ANULAREA LEGII ANTI-FUMAT . LEGEA ANTI-FUMAT - ABUZ SI ATENTAT LA LIBERTATEA INDIVIDUALA!

Laura

#76 Hai sa fim seriosi!

2016-02-29 10:48

Sa nu credem nici macar o secunda ca legea asta s-a adopatat pentru a proteja sanatatea cuiva.
Guvernul ne vrea orice altceva decat sanatosi.
Alte interese sunt la mijloc.
Si principalul ar fi transferul averii din industria tutunului spre industria farmaceutica si cea a alcoolului.
Asa se spala bani.
Iar amenzile aplicate populatiei inseamna de fapt bani la 'bugetul statului'(in buzunarele guvernantilor).
Sanatatea sau fericirea noastra a cetatenilor nu inseamna absolut nimic pentru guvernanti.
Suntem decat un popor de 'vaci de muls' pe spinarea carora se fac averi.
Taxele ,accizele si impozitele noastre intra in conturile lor!


Musafir

#77

2016-03-12 21:31

Pt ca sunt fumatoare,si nu vreau sa ies in fata localului asemeni unui pudel.

Musafir

#78

2016-03-13 13:57

Pt ca mi se pare o discriminare la adresa fumatorilor si un abuz.

Musafir

#79

2016-03-14 20:39

Nu sunt deacord cu aceasta lege . Se numeste bataie de joc . Eu lucrez intr.un loc unde nu am voie sa ies afara doar in vestiar unde nu este loc public. Nu accept asa ceva .sa nu funez in pauza mea .
musafir

#80 Nu este normal

2016-03-16 07:49

Nu sunt de acord cu aceasta lege.Este dreptul meu de a face ceea ce doresc,libertatea mea este constrânsă.


Musafir

#81

2016-03-16 19:18

Fiecare are dreptul sa aleaga.

Musafir

#83 Re: Re: Re:

2016-03-17 04:34

#48: Codin - Re: Re:  

De ce, de ce, de ce?!

Bizar pentru cineva care recunoste dreptul celorlalti la viata si libertate ca poate fi de acord cu asemenea mizerie. Fumatorii nu au drepturi? Accizele pe tigari vi se par mici? La biserica de ce se mai accepta fumul de tamaie? Este extrem de periculos! Ar trebui interzis.

De ce se accepta ca magazinele sa continue sa creasca pretul produselor de prima necesitate desi TVA-ul a scazut?

De ce se dau copiilor produse lactate perimate prin programul "cornul si laptele"?

De ce avem grija sa inmormantam orice initiativa corecta?! Lasati patronii de restaurante sa decida daca amenajeaza sau nu un spatiu fumatori.

Rusine parlamentarilor care au votat aceasta lege profund antidemocratica si care se bucura sa se plimbe pe banii nostri, bani obtinuti si din accizele platite de fumatori, la Bruxelles si mai departe.

 


Musafir

#84

2016-03-17 06:05

Este o prostie!!O discriminare!! E ca si cum i-ai impune unei persoane care intra in bar sa nu bere!!(alcool).Iar 'dragii' de ei parlamentarii..ce legi sa mai faca si ei...ca altceva mai important de facut in tara asta parca n-ar fi!!
musafir

#85 Parlamentarii...

2016-03-17 09:31

Oare de ce nu au dat o lege pentru interzicerea taierii padurilor in tara romaneasca pentru 20 de ani. Asta era o lege adevarata, dar...

 


Musafir

#86 Re: Re: corecta lege

2016-03-17 11:57

#23: - Re: corecta lege 

 Dute și te spânzură


Musafir

#87

2016-03-17 15:48

Sunt fumator. Ma simt discriminata de aceasta lege.
anonim suparat de legi idioate! puta!

#88

2016-03-17 16:16

Cea mai mare prostie! Unde e libertatea? Haa?! Asta e soluţia voastră? O idioţenie! Discriminaţi fumătorii ceea ce nu e deloc corect! De ce nu faceţi altfel? Ca fiecare spatiu public închis  sa aibă o parte pentru fumători si alta pentru nefumãtori...? Aşa ar fii mult mai bine.. aşa ar fii toată lumea mulţumită..  sau sa fie cateva spaţii publice destinate fumătorilor si câteva nefumãtorilor.. si asa ar fii bine.. dar nu.. fumatorii sunt dați deoparte ca nefumătorii sa se simtă bine..super.. ați mulţumit jumătate din ţară..  dar cealaltă jumătate?  Aia nu contează nu?  Sa fie fericiţi nefumãtorii.. asa.. bravo! Continuaţi aşa si totată ţară se va duce pe  râpă! Nu de alta da aşa  va place.. Bravo,Continuaţi. 


