Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39976 JAF LA OLT. !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

2015-06-14 13:10

 A FOST O COMPLICITATE DIN AUGUST 2013 PANA-N 2015 INTRE SINDICATE #34833(TOATE INCLUS SI  IONEL VINCEA DE LA CARTEL ALFA SI FOST MENTCHIM FALIMENT ) SI STATUL ROMAN#30014 SUNT IN CULPA.

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013

Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata  ABROGATA

  http://portal.just.ro/

 Portal  > Tribunalul VÂLCEA  > Informaţii dosar

Informaţii generale

Nr. unic (nr. format vechi) : 887/90/2013
Data inregistrarii 25.01.2013
Data ultimei modificari: 08.06.2015
Sectie: a II a CIVILA
Materie: Faliment
Obiect: cererea debitorului - L85/2006 art.27 alin.5
Stadiu procesual: Fond

 Părţi

NumeCalitate parte
SC OLTCHIM SA RM VALCEA Debitor
CONSORTIUL ROMINSOLV SPRL - RFO 0122/2006 Lichidator
BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL - RFO 0239/2006 Lichidator
JUDECĂTORIA RÂMNICU VÂLCEA Reprezentant legal
OFICIUL REGISTRULUI COMERŢULUI DE PE LÂNGĂ TRIBUNALUL VÂLCEA Reprezentant legal
D.G.F.P VÂLCEA Reprezentant legal
COMISIA NAŢIONALĂ A VALORILOR MOBILIARE Reprezentant legal

 si TOTI CREDITORII CU CREANTE....

 

Şedinţe

23.09.2015

Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie:
Solutia pe scu_rt:
Document:    

17.06.2015
Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scu_rt:
Document:    

22.04.2015
Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie: Legea 85/2006 privind insolventa
Solutia pe scu_rt: În temeiul art.101 alin.1 din Legea nr.85/2006 privind procedura insolvenţei: Confirmă Planul de reorganizare propus de către Consorţiul ROMINSOLV SPRL şi BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL, fila 77 din Planul de reorganizare, cu scenariile A şi B, capitolul 1.1.1., filele 83-90 din Planul de reorganizare votat în şedinţa Adunării Creditorilor din data de 09.03.2015. Stabileşte termen de fond 23.09.2015, în vederea depunerii Raportului trimestrial prevăzut de dispoziţiile art.106 din Legea nr.85/2006. Cu drept de recu_rs în termen de 7 zile de la comunicare.
Document: Hotarâre    22.04.2015

22.04.2015
Ora estimata: 08:05
Complet: Cameră de consiliu
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scu_rt: Respinge cererea de plată (fila 184,vol68) ca neîntemeiată, formulată de Primăria Dăbuleni. Admite cererea de plată formulată de către creditoarea Mentchim SA, în parte. Obligă pe debitoare la plata sumei de 878.155,14 lei c.val. prestări servicii către creditoare, în limita disponibilităţilor băneşti,iar în caz de confirmare plan de reorganizare conform programului de plăţi prevăzut. Cu recu_rs.
Document: Hotarâre    22.04.2015

01.04.2015
Ora estimata: 08:05
Complet: Complet amanare pronuntare
Tip solutie: Legea 85/2006 privind insolventa
Solutia pe scu_rt: Respinge cererea CET ca rămasă fără obiect. Respinge cererile CEC şi Primăria Mihăeşti ca neîntemeiată. Admite în parte cererea DGFP Vâlcea.
Document: Hotarâre  788/2015  01.04.2015

25.03.2015
Ora estimata: 08:00
Complet: S3-Faliment
Tip solutie: Legea 85/2006 privind insolventa
Solutia pe sc_urt: Respinge cererea Tehnosud ca rămasă fără obiect. Amână pronunţarea cu privire la cererile de plată la data de 01.04.2015. T.fond.22.04.2015
Document: Hotarâre  715/2015  25.03.2015

 


Musafir

#39977 BOMBA verii! Gabriel Oprea, la PRO TV: Ne retragem de la guvernare. VIORELE, VIORELE ...

2015-06-14 14:19

S.P.S.U-Cojocaru

#39978 La munca nu cu ochi dupa sunca

2015-06-14 14:47

Nu va mai luati ma de toate Sindicatele ca Marcu Prisacaru si Diculoiu au fost si sunt niste sfinti pentru noi,daca nu va convine cereti sa plecati acasa putorosilor.

