ANULAREA LEGII ANTI-FUMAT . LEGEA ANTI-FUMAT - ABUZ SI ATENTAT LA LIBERTATEA INDIVIDUALA!


Musafir

#151

2016-03-19 17:53

Este nedrept modul in care a fost votata aceasta lege.Normal si civilizat ar fi ca FIECARE DINTRE NOI, CETATENII ACESTEI TARI,sa avem dreptul de a alege.Ne trebuie un referendum si alti bani cheltuiti pt. acest lucru?De ce nu putem fi civilizati si sa afisam pe usa localurilor sau ?sI ATUNCI FIECARTE DINTRE NOI POATE ALEGE UNDE DORESTE SA ISI PETREACA TIMPUL !NESILIT DE NIMENI SI PE DEPLIN CONSTIENT!dOAR DE ACEEA SUNTEM MAI PRESUS DE REGNUL ANIMAL...Se presupune ca ne putem alege singuri DECIZIILE...DE CE HOTARASC ALTII IN LOCUL NOSTRU/

Un cetatean european

#152 Re:

2016-03-19 17:54

#2: -  

 nu li se interzice sa fumeze ,ci sa fumeze in spatii publice inschise ! Deci unde e atenatu ? Te rog sa te mai uitipe drepturile omului si sa vezi ca spune acolo ca un om isi poate desfasura activitatile liber atat timp cat nu prejudiciaza integritatea celorlati ,iar fumatul pasiv este un prejudiciu . 


Musafir

#153

2016-03-19 17:58

pentru ca voi avea nevoie de mai multe tratamente medicale fumand in aer liber . Platesc si eu taxe , impozite si trebuie sa fiu respectat .
Ady

#154 Re: Re: STOP FUMATULUI !!!!

2016-03-19 18:15

Faptul ca nu fumati intr-o cafenea sau restaurant nu inseamna ca vi s-au ingradit drepturile si nu aveti libertate, tarile civilizate de care am mentionat sunt la fel de civilizate ca frumoasa noastra tara, da am umblat prin intreaga lume si este adevarat ne meritam soarta cu oameni ca .....#150: - Re: STOP FUMATULUI !!!! 

 

Angela

#155

2016-03-19 18:17

Nu se cere eliminarea legii stimati nefumatori. Se cere doar revizuirea ei, creearea unor spatii special amenajate pentru fumatori in cafenele baruri sau restaurante, unde sa intre doar fumatorii. Sunt multe tari CIVILIZATE in Europa care au adoptat aceasta lege. Doar 7 au aceasta lege stricta printr-e care, de cateva zile, si Romania. E corect sa nu putem fuma oriunde, dat e incorect sa fumam pe strada sa vindem tigari oricui si in orice supermarket, magazin de cartier sau cele gen papetarie si articole pentru copii. E trist sa condamnam fumatorii, mai corect ar fii sa incercam sa le deschidem ochii ca nu e bine pentru sanatatea si bugetul lor ceea ce fac. Oare, din punctul meu de vedere, nu e mai nociv oare alcoolul? Cate vieti nu se pierd din cauza lui, cate femei maltratate, batute, chinuite nu sunt din cauza acestui viciu...la televizor pe orice canal de stiri nu auzi altceva decat ca....din cauza alcoolului a avut loc accidentul cutare sau crima cutare...asta at trebui interzis...din cauza fumatului nu am auzit ca s-au intamplat astfel de lucruri... Repet as fii deacord cu aceasta lege daca ar fii modificata...si apoi sa vedem...care dintr-e spatiile amenajate va fii mai plin? Ar putea fii un test....sunt adminstratot de cafenea, cafenea care este foarte bine ventilata, in care nu se simtea mirosul de fum niciodata, .si cu tristete spun ca in ultimele zile...de cand a intrat legea in vigoare...vanzarile au scazut la jumatate. Clientii nu mai vin cu drag...nu mai socializeaza isi beau repede cafeaua sau isi iau cescuta merg afara fumeaza o tigara, ingheata de frig si pleaca...trist ca nu a putut sa stea linistit sa isi satisfaca placerea...poate unica in zilele astea de mizerie pe care multi dintr-e noi o traiesc...oare stresul nu ucide?