Musafir

#89

2016-03-17 16:24

o lege tampita menita sa ne distraga atentia de la alte nenorociri,daca tot vor sa fim ca "cei din afara" de ce nu au inceput cu o lege privind salariile....un minim pe economie de 1200 de euro... legea asta este o DISCRIMINARE...

Musafir

#90

2016-03-17 16:35

Este injusta ,facuta fara a ne consulta ,pe cei care fumam,pentru ce platim atatea taxe la tigari,de ce nu ne pot intelege si pe noi ca pe oricare alti dependenti de ....foarte multe.
De ce nu ne lasa nicio sansa prin a creea locuri pentru fumatori,de ce ne marginalizeaza in acest hal fara a ne consulta.
Sa se faca un referendum pentru aceasta lege si vor fi surprinsi sa vada ca in Romania nu sunt 75% nefumatori ci exact invers .REFERENDUM !!!

Musafir

#91

2016-03-17 16:55

SA IMI BAG PULA IN PETITIA TA DE CRETIN

Musafir

#92

2016-03-17 17:16

Buna ziua,
Oare acesti guvernanti si parlamentari nu stiu sa citeasca in presa straina ce s-a intamplat in Franta sau in Anglia dupa adoptarea unei legi similare dar mai permisiva???
In Franta aproximativ 30% din baruri si cafenele sau inchis si daca ne gandim ca in aceasta tara sunt in jur de 150000 de asemenea locatii oare cati noi someri sau inregistrat.
In Austria s-a revenit asupra legii si acum exista spatii de fumatori si spatii de nefumatori in aceeasi locatie.
Sa stiti ca am fost fumator si acum nu mai sunt de aproape 4ani si nu ma fortat nimeni printro lege ca sa ma las
Fernando Scorus
fumator

#93 Re: Re: corecta lege

2016-03-17 17:16

#23: - Re: corecta lege 

 fumatori vor avea dreptul de a fuma in spatile publice precum statia de autobuz . nu eu ca si fumator iti afectez tie sanatatea . ci uzinele . mașinile.  e urile din alimente . eu ca si fumator nu cer sa fumez unde vrea muschii mei . dar cer sa mi se creeze spati unde sa am voie sa fumez ... si daca pe noi iti doresti sa ne mamance caini . eu iti doresc sa te  fu.ta caini ... 


Musafir

#94

2016-03-17 17:24

Aceasta lege este impotriva drepturilor omului. De ce se pun la dispozitie tigari, legal, in magazine, daca se da o lege care-ti interzice dreptul sa fumezi? Semnez aceasta petitie, dar nu cerd in puterea ei/lor. Singurul lucru care poate schimba ceva este sa iesim in strada. dar oamenii nu ies in strada daca nu au un lider care sa-i indrume. Asta ne lipseste, un lider, nu o lege anti-fumat!

Musafir

#95

2016-03-17 17:34

Este clar o discriminare intre fumători și nefumători. ....
Și va întrebăm noi,domnilor parlamentari?....acesta era necesarul în tara noastră? ? sunt zone fără energie electrica. .fără canalizare. .dar noi copiem țările bine dezvoltate.... suntem o țară de toată jena...

Musafir

#96

2016-03-17 18:26

Deoarece nu sunt de acord sa mi se dea amenda pentru ca fumez afara in fata blocului sau in statia de autobuz....este o tampenie de lege

Musafir

#97

2016-03-17 18:49

Nu cred ca ne trebuia legea asta aberanta , în spitale e infecție , gândaci doctori care dacă nu le dai o spaga nici ni se uita la tine , trebuia sa începem de la autostrăzi suntem o tara europeana și trebuie sa facem ca ei dar unde sunt domne ' autostrăzile se fura ca în codru la noi în tara și ei au dat legea fumatului ca vezi doamne le pasa de sănătatea romanului , cine crede așa ceva ? Vor alți bani nu mai au de unde sa fure , azi am fost prin cafenele Ispre sa văd cum sa schimbat legea și exact cum mă așteptam localuri cafenele goale fără așa ziși nefumatori

Musafir

#98

2016-03-17 20:49

Ca de obicei întâi tăiem si apoi măsurăm!Asa s-a "croit" ce-a mai restrictivă lege de profil din Europa,sau poate Romanica participa la "concursul PRIMA tara smoke-free"?...Doamne-ajuta!
dodo

#99 Re:

2016-03-17 21:07


Musafir

#100

2016-03-18 07:02

Sunt fumator si sunt patonul unui brc la tara unde clientii care fumeaza sunt baza