Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#651

2016-03-20 18:39

Este un lucru bun si de ajutor pentru oamenii de rand . oamenii simpli .Stop cu fraudele bancare si clauzele abuzive asupra celor ce au nevoie de o casa si ajung in imposibilitaea de plata .

Musafir

#652

2016-03-20 22:24

Am semnat aceasta petitie, deorece cred ca este momentul, sa inceteze hotiile si abuzurile bancherilor asupra oamenilor de rand. Trebuie sa fim uniti pentru a distruge aceasta caracatita, care este sustinuta chiar de guvernatorul bancii nationale. Este inacceptabil, sa nu fim protejati si aparati, sa ni se incalce frecvent drepturile de niste camatari cu acte in regula si tot ei sa se considere victime. Am luat un credit in franci de la otp bank, sunt in proces cu aceasta banca, care de opt ani, nu face altceva decat sa ma insele si fure. Ne ofera acum o alta pacaleala frumos ambalata, care se numeste contract, novatie sau cum mai doresc ei s-o numeasca dar nu va lasati pacaliti, este o inselatorie mai mare decat prima. Calculti va rog, suma pe care ati luat-o in 2007-2008 in lei si apoi scadeti suma care a rezultat acum din conversie. Veti avea o surpriza. Sunt multe motive pentru care am semnat petitia, dar ma opresc aici si va doresc o seara buna, nu inante de a va ruga sa va treziti si sa nu va lasti inselati de acesti manipulatori. Legat de faptul ca vor mari plafonul pentru acordarea de noi credite, stati linistiti, sunt doar amenintari, ei nu pot supravietui fara a acorda credite.

Musafir

#653

2016-03-21 05:37

Mie banca mi-au vandut casa care a fost evaluata de ei la 160000 euro , pe 84 de mii de euro , pentru un imprumut de 100 de mii de euro si am mai ramas dator la ei cu inca 150 mii euro .
Cum este posibil desi eu am platit timp de 3 ani o rata de 1500 euro pe luna . In 2 ani mi-au dublat datoria . Dobanzi si penalitati , dobanzi la penalitati si penalitati la dobanzi . Cum este posibil ?

Musafir

#654 Re: Re: TREZIREA

2016-03-21 13:27

#642: - Re: TREZIREA 

 Ganditi-va si asa: cine va da casa in plata nu va mai putea lua 7 ani credite, bancile au baze de date comune si vor considera acea persoana rau platnic. Asa ca partea cu luatul de la capat nu prea va functiona :(

Din pacate cel mai mare rau va fi cresterea aportului propriu, nici eu si nici alti tineri ca mine nu ne vom putea lua o casa decenta.

Fiecare cu ce il doare ...

Economist

#655 Re:

2016-03-22 16:31

#8: -  

 Tu ai creier sa nu te indatorezi


Musafir

#656

2016-03-22 17:01

Dreptate.Sa.si asume riscuri si bancile

Musafir

#657 Re: TREZIREA

2016-03-24 22:05

#6: ACHTUNG! - TREZIREA 

 Prietene ești un prost.Tu ești cel manipulat.


Musafir

#658

2016-03-25 07:23

Sper sa fie votata si aprobata aceasta lege. Autoritatile statului sunt de partea bancilor dupa cum se observa, ele nu trebuie sa piarda ca noi cei care avem credite.

Musafir

#659

2016-03-25 13:55

voi fi unul dintre beneficiari, ma judec cu bcr si cu camatarii lor de la suport colect de 7 ani

Musafir

#660

2016-03-25 14:06

BANCA NE-A VANDUT CASA IN FEBRUARIE LA UN PRET DERIZORIU (ABUZ -NIMENI DE LA BANCA , EXECUTOR NU AU VENIT SA EVALUEZE APARTAMENTUL) SI ACUM DATORAM BANCII 70.000 EUR. SUNTEM DISPERATI !!! TIMP DE 6 ANI AM PLATIT 50.000 EUR (COMISIOANE SI DOBANZI) IAR SOLDUL CREDITULUI A SCAZUT DOAR CU 6.000 EUR ! SUNTEM CETATENI CONSTITI SI CORECTI SI BANCILE NE JECMANESC - NU SE MAI POATE TRAI !!! VA RUGAM APLICATI LEGEA SI PENTRU CETATENII EXECUTATI CARE NU AU MAI PUTUT PLATI DIN LIPSA MIJLOACELOR FINANCIARE SI NU DIN REA-VOINTA...

Musafir

#661

2016-03-25 15:39

Deoarece consider ca fiecare din parti(atat bancile cat si clentul) trebuie sa-si imparta atat benefiicile cat si pierderile. Banca nu-si asuma nici un risc?

Musafir

#662

2016-03-25 17:24

Am semnat aceasta sustinere a Legii darii in plata pentru ca probabil va fi singurul mijloc prin care bancile pot fi aduse la masa tratativelor in vederea echilibrarii contractelor si a eliminarii clauzelor abuzive. Codul civil din Romania dezavueaza camataria si considera ca o dobanda mai mare de 5% este de fapt camata. Stim cu totii care sunt DAE practicate in Romania si ma intreb, de ce Romania care este o tara europeana are dobanzi duble fata de celelalte tari. Statul si BNR pentru cine lucreaza?

Musafir

#663

2016-03-25 18:42

Traim intr-o societate in care bunul simt si bunele practici au disparut din pacate din relatia banca/client, o astfel de lege ar echilibra inechitatea existenta in majoritatea contractelor de credit. In pofida intoxicarii lansate pe piata de catre BNR care actioneaza ca agent al bancilor comerciale, aceasta masura ar duce la ieftinirea creditului pe termen lung pentru ca ar pune bancile in postura de a se restructura asa cum a facut intreaga economie romaneasca in ultimii 25 ani. Iroinic este ca insusi guvernatorul Isarescu spunea ca economia romaneasca nu poate merge inainte fara o atare restructurare, ca pentru aderarea la zona Euro este necesar sa se intample aceasta restructurare. Evident dansul se uita in alta curte...cea a vecinului si nu cea a bancilor comerciale!


