Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "

Musafir

/ #674 Pro si contra

2016-04-05 07:19

Am avut rabdarea si placerea sa citesc 80% dintre comentariile scrise de majoritatea persoanelor. De la bun inceput vreau sa mentionez ca am cumparat un apartament in marele bum cu 72000 Eur care acum face 35000 de euro si la care pana acum vreo 6 luni plateam o rata de 565 de euro si dupa negociere cu banca platesc 406 euro cu care mult timp m-au ajutat parintii si fratele meu.

Nu sunt nici pro nici contra legii. Multi au dreptate cand aduc argumentele care le aduc si sunt de acord ca s-au facut abuzuri.Acum vin mai multe intrebari care nu isi au rostul dar concluzia este ca din pacate sunt foarte multi care au dat "tepe" si pentru care noi platim. Stiu ca este greu pentru multi si din pacate principalii vinovati suntem si noi si bancile deopotriva. Exista o norma europeana care spune ca in cazul in care valoare bunului este mai mica decat valoare creditului creditul trebuie declarat scadent de catre banca si bunul vandut. Din pacate nimeni nu a vrut sa o aplice.

Mie imi este foarte teama sa nu ajungem la situatia care ne-a adus de la bun inceput in situatia asta si anume blocarea creditarii. Bancile probabil ca vor raspunde exact cu asta si asta ne va duce exact de unde am plecat si probabil ca nu va schimba nimic. Am avut o perioada foarte lunga de vreo un an in care nu am lucrat si mi-a fost foarte greu perioada 2008-2009 si nu as vrea sa o iau de la capat.

Aceiasi lege s-a dat anul trecut sau acum 2 ani in serbia si dupa 3 luni au abrogat-o pentru ca se estima ca statul va intra in faliment intr-un an si au scos legea.

Eu sunt de acord ca am fost printre norocosi si am supravietuit pana in acest moment(nu stiu pentru cat timp), dar imi este teama ca legea asta nu va face nimic altceva decat sa ne aduca din nou pe toti la sapa de lemn. Lucururile au luat-o pe o trasa ascendenta si sper sa o tina tot asa ca lucrurile merg cat de cat.

Vreau ca lumea sa se gandeasca si la chestiile negative nu doar la ce castiga dupa. Se da legea si apoi nu stim de unde sa scoatem bani de mancare.