Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

CREANTELE OLTCHIM.

#36551 Re: Re: Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-23 11:52

#36549: -
DACA IMITI CU VOBE NU INSEAMNA CA ESTI CEL CARE LE-A MAI FOLOSIT SI DERUTEZI PE NU STIU CINE IN SCENARIUL TAU, AI MIZERIE IN CARE  TE SCUFUNZI, EEEE ASTA E BOALA TA CA ESTI PE DROPSURI CU DOZE MARI PENTRU NEBUNI CA TINE, DROGURILE TALE, POATE IEI MEDICAMENTE CU COLA, ESTI MESERIAS NEMERNICULE....

 CE SCENARIU BAAAA???? SCENARII AI TU IN DIBITOCISMELE TALE, TRAITI DIN SCENARII, VA HRANITI CU SCENARII, RESPIRATI SCENARII, HALITI SCENARII....., VOI ATI LASAT VORBE, IMAGINI, PROTOCOALE, STAMPILE, SEMNATURI SI TOT ....SI INCA MAI SUNT DE SCOS.... VOI ASTIA, IMACULATII...... HAHAHA!!!!!!!!!

 

 

aaaaaaaaaaa scuza-ma imi pare rau trebuie sa repet pentru tine,

dupa incepe matematica 1+1 = 10 si PREA FERICITII EROI SI EROINE: 1+1=2 fir-ar ei ai dracu cu matematica asta care au inventat-o, venita tot din cosmos si care ne tine in viata... ,  acum ne scriem pe petitie , iar de cand e USL+ FSN =PCR,  1+1= 10, au numai 10, totul incepe cu 10, iar pentru naivi ca tine 1+1=1, ca restul de 9 e in SUV-ul lui Piperea si altor nemernici, asa ca vi tu cu diferenta  bonus  9 si tu te mulumesti cu 1 pe care o pierzi intre timp si pe asta, deci esti furat inzecit, niciodata 2 sa-ti revina tie pe dreptul tau, ci de 10 = 1+1, ASA STIU EI MATEMATICA.

 

SI ACUM VINE INTREBAREA...INSISTENTA SI CATRE JUDECATORUL-SINDIC, DOAMNA MIHAELA CAZANGIU, PARCHET, DNA, DIICOT, DIE, SIE, SRI, SPI, SIIT....ETC., CARE REPREZENTATI AU FOST DIN PARTEA DISPONIBILIZATILOR 2013 SI ALTI REPREZENTANTI CARE NU AU NICIUN MANDAT DE REPREZENTARE A DISPONIBILIZATILOR 2013 SAU VREO PROCURA DE REPREZENTARE SI DECIZIE IN NUMELE LOR....?????? Protocoale, intelegeri si matematica creata pentru...., cei care acum sunt mimoze si piti, sau dulai de rasa care dau cu pumnul ori suv-ul pe derdelus !!!!

 

 

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA


Musafir

#36552 PAS CU PAS.

2015-04-23 12:03

Nu! Nu vreau sa comentez cartea scrisa de KWJ.
Este vorba despre altceva: "pas cu pas", va urmareste pe petitie nea Gigi Piperea.
Asa a declarat ieri pe treptele tribunalului si in fata SUV-ului.
Si ... ce sa vezi? Nu-i place. Nu-i place ca este INJURAT pe aceasta petitie.
Asa ca va rog ... mai multa decenta! 
Nu-i place sa fie injurat sau criticat.
Daca va uitati https://ro-ro.facebook.com/gheorghe.piperea toti cei care-l critica sunt "stersi" din comentarii si "interzisi" pe aceasta pagina.

PAS CU PAS NE-A FAULTAT:
Musafir

#36553 Re: PAS CU PAS.

2015-04-23 12:05

#36552: - PAS CU PAS. 

 Daca va uitati https://ro-ro.facebook.com/gheorghe.piperea toti cei care-l critica sunt "stersi" din comentarii si "interzisi" pe aceasta pagina.

