Desfiintarea examenului scris de titularizare in invatamant

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Desfiintarea examenului scris de titularizare in invatamant


Musafir

#26

2015-07-28 07:14

Am semnat pentru ca trebuie să intram în normalitate,să nu mai fim evaluați în acest mod,dar mă doare și faptul ca am căzut la examenul de Def.cu 7.30,iar după contestație,notă a scăzut la 6.05.Poate reușim să schimbăm ceva și în structura acelui examen,care este o bătaie de joc și un mod de a-i înjosi pe dascăli.Consider că este o discriminare,înainte nota de promovare a fost 6 și ex.a fost susținut în 3 zile,iar acum notă 8,în 4 ore...foarte greu să te încadrezi în timp.Poate creați o Petiție și pentru acest subiect.Mulțumesc.

Musafir

#27

2015-07-28 07:31

La disciplina predata de mine nu exista posturi titularizabile de ani buni ...de ce sa dam examen pentru ceva inexistent?????

Musafir

#28

2015-07-28 07:38

Nu mi-a fost evaluata corect lucrarea.

Musafir

#29

2015-07-28 08:11

Am semnat ,desi nu am avut probleme cu titularizarea. Stiu insa cum este sa iti sacrifici o vara pentru un examen de grad II,sa ti se rupa sufletul cand iti alungi copiii care te intreaba "cand te joci cu noi, mami?" ...Citeam si memoram ,intrebandu-ma de ce o fac... Eram constienta ca multe lucruri nu le voi folosi niciodata ,ca acest grad nu ma va face un profesor mai bun(cel putin nu in modul in care se desfasoara el acum) iar pentru bani -nici nu e cazul sa mai spun ca nu exista o motivatie ...Si,totusi...am dat examenul ,pentru ca "ai intrat in hora,joci",dar nu dupa pofta inimii,cu dupa cum iti canta ministrii educatiei,unul mai "afon"ca altul...

Musafir

#30

2015-07-28 08:12

Am semnat această petiție fiindcă de 4 ani învăt pentru examenul de titularizare, am note peste 7 și nu sunt posturi pe perioadă nedeterminată la concurs.

Musafir

#31

2015-07-28 08:14

Intr-adevar, examenul scris este absolut irelevant, in afara faptului ca se suprapune tematic, in mare parte, cu cel de definitivat. In plus, este aberant sa dai concurs pentru un post care de celelalte mai multe ori nu exista. Ar avea poate sens un examen la unitatea de invatamant care ARE un post liber, viabil

Musafir

#32

2015-07-28 08:30

Sa fie examen oral la disciplina respectiva. Fara subiecte din metodica care sunt niste aberatii.
Nicoleta Dragomir
Autorul acestei petitii

#33 Re:

2015-07-28 08:38

COREECT ! :)

 

 

Nicoleta Dragomir
Autorul acestei petitii

#34 Re:

2015-07-28 08:39

AI MARE DREPTATE! AJUTA-NE DAND SHARE LA CAT MAI MULTI SI ROAGA-I SA NE SEMNEZE. MULTUMIM

musafir 2

#35 Re:

2015-07-28 08:40

#4: -  

Pune-ti titularii  sa de-a examen de titularizare  ..corect..fara aranjamente sa vede-ti cati vor lua examenul

Nicoleta Dragomir
Autorul acestei petitii

#36 Re:

2015-07-28 08:41

ASA E. DATI SHARE PE PAGINILE VOASTRE SI RUGATI PE CAT MAI MULTI SA NE SEMNEZE. MULTUMIRI

 


