Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#626 Re: Re: TREZIREA

2016-03-07 14:47

#622: - Re: TREZIREA 

 Aici nu e vorba de permis sa-ti cumperi o casa sau nu, este vorba de cursul de schimb pe care il suporta tot debitorul, micsorarea salariilor si a costurilor ascunse ale bancilor, poti tu prevedea asa ceva cand iti cumperi un imobil?

Cred ca traiesti pe alta planeta sau banii tai au venit din alte surse decat din munca ta.

Cum iti permiti sa judeci persoane pe care nu le cunosti si care nu au facut decat sa-si doreasca o viata mai buna pentru ei si familiile lor si acum sunt jecmaniti de banci.

Nu toti avem norocul sa primim mosteniri si sa avem salarii de mii de EURO.

 


Musafir

#627

2016-03-07 17:44

m am saturat de camataria bancilor cea mai ordinara banca bancpost isarescu=visinescu cu salarii de zeci de mii euro diavolii de la b n r nu se pot raporta la nevoile si greutatile noastre iar postacilor probanci sa le creasca limba in gura sau mai bine altceva de doua ori si jumatate cum mi a crescut mie chf

Musafir

#628

2016-03-08 11:14

Este o lege echitabila intre partile contractante .

Musafir

#629

2016-03-08 21:56

Distribuirea raspunderii in mod echitabil. Bancile=camatari legali.

Musafir

#630

2016-03-09 12:01

PENTRU CA ASA CUM ESTE PREZENTATA DE INITIATOR LEGEA ESTE CORECTA .NIMIC NU ESTE SIGUR IN LUMEA ASTA ASA CA RISCUL TREBUIE IMPARTIT INTRE PARTI ECHITABIL.ACEASTA DIVERSIUNE CA TOT CONSUMATORUL VA PLATI ESTE UNA SECURISTA

Musafir

#631

2016-03-10 07:32

Oferă o poziție egala in vederea unei dificultăți financiare viitoare. Avem o posibilitate de negociere cu banca.

Musafir

#632

2016-03-10 14:15

Cred ca legea ar trebui sa se aplice si in cazul in care banca te executa si iti ia imobilul cu care ai girat!
Eu

#633 Re:

2016-03-10 15:14

#4: -  

 De ce nu ar fi impartit si eventualul castig din cresterea valorii imobilelor? In cazul acesta banca ar trebui sa aiba optiunea darii in plata. Ar fi oare ok?

 


Musafir

#634

2016-03-12 08:40

Acum doua saptamani Ex. ne-a vandut casa la un pret derizoriu si datoram bancii 70000 eur.




Musafir

#635

2016-03-12 20:41

este f buna pt cei care iau imprumut pt locuinte

Musafir

#636 Re:

2016-03-13 06:20


Musafir

#637

2016-03-14 15:23

Riscurile se împart la doi. Acum unul castiga,și unul este jupuit de viu. Sper ca legea sa se aprobe,asa vom avea și noi dreptul la un trai în tihnă. 


Musafir

#638

2016-03-14 22:46

Sunt una din cei executati silit, si datoare in continuare.

Musafir

#639

2016-03-15 12:52

Sustin aceasta lege si pana la capat deoarece am luat un credit ipotecar in 2008 care nu a mai putut fi platit din cauza lipsei banilor.
Prin definitie, creditul ipotecar este garantat de imobilul ( casa/apartament ) achizitionat pe care banca a instituit ipoteca.
In orice tara civilizata in care se respecta legile si drepturile cetatenilor daca beneficiarul nu mai poate achita, banca ia imobilul si ATAT ! Nu are dreptul sa solicite altceva in plus, fiindca cei care au cumparat cu credit nu au vrut nimic altceva decat sa traiasca decent. Sper ca cei care hotarasc sa se gandeasca, intr-un final, si la oamenii de rand nu numai la buzunarul propriu fiindca altfel ne vom razbuna si va fi vai si amar de ei.

Musafir

#640

2016-03-16 10:37

Sa se voteze
Ion

#641 Re: Va doresc.....

2016-03-16 15:33

#612: eu - Va doresc..... 

 Este foarte corect ceea ce zici. In urma cu o luna apartamentul meu cu 4 camere era evaluat la 270000 acum cand a fost sal vand la cineva care vroia sa-l cumpere cu credit bancar, s-a trezit ca evaluatorul il considera ca nu merita mai mult de 170000. A fost halucinant! Atunci sa ne pupe in fund si banca si politiienii si nemernicii care sustin ca este buna legea darii in plata. O lege pentru hoti si mafioti! Eu mi-am cumparat cinstit apartamentul cu 300.000 in urma cu cativa ani iar acum sa mi se evalueze la 170000? Este cutremurator!


