ANULAREA LEGII ANTI-FUMAT . LEGEA ANTI-FUMAT - ABUZ SI ATENTAT LA LIBERTATEA INDIVIDUALA!

Constanta F.

#176 Re: Re: corecta lege

2016-03-19 22:12

#23: - Re: corecta lege 

 Este o aberatie sa spui ca suporti fum de tigara in statiile de autobuz, atata timp cat statiile sunt in aer liber. Deci, care este problema ta cu fumul si pe unde il "aspiri"? Cred ca ai o problema in general de dispozitie si sanatate, indiferent daca este vreun fumator sau nefumator prin preajma. Si daca tot injuri/blestemi, macar lasa-ti numele ca sa stim, noi fumatorii, pe cine dorim sa afumam mai mult. Nu de alta dar sa nu te strici cand dai ortu' popii. 


Musafir

#177 Too Long Didn't Read

2016-03-19 22:48

Fix ce am scris ^


Musafir

#178

2016-03-19 22:56

Nu suport restricțiile sau abuzurile de nici un fel! Iar această lege include și restricții dar și un abuz al politicienilor. Tocmai ei care nu respectă referendumul ce le reduce numărul dar cred ca noi putem fi obligați să respectam legi inepte date de niște puscariabili!

Musafir

#179 Re: Re:

2016-03-19 23:47

#108: Oana - Re:  

 dar nu scapam de voi! Fumati peste tot!!! Nu sta nimeni langa voi! Parca esti batuta in cap!


Musafir

#180

2016-03-20 00:21

Deoarece este o incalcare a drepturilor oanenilor .

Musafir

#181

2016-03-20 00:46

Legea este o idiotenie
GANDESC

#182

2016-03-20 03:04

Dragilor,sunt socata cat de jos a-ti putut ajunge cu discutiile! Nu intelegeti ca orice lege opresiva,care nu ofera si alternative (educatie,medicamente reale contra acestui viciu...nu plasturi fara efect....) incalca drepturile omului clar. Nu vedeti ca ne indreptam spre scindarea societatii???!!! Avem atatea probleme in tara,iar politicieni dau numai legi aberante.Nu trebuie sa acceptam orice si oricum.Azi au dat o lege care afecteaza 5 milioane de romani,maine dau alta lege care afecteaza 10 milioane de romani. Daca cei 5 milioane sau 10 milioane nu se prezinta la vot,ce vor spune politicieni? GANDITI,OAMENI BUNI!De ce nu lasa mici/mari intreprinzatori sa decida singuri ce fel de afaceri fac atata timp cat statul nu i ajuta cu nimic,dar platesc taxe si impozite?Noi avem dreptul de a alege singuri in ce locam vrem sa ne relaxam cu familia/prieteni.Omul merge la un restaurant sa se relaxeze/socializeze.Daca esti nevoit sa stai in frig sau ploaie,sigur nu te relaxezi.Sincer,nu cred ca exista familie care sa nu aiba un fumator.Eu nu am vazut nici un condamnat ptr ca a fumat o tigara si a facut o crima/viol/maltratat sotia/copii...ptr alcool sunt puscariile pline...ba chiar toti spun : "Am fost beat,nu stiu ce fac"...Am dat aceste exemple ptr ca am vazut cateva persoane care-i condamna pe fumatori,dar sunt sigura ca toti au in preajma minim o persoana draga care fumeaza. Cred ca intai trebuie sa gandim si apoi sa emitem o parere. Apropo,sunt nefumatoare...deci...GANDITI,OAMENI BUNI ! Vorba Presedintelui (mare ganditor) in viata anterioara si fumatori sau gandit sa nu mai fumeze.