CAT TUPEU MAI AVETI BAAAA, NENOROCITILOR...!!!!!!!!!!!! VA MAI RABDA PAMANTUL ASTA???? SA VA MANANCE DNA:

 

 

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

 


Musafir

#36554

2015-04-23 12:13

de la bidinu....multa sanatate la bolnavi care au mai ramas pe aici

CREANTELE OLTCHIM.

#36555 Re: Re: Re:

2015-04-23 12:14

#27902: - Re: Re:  

 

Re: Re: Re:

CU DEDICATIE, DEDICATIE...EEEEE..EEEEE..EEEEEE.......DEDICATIE ,

Re: Re: Re:

MANEAUA PREFERATA SI CU REPETETIE SI RE:RE; PENTRU AUTORUL COMENTULUI

#36554 de la bidinu....multa sanatate la bolnavi care au mai ramas pe aici

 

 

 SA FIE PRIMIT SI SANATATE MULTA.... MANEAUA TA....EEE PLIN DE ZLOTI, ZLOTI, ESTE PLIN DE ZLOTI , ZLOTI:, ZLOTI....:

 Deci, luati de la Zaremba ... un "pumn" in "botul" guvernului Ponta si al consortului de administratori judiciari condus de Piperea & Balan.

http://www.bursa.ro/

 

#26800 Re:

2014-09-28 11:44

CREANTELE OLTCHIM.

#36556 Re: Re: Re: Re:

2015-04-23 12:20

#27906: - Re: Re: Re:  

 

 SUGACIIIIIIIIIII DE SERVICIU, MARSSSS LA PUSCARIE!!!!!!! ACOLO O SA AVETI ACTIVITATE SPORADICA. LA SUPT.

CREANTELE OLTCHIM.

#36557 Re:

2015-04-23 12:24

#36554: -  

 

 VREDINC ESTE !!!!!!!

CREANTELE OLTCHIM.

#36558 Re:

2015-04-23 12:26

#36554: - 

 TINE-O ASA SI N-O RATA....BIDINEEE, PUPAAA... SI MAI MUSC-O O DATA, PAPA TOT.

CREANTELE OLTCHIM.

#36559 Re:

2015-04-23 13:13

#36554: -  AI PAPAT???? PAPA TOT....

 

CREANTELE OLTCHIM.

#36560 Re: PAS CU PAS.

2015-04-23 13:33

#36552: - PAS CU PAS. 

 

România trece printr-o perioadă foarte grea!

 

CREANTELE OLTCHIM.

#36561 Re: CIUMPALACII din fruntea OLTCHIM ... mai rasfirati baieti, mai rasfirati!

2015-04-23 13:36

CREANTELE OLTCHIM.

#36562 Re: Re: Sindicaliştii de la Oltchim acuză: Piperea & Co. vor să „vândă combinatul bucată cu bucată"

2015-04-23 13:37

#26607: - Re: Sindicaliştii de la Oltchim acuză: Piperea & Co. vor să „vândă combinatul bucată cu bucată" 

    n-au ce mai vinde, capacele gurilor de canal sunt ipotecate la banci.

CREANTELE OLTCHIM.

#36563 CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-23 13:50

GHEORGHE, HAI SA-TI SPUN EU TIE DE CE VA OFTICATI SI TURBATI DE VA IESE SANGELE PE NARI SI DE NERVI, CUMPARATI SI CHELTUITI CA NABABIII VOI CHIAR ACUM, CA HOTIII, PRADUITORI DIN BANII MEI SI MUNCA MEA, A MEA MA...!!!!!!