Draghicea

#39979 Ciocu mic caci acum noi suntem la putere

2015-06-14 14:57

Ce ma nu va convine ca sa diminuat numarul de salarii compensatorii,, de la 18 la 12 atat ne-a dat Judiciarii -ce vreti bani nemunciti la munca grohoteilor.S L O -este fruncea noi am plecat acasa, cu ce am putut fiindca masina noastra 22 CCH a fost Dixi plecat cu ea dar o parte din noi ne-a luat Marcu acasa.Noi suntem cei mai tari , avem peste 700 de membri bineinteles cu cei care se afla la Registratura Oltchim caci nu sa dus Dixi sa-i ia ca sa-i retraga lasai sa mai cotizeze caci le-am facut contract beton.


Musafir

#39980 Tu vorbesti bai pucare?

2015-06-14 15:13

#39973: Dicu de la Electro -Ama - Nulitatile din SLO 

Nu mai posta sub alte nume si nu te mai da drept membru SLO. Amprenta prostiei este vizibila de la o posta.

Cu poza ta de maimuta am invatat si eu cainele sa latre. Asa ca i-am schimbat numele din Azorel in Ghiocel.

Mars Ghiocel! Mars javra!

Adevarul este ca nu esti decat un individ mizerabil, infect, mare mincinos si mare mancator de CA_CAT; esti o jigodie de om, o javra ordinara, o zdreanta.

De cand esti lider de sindicat si frecator de menta (sudoare) in combinat ti-a crescut c-uru cat banita si creierul ti-a ajuns in cutia craniana cat aluna.

Ce-ati facut cu cotizatiile noastre de sindicat?
S-a vorbit in combinat si s-a scris si pe aceasta petitie ca Cernev, cand a "plecat" cu tinicheaua de coada, a lasat "o gaura" de un miliard de lei (o suta de mii lei noi).
Voi, ceilalti lideri din SVO, ati pierdut in nemernicia voastra aproape sase - sapte mii de lei judecandu-va ca sa demonstrati ce? Ca sunteti niste PROSTI.

Mars Ghiocel! Mars javra!

BREAKING NEWS ALERT OLTCHIM :

#39981 Re: Re: Re: Re: RASPUNDE MAI GAOAZA RETARDATA,RASPUNDEEE.

2015-06-14 15:49

 

#39577: - Re: Re: RASPUNDE MAI GAOAZA RETARDATA,RASPUNDEEE. 

 EMIL GHIOCA si ma stie tot OLTCHIM-ul

 

PARNAIASUL  DE SERVICIU, PUSCARIASUL, POFTA BUNA SI CERINTA ITI ESTE INDEPLINITA!!!!!

HALIT.

Partidul Victoria din Oltchim

#39982 Ati fost dusi de nas

2015-06-14 18:27

Si daca am cheltuit, ce am cheltuit bani membrilor nostri si noi le-am dat la membri o parte din bani inapoi dar voi de la SLO ce ati facut cu bani i-a luat Marcu,Prisacaru si Diculoiu.


Musafir

#39983 DECALRATII DE AVERE PT. ANUL 2014 - CONDUCEREA OLTCHIM

2015-06-14 18:32

Declaratii de avere 2015

Stanescu Nicolae Bogdan Codrut - Administrator Special Oltchim ( 26 Mai 2015 ) - vezi pag.5 si 7
- SECRET - Consilier BNR;
- 50.400 LEI (net) - expert SN Nuclearelectrica;
- 36.400 LEI (net) - administrator special ARCADIA 2000 SA;
- 71.427,5 LEI (brut) - administrator special ROMPLUMB SA;
- 71.427,5 LEI (brut) - administrator special OLTCHIM SA;
-   5.694 LEI (brut) - activitate de arbitraj comercial;

Avram Victor - Director General Adjunct ( 12 Iunie 2015 ) - vezi pag. 5
- 134.037 LEI - Director General Adjunct OLTCHIM;
 
- 126.331 LEI - Director Productie OLTCHIM;
-  26.330 LEI - pensie.
 