Scuze pentru nefumatori ii respect la fel de mult...

Cu respect Angela

Ady

#156 Re:

2016-03-19 18:17

Fati probleme pentru tratamentul pe care trebuie sa-l ei din cauza tutunului nu pentru ca racesti fumand afara.....#153: -  

 


Musafir

#157

2016-03-19 19:09

Este cea mai oribila lege data vreodata! Cum frate sa iesi intr-o cafenea, bei o cafea si stai afara sa fumezi. Cine a dat legea asta, nu a gandit absolut deloc. Faceti frate sa fie legea valabila doar in localurile unde se mananca nu in cafenele/baruri si cluburi

Musafir

#158

2016-03-19 19:11

NU SUNT PARIIA SOCIETATII SUNT FUMATOR CARE ATUNCI CAND ISI CUMPARA UN PACHET DE TIGARI CU TIMBRU CONTRIBUIE CU 6,4 LEI LA BUGETUL MINISTERULUI SANATATII PENTRU PROGRAMELE NATIONALE DE SANATATE CU TAXA PE VICIU IDIOTI TEHNOCRATI CE SUNTETI

Musafir

#159

2016-03-19 19:36

Semnez aceasta petitie evident pentru ca sunt fumatoare . Consider ca asa cum fumatul este un viciu lafel este si alcoolul si "curvasaria" ce ar fii sa interzicem oamenilor sa intretina relatii intime cu alte persoane decat cu sotia/sotul . interziceti oamenilor alcoolul . Vedeti evident este celasi caz si cu fumatorii odata ce eu decid sa fumez nu vad dece mi se interzice sa fac asta atata timp cat deja platesc suficiente accize statului deci platesc statului la cumpararea unui pachet de tigari dar tot el este cel ce imi interzice sa ma folosesc de bunul pentru care am platit deja o gramada de bani ...Romania ....

Musafir

#160

2016-03-19 19:37

O porcarie de lege
Veronica

#161 Stop acestei legi tampite

2016-03-19 19:38

Semnez aceasta petitie evident pentru ca sunt fumatoare . Consider ca asa cum fumatul este un viciu lafel este si alcoolul si "curvasaria" ce ar fii sa interzicem oamenilor sa intretina relatii intime cu alte persoane decat cu sotia/sotul . interziceti oamenilor alcoolul . Vedeti evident este acelasi caz si cu fumatorii odata ce eu decid sa fumez nu vad dece mi se interzice sa fac asta atata timp cat deja platesc suficiente accize statului deci platesc statului la cumpararea unui pachet de tigari dar tot el este cel ce imi interzice sa ma folosesc de bunul pentru care am platit deja o gramada de bani ...Romania ....


Musafir

#162

2016-03-19 19:41

am semnat pentru ca E DREPTUL MEU SA ALEG CE FAC CU VIATA MEA . ma simt DISCRIMINATA.SI NU VOI RESPECTA ACEASTA LEGE, MAI CORECT SPUS VOI CAUTA SA O FENTEZ.

Musafir

#163 Re: buna ziua

2016-03-19 19:46

#136: PrO LEge - buna ziua 

de aceea am dori sa existe oportunitatea legala pentru baruri sau localuri doar pentru fumatori


Musafir

#164

2016-03-19 19:48

Pentru ca este aberanta si incalca foarte multe drepturi!

