Desfiintarea examenului scris de titularizare in invatamant

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Desfiintarea examenului scris de titularizare in invatamant


Musafir

#151

2015-08-10 20:19

Am semnat aceasta petitie pentru ca fiica mea de trei ani da examenul de titularizare , a luat chiar nota 10 in anul 2013 , dar nu are nicio speranta ca va prinde in curand un post de titular . In tot acest timp , in care unii dedicati profesiei invata si dau examene peste examene fara a avea vreo speranta , altii (sustinuti de inspectori care iau note sub 5 ) ocupa posturile . Ne mai miram oare de ce a decazut invatamintul romanesc ???

Musafir

#152

2015-08-12 15:48

Desfiintarea examenului scris de titularizare din invatamant.
Asteptat cu nerabdare cum este in Europa si in intreaga lume.

Musafir

#153

2015-08-13 09:17

Examenul trebuie desfiintat si trebuie data o sansa reala celor care dau examen an de an si nu se pot titulariza

Musafir

#154

2015-08-13 13:20

Am obtinut la titularizare media 9,43 si sunt suplinitor, sanse de titularizare pe viitor...?! tind catre 0. Definitivatul si gradul I le-am luat cu 10, gradul II cu 9,75, de la sine inteles ca am si niste ani in spate. Si nesansa de a fi nevoita sa renunt la postul de titular la un momentdat....

Musafir

#155

2015-08-13 14:20

Fiindca cat ai invata pt acest examen...tot cei cu bani intra...

Musafir

#156

2015-08-13 16:37

Îmi doresc sincer rezolvarea acestei probleme, m am săturat de stresul la care mă supun și îmi supun familia an de an. Vrem liniște!

Musafir

#157

2015-08-13 19:53

Consider ca este un examen inutil care avantajeaza doar persoanele care au ,,pile".

Musafir

#158

2015-08-13 21:56

Acest examen de titularizare este o mare prostie. In fiecare an trecem prin emotii care pana la urma sunt desarte.Degeaba note mari pentru ca niciodata nu prinzi nici un post. Si asa suntem ultimii oameni din scoala,nu ai titulatura esti incapabil,chiar daca muncesti la fel de mult ca ceilalti sau chiar mai mult.Ei sunt titulari ,nimeni nu indrazneste sa la zica nimic. Sunt colegi titulari care nu au ce cauta la catedra. Oameni buni,cum au reusit aceste persoane sa ia acest examen??? Sunt foarte dezamagita de ceea ce este in jurul meu,dar trebuie sa facem front comun pentru a rezolva cu desfiintarea acestui examen stupid.Trebuie sa intrebam pe cei care vor sa ne auda ,,de ce nu suntem titulari daca am obtinut pe parcursul anilor note de 7..8...9,,,???,, Este o bataie de joc la adresa tuturor celor care vor sa munceasca cu onoare in acest domeniu.DA, VOTEZ ELIMINAREA EXAMENULUI DE TITULARIZARE

Musafir

#159

2015-08-14 04:22

Pentru ca ne-am saturat de examene inutile atat timp cat nu exista posturi titularizabile pe chimie de ani de zile,a devenit chin,dupa un an de munca,dam concurs pentru o nota?o sa stam toata viata sa facem dosare,si cat te costa legalizarea,analizele,nervi la coada,toata vara sa stam la inspectorat,pentru repartizare,de ce sa treci atata materie,si ce subiecte lipsite de realitate si grele s-au dat -o bataie de joc a fost anul acesta la chimie;materia o predai la clasa de ani de zile,ai vechime,perfectionari,grade,cred ca este suficient pentru cei cu peste 10 ani in invatamant,un interviu,in care sa prezinti unei comisii la care liceu apar posturi sau la mai multe licee,sau chiar poti merge in mai multe judete,,activitatea ta profesionala,fara punctaje,ci doar expui in CV,si comisiei,activitatea ta,perfectionari ,publicatii,etc.,este nevoie de concurs pentru debutanti,sa testezi niste cunostinte,didactica,sa faca un proiect didactic.Oricum mentalitatile or sa se schimbe,mergem spre UE.Un interviu e suficient,iar nota sa fie valabila 5-10 ani.Prof.Roxana Diac,Iasi.Si mai este ceva,o sa mergem la concurs pana la batranete,in baston?

