Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#601

2016-02-20 21:55

BANCA ATUNCI CAND A VRUT SA DEA UN IMPRUMUT A TRIMIS EVALUATOR AGREAT SI S A FACUT O EVALUARE CARE SA FIE 175%DIN VIITORUL CREDIT,CAND A TRECUT LA EXECUTARE A TRIMIS IAR EVALUATOR ,NETININD CONT CA TRIMISESE EXECUTOR BANCAR,ASA ERA ATUNCI,CARE A FACUT PROCES VERBAL DE SITUATIE ,TRIMITIND ALT EVALUATOR AGREAT DE BANCA ,DAR CE
AGREAT ,ACESTA EVALUIND SI ALT IMOBIL NICI LA 50% DIN EVALUAREA IMOBILULUI IPOTECAT.
CONSIDER CA ESTE O LEGE CARE VA FACE DREPTATE IN RELATIA CU BANCILE,ASA SE VA PUTEA NEGOCIA PERIOADA DE RAMBURSARE A CREDITULUL,PRECUM SI A DOBANZII CARE PANA ACUM ESTE O CAMATARIE OFICIATA DE BNR.
BANCILE PLING CA NU VOR MAI FI PROPRIETARI DE CASE IN VIITOR ,IN LUMEA INTREAGA SUNT CHIRIASI BANCILE SA CONSTRUIASCA CASE SI SA LE INCHIRIEZE ,DEASEMENI SA INCHIRIEZE SI LOCUINTELE PINA LE VAND ,DAR SA LE VANDA LA LICITATIE ,SI SA SCADA PRETUL DE FIECARE DATA ASA CUM FAC CU EXECUTARILE SILITE ,DE AU AJUNS OAMENII SA LI SA IA CASA LA NICI JUMATATE DIN CAT AU DAT PE EA ,SI SA RAMANA DATORI CAT TRAIESC SI DACA NU ACHITA DATORIA II EXECUTA PE MOSTENITORI
CU STIMA ,SUNT UN CONSUMATOR IN EXECUTARE SILITA

Musafir

#602

2016-02-21 20:19

pentru ca sunt foarte de acord cu aceasta lege!

ha ha ha

#603 Re:

2016-02-22 13:08

#601: -  

 Tu nu stii sa tastezi cu litere normale ?


Musafir

#604

2016-02-22 18:12

Profiturile băncilor sunt uriașe iar riscul asumat a fost foarte mic.Au garantat săracii oameni cu 2 sau trei proprietăți pentru un credit și apoi banca i-a executat.Cu aceasta noua lege foarte buna se va garanta doar cu proprietatea cumpărată și nu cu alte 2 sau trei proprietăți ,așa Cum de altfel este normal și consider ca aceasta lege trebuia introdusa cu mult timp în urna .Este extraordinara aceasta lege deoarece riscul este împărțit intre clent și banca nu ca și pana acum când doar clientul își asuma întregul risc,banca acoperindu-se cu 2 sau 3 garanții care valoric depășeau mult valoarea imprumutata

Musafir

#605

2016-02-23 05:24

Bcr mi- a executat imobilul ipotecat si am mai rams dator inca 30 000 de Euro

Musafir

#606

2016-02-23 09:08

Trebuia sa se faca ceva in aceasta privinta pentru ca practic unii oameni sunt disperati. Ar trebui sa mergeti intr-un sediu BCR cu anumite probleme (gen. nu mai am serviciu, s-a diminuat venitul) sa vedeti cum sunteti tratat. Am facut doua cereri catre BCR pe motiv ca mi s-a diminuat venitul si nu mai pot plati ratele, le-am depus la registratura si nici in ziua de astazi n-am primit un raspuns (au trecut doi ani). Stiti ce mi s-a raspuns cand am intrebat de ele?Citez: ''ca banca nu este obligata sa va dea un raspuns si cand ati facut imprumutul trebuia sa va ganditi, odata ce ati acceptat acum trebuie sa platiti''! Mentionez ca am luat un credit ipotecar in 2003 de 11.000E si in momentul de fata mai am de dat bancii 9.000E pana in anul 2023. Sunt mai rau decat CAMATARII! Sustineti "'Legea darii in plata"', luati-va ipoteca si splati-va pe cap cu ea, pentru ca sunt convinsa ca majoritatea oamenilor daca ar fi stiut cum vor sta treburile nu ar mai fi facut nici un credit cu ipoteca, eu cu siguranta nu. Va multumesc!

Musafir

#607

2016-02-23 14:41

Legea indreapta o mare nedreptate. Banca si clientul trebuie sa-si imparta riscul..