BAAAA, ROIIBU VA IPOTECAT TOT CA A FOST DESTEPT, ASTA VA DERANJAT PE VOI SI NU STIATI, A PUS GAJ-URI MULTE SI ASIGURARILE LE-ATI PIERDUT TOT PE CRETINISMUL VOTRU, SA VA IMFRUPTATI DIN ELE ATI UITAT CA TREBUIESC SI ACHITATE CU CONTINUARE... SI ATI DAT-O-N...., ASTA VISATI ..., CA STIA CA VENTITI SI PE MULTI DIN VOI II AVEAM IN CURTE SI NE EVALUAU DEJA BUNURI DE FURAT, DINTRE VOI CEI VENITI INTRE TIMP PE TRONURI ..., STIA CA VA VETI LAFAII LA FRIPTANE SI TACUMURI AURITE PE CARE OLTCHIM NU LE AVEA, NUMAI CA VOI LE CAUTATI, SAU V-ATI LUAT INTRE TIMP, ATI INVENTAT SI INVENTATI MEREU ALA, AIA , AILALTI, ALTII... TRECUTUL, BAAAAA CA VOI, VOI SI CE ATI FACUT VOI SI CURAND SE VEDE VIITORUL PE CARE L-ATI FACUT, SI ACUM SE VEDE CU OCHIUL LIBER CE ATI FACUT SI LASAT DIN 2013....,LATRAT SI DISTRUS...

SA-TI IEI BANI IMPRUMT, CEI DREPT EU AM SPUS 500 TU AI RIDICAT PENTRU EFECT LA PESTE ~ 800 SI AZI RECUNOSTI CA SUNT 500, SA PUN O FLOARE SI SA O VALORIFICI MAI INCOLO, PENTRU VOI E ILEGAL..., STIIND CA EU AM DREPTATE SI  STITI CA AM MARFA BUNA, FOARTE BUNA, CHIAR FOARTE BUNA CU DESCHIDERE ORIUNDE PE GLOB ( TERRA ) SI CHIAR SI-N COSMOS DE CE NU..., RECUNOSCUT SI DE VOI, SI ORICAND O VAND PRODUSUL FINAL FLOAREA SI ACHIT BANCILOR CAT SI CELORLALTI CREDITORI, NUMNAI CA PENTRU VOI E LEGAL SA  VI TU SI AI TAI SA  FURI FLOAREA, SA FURI UNELTELE, EVENTUAL SA VALORIFICI, TOATE ECHIPAMENTELE CU CARE AM SADIT FLOAREA SI SA DAI VINA PE MINE CA AM REUSIT SA ADUC NU NUMAI O RAZA DE SPERANTA SI DE VIATA IN  JURUL MEU, DAR AM AVUT SI PE ALTII CARE AM SADIT MAI MULTE FLORI, MAI MULT PROIECT DE VIITOR.... DECAT VOI CARE NICI PLAN DE REORGANIZARE NU PUTETI SA-I SPUNETI SI MERGETI PE SCENARII SI SCENARITE DE VIITOR...!!!!!!!!!. ORI VOI CE ATI SPUS, BAAA AI FURAT, AI FURAT BANI, SI EU RASPUND, PAI DACA AM LUAT CREDIT IPOTECAR ASTA INSEAMNA O DATORIE, LE PLATESC DUPA CE VAND FLORILE SPUN EU, TU SPUI NU,  TRIMITE PE CEI CU CARE MUNCESTI ACASA, AM PLECAT EU CU SPERANTA CA TIE ITI VA MERGE OK, N-AM TRIMIS PE EI ACASA..., EEEEE NU VA CONVENIT, BAAAA PLECATI CA NOI SUNTEM MULTI AI SPUS TU SI AI GRILA IMENSA INGROSATA SI IMENSA  DE TINE FAURITA, REALIZATA SI CU CHELTUIELI MUULTE CHELTUIELI, MI-AI SPUS, FAMILIA  NOASTRA SE SIMTE JIGNITA,... VOI CEI VENITI PE USA DIN DOS SI CU PRETENTII DE NABABI, EU TI-AM SPUS , CARE FAMILII, DAR FAMILIIIIILE NOASTRE, FAMILIIIIIILE...ALEA MULTEEE, TU AI SPUS CA AI O FAMILIE SI NU TE INTERESEAZA, PAI ZI MA GHOERGHE, ZI GHEORGHE, ZI IOANE, ZI MARIO, CU CE TI-AM GRESIT MA EU TIE.....?????