Musafir

#183

2016-03-20 05:16

E foarte simplu!!!Cine nu suporta fumul de tigare sa mearga unde nu se fumeaza!
Cristi

#184 Re: Re: #9

2016-03-20 05:17

#19: Andrei - Re: #9 

 Andrei tTa tocmai despre asta este vb lasă oameni sa facă ce vor, lasă-ma si pe mine nefumător sa-mi trăiesc viața fără sa inhalez otrava ta, tu esti conștient ca in afara faptului ca te otrăvește tu , mai otrăvește si pe cei din jurul tau,intr-un local public închis, este de notorietate ca un nefumător fumează ( pasiv) mult mai mult decat un fumător in astfel de cazuri. a te otrăvi nu este un drept garantat de Constituție sau de stat. Cat privește dreptul omului deca avea lberatate ( desi nu inteleg acest drept, nu inteleg ce vrei sa spui) nu te gândești ca exact de acest drept ma lipsești pe mine, in sensul ca eu nu voi mai avea libertate de a merge in localul unde te otrăvește tu sau alți fumători cu tutunul datorită faptului ca nu vreau sa ma otrăvesc si eu. Pana acum noi nefumători am făcut un sacrificiu, stăteam in același loc cu voi fumătorii e timpul sa faceU voi acest sacrificiu sa nu mai fumați in localuri publice. Sa sti ca libertatea iti da dreptul sa faci ce vrei fără sa deranjezi pe cel de lângă tine si in cazul asta ma deranjezi frate daca fumezi lângă mine intr-un local public. Si încă ceva sunteți o minoritate (25%) si din ce stiu eu minoritatea se supune majoritați  si nu invers


Musafir

#185

2016-03-20 05:43

Pentru ca legea este o porcarie. Existau si inainte in restaurante spatii pentru nefumatori in reataurante si baruri. Sunt multe alte legi de dat in Romania cu mult mai importante , iar ei fac din rahat ,bici !!! Rusine !!! Ocupati.va de ceva important nu banalitati
Cerbul

#186 Re: Re:

2016-03-20 06:15


Musafir

#187

2016-03-20 06:19

Am semnat aceasta petitie,pt.ca aceasta nu e o lege ci o tampenie,nu stiucum a trecut ,care discrimineaza,nicaieri in lume nu exista asa ceva.Sunt locuri pt fumatori si nefumatori,dar u asa o tampenie,sa stam pe afara sa fumam pe la colturi,ce aspect urat,iar mai ales in luburi,cazinouri,se fumeaza peste tot in Europa.

Musafir

#188

2016-03-20 06:52

Nu sunt fumătoare dar mi se pare o lege aberantă

Musafir

#189

2016-03-20 07:38

Este o lege abuziva , încalcă drepturile fundamentale si este neconstituțională .

Musafir

#190

2016-03-20 07:46

Aloo!!! Unde este democratia? Asta inseamna democratie???
Noi Romanii am trecut si prin comunism si atunici am avut frici si temeri si eram condusi de Tirani.
-NU AVEAM DREPTURI
-NU AVEAM BENZINA,HAINE,MANCARE...etc ( in peco,magazine, alimentari..)
-NU AVEAM LIBERTATE (in afara granițelor )
Scuzați-mă domnilor la ce ne foloseste ca acum le avem pe toate? Avem DREPTUL SA TACEM PT CA TOT AL DOILEA E SECURIST sau PILA CUIVA (mai RAU ca pe vremuri)
AVEM DREPTUL SA MERGEM PE JOS ,SA NE IMBRACAM DE LA SECOND-HAND SI SA MANCAM 1+1 EXPIRATELE UE!!!
AVEM DREPTUL SA IESIM DIN TARA SA FIM UMILITI SI BATJOCORIȚI DE CEI CARE NE INVATA TOTUL ex:( marul mic nu se încadrează in normele UE strugurii..etc)
OAMENI BUNI NOI AM FOST CE-I CARE INAINTE DE REVOLUTIE AM TRIMIS TOTUL PESTE HOTARE
NOI I-AM ÎNCĂLȚAT, IMBRACAT HRANIT,EUROPENII !sunt foarte multi care nu stiu asta..ideea e drept mulțumire ce primim??? Dictatorul UE
Degeaba avem benzina ,haine si mancare daca NU AVEM SALARII!!! SI TOATE ACESTEA SUNT LA FEL..(daca nu ti le permiti e ca si cum nu le-ai avea).PENTRU CA ASA VREA UE !
DEGEABA V-ATI DESCHIS O AFACERE DACA STATUL IMPORTA LEGI SI NORME UE CARE VA RUINEAZĂ...
TREZIȚI-VĂ ROMANI NU MAI DORMITI CU TELECOMANDA IN MANA CU PLAPUMA GROASA( pt ca efrig in locuinte) SI CU BOLI NETRATATE (medicamente scoase de pe piata)
NU vicile trebuie sa va trezeasca la REALITATE dar Oameni Buni CHEAR NU VA MAI MISCA NIMIC ! NU MAI REACȚIONAȚI LA NIMIC?
DECI CAND ERA MAI BINE INAINTE SAU DUPA REVOLUTIE?? EU NU VAD DIFERENTA DOAR CA "CICA" EU VOTEZ !! SI CONTEZ!!
CONSIDER CA SUNT PREA MULTE DAR VA COMPLACETI SI ASTA PE TERMEN LUNG E DEVASTATOR! (Simtim pe propia piele)

