ANULAREA LEGII ANTI-FUMAT . LEGEA ANTI-FUMAT - ABUZ SI ATENTAT LA LIBERTATEA INDIVIDUALA!

FostFumator

/ #55 Bunul simt nu e in Romania

2016-02-16 16:37

Culmea sunt unii. Cand vine vorba de salarii si conditii  de viata hop-top fac comparatie cu tarile din Vest..Dar cand vine o initiativa care e demuuuuult adopta in acele tari, o dau pe aia cu "incalcatul libertatii". Pai ma desteptilor, daca vreti conditii de viata ca acolo trebuie sa traiesti cam in aceleasi conditii respectand aceleasi principii de bun simt....Mergeti oriunde in Europa de Vest si incercati sa va aprindeti o tigara intr-un local si vedeti ce se intampla. Voi credeti ca de nebuni au adoptat aceasta lege de atatia ani?

Puteti intelege ce inseamna macar dreptul la libertate in a face ceva? Ai dreptul sa faci ce vrei atata timp cat nu lezezi libertatea celuilalt, da? De ce nefumatorii, sau fosti fumatori (cum sunt eu) ar trebui sa va suporte voua viciul? Bine, bine si acuma o sa vine unii destepti si o sa zica "Pai da bine prietene, tu nu ai vicii? Tie nu iti place nimic? Cum ar fi sa-ti interzica ceea ce iti place tie? Ti-ar conveni ?" si tot pe aceasta cale o sa le raspund boilor destepti "Da, asa e am vicii..Dar cand imi beau berea, celor de langa mine nu li se imput hainele, nu le lacrimeaza ochii si nu tusesc...Ce beau si cat beau ma afecteaza doar pe mine" Puteti vedea diferenta, voi astia desteptii? Dar nu va speriati prea tare, va trece putin pana cand se va pune in aplicare legea asta din punct de vedere civic..

Pe scurt: Fumatul este un viciu care afecteaza si pe cel de langa tine, asta e ideea.