Desfiintarea examenului scris de titularizare in invatamant

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Desfiintarea examenului scris de titularizare in invatamant

Cristina

#251

2016-08-03 15:20

O mare prostie sa dai titularizare ani de zile si sa nu obtii postul dorit..suntem profesori cu ani de vechime si grade didactice..sa le fie rusine celor care corecteaza si isi bat joc de noi!

Cristina

#252

2016-08-03 15:23

Acest examen trebuie desfiintat pentru cei care au peste zece ani vechime si au parcurs etapele de perfectionare!..e inuman sa iei o nota mica,fiindca nu ai ,,contribuit,, la timp!..sau...cu cat trebuie..in unele judete.

 


Musafir

#253

2016-08-13 07:20

Titularizarea in Romania are un singur scop pile, pile, pile ,bani ,bani ,coruptia care ucide sistemul de invatamant si totodata tanara generatie

Musafir

#254

2016-08-13 07:24

titularizarea o mare excrocherie facuta de PSD si doanmna andronescu si bineinteles de plagiatorul Ponta

Musafir

#255

2016-10-24 06:02

Este o tampenie acest examen scris!cand ne modernizam si noi?

Musafir

#256 Re: care examinare subiectiva?pai daca dai proba practica prin inspectie la clasa , dai examen si co

2017-06-10 05:31

stejeran

#257 Petiție nefondată

2017-06-10 22:44

Și cum vreți să fie ocupate posturile dacă se desființează examenul de titularizare, prin pile și relații? Este o piața a muncii ca oricare alta, nu orice job la care aplici îl și primești, cu toate studiile și experiența profesională.

mary

#258 Re: Re: Re: Re:

2017-06-12 05:50

#145: - Re: Re: Re:  

 Desi se stie la nivel de minister ,nu se face nimic !Cei cu 5  titulari  de pe vremuri troneaza ,sunt frecvent directori ,au gradatii de merit etc si noi cu 8-9 nu incapem in sistem ca NU SUNT POSTURI !DE CE NU SE FACE O EVALUARE REALA A TUTUROR PROFESORILOR ???SPAGARII DIN MINISTER FAVORIZEAZA SPAGARII DIN SISTEM INSPECTORI ,DIRECTORI SI NOI SUFERIM  SI DAM EXAMENE !AM GRADUL I  IAU ANUAL NOTE PESTE 8CHIAR 9 SI NU SUNT TITULAR ,FIINDCA POSTURILE SUNT OCUPATE DE CEI CU 5 SAU PRIN PRETRANSFER DE FOSTI INVATATORI TITULARIZATI CU 5EXAMEN DIN ARITMETICA SI CARE TREC BINE MERSI PE POST  DE PROFESOR DE ROMANA ,FARA EXAMEN !CAT AVETI DE GAND SA VA MAI BATETI JOC DE TINERI DOMNILOR DIN MINISTER INSPECTORATE ,TITULARIZATI CU 5-6 ?DE CE NE UMILITI ?PANA CAND ? O SA VA BATA DUMNEZEU CU BOLI SI NECAZURI IN CEL MAI CUMPLIT MOD AMIN 

 

mary

#259 Re:

2017-06-12 05:52

#251: Cristina -  

 Exact suntem victimizati de actualii corectori titularizati candva cu 5

mary

#260 Re: este o escrocherie creata de spagarii din minister pt spagarii din sistem

2017-06-12 05:53

mary

#261 Re: Re: Re: Re:

2017-06-12 06:10

#145: - Re: Re: Re:  

 Desi se stie la nivel de minister ,nu se face nimic !Cei cu 5  titulari  de pe vremuri troneaza ,sunt frecvent directori ,au gradatii de merit etc si noi cu 8-9 nu incapem in sistem ca NU SUNT POSTURI !DE CE NU SE FACE O EVALUARE REALA A TUTUROR PROFESORILOR ???SPAGARII DIN MINISTER FAVORIZEAZA SPAGARII DIN SISTEM INSPECTORI ,DIRECTORI SI NOI SUFERIM  SI DAM EXAMENE !AM GRADUL I  IAU ANUAL NOTE PESTE 8CHIAR 9 SI NU SUNT TITULAR ,FIINDCA POSTURILE SUNT OCUPATE DE CEI CU 5 SAU PRIN PRETRANSFER DE FOSTI INVATATORI TITULARIZATI CU 5EXAMEN DIN ARITMETICA SI CARE TREC BINE MERSI PE POST  DE PROFESOR DE ROMANA ,FARA EXAMEN !CAT AVETI DE GAND SA VA MAI BATETI JOC DE TINERI DOMNILOR DIN MINISTER INSPECTORATE ,TITULARIZATI CU 5-6 ?DE CE NE UMILITI ?PANA CAND ? O SA VA BATA DUMNEZEU CU BOLI SI NECAZURI IN CEL MAI CUMPLIT MOD AMIN 

 


Musafir

#262 Re:

2017-07-17 06:53

#223: -  

 Ar fi normal si corect sa fie examinati si titularii de azi ,mai ales ca sunt titulari pe dosare si fara examen dat vreodata. Nu cred ca vor lua examnul actualii titulari in proportie de 30%.Tot respectul pentru titularii buni si respectati ,dar sistemul e plin de profesori care nu au note de trecere la vreun examen,Asa ca propun examinarea titularilor  ca sa se faca loc suplinitorilor cu examen luat.