Marius Pirvu - Director Directia Petrochimica ( 26 Mai 2015 ) - vezi pag. 5
- 76.072 LEI - Director OLTCHIM;
- 42.803 LEI - Director Administratia Bazinala de Apa Arges-Vedea;
 

- 98.444 LEI - Director Resurse Umane OLTCHIM;
 
Smeu Alin - Director Directia Economica ( 26 Mai 2015 ) - vezi pag. 5
- 103.791 LEI - Director Economic OLTCHIM;

Spiru Ciobescu Laurentiu Armand - Director Directia Comerciala ( 26 Mai 2015 ) - vezi pag. 5
- 113.993 LEI - Director Comercial OLTCHIM;
plus
-  69.567 LEI - salariu OLTCHIM - Spiru Ciobescu Felicia, sef Divizie Financiar;

Andrei Nicu-Laurentiu - Inginer Sef Productie ( 12 Iunie 2015 ) - vezi pag. 5
- 86.304 LEI - Inginer Sef Productie OLTCHIM;
 
- 87.315 LEI - Ing. Sef Utilitati, Exploatare Mecanica OLTCHIM;
 
Tudorin Tiberiu Nicusor - Inginer Sef Productie Directia Petrochimica ( 26 Mai 2015 ) - vezi pag. 5
- 71.361 LEI - Ing. Sef Productie DPB;

Stanciugel Vasile Nicolae - Contabil Sef ( 26 Mai 2015 ) - vezi pag. 5
- 88.166 LEI - Contabil Sef OLTCHIM.
CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39984 Re: Ati fost dusi de nas

2015-06-14 18:32

#39982: Partidul Victoria din Oltchim - Ati fost dusi de nas 

 Ba, tu nu ca-ti mananci ca_catul si molfai contnuu , te-a mintit cineva ca daca papi ca_cat esti si norocos si  crezand ca a dat Dumnezeu in tine cu " bine ", esti atat de natarau si buhait de indobitocire incat nu constientizezi cat de ridicol si handicapat mintal esti, dovedit. Ba, baiatule, lasa-ne ca ti-ai luat teapa vietii si cu_rand ti se infige definitiv acolo unde ne ameniti tu mereu si ca te doare, pai sa te doara, pe cate ai comis si ai lasat in urma ta si a SVO.  Prostia e la tine LEGE.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39985 JAF LA OLT. !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

2015-06-14 18:39

"Industria românească este un morman de fier vechi". Primul premier post-comunist, Petre Roman (foto), s-a mulţumit doar să constate înapoierea industriei.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39986 Re: Re: STATUL NU REUȘEȘTE SĂ PREIA RAFINĂRIA ARPECHIM DE LA OMV PETROM

2015-06-14 18:40

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39987 Re: Re: CIUMPALACII din fruntea OLTCHIM ... mai rasfirati baieti, mai rasfirati!

2015-06-14 18:43

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39988 Re: Se reincalzeste ciorba PCC cu carne de TUN la Oltchim.

2015-06-14 18:44

BREAKING NEWS ALERT , ALERT, ALERT, ROMANIA :

#39989 VIDEO FOTOGALERIE 25 de ani de la Mineriada din 13-15 iunie 1990. Parchetul General a redeschis dosa

2015-06-14 19:15

VIDEO FOTOGALERIE 25 de ani de la Mineriada din 13-15 iunie 1990. Parchetul General a redeschis dosarul

 Sase morti, peste 1.000 de raniti, sute de persoane arestate si o interventie in forta a minerilor impotriva protestatarilor din Piata Universitatii, acesta a fost bilantul mineriadei desfasurata in perioada 13-15 iunie 1990 in Bucu_resti. Anul acesta se implinesc 25 de ani de la mineriada din iunie 1990, considerata cea mai brutala si mai violenta dintre toate cele sase mineriade care au avut loc in Romania dupa 1989. Desi, potrivit datelor oficiale, sase persoane si-au pierdut viata in urma violentelor, patru dintre ele fiind impuscate, asociatiile victimelor mineriadelor sustin ca numarul lor s-ar ridica la peste 100 de persoane. Dupa 25 de ani, bilantul real al evenimentelor din vara lui 1990 ramane neclar, insa exista sperante pentru o privire mai amanuntita supra evenimentelor in conditiile in care Parchetul General a redeschis in luna februarie dosarul mineriadei din 13-15 iunie 1990.

Procu_rorul general al Parchetului Inaltei Cu_rti de Casatie si Justitie a infirmat rezolutiile de neincepere a urmaririi penale in cazul acelor evenimente, instanta suprema urmand sa hotarasca daca va confirma decizia. Parchetul instantei supreme arata ca procu_rorul general al Romaniei, Tiberiu Nitu, a dispus in data de 5 februarie infirmarea a trei rezolutii de neincepere a urmaririi penale din anul 2009, care au legatura cu Mineriada din 1990, precum si redeschiderea urmaririi penale in acest caz.