ZI CU CE AM ADUS EU PREJUDICII , CAND TU AI INTRAT CU BOCANCII IN VIATA MEA SI ALTORA CA MINE SI MA FURI, FURI, FURI, FURI, INCALCI ORICE, ORICAND, LA ORICE ORA....????

UITE SA NU SPUI CA TE MINT EU:

https://www.fairsolve.com/

SI NU VA MERS SI ATI FURAT SALARIILE, SALARIILE COMPENSATORII 9 MILIOANE EURO ALE OAMENILOR. ATI PRADUIT SI FURAT SALARIILE CARE NICI PANA AZI NU LE AVEM ACHITATE. CE  E GHEORGHE...??? CUM ESTE.....????


Musafir

#36564 Re: Re: Re: Sindicaliştii de la Oltchim acuză: Piperea & Co. vor să „vândă combinatul bucată cu buca

2015-04-23 14:22


Musafir

#36565 Re: Re: Re: Re: Sindicaliştii de la Oltchim acuză: Piperea & Co. vor să „vândă combinatul bucată cu

2015-04-23 14:23

TIC TAC ,A MAI TRECUT O ZI MAI EMUILUSI.

#36566 ESTI BOLNAV RAU MA GAOZARULE,DAR TE VOM TRATA

2015-04-23 14:43

#36554: -  

 LASA L IN PACE PE BIDINU MAI SOBOLAN JEGOS CARE ESTI GHIOCA,NU L MAI IMBIRLIGA SI PE ASTA,ASTA MACAR A STIUT CE VREA,IN SCHIMB TU AI LINS MULT PREA MULTI IN CUR

CREANTELE OLTCHIM.

#36567 Re: Re: #17354: - MAGIC TIC-TAC...!!! NOILE CAPUSE ALE OLTCHIM ... MAREA CAPUSEALA CONTINUA!

2015-04-23 14:56

#26512: - Re: #17354: - MAGIC TIC-TAC...!!! NOILE CAPUSE ALE OLTCHIM ... MAREA CAPUSEALA CONTINUA!  

  

 

 REALIZAREA LOR, REUSITA LOR, CELOR CARE AU DISTRUS SI DEVALIZAT PRIN CAPUSARE DIN 2013.

CREANTELE OLTCHIM.

#36568 Re: Re: Cum este domnii Piperea si Borza, strambati din nas domnului Blanculescu la TVR1

2015-04-23 14:58

#26411: - Re: Cum este domnii Piperea si Borza, strambati din nas domnului Blanculescu la TVR1 

 

 8 mai 2013

Lichidatorii judiciari Gheorghe Piperea şi Remus Borza, precum şi consilierul onorific al premierului, Ionel Blănculescu, au dezbătut subiectul la "Prim Plan".

http://stiri.tvr.ro/

Manualul de management al restructurarii.

Reorganizare:

1. La nivel operational

2. La nivel financiar

3. La nivel contabil

4. La nivel comercial

5. La nivel legal

si

6.  La nivel resurse umane

Blanculescu la TVR1

8 mai 2013

1.Finantarea  capitalului de lucru la minim 30 milioane euro

2. Oltchim II infintare

3. Pregatirea unui contract cu acest investitor (care sunt mai multi...), pentru a putea sa primeasca o obtiune de privatizare in septembrie sau octombrie 2013,  cand se va vota planul de reorganizare.

Piperea la TVR 1

CREANTELE OLTCHIM.

#36569 Re:

2015-04-23 15:36

#26367: -  

 

NIMIC NU S-A SCHIMBAT DE LA PRIMA PRIVATIZARE.ACELEASI PERSOANE CU ALTE FETZE!

CREANTELE OLTCHIM.

#36570 Re: Victor Ponta nu dă doi bani pe problemele vâlcenilor!

