Modificarea Legii nr. 263/2010 privind reducerea varstei de pensi


Anonymous

#1

2016-03-10 06:32

In concret, se solicita modificarea Legii Pensiilor, astfel incat si persoanele care au lucrat in transportul public local sa beneficieze de reducerea varstei de pensionare.In prezent, Legea Pensiilor prevede reducerea varstei de pensionare pentru divese meserii din care enumeram:salvamar, balerin, padurar si parlamentar.Conducatorii auto au un regim de viata atipic supus factorilor de stres si al imbolnavirilor care le afecteaza metabolismul si le reduce durata de viata.Mortalitatea in randul acestei categori profesionale este exagerat de mare.Foarte multi conducatori auto decedeaza inainte de a implini 45 de ani si dupa o perioada relativ redusa de stagiu de cotizare.

Musafir

#2

2016-03-10 07:24

Foarte multi colegi,soferi au inceput sa nu mai ajunga la varsta de 50 ani din cauza conditiilor de munca.

Musafir

#3

2016-03-10 07:48

Am semnat aceasta petitie,deoarece,meseria de transportator de persoane sau de calatori,cu toate stress-urile,incordarea si grija fata de acestia si nu numai,odata intrat in trafic,ne subrezeste sanatatea prematur,ca atare,nu putem sa ne situam in grupa a treia de munca ,precum frizerii,s.a.m.d.,grupa in care ne situam in momentul de fata!

Musafir

#4

2016-03-10 08:00

Am semnat aceasta petitie pentru ca guvernantii nostri sa faca cat mai repede aceasta modificare a legii,cu speranta ca toti salariatii care se incadreaza la aceasta lege sa se bucure de o viata linistita alaturi de cei dragi dupa zeci de ani de munca

Musafir

#5

2016-03-10 09:48

Pt. că, un conducător de autobuz, la vârsta de 65 ani, nu mai are abilitățile fizice necesare, desfășurări în siguranță a transportului de persoane.

Musafir

#6

2016-03-10 12:50

Pentru ca decidentii sa afle si ei, ca traficul este din ce in ce mai greu,conditiile deasemenea,etc.,iar un semnal dat de cei mai in masura (transportatorii publici),sa poata duce la reducerea varstei de pensionare.


Musafir

#7

2016-03-10 13:12

Consider ca varsta de pensionare la 65 de ani este cam mare. Pe langa faptul ca multi soferi nu ajung la 65 de ani din cauza problemelor medicale, exista si un grad de uzura a organismului care nu mai are reflexe bune si pune in pericol atat calatorul din autobuz cat si participantii la trafic.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-10 13:38



Musafir

#9

2016-03-10 14:59

Pentru ca este o munca grea, foarte solicitanta din punct de vedere psihic , dar si fizic si cu grad mare de responsabilitate a sute de calatori din mijlocul de transport si al participantilor la trafic.

Musafir

#10

2016-03-10 18:09

Pt. reducerea varstei de pensionare

Anonymous

#11

2016-03-10 19:55

Nu înțeleg cum poți susține ceva, dar în același timp să te ascunzi(să-ți fie rușine că suții acel ceva), sub rezerva anonimatului! Doamne, în ce țară trăim? Cu ce am greșit pt a avea asemenea compatrioți?


Musafir

#12 Re:

2016-03-10 20:41

#3: -  ...nu am nimic cu meseria dvs ... cunosc greutatile si stresul in care lucrati , dat si FRIZERII au stresul lor... credeti ca este usor sa stai in picioare ... sa sufli in curul la multi muciosi care cred ca daca platesc 10 -14 ron la tuns pot sterge cu tine pe jos ?... cel mai bine ar fi sa nu mai catalogati oamenii daca nu aveti cunostiinta despre ei ... plus ca om lua noi spaga dar tot nu ajungem la salariul pe care l luati dvs nici in vise... scuze dar stiu ! ....un frizer !