In 17 septembrie 2014, Romania a fost obligata sa continue investigatiile in dosarul Mineriadei, in urma unei decizii a Cu_rtii  Europene a Drepturilor Omului (CEDO). Aceasta instanta sublinia, la acel moment, obligatia statului roman de a face dreptate victimelor crimelor impotriva umanitatii, indiferent de timpul scu_rs de la savarsirea acestora.

Marea Camera a CEDO a constat ca Romania a incalcat articolele 2, 3 si 6 din Conventia europeana a drepturilor omului, dupa ce reclamantii Anca Mocanu, Marin Stoica si Asociatia 21 Decembrie 1989 s-au plans de ineficienta cercetarilor interne cu privire la evenimentele din 13-15 iunie 1990. 

Cateva ganituri de mineri pleaca din Valea Jiului si ajung in Bucu_resti unde, timp de doua zile, recu_rg la acte de o violenta extrema impotriva protestatarilor, al studentilor si al oricarei persoane suspecte ca "submineaza democratia". Minerii, condusi de Miron Cozma, au atacat  si devastat sediile partidelor istorice si ale ziarului Romania Libera, agresand mii de bucu_resteni pentru simplul fapt ca erau studenti, purtau ochelari si barba sau se aflau in cladirea Universitatii. Pe 15 iunie, miile de mineri au fost stransi la Romexpo, unde presedintele Ion Iliescu le-a multumit pentru "atitudinea de inalta constiinta civica".

Iliescu: Minerii au gasit la PNT arme, droguri, sticle incendiare si prafuri euforizante

"Va multumesc pentru tot ceea ce ati facut in aceste zile, in general pentru toata atitudinea dumneavoastra de inalta constiinta civica. Deci, va multumesc inca o data tuturor pentru ceea ce ati demonstrat si in aceste zile: ca sunteti o forta puternica, cu o inalta disciplina civica, muncitoreasca, oameni de nadejde si la bine, dar mai ales la greu. Si de asta data ati demonstrat cat de importanta este solidaritatea muncitoreasca. Cu un sentiment deosebit de constiinta civica, patriotica ati simtit momentul dificil si cu o daruire exemplara v-ati aratat gata sa fiti solidari cu puterea noua. Exemplul dumneavoastra a fost plin de imbarbatare pentru toti cei de bine, care doresc progresul societatii romanesti. Vreau sa va multumesc deci pentru acest act de inalta solidaritate pe care l-ati demonstrat in aceste zile", le-a spus Ion Iliescu minerilor.
Presedintele de atunci al Romaniei a mai afirmat in fata minerilor stransi la Romexpo: "Cu ajutorul dumneavoastra au fost descoperite in subsolul cladirii PNT-ului: depozit de sticle incendiare, de droguri, de seringi cu care au injectat droguri unora din cei care stateau in Piata Universitatii si armament. La cladirea Asociatiei "16-21 Decembrie" depozite de bate si de alte asemenea arme albe, lanturi si asa mai departe. In subsolul cladirii Universitatii s-au descoperit arme: 22 de pusti Jeco, dar care sunt arme periculoase in asemenea conditiuni, si saci cu prafuri euforizante pe care probabil ca le-au tot folosit in aceasta perioada. Cum se poate motiva ca in sediul unui partid politic, in sediul unor asociatii declarate apolitice, prezenta unor asemenea depozite de sticle incendiare, de munitii, de droguri si arme de tot felul, arme de agresiune; cum se poate motiva asa ceva? Noi consideram ca raspunderea morala o au si unii gazetari, unii intelectuali care au incitat in aceasta perioada".
"Eu vreau inca o data sa-mi exprim intreaga recunostinta, din partea popu_latiei Capitalei pentru prezenta dumneavoastra, utila si eficienta. Vreau sa multumesc pentru spiritul organizat in care v-ati prezentat, in care ati actionat, sa multumesc conducatorilor dumneavoastra, inginerului Cozma si celorlaltor lideri sindicali care au fost in fruntea dumneavoastra, alaturi de noi, care ne-au ajutat in aceste zile. Deci va multumesc tuturor pentru tot ce ati facut in aceste zile", a mai afirmat Iliescu in discu_rsul sau, adaugand ca "stim ca avem in dumeavoastra un sprijin de nadejde, cand va fi nevoie vom apela! Sper sa nu mai fie nevoie sa apelam la dumneavoastra."
In mai 2010, la 20 de ani de la evenimente, fostul presedinte Ion Iliescu afirma intr-un material postat pe blogul sau ca mineriada din 1990 a fost efectul, si nu cauza violentelor declansate in ziua de 13 iunie, el adaugand ca "unora (dintre manifestanti - n.red.) li s-au inoculat si iluzii desarte de catre cei ce-i stimulau, inclusiv financiar, pentru a provoca dezordine".
Bilantul oficial prezentat de autoritati a precizat ca sase persoane si-au pierdut viata in urma violentelor, patru dintre ele fiind impuscate. Asociatiile victimelor mineriadelor au afirmat insa ca peste 100 de persoane au murit in acele zile in Bucu_resti. In sprijinul acestei teorii este adusa descoperirea in Cimitirul Straulesti a 78 de morminte cu persoane neidentificate, decedate in perioada 13-17 iunie 1990, dar si marturia unor medici care au ingrijit victimele ajunse la spitale.
 