2015-04-23 15:49

#25921: - Victor Ponta nu dă doi bani pe problemele vâlcenilor!  

 

#25920: - Victor Ponta nu dă doi bani pe problemele vâlcenilor!  

Combinatul chimic "Oltchim" vrea să cultive plante ... plante pentru porcii politici,

 

http://www.voceavalcii.ro

Victor Ponta nu dă doi bani pe problemele vâlcenilor!

Studiile sociologice arată că în ultimii doi ani, nivelul de trai al românilor a fost în scădere. Potrivit unui studiu recent, aproape 14% din români nu-şi pot asigura traiul de zi cu zi, iar aproape 30% reuşesc să-şi asigure doar strictul necesar. Același raport statistic relevă faptul că aproape 56% din români nu se pot încadra în salariu, în timp ce doar 2,7 % dintre români reuşesc să-şi cumpere tot ce le trebuie, fără a renunţa la ceva. Când vine vorba de “suferință la pompă” suntem printre țările cu cel mai scump preț la carburant, dar cu tot cu accize, nu avem autostrăzi.

“Victor Ponta nu dă doi bani pe problemele cetățenilor din România și implicit din județul Vâlcea. Cea mai importantă problemă este găsirea unui loc de muncă. Faptul că actualul guvern a sistat investițiile a dus la creșterea numărului de șomeri cu aproape 100.000 de persoane. Este drept că, în campania electorală, Ponta a promis 1.000.000 de locuri de muncă, dar nu a specificat dacă în plus sau în minus. Din câte se poate vedea, de locuri de muncă în plus nu poate fi vorba. Rămâne o singură variantă. Ultima Ordonanță a lui Ponta, cea care suspendă o Lege pentru a permite traseismul aleșilor locali, spune multe despre cum întelege PSD că se guvernează o țară.

Mai sunt aproape două luni până când românii vor merge la vot pentru a-și alege preşedintele. Va fi interesant de văzut, mai ales la noi aici, în Vâlcea, care este modelul cel mai apreciat? Victor Ponta, modelul unui preşedinte incompetent, protector al penalilor, un individ care nu a avut curajul să calce prin județul nostru, măcar pentru a ne reaminti cum mergea Oltchimul pe vremuri, să mintă cât de bine o ducem şi ce lejer circulăm pe drumuri, mai ales pe autostrada spre Sibiu. Sau Klaus Johannis, modelul președintelui european, care a demonstrat în administrație, care a dovedit un sistem stabil de principii și valori, prin fapte, nu prin vorbe. Vom avea de ales între politica dâmbovițeană și politica responsabilă”, este de părere Romulus Bulacu, copreședinte al Alianței Creștin Liberale (ACL) Vâlcea.

http://ziaruldevalcea.ro

CREANTELE OLTCHIM.

#36571 Re: Cum e Iohannis ca om şi ca politician ? Urmăriţi acest VIDEO ORIGINAL de 2 minute şi veţi înţele

2015-04-23 15:56

#25508: - Cum e Iohannis ca om şi ca politician ? Urmăriţi acest VIDEO ORIGINAL de 2 minute şi veţi înţelege 

 

 criterii.ro

Sâmbătă, Klaus Iohannis a fost la o întâlnire cu activiştii Alianţei Creştin – Liberale din Vâlcea, apoi la Brezoi, la Târgul Lotrilor.

Imaginile îl prezintă pa candidatul ACL la preşedinţie în momentul în care este întâmpinat de copreşedinţii Cristian Buican şi Romulus Bulacu la sosirea în Rm. Vâlcea.

Vine vorba şi despre Oltchim.

Urmăriţi stilul şi reacţiile.

https://www.youtube.com/watch

============================

Decizia din data de 15.05.2013  DECIDE: Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale.*SI ART. 41 DIN CCM CARE SPECIFICA ACEEASI DECIZIE.  (BANII TREBUIAU ACHITATI PE LOC 15.05.2013)

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA:  Art.36, Art. 37 si Art.42,Art38.