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-03-20 09:11



Musafir

#193 Re: Re: corecta lege

2016-03-20 10:07

#23: - Re: corecta lege 

 Sa va manace pe voi 


Musafir

#194

2016-03-20 11:00

Pentru ca asa este democratic.
Îmi asum acest risc.
Trebuie protejați nefumătorii, dar fumătorii nu pot fi tratați ca niște leproși.
Nu cred ca este imoral sa fumezi, nu poți fi tratat ca și cum ești ultimul om.
Și noi plătim taxe,impozite...
Părinții mei au murit înainte de împlinirea vârstei de 50 ani,dar nu au fost fumători.
Bunicul a fost fumător, dar a trăit 85 ani.

Musafir

#195

2016-03-20 11:16

Sunt deosebit de revoltata de aceasta lege. Este o lege foarte discriminatorie. Aceasta lege afecteaza grav drepturile omului pentru milioane de romani. Daca nu mai suntem bine veniti in aceasta tara va rop sa ne transmitetii. Fumatorii nu sunt tot romani? Ei sunt persoane de categoria a doua? Probabil ca asa considera unii, dar ii rog sa ne spuna sincer aceasta parere.


Cu stima,

Mihaela Lapadat

Musafir

#196

2016-03-20 12:19

Unde se mai respecta drepturile omului?
Musafir

#197

2016-03-20 13:11

Nu am vazut ca in drepturile omului sa fie stipulat DREPTUL DE A FUMA, fumatul este un moft, nu v-a luat nimeni libertatea de a respira, pana nici libertatea de a fuma nu v-a fost luata, v-a fost ingradit spatiul de fumat si doar atat. Sunt foarte multi fumatori cu o cultura cat decat aparte astfel incat au inteles aceasta lege dar pleava societatii, care in romania este predominanta nu o sa inteleaga niciodata...E o vorba printre romani de ce vreti sa ne demonstrati ca sunteti... daca nu sunteti intrebati. Salut toti fumatorii care se respecta in primul rand pe ei, respectandu-te pe tine respecti si pe cei din jur....!!!


Musafir

#198

2016-03-20 13:28

Am semnat aceasta petitie pentru ca mi se pare o lege banala.

Musafir

#199

2016-03-20 13:53

Doresc schimbarea acestei legi abuzive, discriminatorii intr-una care sa permita infiintarea in spatii publice a loc. pt fumatori. SPATII CIVILIZATE, O LEGE MODERNA PT OAMENIISECOLULUI IN CARE TRAIM ,O LEGE MAI MODERNA DECIT IN TOATA LUMEA/... DE CE NU?...ACCENTUL MAI MARE PE EDUCATIA FUMATORILOR SI A NEFUMATORILOR, A PREVENTIEI IN RANDUL TINERILOR, AMEDICAMENTATIEI SPECIFICE, A TOLERANTEI, A BUNULUI SIMT.HAIDETI SA LASAM RAUTATILE, SA MERGEM INAINTE SPRE LIBERTATI NORMALE, NU SPRE RESTRICTII REVOLTATOARE......

Musafir

#200 Re: Re:

2016-03-20 13:56

#108: Oana - Re:  

 Doar nefumatorii au drepturi!!! Restul sa moara! Asa am ajuns! Ne lipseste respectul de sine, ce sa mai spunem de respectul fata de altii! PACAT!!!