 
 
EU

#39990

2015-06-14 19:29

Buna,

Eu nu mai sunt la cu_rent cu toate, te rog spune-mi sa facut si a doua transa de disponibilizari?

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39991 Re:

2015-06-14 19:41

#39990: EU -  

 Buna seara. Nu s-au facut inca disponibilizari colective 2015, dar ajofm -urile au fost instintate deja. Colegii din Oltchim stiu mai multe.

site-ul http://www.oltchim.ro/ va prezenta cand si cum vor fi disponibilizarile 2015 la fel cum a fost si la cei disponibilizati 2013.

EU

#39992

2015-06-14 19:47

Nu e chiar atat de important ...pacat de fabrici si mai ales de oameni...am vandut pe nimic tot si s-au inbogatit politicieni...mare pacat...

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39993 Re:

2015-06-14 19:53

#39992: EU -   <= SEAMANA CU MINERIADA PRIN ASMUTIREA  SINDICATELOR MINORITARI IN CONTRADICTIE CU SINDICATUL MAJORITAR  SI OTRAVIREA SALARIATILOR CAT SI LINISTEA CONDUCERII ACIUITE CAPUSE IN OLTCHIM PE FUNCTII  PENTRU JEFUIREA CREATA PRIN CE AU LASAT DIN 2012-PANA AZI 2015, JAF OLTCHIM CAT SI ARPECHIM.

 Astia nu au vandut, au mimat ca vand si din august 2012 Oltchim, au praduit prin jaf si usurinta cu care au renuntat la ce are si avea Romania.

EU

#39994

2015-06-14 20:05

asa este dar trebuie sa existe o solutie sa revigoram tara

mereu am auzit sintagma generatie de sacrificiu pt viitor...dar de fapt noi suntem prosti si ei fura

el

#39995 Re: Re:

2015-06-14 20:13

#39993: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re:  

 bravo creanta, ba le stii pe toate, esti cel mai tare degeaba spun carcotasii ce spun despre dumneavoastra

EU

#39996

2015-06-14 20:17

Eu tot nu am inteles de de erau atatia directori la Oltchim.22 parca si acum 9...Cu ce se ocupa dir. de productie de la DPB...produc ce-va.....multime de contabili si la Oltchim..si la DPB..tot felul de joburi cu 2 scaune unul la OL si altul la DPB? de ce? nu inteleg..

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39997 Re:

2015-06-14 20:23

#39996: EU -  <= Deobicei tu esti cel care nu intelegi.

 Ce nu este de inteles???  Nu intelegi ca " e bine " sustin ei, sa fure salarii fara sa faci nimic si munca altora precum lacustele si lipitorile si capusele sugace si sugativee contaminand prin vampirizare economica si vampirism, crezandu-se strigoi sau zvarcolaci si alte dihanii sherk..etc, care ei si numai ei au acces la jaful care-l lasa in urma lor...

EU

#39998

2015-06-14 20:33

din punctul meu de vedere BECIUL DOMNESC E PENTRU EI........

IN REST.......SPER IN MAI BINE 

CU STIMA SI MULTUMESC

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39999 Re:

2015-06-14 20:36

#39998: EU -  <= EU NU-TI DAU SFATURI, ITI ADUC LA CUNOSTINTA.

 Pentru astia numai beci, ca domnia si-au cam impus-o in libertate, acolo vor avea un program strict si pot chiar sa vada ce inseamna a muncii, pentru a mai reduce din pedepse...eu nu le dau sfaturi ci le aduc la cunostinta.  

EU

#40000 Re: Re:

2015-06-14 20:41

#39999: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re:  

 o seara buna , salut si sa te f.u.t. in gurita aia pana la cercei retardule