Musafir

#37

2015-07-28 08:56

De ce am semnat? 8 ani de zile am susținut acest examen, am obținut peste nota 8 si nu am avut nici un post titularizabil!!! Abia după 9 ani de chin am reușit sa ma titularizez in Timisoara. E o problema delicata... De ce? Pentru ca sunt dascăli care obtin note mici la acest examen si sunt profesori exceptionali la catedra , cu dăruire, cu suflet si cu tact pedagogic... Aceștia, după ce si-au format un limbaj terminologic, propriu lor, NU POT MEMORA ce au scris marii teoreticieni! Baremele sunt făcute in asa fel încât sa nu mai dea voie dascălilor sa aibă originalitate in conținut! Nu e posibil sa li se ceara sa MEMoREZE! E strigator la cer! Practica a depășit demult teoria învechită si conceptiile unora! Realitatea e alta, copiii sunt altfel, lumea e in schimbare! Trebuie sa ne raportam la nevoile elevilor! Ei sunt de fapt elementul principal! Pe ei trebuie sa-i formam pentru viitor , nu pentru trecut! Va felicit pentru inițiativa! Poate acum vor fi si profesorii uniti pana la capăt!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-07-28 09:01



Musafir

#39 Re: Re:

2015-07-28 09:02

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-07-28 09:06



Musafir

#41 Re: Re:

2015-07-28 09:07

#17: - Re:  

 Fara examen .


Musafir

#42

2015-07-28 09:40

Eu sunt titulara, intr.o scoala speciala alternativa la invatamantului special, pedagogie curativa. Dar acest examen este o mare umilinta ptr toti profesorii. Nu are nicio legatura ceeace invata colegii mei din alternativa ptr examen cu ceeace facem noi in scoala noastra. Sunt convinsa ca asa se intampla si la alte scoli. Experienta si perfectionarea isi spun cuvantul in meseria de profesor, nu acest penibil examen.

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-07-28 09:51



Musafir

#44

2015-07-28 09:51

Sunt totál de acord cu precizarea ca daca se continua aceasta procedúra in felul acesta , tinerii de azi vor ajunge direct la pensie de boala si nu la cea de limita de varsta. Este aberant ca ani de-a randul sa dai concurs de examen numai ptr. ca nu sunt posturi destule , vezi natalitatea scazuta ,,,,,, etc. Da interviu , da ex. medical chiar psihologic , Nu examene fara sfarsit.

Musafir

#45

2015-07-28 10:11

Am trecut si eu prin aceasta experienta de n ori - multa munca, stres si suferinta, atat a noastra cat si a celor dragi noua!!!! nu concedii, nu vacante, nu distractie, doar invatat!!!!!!!!!!!

Musafir

#46

2015-07-28 10:24

Am semnat aceasta petitie deoarece consider ca acest axamen de titularizare este inutil la fel si cel de definitivat. Mult timp pierdut pentru a invata lucruri care nu le folosesti la catedra. In strainatate nu exista aceste examene.

Musafir

#47

2015-07-28 10:34

Subiectele examenului de titularizare sunt in majoritate irelevante privind materia predata la clasa.Ele nu demonstreaza calitatea predarii efective la clasa ,ci capacitatea de memorare a prof. sau invatatorului.

Musafir

#48

2015-07-28 10:37

Ani de-a randul m-am confruntat cu lipsa posturilor in invatamant.Am dat titularizarea si de fiecare data am obtinut note peste 7.Dar la ce mi-au folosit?La nimic.Venea cate un candidat,pila unui inspector si-mi sufla postul.Am ramas profund dezamagita sa vad ca, unul, fara nici un pic de experienta,vine si-ti ia postul pentru care ti-ai sacrificat vacanta,familia,tot timpul tau, pentru ca este fie,potent financiar,fie este ruda unei persoane influiente din sistem.Este irelevanta aceasta titularizare,sa se ia in calcul experienta la clasa,rezultatele obtinute cu elevii.Sunt multe criterii de a selecta un cadru didacti bun si de-al motiva sa-si desfasoare cu placere meseria imbratisata de el.Mult succes!

Musafir

#49

2015-07-28 11:26

Dam examen de titularizare pentru posturi netitulerizabile si ne numim suplinitori chiar deca nu sulinim pe nimeni !!!!

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2015-07-28 11:29