Suplimentarea spațiului în Școala Gimnazială Specială "Constantin Păunescu" București

Primăria Sectorului 6 

Administrația Școlilor Sectorul 6 

Domnului Primar al Sectorului 6, Paul Moldovan

 

 

PETIȚIE PENTRU SUPLIMENTAREA NUMĂRULUI DE CONTAINERE ÎN ȘCOALA GIMNAZIALĂ SPECIALĂ "CONSTANTIN PĂUNESCU" BUCUREȘTI

 

Facem apel pentru suplimentarea numărului de containere în care își desfășoară orele școlarii claselor mici. Clădirea destinată lor este în ruină de ani de zile, iar elevii claselor mici învață în câteva containere minuscule, în care nu există spațiu suficient adaptat corespunzător. 

Conform legii, numărul de copiii trebuie să fie situat între 4-6 elevi / clasă, în prezent fiind școlarizați câte 7 copii în clasa pregătitoare, această constituind încă o cauză pentru supraaglomerarea spațiului.

Vorbim despre elevi mici cu dizabilități grave, cu situații medicale particulare deosebite, autism, dizabilități locomotorii, probleme neurologice, epilepsie, ADHD, dificultăți de procesare senzorială, de limbaj, etc, mulți copii fiind sub tratamente - există situații multiple și dificile care conduc la manifestări și comportamente diferite.

Unii elevi au crize în timpul orelor, alții pot deveni agresivi din cauza stimulilor, pot fi foarte agitați, unii copii au crize pe care le pot manifesta doar prin urlete, etc.

Vă rugăm să faceți un exercițiu de imaginație, care este atmosfera și cât de prolifică actului educațional când unii elevii cu dizabilități au crizele specifice și ceilalți colegi din clasă, cu scaunele lipite unele de celelalte, încearcă să învețe - într-un container de aproximativ 15 mp în care se află 7 copii, 2-3 adulți și mobilier.

Personalul își dă toată silința, dar efectiv nu există fizic spațiu suficient și nici adecvat, nici pentru actul educațional, nici pentru ca elevii cărora li se declanșează vreo criză sau cei care sunt tulburați din anumite motive, să poată fi extrași din clasă și duși în spații adaptate pentru a depăși episodul, a primi îngrijirea necesară și a se liniști.

Trebuie suplimentate urgent acele containere cu toate spațiile necesare desfășurării activităților elevilor cu dizabilități, cu spații pentru retragere, cu cabinete de terapii, etc.

Copiii cu dizabilități au dreptul fundamental la educație, fiind asigurat prin legislația națională și internațională, facem apel la Primăria Sectorului 6 pentru crearea spațiului necesar școlarilor mici pentru maximizarea șanselor progresului școlar și social al acestora.

Semnează această petiție

Prin semnarea petiției, accept faptul că Stoica I. S. va putea să vadă toate informațiile pe care le introduc în formular.

Nu vom face adresa dvs. de e-mail publică pe internet.

Nu vom face adresa dvs. de e-mail publică pe internet.

Îmi dau consimțământul pentru prelucrarea informațiilor pe care le furnizez în acest formular în următoarele scopuri:
Autorizez Stoica I. S. să transmită informațiile pe care le furnizez în acest formular următoarelor părți:




Publicitate plătită

Petitieonline.com va promova această petiție către un număr de 3000 persoane.

Aflați mai multe informații...