Musafir

#165

2016-03-19 19:56

LEGE HITLERISTA< O RUSINE PENTRU VANATOAREA DE FUMATORI SI INCURAJAREA TURNATORILOR SECURISTI CA POLITICA DE STAT romania un stat mafiot si totalitar OSTIL LIBERTATII OMULUI

Musafir

#166

2016-03-19 20:06

Nu mi se pare normal. Ar trebui sa fac in restaurante , baruri loc pt fumători si nefumatori. Sa multumeasca si fumători nu numai nefumatori

Musafir

#167 Re: Re: corecta lege

2016-03-19 20:10

#23: - Re: corecta lege 

 Pe bune!? Dar pe tine de de să nu te mănânce câinii? Că nu fumezi? Pai oricum la atitudinea pe care o ai ,oricum faci umbră pământului degeaba! Ești liber arbitru, dacă vrei să intri intr-un local de fumători sau nu,dar văd că "e grele" pentru dumneata.


Musafir

#168

2016-03-19 20:12

Este o ticăloşie a unei aprozariste parlamentare care, nefiind în stare să facă nimic (cluburile & tinerii vor continua să ardă!), s-a gândit să interzică ceva. A ars? Da. Să interzicem ceva care arde! De pildă, o ţigaretă. Turma parlamentară (le ţâţâiau fundurile!) au votat cu entuziam pro-ioropean. RUŞINE & SCÂRBĂ!

Musafir

#169 Re: Re:

2016-03-19 20:22

#152: Un cetatean european - Re:  

 Că să vezi și să nu crezi!!Dar dumneavoastră ce aveți in plus ,ca cetatean al acestei tari,ca sa puteti beneficia de toate locurile publice inchise??Sau pe dumneavoastră cine vă obligă să intrați în spațiile publice în care se fumează? Cum de sunteți așa de revoltat pentru acest prejudiciu adus de fumători, va suflat cineva cu forța în plămâni, fum de țigară??Nu cred!Eu consider, conform statisticilor, că alcoolul este un prejudiciu mult mai mare adus vieții omenești.Eu ca fumător nu v-as tăia jugulara dacă aș fi supărat pe soartă, dar un om în stare de ebrietate,nu cred că v-am mai cruța. În fine,asta se întâmplă într-o Romanică ieftină ,în care se dă putere de la o zi la alta unor oameni mici.


Musafir

#170 Re: Re:

2016-03-19 20:31

#156: Ady - Re:  

 Se vede că aveți dificultăți în a retine, toate informațiile pe care le transmite un text......așa că mai vine priviți filme, poate rețineți mai multe din imagini!Știu că am fost răutăcios, dar așa ați fost și dumneavoastră.Cred că o să mă las de tutun, să nu mai am grija tratamentului și o să mă apuc de alcool să las în grija dumneavoastră tratamentul de recuperare!


Musafir

#171

2016-03-19 20:33

Este lipsită de bun simț !

Musafir

#172

2016-03-19 20:40

impotriva idiotilor
Ady

#173 Re: Re: Re:

2016-03-19 20:59

Nu stiu cine are dificultati de retinere sau de intelegere, este simplu si se pare ca anumite persoane nu au capacitatea de a intelege un simplu lucru, fumatul nu este o necesitate de aici = nu se impun pretentii sau locuri speciale, daca vrei sa fumezi poti fuma afara, daca vrei sa nu te mai consideri discriminat te lasi de fumat este simplu, iti faci un bine din mai multe puncte de vedere, buget mai mare... sanatate....#170: - Re: Re:  

 


Musafir

#174

2016-03-19 21:16

Cine ne ingradeste poate va plati pana la urma. Fara asa ceva suntem numai niste oi manate incotro vor ei!
Razec

#175 Fumat

2016-03-19 21:23

Oare fumatul pasiv este mai nociv decat inhalarea gazelor de esapament?Astea nu sunt ingradite ci mascate! Ce buna e revolta impotrva calului care ne poarta!! Ce dovada de inteligenta neingradita! Pe strada nu s-a deccalarat obligatorie purtarea mastii de gaze?? Poate ar fi mult mai eficient decat decat legea antifumat!!

 

Sanatate la voi, GANDITORILOR!!!!!!!!