Musafir

#608

2016-02-23 16:13

Am luat un credit de la banca Pires Benk de 42000 chf în anul 2007 . Și ia schimbati în ziua acordari în lei (79999 lei) Credit pentru un apartament. Am vândut o garsoniera și am plătit încă 42500 lei avans pt apartament. Am plătit 23000 chf mai mult de jumătate de credit și banca a scăzut doar 5000 franci pana acum. Adică mai am de dat 37000 chf după aproape 9 ani de rate! Am făcut o cerere la banca sa mă ajute cumva cu reducerea sumei imense pe care trebuie sa o dau 155000 lei la cursul de astăzi. Nici o soluție de scădere a soldului! Am vrut sa le dau apartamentul dar mia zis ca îl ia și îl vinde la 70000 lei .Eu am zis ca le aduc eu un client care oferă 130000 chiar mai mult decât bani care iam dat eu pe el ! Au zis ca nu am Cum sa îl vând eu. Deci eu dacă făceam așa pierdeam 209100 lei. Și banca nici un leu.(23000chf+42500 lei+ 75000lei diferența de dat la banca " dacă " vindeau apar.cu 70000 lei Da e foarte buna din aceasta cauza am renunțat la funcția de manager de la o societate din Argeș. Pt a merge șofer pe TIR unde nu îmi mai văd familia pt ca acum mai am și 2 copii fata de anul 2007! Ăsta ca sa pot sa mai fac fata. Acest credit este ca o ancora legata de capul meu care mă tine la fund! Dumnezeu sa ne ajute sa se promulga. Nici nu va dați seama ce ne chinuie zilele ăsta. Dabia trec.


Musafir

#609

2016-02-26 09:17

Am semnat aceasta petitie pentru ca:
- Legea darii in plata constituie o egalitate de sanse in pelatia banca - client (eu as folosi termenul de client)
- Riscurile trebuie impartite egal.
- Autoritatea romana, BNR, care ar trebui sa reglementeze activitatile bancilor comerciale pe teritoriul tarii, nu a facut si nu face nimic in acet sens. Angajatii BNR sunt aroganti, sfidatori si obraznici.

Musafir

#610

2016-02-26 13:24

Toate riscurile unui credit trebuie sa fie asumate si de banca si de consummator .Imobiul ipotecat a fost evaluat de catre banca .In urma evaluarii banca a acceptat imobilul . Devalorizarea CHF , scaderea pretului imobilelor , sunt doua elemente de risc care acum cad numai in sarcina consumatorului

Musafir

#611

2016-02-28 15:40

Sunt de acord cu prevederile ei.
eu

#612 Va doresc.....

2016-02-29 13:45

Este  o mare  prostie aceasta lege.O sa ajungeti  sa  platiti  chirii mai mari  decat  platiti acum rate  la  banci.Daca va dati  casele,unde  o  sa stati?Proprietarii de case au  sa scumpeasca chiriile pt  ca toti cei  ca voi nu  au  de ales si  sunt  obligati  sa locuiasca  in chirii.Au  sa creasca chiriile  in fiecare luna,si  va doresc sa aveti parte de acest  lucru toti care ati sustinut aceasta  lege.Fabricile de materiale de  constructii vor reduce productiile,iar acest  lucru duce si la concedieri.Din  cauza celor ca voi,foarte  multi nu  vor  mai  avea acces  la  un  credit imopbiliar,si nu  vor  putea sa isi cumpere o casa.Va doresc sa stati in corturi toata viata voastra si copiii vostrii la fel.


Musafir

#613

2016-02-29 16:59

De ce am semnat aceasta petitie -pentru ca sunt codebitor iar sunt in executare silita si doamna executor imi ia aproape tot salariul
Legea este buna deoarece iti da sansa sa vorbesti cu cei din banca ca la egal la egal
Eu sunt cobebitor la bcr cea mai hoata banca
Succes domnule Zamfir si multa bafta.

Musafir

#614

2016-03-01 16:15

Pentru că sunt în situația executării silite şi am girat doar cu imobilul. Acum executorii vor să vândă imobilul la un preț de nimica iar eu voi rămâne cu o datorie foarte mare față de bancă, aceasta după ce am plătit rate timp de 8 ani ( aprox 35 000 €.


Musafir

#615

2016-03-01 16:15

Sustin proiectul de lege dat de deputatul Daniel Zamfir daca clientul nu-si mai poate plati creditul banca sa se indrepte asupra bunului ipotecat sa putem negocia cu banca pentru a ne pastra bunul creditat sa se gaseasca o cale de mijloc Daca nu o mai poate plati banca sa se indrepte doar asupra bunului cu care a gajat

Musafir

#616

2016-03-01 21:18

Bancile au evaluat locuintele si au socotit un pret acoperitor de 150%. Nu exista motiv sa se planga. oricum si-au pus banii la adapost din imprumutul de la FMI. Pentru cine isi aduce aminte.
costel

#617 Re: Va doresc.....

2016-03-01 21:19


Musafir

#618

2016-03-02 08:45

Sustin aceasta petitie pt ca trebuie sa existe egalitate intre riscurile asumate de client si cele asumate de banca.
Plus ca ma ajuta sa scap de o casa despre care inclusive evaluatorul bancii a considerat ca merita banii imprumutati.