Al1.b) incepand cu 01.01.2012 se acorda o compensatie in functie de vechime,astfel:

1. pentru vechime intre 0 -5 ani o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

2. pentru vechime intre 5-15 ani o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

3. pentru vechime >15 ani o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii.

REGULAMENTUL DE SALARIZARE:
Art. 37.
Toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale societatii.

Art. 38.
Al.1. In caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, drepturile lor banesti urmand sa fie platite integral inainte de a-si revendica cota parte ceilalti creditori.
Al.2. Salariatilor li se va comunica in scris, pe baza de cerere scrisa adresata serviciului Financiar, dovezile eventualelor retineri legale efectuate.

Art. 39

Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Ceea  ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra:

".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

 

A SPUS https://www.youtube.com/ =>PIPEREA - 18 iunie 2014 SI SECUNDA.

Piperea:Referitor la banii pe care îi so:licită disponibilizaţii de la Oltchim, avocatul Piperea spune că 'în secunda în care vor fi 9 milioane de euro în conturile societăţii,  vor fi plătite sumele disponibilizaţilor'.

 

Judecatorul-sindic Ramnicu Valcea ORDIN: ACHITATI BANII SI VENITI CU PLANUL DE REORGANIZARE.

CREÁNȚĂ ~e f. 1) Drept al creditorului de a cere debitorului executarea unei obligații. 2) Act care certifică acest drept. [G.-D. creanței; Sil. cre-an-] / Sursa: NODEX (2002) | Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink
CREÁNȚĂ s.f. Drept pe care îl are creditorul asupra unei sume de bani ce i se datorează; (concr.) titlu, înscris care confirmă acest drept. [Pron. cre-an-. / < fr. créance].
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink
CREÁNȚĂ s.f. act prin care se constată dreptul creditorului de a primi o sumă de bani de la debitor. (< fr. créance)
Sursa: MDN (2000) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink
creanță f. dreptul de a cere plata unei sume de bani (= fr. créance).
Sursa: Șăineanu, ed. a VI-a (1929) | Adăugată de blaurb | Semnalează o greșeală | Permalink
*creánță (ea 2 silabe) f., pl. e (fr. créance, din credance, d. croire, a crede. V. credit). Hîrtie prin care se arată că cel ce a iscălit-o e dator altuĭa (poliță). V. chitanță, adeverință.


ACHITARI VALOAREA TOTALA SI CONFORAM CU ACTELE DE DISPONIBILIZARE COLECTIVA 2013, CONFORME CU LEGILE PE CARE SE JUDECA OLTCHIM RAMNICU VALCEA.

SA INCEAPA PLATILE CATRE CREDITORI, PRIMII SALARIATII (PLATILE COMPENSATORII SI ANGAJATI)

 

DATI BANII TUTUROR SI NU NE MAI VEDETI PE PETITIE SAU PE LA VOI IN AUDIENTE, MITINGURI, SEDINTE,...!!!

VA OBLIGA LEGEA SA NE PLATITI SALARIILE TOATE CATRE NOI  LA ZI!!!!

 

SI  EVITATI  FALIMENTUL!!!!!

 

SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII CREANTELE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013 TOATE.


Musafir

#36572 Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-23 15:57

#36563: CREANTELE OLTCHIM. - CREANTELE OLTCHIM: 

 Ba baiatule, cand iti spun ca tu esti plecat rau de tot cu pluta.

S-a acutizat de tot schizofrenia ta.

Deja o dai in povesti nemuritoare, fugi mosule la control, ca tu mori in camasa de forta.

Si pentru cultura ta, prostovan batran si senil, pe mine personal ma doare in c.ur de acizatiile tale total aiuritoare.

Constat doar ca te-ai tampit de tot.

CREANTELE OLTCHIM.