Musafir

#664

2016-03-25 20:37

sunt posesor al unui credit ipotecar in moneda CHF si m-am saturat de bataia de joc a bancilor la adresa noastra a consumatorilor.

Musafir

#665

2016-03-29 02:58

Pentru ca sa scap de jugul creditului sustinut si promovat de catre BNR si de Isarescu Iuda. Muie lui Isarescu si cu tuturor gunoaielor bancare!

Musafir

#666 Re: Re:

2016-03-29 03:00

#655: Economist - Re:  

 Te bag in pizada matii de economist !!!! Sa mori tu!


Musafir

#667

2016-03-29 15:51

Prima casa trebuie sa intre in legea darii in plata.
Alin

#668 Re: Prima casa trebuie sa intre in legea darii in plata

2016-03-30 13:58

#667: -  

 Prima casa trebuie sa intre in legea darii in plata


Musafir

#669

2016-03-31 21:40

Pentru dreptate si echitate.

Musafir

#670

2016-03-31 21:43

Datorită faptului k a crescut francul elvețian si nu îmi mai pot plăti ratele

Musafir

#671

2016-04-01 10:58

Am semnat deoarece sunt in executare silita si nu am avut ocazia sa negociez cu banca.

Musafir

#672

2016-04-01 12:21

Asa e just, corect, onest.
Am casa, nu am credite, nu am girat pe nimeni. Lucrez in domeniul financiar-bancar si cunosc abuzuri inimaginabile ale bancilor, atat dupa executare cat si in cazurile in care s-a cerut garantia fidejusorie a mai multor membrii ai familiilor(implicit si NU EXPLICIT si asupra proprietatilor acestora din urma).
La cerere pot detalia.

Apropo, stiati ca in cazul in care familia extinsa(garanti in speta) detin mai multe proprietati, banca are dreptul sa execute oricare din acele proprietati, chiar daca proprietatile membrilor familiei nu au constituit obiectul garantiei ? Stiati ca ordinea executarii o stabileste banca, pana la INDESTULARE(e un termen juridic). Stiati ca in astfel de cazuri bancile au executat casele fratilor, parintilor imprumutatului prima data, pt ca valorau mai mult ?

Nu le-a mai placut casa luata de imprumutat si de, cea a fratelui era mai valoroasa.

Poate reuseste cineva sa-i transmita si eroului nostru- Dl. Zamfir cele scrise mai sus.

Cand spun erou nici vorba de zeflemea. Vedeti si coment 653 !!!


Musafir

#673

2016-04-04 14:27

Trebuie sustinuta aceasta lege, bancile in romania sunt niste camatarii cu acte in regula
Musafir

#674 Pro si contra

2016-04-05 07:19

Am avut rabdarea si placerea sa citesc 80% dintre comentariile scrise de majoritatea persoanelor. De la bun inceput vreau sa mentionez ca am cumparat un apartament in marele bum cu 72000 Eur care acum face 35000 de euro si la care pana acum vreo 6 luni plateam o rata de 565 de euro si dupa negociere cu banca platesc 406 euro cu care mult timp m-au ajutat parintii si fratele meu.

Nu sunt nici pro nici contra legii. Multi au dreptate cand aduc argumentele care le aduc si sunt de acord ca s-au facut abuzuri.Acum vin mai multe intrebari care nu isi au rostul dar concluzia este ca din pacate sunt foarte multi care au dat "tepe" si pentru care noi platim. Stiu ca este greu pentru multi si din pacate principalii vinovati suntem si noi si bancile deopotriva. Exista o norma europeana care spune ca in cazul in care valoare bunului este mai mica decat valoare creditului creditul trebuie declarat scadent de catre banca si bunul vandut. Din pacate nimeni nu a vrut sa o aplice.

Mie imi este foarte teama sa nu ajungem la situatia care ne-a adus de la bun inceput in situatia asta si anume blocarea creditarii. Bancile probabil ca vor raspunde exact cu asta si asta ne va duce exact de unde am plecat si probabil ca nu va schimba nimic. Am avut o perioada foarte lunga de vreo un an in care nu am lucrat si mi-a fost foarte greu perioada 2008-2009 si nu as vrea sa o iau de la capat.

Aceiasi lege s-a dat anul trecut sau acum 2 ani in serbia si dupa 3 luni au abrogat-o pentru ca se estima ca statul va intra in faliment intr-un an si au scos legea.

Eu sunt de acord ca am fost printre norocosi si am supravietuit pana in acest moment(nu stiu pentru cat timp), dar imi este teama ca legea asta nu va face nimic altceva decat sa ne aduca din nou pe toti la sapa de lemn. Lucururile au luat-o pe o trasa ascendenta si sper sa o tina tot asa ca lucrurile merg cat de cat.

Vreau ca lumea sa se gandeasca si la chestiile negative nu doar la ce castiga dupa. Se da legea si apoi nu stim de unde sa scoatem bani de mancare.


Musafir

#675

2016-04-05 08:22

Trebuie indepartat acel plafon de suma de 250.000 EUR.
Sunt persoane care la acel moment de boom imobiliar, avand in vedere valoarea mare a imobilelor, au contractat un credit in valoare de 277.000 EUR sa zicem si ei de ce nu pot beneficia de prevederile legii darii in plata, pentru o mica diferenta de 27.000 EUR?