DOMNULE PRIM MINISTRU, NU AMANATI LEGEA DARII IN PLATA!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DOMNULE PRIM MINISTRU, NU AMANATI LEGEA DARII IN PLATA!


Musafir

#1

2016-04-14 08:38

In Romania este nevoie urgenta de echilibrarea relatiei Client - Banca si de STOPAREA JAFULUI LA CARE CETATEANUL ROMAN A FOST SUPUS TIMP DE 15 ANI DE CAMATARII CU GULERE ALBE.

Musafir

#2

2016-04-14 08:45

Am semnat pentru ca sant de acord cu legea DIP

Musafir

#3

2016-04-14 08:53

Guvernul sa nu uite ca e pus de Iohannis acolo. Iar pe Iohannis noi l-am pus sus. Asta înseamnă ca va fi de partea noastră. În caz contrar, va pleca pe ușa din dos ca și Ponta. E guvernul romanilor nu al băncilor. Acum vom vedea cu adevărat de cine suntem conduși. Mult succes și înțelepciune d-le Color. Sa nu subestimați puterea mulțimii sărace. Mai ales ca ne-a ajuns cuțitul la os. Sunt deja destule victime. Nu mai vrem și altele...

Musafir

#4

2016-04-14 08:54

PT. APROBAREA LEGII DIP

Musafir

#5

2016-04-14 08:55

Domnule Cioloș, nu daţi dovadă de slugărnicie faţă de interesele băncilor! Fiţi imparțial!

Musafir

#6

2016-04-14 09:24

Ca am mari probleme cu recuperatorii.Din salariul de 14 mil iau decit 6 mil in conditiile in care mai am si 2 copii minori

Musafir

#7

2016-04-14 09:40

Consider ca aceasta lege aduce un echilibru intre banci si client ceea ce in prezent nu exista

Musafir

#8

2016-04-14 09:57

Legea trebuie sa se aplice. Dacă guvernul se va opune, va intra în istorie ca cel mai mare dușman al poporului roman și a oamenilor ajunși în nevoie. Sper ca are suflet și se poate coborî la nivelul unui om obișnuit. Toată lumea se va scandaliza și vom ieși în strada în toate orașele țării. Va pleca mai repede decât a estimat la investire. Oamenii îngenunchiati de banci nu mai au ce pierde. Nu va puneți cu ei. Vom lupta pana la ultima suflare. Ne vom pierde casele, slujbele, familiile. Sa-l ferească Dumnezeu pe Ciolos de oamenii prigoniți de banci pana la sfârșitul vieții.

Musafir

#9

2016-04-14 10:12

Dovediti ca sunteti roman!


Musafir

#10

2016-04-14 10:50

Faptul ca au murit 38 de oameni din cauza lacomiei este CONSTITUTIONALL?????????Cei care tergiverseaza ,amana ,consider ca trbuie sa treaca pe la un psiholog .

Musafir

#11

2016-04-14 11:03

Domnule Prim-Ministru dovediti ca sunteti un adevarat conducator, fiti alaturi de cei necajiti si jefuiti de atata de multa vreme!
dip

#12 Acum îi vedem interesele lui Cioloş

2016-04-14 11:27

De data aceasta vom vedea de partea cui sunt domnul Ciolos si guvernul de tehnocraţi pe care si i-a pus. Sa vedem cum ne ajută pe noi, tinerii anilor 2006, 2007, 2008. Noi, ăstia de am cerut schimbarea după Colectiv.


Musafir

#13

2016-04-14 12:09

Pentru ca sunt una dintre zecile de mii de persoane care asteapta cu disperare promulgarea acestei legi pentru a deveni din nou o persoana libera,cu o viata normala !

Musafir

#14

2016-04-14 12:25

Am semnat această petiție pentru a nu rămâne sclav pe viață băncilor!
Dana

#15 Dip

2016-04-14 12:27

Avem nevoie de aceasta lege , ca de aerul pe care-l respiram . Va rugam sa nu mai amanati implementarea ei , sunt familii care nu-si permit sa mai astepte 4-5 luni , pana la probarea constitutionalitatii legi ! 


Musafir

#16

2016-04-14 12:47

nu m-ai suportam iobagia
mary maryana

#17

2016-04-14 12:52

Avem nevoie de aceasta lege, bancherii ne-au mintit cu buna stiinta la incheerea contractului, nu au vrut decat sa ne prinda in tentaculele lor si sa fim datori pe viata si dincolo de ea. Credeti, ca mai lua cineva credit daca stiam ca vom ajunge in urma acestui muritori de foame???.......Fiti onest, fiti roman si tineti cu oamenii si nu cu bancherii straini......