#36573 Re: Re: Valcea, aproape de soarta Detroitului

2015-04-23 15:59

#25878: - Re: Valcea, aproape de soarta Detroitului  

 

http://www.impactreal.ro

     

Cu un Oltchim împins de parlamentari spre insolvenţă, în urma votării Legii insolvenţei în Camera Deputaţilor, cu mii de şomeri care îşi caută în zadar un loc de muncă, judeţul Vâlcea riscă, în scurt timp, să aibă soarta oraşului Detroit sau să se scufunde în dezastrul economic cu care se confruntă, de exemplu, Zimbabwe. Primăria Detroit a cerut, în luna iulie 2013, protecţia sub Legea falimentului, iar acum locuinţele din oraş, ajuns în proprietatea primăriei în contul taxelor neplătite de proprietari, sunt scoase la vânzare la preţuri derizorii. Pe de altă parte, economia din Zimbabwe se confruntă cu deflaţia. Inflaţia a fost de -0,49% din cauza activităţii economice foarte slabe. S-a ajuns astfel ca magazinele să fie pline de produse, dar foarte puţini oameni mai au bani să le cumpere. În 2008, salariul minim pe economie al unui muncitor necalificat era de 200 de miliarde de dolari zimbabweni pe lună (adică 6,75 euro), iar 80% din pop_laţie trăia sub limita sărăciei. O pâine costa 100 miliarde de dolari (adică 3,38 euro). Nici Vâlcea nu este departe de aceste cifre, iar, în acest caz, bătălia pentru conducerea municipiului sau judeţului devine derizorie. Deocamdată, alternativa pentru angajaţii rămaşi pe drumuri este munca în străinătate sau mutarea în mediul rural, „migraţiune” care nu îi avantajează cu nimic pe politicienii locali, inactivi în ultimii ani în privinţa atragerii de investiţii din exteriorul judeţului. Prin votarea Legii insolvenţei în Camera Deputaţilor, parlamentarii, în frunte cu PSD, au deschis practic calea falimentului Oltchim.

CREANTELE OLTCHIM.

#36574 Re: Re: CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-23 16:00

#36572:  DOAMNE AJUTA SA-SI INDEPLINEASCA DORINTA, SA-I INDEPLINESTI CERINTA LUI !!!!

 GHEORGHE, SA TE DOARA  BA, BA SA TE DOARA....., DAR SINCER ITI UREZ SA TE DOARA-N CUR, CHIAR DORESC  SA AI DURERI IN CUR SI DUPA SA-TI CERI NU SCUZE, SA-TI DUCI CRUCEA. NU SUNT ACUZATII BAIATULE, SUNT FAPTE  SI TEXTE ALE TALE, FAPTUITE DE VOI... SI DOVEDITE PESTE TOT, SUNT CEEA CE TU SI AI TAI ATI COMIS SI  COMITETI...BAAA VA UREZ SA AVETI PARTE DE DURERI, DACA ATAT TE DUCE ...

CREANTELE OLTCHIM.

#36575 Re: Re: Inspectoratul Şcolar Vâlcea, curăţat de „intruşii" PNL.

2015-04-23 16:11

#25741: - Re: Inspectoratul Şcolar Vâlcea, curăţat de „intruşii" PNL.  

 

Soţii Ciobescu, numiţi pe criterii politice în conducerea SC OLTCHIM SA

2014-02-09 14:05

http://ziaruldevalcea.ro/

Postat in 07:34, luni, 22 octombrie 2012

• Ce vrăji au mai făcut politicienii Cîlea şi Buican:
Soţii Ciobescu, numiţi pe criterii politice în conducerea SC OLTCHIM SA

• combinatul tinde să se transforme dintr-o afacere portocalie într-una uselistă
• noii directori: Laurenţiu şi Felicia Spiru Ciobescu, liberali de frunte. Anterior au lucrat pentru Dan Ploscă patron Magic Tic Tac, ca şefi de distribuţie cafea, ceai şi alte produse asemănătoare

