Lasă halatul! Ai jurat strâmb!

Petiție pentru reglementarea accesului proprietarilor de animale la intervențiile chirurgicale și la perioada post operatorie precum și pentru tratamentul decent al animalului după deces- Legea Mali 

În România site-urile clinicilor care oferă servicii chirurgicale sunt pline de cazuri de malpraxis în care animalul a fost neglijat sau tratat superficial.

 Povești zguduitoare, povești de așa NU!

 Suferințele animalelor, dar mai ales ale stăpânilor care își pierd prietenii necuvântători, sunt greu de cuantificat și de descris.  

Sunt DRAME! 

  • Când mergi cu prietenul tău patruped la o clinică privată mergi ca să îl salvezi nu să ți-l omoare. 
  • Când prețurile serviciilor sunt suficient de piperate
  • Când ți se refuză accesul în camera de convalescență
  • Când îți găsești prietenul aruncat pe podea plin de sânge, cu plaga nepansată deși fusese operat
  • Când se fac așa zise intervenții direct pe podeaua cabinetului in condiții improprii unei intervenții
  • Când ți se refuză accesul la informații despre intervenții și tratament
  • Când documentele care ți se pun la dispoziție sunt neparafate deci neasumate în spate este neglijență gravă.
  • Când tu ca aparținător mergi să-ți ridici prietenul necuvântător, personalul te tratează doar ca  pe un card bancar ignorând suferința ta, e clar că lipsa de omenie guvernează clinica,cabinetul și pe cei care "muncesc" acolo.

                 MALPRAXIS- Nu meriți diploma și halatul pe care îl porți!

Nu ai dreptul de a interveni și distruge universul nostru.

Noi nu suntem afacerea voastră!

 

⚖️ Ce ne dorim din partea instituțiilor?

 

Destinatari: Ministrul Justiției, Guvernul României, Parlamentul României (Comisiile juridice), Colegiul Medicilor Veterinari, ANSVSA

1. Inițierea și trimiterea în Parlament a unui proiect de lege-Legea Mali- care să reglementeze accesul direct (prezență fizică) în cadrul interventiilor chirurgicale și postoperatorii asupra animalului sau online în situația în care aparținătorul îți exprimă și asumă prezența.  

2. Obligativitatea prezentării protocolului de intervenție și tratament la care umează să fie supus animalul după stabilirea diagnosticului, obligativitatea de a consulta și informa proprietarul în situația incertă de asumare a deciziilor privind tratamentul ales sau intervenția necesară. 

3. Obligativitatea personalului clinicii/cabinetului de a igieniza și de a respecta dreptul la demnitate al animalului și aparținătorului în cazul decesului

WhatsApp_Image_2026-04-10_at_21.52_.38_1.jpeg

Semnează această petiție

Prin semnarea petiției, accept faptul că Dana Muller va putea să vadă toate informațiile pe care le introduc în formular.

Nu vom face adresa dvs. de e-mail publică pe internet.

Nu vom face adresa dvs. de e-mail publică pe internet.

Îmi dau consimțământul pentru prelucrarea informațiilor pe care le furnizez în acest formular în următoarele scopuri:
Autorizez Dana Muller să transmită informațiile pe care le furnizez în acest formular următoarelor părți:




Publicitate plătită

Petitieonline.com va promova această petiție către un număr de 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...