Musafir

#160

2015-08-14 07:41

Nu cred ca trebuie scos examenul, dar intr-adevar trebuie facut ceva pentru cei care obtin nota, dar nu au post titularizabil. Nu mi se pare corect ca acestia sa fie nevoiti sa repete examenul la nesfarsit.

Musafir

#161

2015-08-18 11:24

Tinand cont ca in sistem functioneaza dascali foarte capabili repartizati printr-o decizie guvernamentala (ce se acorda cu zeci de ani in urma), si noi putem fi dascali foarte buni fara un examen anual care practic nu dovedeste nimic.


Musafir

#162

2015-08-23 06:18

Am semnat aceasta petitie deoarece am dat titularizare 4 ani la rand, am luat note peste 7 in fiecare an si ma chinui cu jumatate de norma de ani de zile. Nu am putut beneficia nici de art
253 pt ca posturilr nu sunt vacante. De ce sa dau titularizare?

Musafir

#163

2015-08-23 09:08

Am semnat pentru ca am dat un ex.inutil, la care la varsta de 50 ani am luat peste 7,nu se ține cont de medie doar de relații și influență .În felul asta nu vor fi cadre competente în învățământ, deci nici rezultate.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-08-25 18:38



Musafir

#165

2015-08-28 23:22

Am semnat aceasta petitie pentru ca se organizeaza concursuri in raport nejustificat cu oferta de posturi. Daca tot ajungem la suplinire, desi luam note de posibili titulari, nu e corect sa fie examene cu grad mare de dificultate. Nu se justifica sustinerea acestor examene in raport cu numarul de posturi doar pentru suplinitori.

Musafir

#166

2015-09-11 20:22

Pentru ca ii sustin pe colegii mei aflati in aceasta situatie;au dreptate,e nevoie de o noua abordare a problemei titularizarii in invatamant

Musafir

#167

2015-09-12 10:59

PENTRU O SCHIMBARE A SISTEMULUI IN INVATAMANT.

Musafir

#168

2015-09-20 13:36

Am semnat aceasta petiție pentru a mai ușura munca și stresul viitoarelor cadre didactice!

Musafir

#169

2015-10-12 17:31

De 10 ani dau examen dar posturi nu sunt, cica nu mai sut copiii.Daca este sa se dea examen sa dea toti profesorii si cei titulari sa vedem cine ia nota mai mare

Musafir

#170

2015-11-24 13:54

e necesara desfiintarea examenului de titularizare in invatamant.

Musafir

#171

2016-04-13 09:47

Deoarece nu mai pot sa fac fata încă unui an de stres,emoții,nopți nedormite și zile petrecute în mormane de cărți,lasandu-mi pe dinafara familia.

Musafir

#172

2016-04-13 09:54

Fara rost...lipsa posturi

Musafir

#173

2016-04-13 09:57

Va felicit este o incercare foarte buna,in ultimii ani n-au ramas posturi pentru titularizare ,am dat examen de sapte ori,mereu peste nota sapte si mereu am ramas cu un post pentru un an -atunci CE ROST ARE EXAMENULDE TITULARIZARE.Va doresc succes

Musafir

#174

2016-04-13 10:12

Ne.am saturat de probele scrise si la cele practice suntem praf, de aceea se spune ,,TEORIA CA TEORIA, DAR PRACTICA NE OMOARA", mai ales birocratia.

Musafir

#175

2016-04-13 10:13

Mi se pare foarte realist acest punct de vedere,foarte multă materie de pregătit pt examenul de titularizare ,parte din ea nici nu are legătură cu ceea ce predai la clasa.
Și în final pentru ce?
Ca posturi pt titularizare tot nu sunt.