterior datei deschiderii procedurii generale se achita în conformitate cu actele din care rezulta si cu prevederile programului de plati. În cazul în care planul esueaza, prevederile alin. (1) si (2) se aplica corespunzator pentru calculul accesoriilor cuprinse în programul de plati, la data intrarii în faliment.

Art. 64.(6) Creantele nascute dupa data deschiderii procedurii, în perioada de observatie sau în procedura reorganizarii judiciare vor fi platite conform documentelor din care rezulta, nefiind necesara înscrierea la masa credala. Prevederea se aplica în mod corespunzator pentru creantele nascute în procedura de faliment.

 

 

 


Musafir

#40522 Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE ( TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA

2015-06-25 12:21

#40514: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE ( TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA 

 AI RAMAS PROSTUL POOLII!

TE DOARE CAND TI O TRAG LA BOT TOTI

ADM SPECIAL

ADM JUDICIARI

DIRECTORII

TOTI

CHIAR SI FOTA ITI DA MUI_TA

IA SI SU_GE DE LA TOTI

 

IA CU PASTILE, CA TU ESTI NEBUN

ie grele clănțoi salarial

#40523 Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 12:24

#40515: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

 Greu te prinzi c_oi retardat ca fac astia misto de tine :)))

Baaaa, lui clanță salariala trebuie sa ii desenezi, ca prinde greu si uita repede.

Asa cu retarzii, acum pul_ica vrea bani, ca ii trebuie pentru pastilute.

Plus avocat, ca el e clănțoi ce ma apuca de un c_oi

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40524 Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE ( TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA

2015-06-25 12:32

#40522: -  <= ASTIA SUNTETI VOI TOTI SAU TU CU TINE SI MINTEA TA BOLNAVA SI PAPAGALII DE SERVICI.  NICIO LEGATURA CU OLTCHIM SI CAUZA JUDETULUI VALCEA.

 UNU E GURU CARE NE SPALA CU_RU SI PLIN DE JEG INFECT SI ODIOS OTRAVIT SI TOXIC CE ESTE SI ESTI DOVEDIT MONSTRUL CARE LASI SCRIS POETIC INJURIOS SI SCOS DIN CONTEXT SA NU TE INJURE MAMUTOIUL CODITA PE CARE-L AI DUPA TINE SI AI DELIMITAT SA VA RECUNOASTETI SCOATERILE DIN CONTEXT ASA CUM SUNTETI  IN INDOBITOCIREA PE CARE O DETINETI SI PENTRU A  VA RECUNOASTE PRIN INEPTIILE PE CARE LE LASATI DUPA VOI, NUMAI CA LA CAT SUNTETI DE IDIOTI VA PORCAITI SI MAIMUTARITI  PE SINASELE LIPSA CARE LE AVETI SI LIPSA CREIER, VA SUFOCATI IN PROSTIA DE O DETINETI.

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#40525 Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

2015-06-25 12:33

#40523: ie grele clănțoi salarial -  <= ASTIA SUNTETI VOI TOTI SAU TU CU TINE SI MINTEA TA BOLNAVA SI PAPAGALII DE SERVICI.  NICIO LEGATURA CU OLTCHIM SI CAUZA JUDETULUI VALCEA.

 UITE SI MAIMUTOIUL CODITA SI SCOS DIN CONTEXT CARE NU STIE CE CAUTA SI EL IN VIATA ASTA SI ISI URMEAZA PE GURU CARE NE LINGE CU_RUL, ASTIA   DOI NE LING PE NOI SI-I DOARE PE EI DE AU HEMORACII DE PROSTIE, VA IESE INDOBITOCIREA PE CARE O LASATI DEJECTATA PE AICI SI PESTE TOT.

JAF LA OLTCHIM !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30922 (TOATE INCLUS SI VINCEA DE LA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN#31641SUNT IN CULPA.