Musafir

#263 Re:

2017-09-03 07:41

#226: -  

 Sunt de acord cu desfiintarea tirularizarii . Sunt absolventa de pedagogic si vreau sa ma angajez . Nu am cum la privat pentru ca in mare parte sunt refuzata pentru lilsa experientei iar la stat este titularizarea, pe care o voi da , dar o voi lua ? Tinand cont ca  eu nu am experienta si nimeni nu doreste sa ma ajute . Statul cu ce ne ajuta pe joi dascalii? Cu o titularizare ... pacat , hai sa schimbam ceva in tara asta ! Daca ne unim , putem!

Andrei

#264

2019-03-08 21:09

Poate ca examenul este necesar , insa subiectele , cel putin la istorie sunt deosebit de complexe si formulate ambiguu .. totusi pentru un profesor care urmeaza sa predea la calsele 5-8. Spun aceste lucruri in conditiile in care m-am pregatit temeinic pentru acest examen pe baza programei . Este usor pentru cei ce comenteaza ca se iau note mici la titularizare sa arunce cu noroi in candidatii care  si au sacrificat timp si nervi pentru acest examen si care la final s au trezit cu niste subiecte care depasesc asteptarile.  Ar trebui ca subiectele sa fie formulate totusi intr o maniera mai prietenoasa. 


Musafir

#265 Re: Re: Re: Pitesti prof istorie

2019-07-06 16:08

#53: - Re: Re:  

De acord!!!


Musafir

#266 Re: Si Androneasca spune mult si tare ca profesorii nu dau concursuri!

2019-07-24 18:06

Marinica

#267 Titularizare (inamovilitate)

2020-04-26 19:34

Suplinirea unui post doar pe durata unui an scolar si nu a unui cilclu de invatamant DAUNEAZA GRAV INVATARII.
Va intrebati cit de daunator este pentru elev sa schimbe in fiecare an profesorul de Electrotehnica, sa zicem, ce sa mai vorbim la mate, fizica, chimie……, dar va intrebati cit de implicat este profesorul in acest interval de timp stiind ca la anu preda in alta scoala si la alti elevi?
Eu in ultimi 4 ani am schimbat 6 licee si 18 clase………
Titularizarea (inamovibilitatea) este “Covid XX” in invatamantul Romanesc. Rezultatele le vedem acum. Unii nu stiu sa lucreze cu un PC, ce sa mai vorbim de tehnoligiile pe care le gasesc la angajare copii la privat.Chiar si angajatorii din DUAL stiu cat de “pregatiti” unii profesori.
Cel putin in tehnic, sunt multe cadre didactice care nu au vazut o ora, o fabrica, dar vorbesc despre CNC, automat programabil, motare pas cu pas, senzori si traductoere , PLC, motoare cu mag. neodim………sau mai predau inca aparate de masurare cu ac indicator…..
Concluzie.
Un suplinitor sa ocupe postul pe un ciclu de 4 ani ( daca sunt conditii de fiabilitate)
Titulatizarea sa se regandeasca astfel incit sa fie anulata “inamovibilitatea”.
Cred ca un examen de DEFINITIVAT serios este elementul care determina gradul de acces in invatamant. Ce rol au gradele didactice, dar criteriile pentru gradatii de merit……..?
Atunci daca spuneti ca cel cu gr I este mai bun decit cel cu def. va rog sa-mi permiteti sa cer Statului ca la cvlasa copilului meu sa predea doar cei cu gr. I pentru ca de aceea copilul meu are rezultate slabe la BAC, ponderea profesorilor cu grad II, def. si suplinitori a fost mai mare la clasa lui (sau la acel liceu) , unde este egalitatea de sansa.
Constitutia si celelalte legi imi da dreptul sa cer acces cu un drept egal de sanse la invatamant.
Dupa acces in invatamant(definitivat), profesorii sa participe o data la doi ani la cursuri de perfectionare Psiho- pedagogie scolara (tinute de universitati)cu EXAMEN, si cursuri de formare profesinala in domeniu, tinute de Centrul Național de Dezvoltare a Învățământului Profesional și Tehnic si respectiv CENTRUL NATIONAL DE EVALUARE SI EXAMINARE, cu prag de trecere . Cine nu otine nota de trecere sa mearga in privat. Pina acum este invers. Cine nu este acceptat la privat vine in INVATAMANT.
Mai mult, profesorii sa nu poata preda mai mult de o norma, doar in cazul in care orele ramase si publicate la ISJ nu au fot ocupate. Majoritatea profesorilor au mai mult de 1 si 1/2 norma fap care duce la oboseala si uzura (fizica si psihica) adit petru perioada imediata dar si in cursul anilor de predare (eficienta/eficatitate/randament…..)
Iesirea din invatamat la pensie sa se faca la 60 de ani daca ai min 15 ani in invatamant. Un profesor implicat are un consum neuro-psihic foarte ridicat.
La ce foloseste sporul primit actual , sa-l dai pe medicamente la pensie?????