Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#676

2016-04-05 08:42

pentru a apara debitorii in lupta cu bancile

Musafir

#677

2016-04-05 12:30

Mi se pare corect , dai casa bancii si scapi de datorie,nu te mai urmareste si dupa .

Musafir

#678

2016-04-05 18:46

Eu am fost deja executata fara sa fiu instiintata...am depus contestastatie,dar degeaba...

Musafir

#679

2016-04-06 16:44

pentru ca am devenit sclavii bancilor care vor sa ne ia totul ca sa faca ei profituri uriase, apoi sa scoata banii din tara majoritatea bancilor fiind cu capital strain
iuli

#680

2016-04-06 19:13

riscurile ar trebui impartite in mod egal,nu doar in povara omului de rând.


Musafir

#681

2016-04-06 19:30

Deoare- ce sunt abuzat lunar de o astfel de banca care percepe pe langa o dobanda foarte mare si un comision de administrare lunar de 107 euro fara ca nici o institutie din Romania sa aiba grija de propri cetateni.

Musafir

#682

2016-04-09 06:07

Petiția este foarte buna ,doresc să mi plătesc datoria mai am de plătit 17 ani , sper sa găsesc înțelegerea necesară pt toată perioada rămasă mai ales că în viitorul apropiat voi ieși la pensie si veniturile se vor diminua considerabil.

Musafir

#683

2016-04-11 12:37

Bancile sant m ai periculaoase decat camatari da ca ai girat un credit cu o casa iti ia si casa si ramai dator toata viata.

Musafir

#684

2016-04-13 10:42

pt ca am un credit ipotecar de 45000 chf luat in 2007,atunci chf era 21 ron,acum e 42 ron,echivalentul in lei...se constata ca nu mai pot plati ratele,imi este din ce in ce mai greu si abia astept sa treaca ca sa pot renunta la apartamentul de doua camera,in care am aplicat 30 la suta avans la banca romaneasca si ma chinui sa mi-l platesc de 9 ani,nu vreau nimic decat sa nu il mai vad...nici pe apartament,nici banca romaneasca,nici credit si sa pot creste copilul fara datorii...sunt disperata

Musafir

#685

2016-04-13 10:48

am obosit si fizic si psihic de cand platesc rate la banca de 9 ani ,ma numesc BLEDE MANUELA,sunt din Baia Mare,am un copil,un sot cu datorii si greseli in viata,iar in acelasi timp ...nu mai pot plati creditul ipotecar de 45000 chf luat in 2007 de la Banca Romaneasca...au trecut 9 ani,sufar si doresc sa se intample ceva pozitiv in viata mea-sa renunt definitiv la apartament,credit si sa dorm linistita atat eu cat si copilul meu...O MAMA DISPERATA,UN OM AJUNS DIN PACATE LA CAPATUL PUTERILOR....FINANCIAR...


Musafir

#686

2016-04-13 18:53

Pentru ca ma lupt cu banca din 2009 prin toate instantele si nu mai am nervi sa ma bat cu morile de vant...
Va multumesc domnu Zamfir...

Musafir

#687

2016-04-14 12:12

Am fost executatasilit de banca.Aceasta nu mi-a dat voie sa vand apartamentul chiar daca aveam cumparator cu o suma mai mare,si s-a vandut apartament cu 3 camere in zona centrala cu 26200 euro,apartament evaluat de ei la 70000 euro.Acum am poprire pe salar si eu si sotul inca 15 ani si avem varsta de 63 respectiv 56 ani. Am luat credit nevoi personale in 2007 si am luat o masina,iar anul urmator2008 a avut sotul meu sccident cu victime in ungaria ,unde am avut de platit daune de aceea am suplimentat creditul ipotecar .Acum am pierdut si casa ,cam asta este povestea mea

Musafir

#688

2016-04-14 18:06

Avem toata speranta ca legea darii in plata adoptata pe 13.04 sa se aplice cat mai repede.Nu mai suportam ratele enorm de mari care ne-au facut sclavii bancilor.Trebuie sa fim uniti si sa nu renuntam.trebuie sa le raspundem bancilor cu aceeasi presiune pe care au facut-o asupra noastra.Rusine BNR-ului!!!

Musafir

#689

2016-04-15 11:47

Am semnat această petiție pt ca sunt de acord cu aprobarea acestei legi .Pt persoanele care nu_și mai pot plati ratele din cauza comisioanelor abuzive puse de bănci această lege e f necesara.Am cunoscut persoane care și_au pus capăt zilelor ,din cauza acestor probleme,ori au ajuns la psihiatrie unde sunt și în ziua de azi nu _și mai revin .