Musafir

#642 Re: TREZIREA

2016-03-17 00:00

#6: ACHTUNG! - TREZIREA 

 Dupa ce banca iti subevaluaza imobilul (prima masura de siguranta), nici nu-ti finanteaza integral imobilul conform evaluarii "subevaluate" (a doua masura de siguranta). Ar trebui sa se multumeasca cu imobilul in caz de incapacitate de plata sau chiar refuz de plata....., dar pare ca asta nu-i suficient, trebuie sa pui si oprire pe venit, parca ai garantat cu veniturile nu cu imobilul. Asta a dus si ar duce in continuare la coruptie: vinde imbilul pe nimic "la licitatie" unor apropiati, ca nu il vor vinde celui incapacitate de plata la pret mai mic, dupa care se valorifica la pret real pe piata imobiliara. Banca nu iese in castig ca si institutie, ci doar cativa angajati favorizati.....sau poate chiar sefii lor.

Ca sa fie democrat si echitabilitate LEGEA TREBUIE ADOPTATA ASA CUM S-A FORMULAT INITIAL.

 

Sustinatorii bancilor afirma ca Legea ii va favoriza pe cei care au luat credite sa faca afaceri. Praf in ochi. Dar cine le-a acordat acestora credite???  Mama mare ? nu tot bancile ??? Nu si-au luat si acolo masuri de siguranta ca si in cazul persoanelor fizice? Toate argumentele bancherilor sunt doar praf in ochi, care la o analiza mai amanuntita devine clar ca aceasta lege le va controlul din mana. Ei nu accepta impartirea riscului in mod egal, ei vor sa ne faca slugi pe viata. Masura cu care ameninta ca o vor lua bancile in cazul adoptarii acestei legii este sa mareasca avansul la creditele ipotecare si incearca sa sperie populatia cu asta....Nu-i nimic de speriat oameni buni... Din acest motiv piata imobiliara va scadea, ceea ce este in avantajul populatiei si wow cine are de pierdut....tot bancile. Sa mareasca avansul daca vor putea, ca tot impotriva lor se intoarce. Cum ar mai putea bancile sa controleze piata imobiliara. 

 

Deci se vede clar de ce se impotrivesc cu atata ardoare aprobarii acestei legi. Daca ar accepta impartirea riscului asa cum este si ideea legii toti am avea de castigat si bancile, intr-adevar nu ca acum, dar si populatia.

 

SI INTR-ADEVAR TREZIREA:

INCEARCA SA NE INTIMIDEZE, SA NE PROSTEASCA, NU VOR SA ACCEPTE ECHITABILITATEA.

 


Musafir

#643

2016-03-17 09:48

Pentru ca , in viziunea partizanilor sistemului politico-bancar, in frunte cu guvernatorul BCR necazurile a zeci de mii de oameni nu reprezinta o chestiune de siguranta nationala, in timp ce bunastarea bancilor da.
E timpul ca anormalul sa nu mai fie normal.

Musafir

#644

2016-03-17 12:24

buna ziua, Sunt o speta direct implicata pe aceasta tema/ Asumarea a fost decat a mea-gradul de indatorare a ajuns la 120%, casa valorificata, banca nu a scazut decat valorificarea la nivelul anului 03.2014, fara sa ia in considerare 53 de luni achitate dobanda, comision de administrare, vinde creanta succesiv si de 29 de luni popriri salariale/ Nu se vrea asumarea riscurilor impartite. Se incalca toate drepturile. Trebuie stopati/

Musafir

#645

2016-03-17 18:07

Pentru ca mincinosul de Isarescu spune ca bancile sunt cele care isi asuma riscul, ori un credit e garantat cu imobilul pentru care ai solicitat respectivul credit platesti 10 ani si te arunca in strada daca nu mai poti plati creditul si se vinde casa la oameni lor pe bani marunti si pe tine te urmaresc pana la adanci batraneti, aici e buba tovarasu Isarescu

Musafir

#646 Re:

2016-03-18 03:14

#101: -  

 Da da da

 

 


Musafir

#647

2016-03-18 09:32

Am luat un credit cu ipoteca ,pe 30 ani , in valoare de 90 000 chf , dupa plata a 10 ani am ramas cu un sold de 88000 chf , rata lunara a fost de 550 chf , iar d.nul Isarescu persoana care ar trebui sa apere interesele populatiei spune ca prin legea darii in plata pierd bancile . - faceti dvs calculul si vedeti daca ar pierde banca . Despre Isarescu mi-as dori sa-l ancheteze DNA ,,,,,,,,,,,un mare hot .

Musafir

#648

2016-03-18 17:06

Sunt de acord cu legea d i p

Musafir

#649

2016-03-19 21:53

Pentru ca este de bun simt.

Musafir

#650

2016-03-20 12:30

Pentru ca-i logic daca pierzi apartamentul dupa care ai platit deja x bani, sa nu te mai urmareasca si pt alte bunuri. Mi se pare fantastic sa aflu ca nu era deja asa.