 


Musafir

#13

2016-03-10 20:43

Meseriile de conducator auto si cele din transportul auto sunt de utilitate publica.Toti avem nevoie de aceste meseri.Trebuie sa recunoastem insa ca au o viata grea, plina de probleme.Nu este usor sa muncesti in conditii grele.Angajatorul si sindicatul au mintit cand au declarat ca au imbunatatit conditiile de munca.Aceste conditii in care muncesc acesti oameni sunt sub ori ce critica.Mor de foarte tineri si au boli incurabile.Aceste boli afecteaza toti salariatii RATB-ului.
Soferul APT

#14 Un sofer

2016-03-10 20:57

Domnule frizer trebuie sa invatam sa ne sustinem reciproc.Noi cunoastem si apreciem problemele dvs. si nu cred ca cineva v-a atacat.Noi nu am atacat nici beneficiarii legii din care enumeram: salvamar, balerin, padurar sau parlamentar.Toata societatea civila trebuie sa se uneasca si sa scoata la lumina minciunile guvernantilor.Conditiile de munca sunt improprii, nu s-au imbunatatit iar media de viata este undeva la 62 de ani.De ce vor sa ne scoata la pensie la 65 de ani.De ce politia, armata ies la pensie dupa un stagiu de 15 ani.Sunt multe intrebari dar cre ca este bine daca lasam ,,capra" vecinului in pace.Va propun urmatorul exercitiu de gandire: dumnevoastra iesiti impreuna cu familia in oras duminica si luat un autobuz, la volan este un sofer de 65 de ani, in timp ce coborati panta la Academia Militara, acesta sufera un infarct ...... restul scenariului va apartine.


Musafir

#15 Un șofer de autobuz!

2016-03-10 21:31

#12: - Re:  

 Prietene frizer, cu tot respectul pt meseria ta! Ai condus vreodată altceva înafara foarfecii și a pieptenului? Poți înțelege diferența dintre a face o manevră greșită cu foarfeca și a strica perciunii unui....„mucos”, pe deoparte? Și de a „ciufuli” un mucos pe trecerea de pietoni printr-o manevra greșită cu un autobuz/tramvai/troleibuz etc? Poți înțelege că stresul tău când greșești cu foarfeca, nu e același cu stresul unui conducător de vehicol care greșește? Pt că nu am văzut încă legea care să amendeze un frizer și să interzică mânuirea foarfecii de către acesta! Dar amendarea și suspendarea dreptului de a conduce vehicole pt șoferii care greșesc, am văzut toți, e scris în lege! Și atunci întreb: ne mai putem compara stresul? Și întrebarea o pun cu tot respectul cuvenit meseriei de frizer!


Musafir

#16 Re: Un șofer de autobuz!

2016-03-10 23:34

#15: - Un șofer de autobuz! 

 Toti soferii de autobuz care vor intra pe mana domnului frizer.....trebuie sa fie foarte atenti....  S-ar putea, din greseala, sa faca parte, fara voia lor, dintr-un film comic.


Musafir

#17

2016-03-11 06:02

Trebuie micsorata varsta de pensionare ! Obligatoriu ! La cum este acum , multi dintre noi nu mai apucam sa iesim la pensie !

Musafir

#18

2016-03-11 06:10

  • Ptr.a participa cu votul meu ...Orice vot conteaza ..Totusi ptr aceasta lege trebuie sa apara mai multi contribuabili.Nu incurajati munca la negru!   Bravo

Musafir

#19

2016-03-11 06:40

Toti oamenii trebuie sa se bucure de o viata traita decent !

Musafir

#20 Re: Re: Un șofer de autobuz!

2016-03-11 06:53

#16: - Re: Un Buna dimineata soferilor ! ...sunt destui soferi din RATB are ajung pe mana mea ... SI NU S A FACUT nici un episod... dara mite un film ...asa ca va las in pace... succes in demersurile dvs ... poate veti realiza ca doar UNITI VETI REUSI ! Toti oamenii sunt uzati la 60 de ani !...


Musafir

#21 Re: Re: Re: Un șofer de autobuz!

2016-03-11 07:02

#20: - Re: Re: Un șofer de autobuz! 

 A fost o gluma!  :)  Uniti-va si militati pentru conditii mai bune de munca sau de trai si va vom sustine!! Tot respectu!


Musafir

#22

2016-03-11 07:16

Am semnat pentru ca nu ma vad sa conduc un autobuz plin de oameni la varsta de 65 de ani !!!

Musafir

#23

2016-03-11 12:54

Sunt direct interesat!

Musafir

#24

2016-03-11 13:06

Pentru ca conditiile de munca din romania si responsabilitatea sunt foarte bine gandite dar nu sunt respectate ca in UE din cauza legilor blinde a lipsurilor de fonduri si managementului defectuos.

Musafir

#25

2016-03-12 03:50

Stresul din transportul rutier face victime !
Foarte multi colegi din Ratb nu mai apuca pensia, dar 65 ani .....
Implicati-va semnand petitia !
Cu respect Virgil Burga .