Musafir

#690

2016-04-16 15:35

foarte buna lege atunci cand banca a dat creditul si-a facut calculul ipotecar si era bine acum cand ipoteca nu mai acopera datoria nu mai este profitabil in afaceri pierzi si castigi 

Mircea

#691 Re: Re: TREZIREA

2016-04-19 20:23

#622: - Re: TREZIREA 

 S.a apelat  la banci pt credit in vederea achiziționării unei locuinte deoarece alta varianta nu exista in acel moment, nu existau dezvoltatori imobiliari ca in prezent... si pana in 2006 contractele nu erau asa pline de diferite clauze abuzive ( acestea s.au inmultit pe masura ce se vindeau creditele)! Bancile au vandut credite in CHF care de fapt nu i.a vazut absolut nimeni... Si este absolut normal sa existe o astfel de lege în Ro, am luat ceva € pt care am lăsat o garantie, nu mai pot înapoia € pierd garantia lăsată... Ce e rău în asta dl bancher ? Ti.e frica de disponibilizări în banca la care lucrezi ? Stai linistit pt banci asta e o pierdere nesemnificativă... Credite gen "Prima casa" vor exista in continuare cu avans tot de 5 % pt ca din asta "traiesc" băncile ...

Mircea

#692 Re: Re:

2016-04-19 20:29

#544: haha - Re:  

Mai ai frati sau surori ?? Sper sa fii singurul prost in familie! Daca utiliza tatăl tau prezervativ la vremea respectiva ar fi scapat Pământul de un retardat...


Musafir

#693

2016-04-20 06:01

Pentru ca am un credit in euro din 2007 ,credit ipotecar 25000 euro ,la ora actuala mai am de platit in jur de 23500 euro ,deci in 9 ani am platit lunar 230 euro aproape 24000 de euro ,nu stiu daca mi se pare normal ,ce este foarte derajant daca trece 2 zile si nu platesti incep sa te ameninte intruna cu telefoane ,asa ca daca o sa intre legea dari in plata o sa ma lipsesc de banca ,am girat cu un teren de 30 de ari care valoreaza cam 30000 euro la ora actuala .dar o sa ma lipsesc de presiunuile lor ,sa dea domnu sa treaca si de presedinte si nu mai vreau sa aud de banci toata viata .

Musafir

#694

2016-04-21 13:29

Aceasta lege echilibrează relația banca consumator Pana acum bancile nu își asumau nicio responsabilitate îți lua si casa dacă nu mai puteai sa plătești si prin recuperatorii lor te obligau sa plătești in continuare pentru ca acea casa ipotecata nu mai acoperea creditul luat iar tu consumator trebuia tot tu sa suporti pierderile adică nu aveai decât sa-ți iei viața.Ceea ce este grav este ca guvernatorul BNR înlocuit sa fie mediator si sa echilibreze lucrurile el tine partea bancherilor străini care s-au îmbogățit in ROMÂNIA in perioada chiar de criza de 2-3 ori mai mult chiar decât in țările lor de origine.Dumnezeu sa ajute acest popor hăituit ,hotit si furat de acest trădător de neam ISARESCU.

Musafir

#695

2016-04-21 14:17

am semnat pentru ca desi s-a adjudecat la licitatie apartamentul ipotecat de sotul meu-imobil unde era unic propietardoar el- eu nu aveam nici un drept asupra lui , si desi suntem in proces cu creditorul pt clauze abuzive , au pus executare silita pe imobilul unde eu detin 1/2 dupa moartea mamei pt ca sunt codebitor in contract . acum tatal meu a murit vazand hartia de executare silita pt acest apartament -a facut infarct- . avem si noi marea vina ca nu am citit cu atentie contractul si am semnat fiind in mare nevoie.

Musafir

#696

2016-04-21 16:27

Am inceput un credit in 2008 cu 2200 lei, iar acum dau 4900 lei. Cum sa-l pot plati?
Prefer sa dau casa si sa-mi imaginez ca am pierdut 8 ani din viata mea si a familiei mele.
Vreau sa-mi recapat linistea.

Musafir

#697

2016-04-23 05:28

In 2004 am facut credit cu ipoteca PE casa mea care ñu era reformara fiind necesar da ipotechez si casa surorii !melé ,am reformar casa mea si apoi ñu am mai avut posibilitate sa platesc creditul facut in euro acum vor sa la si casa mea care valoreaza dublul creditului dar si a surorii melé asta ñu e corect,sa ia doar casa mea

Musafir

#698

2016-04-25 07:39

Apartamentul mi-a fost vîndut deja de către Bancă,apoi mi s-a pus poprire pe salariu.
În aceste condiții sunt obligat să lucru în străinătate.
Mi-aş dori să lucrez în țara mea dar pînă nu se face ceva nu mă voi întoarce.
Vă mulțumesc.

Musafir

#699

2016-04-28 11:44

In 8 ani si jumatate am dat la banca mail mult decat am imprimutat in schimb din rata doar 2%. O adevarata camatareala.

Musafir

#700

2016-05-02 21:41

Si pe mine ma intereseaza in mod direct aceasta lege,in 2008 am luat un credit de nevoi personale cu ipoteca,ulterior,din motive stiute de banca si neexplicate mie,imprumutatului, a vandut creditul recurperatorilor de credite.Acum,imobilul ipotecat a fost vandut la mai putin de 30 la suta din valoarea lui si mi-au pus si poprire pe salariu pentru o perioada de vreo 8 ani.Deci, de ce doresc darea in plata?!Am dat in judecata banca,firma de recuperare si m-au furat cu documente in favoarea mea,pe fata si fara remuscare!Viata mea de atunci s-a schimbat mult,extrem de mult.!!!!