Musafir

#619

2016-03-04 18:14

Am investit in casa tot si acum banca mi a luat tot! acum platesc pentru o Casa a bancii
,stau cu chirie si m-am inbonlavit de un cancer nenorocit!
Daca se aproba legea

Musafir

#620

2016-03-05 15:27

pt,ca doresc sa fie,si consumatori protejati nu numai bancherii

Musafir

#621

2016-03-07 08:07

Sunt foarte suparata, cum poate o alta banca sa execute garantia imobiliara a altei banci, unde eu debitor am ratele la zi, ba chiar mai mult, banca care m-a executat pentru un credit de nevoi personale fara ipoteca, nu avea absolut nimic de castigat din vanzarea imobilului. Cum se poate sa fim abuzati de banci in asemenea hal? Ceva de genul, "nu obtin nimic, dar totusi iti iau casa pentru ca pot". Nici ipoteca nu s-a acoperit integral, iar banca care m-a executat silit pt un credit de nevoi personale, ma executa silit in continuare cu poprire pe salariu. Am pierdut imobilul in care locuiam si am aceiasi bani dat. Cum e posibil  asa ceva dupa 8 ani de plata a ratelor? Pe langa imobilul vandut la un pret derizoriu, la nici jumatate din pretul de cumparare, am pierdut  si cca 25.000 EURO avans constituit din forte proprii la cumparare, pe mine cine ma va despagubi pentru aceasta pierdere? Va rog din suflet sa ne ajutati, sunteti singura noastra speranta si pentru cei deja executati silit si abuzati si care inca ne aflam in executare silita pentru restul de plata. Va multumesc.


Musafir

#622 Re: TREZIREA

2016-03-07 10:04

#6: ACHTUNG! - TREZIREA 

 FOARTE BINE GANDIT!!! Toti ne dorim la inceput ajutorul banciilor pentru a ne achizitiona ceea ce ne dorim. Iar cand vine vorba de innapoiat banii, realizam ca avem dea face cu niste hoti si nesimtiti. Oare asa este? Si daca da, haideti sa vedem in ce mod sunt ei hoti si sa ii facem sa nu mai fie. Dar nu asa. Pentru ca asa chiar nu o sa mai avem nici o sansa in tara asta. Daca banciile nu "ne ajuta" sa ne putem cumpara o casa, atunci cine ne va ajuta??? Statul roman, Zamfir, CINE??? Cine v-a obligat sa achizitionati ceva ce nu va puteti permite. Si CINE ESTE DE VINA CA NU VA PUTETI PERMITE??? Care este vina banciilor in asta???


Musafir

#623

2016-03-07 10:20

 Suntem condusi de niste inculti, hoti si mincinosi. Si chiar suntem niste visatori. De aceea fac ceea ce fac cu noi. Ne meritam soarta. Toti cei care sustin aceasta lege nu gandesc absolut deloc. Si unii din voi, chiar aveti probleme, chiar ati fost furati de banci si legiile lor. Dar nu aceasta lege este solutia. Ce vom face dupa aceasta lege? Cum vom lua credit? Unde vom sta? Ce vom face cand vom fii nevoiti sa dam de 2 ori mai mult in  chirie? De ce " lupta" alesii nostri pentru aceasta lege? Cati dintre ei au de castigat de pe urma acestei legi? De ce s-a ajuns la acesta hotarare comunista? Exista zeci de variante in care toti cei care suferiti acum, sa fiti ajutati, fara a face rau intregii tari. Dar cine sa va ajute? Voi chiar credeti ca asta va fii sau este ceva gandit pentru noi? Daca da, cum vi se pare normal sa dati un avans si sa platiti atatia ani pentru o casa pe care o veti da bancii? Cand statul roman poate cauta variante in care banciile sa fie mai intelegatoare cu acei care au nevoie cu adevarat de ajutor si sa ii ajute chiar statul roman. Sunt multe de spus. Pacat ca desii suferiti din cauza alesiilor nostri, aveti timp sa credeti ca tot ei va vor ajuta in vreun fel!!!

Nelu

#624 Re: Re: TREZIREA

2016-03-07 12:59

#598: Korhaz - Re: TREZIREA 

 Deci. Cu siguranta v-a exista o baza de date cu oamenii care au renuntat la diferite imobile. Pentru a lua un alt credit ipotecar avansul v-a fi de 40-50%. Deci un apart de 100.000 euro, avans 40.000. Da, rata mai mica...etc. Cati o sa poata da un avans asa mare? Voi, cei care sustineti darea in plata, presupun ca va mutati in chirie, poti sta toata viata in chirie, nu vei fi proprietar si nici copiii, copiilor vostrii daca stati in chirie. Inca ceva..v-ati gandit ca se vor mari chiriile?


Musafir

#625

2016-03-07 14:25

Am garantat cu casa si nu cu:
- viata mea
- viata sotiei
- viata copiilor care au venit pe lume dupa ce am luat imprumutul.