Musafir

#18

2016-04-14 13:09

Pentru că sunt împotriva clauzelor abuzive.

Musafir

#19

2016-04-14 13:43

E salvarea din situatia fara iesire in care ne gasim............................

Musafir

#20

2016-04-14 14:03

Domule Cioloș, în calitate de împrumutat si executat, va rog sa nu dati curs cererilor aberante din partea BNR, intitutie care de a lungul timpului a demonstrat ca nu a făcut nimic altceva decât sa protejeze aceste bănci, acest sistem bolnav, care a reușit sa îngenuncheze marea parte a împrumuturilor. Chiar si în acest ultim ceas face eforturi disperate pentru a împiedică aplicarea acestei legi. Avem nevoie de norme care sa reglementeze buna desfășurare a contractelor si din acest motiv va rog sa nu luati parte la acest complot împotriva LDIP , avem nevoie de bănci care promovează contracte echilibrate si corecte. Va rog si va cer sa va alaturati acestei cauze de însănătoșire a sistemului bancar, sa încetăm sa mai sacrificam generatii de tineri, doar pentru îmbogățirea si protejarea acestui sistem incorect. Va mulțumesc si sunt convins ca noi cei care dorim binele acestei tari, vom lupta pentru tot ce este drept si firesc.

Musafir

#21

2016-04-14 14:17

Va rog sa nu amanati Legea darii in plata Nu ne luati sansa de a negocia cu bancile ! Dati -ne libertatea de a alege noi si nu faceti jocul altora !

Musafir

#22

2016-04-14 14:41

Domule Cioloș,sunt executat silit - am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca asa mi-a aceptat banca (creditul) ,mi s-a vandut casa care erea ipotecata la un pret de nimic si am ramas cu datorie , pe care nu pot sa o achit in aceasta viata ,am poprire pe salariu, stau cu chirie nu am alte bunuri indiferent de natura lor.

  Va rog sa nu amanati! Legea aceasta i-mi da o sansa in viitor este singura solutie.

  Va rog nu ma condamnati la MOARTE ASA CUM AU FACUT CU MINE BANCILE - atat pe mine cat si familia mea.

  Cei in cazul meu sunt toti condamnati pe viata si dupa viata - acestor banci care ne considera doar niste cifre.  Noi suntem problma cea mai mare.

 


Musafir

#23

2016-04-14 15:02

Pentru ca este o lege corecta, in sensul ca ceea ce a fost acceptat initial ca garantie in trecut isi produce efectele in prezent, la valoarea agreata initial. Nu poti sa te invoiesti ca vei cumpara o caiula in rate, iar dupa ce o platesti sa spui ca de fapt doreai 2 caciuli la acelasi pret!

Musafir

#24

2016-04-14 15:13

Domnule Primministru, cerd ca 800 000-1000 000 de oameni, la care daca mai adaugam si alte doua , trei milioane de aliati ai acetora, credca suntem suficient de multi care in sufletele noastre am suferit enorm de mult decand acesti camatari cu acte ne jefuiesc mai rau decat am fi in codru! Noi cand am facut aceste imprumuturi promisiunile lor fata de noi au fost destul de mieroase  in a ne indemna sa luam aceste credite, dadeau asigurari foarte raspicate ca sunt cele mai bune si sigure  oferte din partea bancii, ca ulterior sa ne trezim cu ''plasa de proportii chiar din partea celor care ne promiteau stabilitate si siguranta . Va rog, in numele meu si al ator sute de mii de consumatori, SA NU CONTESTATI ACEATA LEGE LA CCR! Consider ca acel numar de parlamentari nu sunt usor de icnorat si ca si dumneavoastra asa ca si domniile lor , trebuie sa fiti; nu impotriva noastra ci sa fiti alaturi de noi si sa fiti de acord cu ceea ce au votat in unanimitate parlamentul ROMA IEI ! in deplina speranta ca veti intelege suferinta acestui mare numar de familii, si i speranta ca veti fi alaturi de noi VA MULTUMIM!


Musafir

#25

2016-04-14 16:23

Am credit ipotecar in franci elvetieni, mai pot face fata cu plata ratelor!