ANULAREA LEGII ANTI-FUMAT . LEGEA ANTI-FUMAT - ABUZ SI ATENTAT LA LIBERTATEA INDIVIDUALA!


Musafir

#51

2016-02-15 18:48

Consider ca este un atentat la libertatea individuala.

Musafir

#52

2016-02-15 19:06

Desi nu sunt fumatoare , aceasta lege mi se pare discriminare la adresa fumatorilor. Fiecare are dreptul de a alege . Asa cum unui om ii este permis sa fumeze in baruri ,cluburi, alte localuri , mi se pare firesc ca si unui fumator sa i se permita acest lucru .
nick13

#53 parerea mea ca e o lege foarte buna

2016-02-15 22:31

daca un om bea alcool intrun bar/ restaurant  ceilalti oameni din jurul lui nu fac ciroza hepatica .... deci nu sunt afectati direct ca el consuma alcool dar daca cineva fumeaza intrun spatiu inchis ceilalti oameni sunt predispusi la serie de boli grave prin fumatul pasiv. 

 

inteleg frustrarea/supararea fumatorilor pt ca si eu am fumat dar Dumnezeu m a ajutat sa scap de acest viciu....fumatorii trebuie sa inteleaga ca fac rau celor din jur... sunt situatii in care un nefumator e prins aproape fortat intrun spatiu in care se fumeaza. de exemplu la o nunta , nu pot sa stau numai pe afara din cauza fumatorilor de la masa... sau esti invitat la un restaurant ,pizzerie la ziua cuiva drag vrei nu vrei trebuie sa stai in fum ca sa nu superi pe sarbatorit samd

din punctul meu de vedere legea antifumat este foarte buna chiar si pt fumatori pt ca atunci un fumator nu mai topeste 1 pachet de tigari la o bere cu amicii ci se limiteaza doar la cateva tigari ....probabil

ananas

#54 Re:

2016-02-16 12:39

#1: -  

 Amice, a fuma nu e un drept, idiotule ! e o responsabilitate ! Fumeaza pana in ceasul al doispelea...dar nu deranja pe altii cu fumurile si fumul tau !

FostFumator

#55 Bunul simt nu e in Romania

2016-02-16 16:37

Culmea sunt unii. Cand vine vorba de salarii si conditii  de viata hop-top fac comparatie cu tarile din Vest..Dar cand vine o initiativa care e demuuuuult adopta in acele tari, o dau pe aia cu "incalcatul libertatii". Pai ma desteptilor, daca vreti conditii de viata ca acolo trebuie sa traiesti cam in aceleasi conditii respectand aceleasi principii de bun simt....Mergeti oriunde in Europa de Vest si incercati sa va aprindeti o tigara intr-un local si vedeti ce se intampla. Voi credeti ca de nebuni au adoptat aceasta lege de atatia ani?

Puteti intelege ce inseamna macar dreptul la libertate in a face ceva? Ai dreptul sa faci ce vrei atata timp cat nu lezezi libertatea celuilalt, da? De ce nefumatorii, sau fosti fumatori (cum sunt eu) ar trebui sa va suporte voua viciul? Bine, bine si acuma o sa vine unii destepti si o sa zica "Pai da bine prietene, tu nu ai vicii? Tie nu iti place nimic? Cum ar fi sa-ti interzica ceea ce iti place tie? Ti-ar conveni ?" si tot pe aceasta cale o sa le raspund boilor destepti "Da, asa e am vicii..Dar cand imi beau berea, celor de langa mine nu li se imput hainele, nu le lacrimeaza ochii si nu tusesc...Ce beau si cat beau ma afecteaza doar pe mine" Puteti vedea diferenta, voi astia desteptii? Dar nu va speriati prea tare, va trece putin pana cand se va pune in aplicare legea asta din punct de vedere civic..

Pe scurt: Fumatul este un viciu care afecteaza si pe cel de langa tine, asta e ideea.


Musafir

#56

2016-02-16 17:21

Pentru ca aceasta lege face discriminare impotriva fumatorilor...Sunt fumatoare, fumez banii mei,imi fumez sanatatea mea, sunt conștienta de asta, dar sunt cetațean roman și am drepturi...Am dreptul sa ma simt bine intr-un bar sau intr-un restaurant...Ii respect pe nefumatori, dar și fumatorii trebuiesc respectați...Nu suntem ciumați...Suntem oameni normali...Domnilor, gasiți soluții civilizate, nu marginalizați și nu vanați fumatorii...

Musafir

#57

2016-02-16 20:29

am dreptul sa fac ce vreau cu sanatatea mea, deasemenea nu vreau sa afectez pe nimeni cu viciul meu.locatii pt fumatori,locatii pt nefumatori.
Camelia

#58 fumatul , metoda sigura de a otravi pe cei de langa tine

2016-02-17 00:18

Spuneti ca este un drept? OK ,fa-l acasa la tine , nu in  societate.

De ce sa otravesti pe cei din jur cu viciul tau?

Maine vei cere dreptul de a te masturba in public, ca doar tot viciu este NU?

Cum naiba de in Canada merge aplicarea legilor, dar in Romania sunt atatia destepti si totusi numai rateuri dam?

Poate pentru ca cei care sunt in fruntea neamului respecta legile si cei din Romania le batjocoresc.


Musafir

#59 Re:

2016-02-17 07:18

#1: -  

 Drepturile tale se termina unde incep drepturile mele - adica eu am dreptul de a respira aer curat nu fumul de la mahoarca ta.