În data de 16.10.12 prin decizia Consiliului de Administraţie al S.C. Oltchim S.A., consiliu condus de către Traicu Rodin, lider de seamă al PSD, s-a decis înlocuirea fostei conduceri a Oltchim cu o echipă, condusă de Mihai Bălan, fost director al CET Govora. Din nefericire pentru combinat echipa este formată în cea mai mare parte din politruci, oameni fără experienţă în domeniul activităţii petrochimice, toţi membrii simpatizanţi sau activi ai partidelor care compun USL. Realitatea este că lui Mihai Bălan i s-a impus această nouă componenţă a conducerii Oltchim. Oamenii lui Roibu erau pătaţi din punct de vedere moral şi unii dintre ei chiar penal, dar măcar aveau tangenţe cu obiectul de activitate al combinatului chimic de la Râmnicu Vâlcea! Aşadar, Oltchim tinde să se transforme dintr-o afacere portocalie într-una uselistă! Faptul că actualii directori din subordinea lui Mihai Bălan sunt implicaţi aproape toţi politic şi că nu au cunoştinţele şi experienţa tehnică necesară este grav. Ceea ce este însă şi mai grav este că şi-au generat un sistem clientelar în care şi-au numit membrii de familie lucru ilustrat clar prin comunicatul la bursă anexat la articol.

Politică de personal dictată de USL (Cîlea plus Buican)

Politica de personal de la Oltchim pare a fi dictată de către preşedintele Consiliului Judetean Vâlcea, Ion Cîlea (probabil cot la cot cu liderul PNL, Cristian Buican), exact aşa cum făcea şi la CET în sensul că a inclus în schema de manageri numai persoane implicate politic, rude etc.

Ion Cîlea are antecedente în acest sens: recent “Ziarul de Vâlcea" a semnalat angajările făcute pe criterii politice la CET (numai membrii de partid USL fără nici un concurs pe posturi fără selecţie, strict pe sistem clientelar).  ................. .

Revenim la noua conducere numită de curând pe criterii politice: Norocel Marinescu – Director Directia Tehnica Calitate Mediu, membru PNL Vâlcea; Mihai Tălpăşanu – Director General Adjunct Oltchim susţinător al Partidului Conservator împreună cu liderul de sindicat nou promovat Cornel Cernev; Marius Pîrvu – Director Direcţie Petrochimica unul dintre membrii de frunte ai Partidului Conservator Pitesti şi sponsor în campania electorală a candidatului Daniel Constantin, omul lui Felix, care candidează în colegiul din Pitesti. De asemenea, este un apropiat al preşedintelui Consiliului Judetean Argeş, Constantin Nicolescu. Pîrvu este bun prieten cu Dumitru Marian, liderul de Sindicat Unirea sindicatul de pe Platforma Arpechim Piteşti; Laurenţiu Spiru Ciobescu şi Felicia Spiru Ciobescu, liberali de frunte. Anterior au lucrat pentru Dan Ploscă  patron Magic Tic Tac, ca şefi de distributie cafea, ceai si alte produse asemănătoare. Numai că trebuie să precizăm ca ambii sunt soţ si sotie la fel ca şi în cazul altui director (clanul Coclet); Valentin Popescu – Director Directia Energetica si Mecanica fost Director Mentchim este omul care a adus în insolvenţă firma S.C. Mentchim S.A. cercetat în anii 2006 şi 2007 pentru spălare de bani şi afaceri cu metalurgice împreună cu fostul director Mentchim Serbulescu în relaţia cu ţiganii de la Strehaia, cercetat de DNA şi DIICOT. Aşadar, este clar pe ce criterii şi cum a fost construită noua conducere de la Oltchim.

Nu înţelegem de ce se extinde structura de personal în loc să se reduca. Un exemplu în acest sens este că pe lângă Serviciul Aprovizionare, existent la Oltchim, s-a mai creat şi Departamentul Achiziţii.
“Ziarul de Vâlcea" continuă să monitorizeze situaţia de la Oltchim, urmând ca în numerele următoare să revenim cu noi dezvăluiri.

(Tiberiu Pîrnău)