Musafir

#60 Re:

2016-02-17 09:37

#47: -  

 Corect!


Musafir

#61 Re: parerea mea ca e o lege foarte buna

2016-02-17 09:45

#53: nick13 - parerea mea ca e o lege foarte buna 

 dar cand cel care bea se urca la volan, poate omori o gramada de oameni din jur si poate muri chiar el insusi, asa... intr-o clipa!

iar eu consider ca prea multele autoturisme din jur degaja prea multe noxe care ma imbolnavesc pe mine, pe oricine, ca-i fumator sau nu!


Musafir

#62

2016-02-17 10:20

Pentru ca aceasta lege este un abuz impotriva libertatii individuale
fumeaza invers

#63

2016-02-17 11:57

Eu as lasa TOXICOMANII sa fumeze in locurile publice inchise, cu o singura conditie: SA NU SCOATA FUM!!!

Situatia e cat se poate de simpla. Esti pitipoanca sau cocalar hidos si vrei cu disperare sa-ti "dai aere", sa arati "prostimii" cum stii tu sa "scuipi" fumul, ce gesturi elegante ai in repertoriu incepand cu aprinderea tigarii si terminand cu stingerea ei, sau ce tigari "destepte" pufai? NU SANTEM INTERESATI!!! Vrei sa TE OTRAVESTI?  FA-O CAT MAI REPEDE, CAT MAI BINE, DAR FA-O SINGUR!!! Nu ma inbolnavi, nu ma obliga sa respir un aer otravit si innecacios, nu imi imputi hainele cu duhoarea ta infecta... Este DREPTUL MEU sa respir un aer curat, NU al tau SA FII LASAT SA OTRAVESTI PE ALTII! Daca mai esti si nesimtit si comentezi, MORI, DA-TE DRECU, omora-te-ar tigara! Sau fumeaza invers, cu "rosul" in gura! :)))))))))))


Musafir

#64 Re:

2016-02-17 14:29

#51: -  

 Fumatul unora este un atentat la dreptul altora de a respira aer curat. 

carmen

#65 Re: re

2016-02-17 14:37

#56: -  stimabila, daca tu ai dreptul sa-ti fumezi sanatatea si banii, ok; dar si eu am dreptul sa nu-mi fumezi tu sanatatea! Cum facem? Si eu sunt cetatean roman si am drepturi:dreptul de a petrece 1-2 ore intr-un spatiu public, fara sa fiu nevoita sa ma bag imbracata sub dus cand ajung acasa! Daca fumatorii trebuiesc respectati, nefumatorii trebuie calcati in picioare? Ei nu au aceleasi drepturi ca si fumatorii? Poti iesi afara, cucoana, sa/ti fumezi tigara, dureaza 5 minute!

 


Anonymous

#66 Re:

2016-02-17 19:31

#9: -  

 Nu o sa se inchida localurile. Fumatorii trebuie sa se adapteze unei situatii absolut normale si se vor abtine pana la iesirea din local-asa cum procedeaza si fumatorii in tarile civilizate unde aceste reguli se aplica de multi ani.

liana

#67

2016-02-18 07:22

Cine a scris aceasta petitie este complet debransat de cele ce se practica de multa vreme in afara Romaniei. Romania trebuia de mult sa se alinieze la "nefumat" in locurile publice, e o masura elementara de SANATATE!, nu de LIBERTATE!

Si cum e cu libertatea si sanatatea nefumatorilor?

Romania se incrinceneaza in a pastra tot felul de apucaturi nesanatoase, cum e fumatul, decibelii la maxim in localuri - parca am fi o tara de primitivi.


Anonymous

#68 Re:

2016-02-18 14:45

#8: #8 -  

 Bine punctat

UnOarecare

#69 Ne otraviti!

2016-02-18 16:33

Ne otraviti aerul, da voi, astia dependenti de tutun! Fumati cat vreti acasa, dar nu ne otraviti!

Noua daca ne place sa ascultam muzica clasica, nu v-a bagam boxele in urechi, asa cum ne bagati voi fumul pe nas!


Musafir

#70

2016-02-18 22:53

DISCRIMINARE !
#1234

#71 Re: Re: Re:

2016-02-20 11:35

#33: - Re: Re:  

 Nemaipomenit! Stati ca strutii cu capul in nisip. Fumati in nasul copiilor vostrii. Rusine sa va fie!!!


Musafir

#72

2016-02-20 21:26

Este viata mea.
Jean le Bon
Musafir

#73

2016-02-20 21:27

Este viata mea nu a guvernantilor.


Musafir

#74

2016-02-23 15:51

Pt ca nu se poate sa ne ascundem ca niste infractori daca aprindem o țigară
.

Musafir

#75

2016-02-23 15:57

Pt ca nu se poate sa ne ascundem ca niste infractori daca aprindem o țigară
.Sunt alte multe altele care poluează aerul si mai si decat țigara, iar pana la urma fiecare are bunul simt sa nu deranjeze pe nimeni asta nu este un deranj public deranj e ala când treci pe langa cineva si te provoacă te agresează sau te înjură ...mai bine rezolvați problema asta ca eu cred ca e mai importanta decat fumatul .Sunt mulți încă cei care polueaza sănătatea prin injurii si agresiuni verbale ...lăsați oamenii daca vor sa fumeze !E pe plămânii si pe banii lor.