Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post

Elise
Musafir

#3200 Re: Re: 3195

2015-03-04 02:43

#3199: Julina - Re: 3195 

 Imi cer scuze, nu stiam exact, care este decizia. Dar oricum, azi religia este optionala, maine poate va fi scoasa definitiv.
In niciun caz, nu sunt fanatica, sa nu ma intelegeti gresit. Imi este totusi greu, sa nu ma intreb, de ce, tocmai religia, din atatea discipline, devine optionala, o materie care din punctul meu de vedere, nu invata la nimic rau.
Dar nu mai conteza, oricum in scoli si-n licee este dezastru, iar daca invatatura Lui Hristos, nu se va mai face auzita, rezultatele se vor vedea, cu trecerea anilor.
Avem nevoie de Dumnezeu, de invatatura Lui Hristos, intr-o lume, in care raul exista.
Despre Vechiul Testament, imi mentin parerea, acolo s-a amestecat cuvantul oamenilor si cuvantul Lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu, a lasat zece porunci, iar printre ele exista porunca a sasea, care spune  clar-"Sa nu ucizi". In Vechiul Testament, acele legi referitoare la uciderea anumitor persoane pentru necredinta, pentru vrajitorie, pentru adulter, pentru desfranare,...sunt date de prooroci, adica de oameni, si nu de Dumnezeu, intrucat Dumnezeu nu se poate contrazice dand porunca "sa nu ucizi" intre cele 10 porunci si apoi sa te indemne la ucidere.
In Noul Testament Hristos aduce adevaratul cuvant al lui Dumnezeu.Domnul Hristos a venit sa implineasca legea noua,legamantul cel nou. Legamantul vechi a fost inlocuit cu unul nou, acesta reprezentand legea Noului Testament si insusi cuvantul Lui Dumnezeu.
Daca ati intalnit un preot care v-a spus ca "Dumnezeu i-a ucis pe netrebnici", inseamna ca acela nu cunoaste invatatura Lui Hristos. Si revin la cuvintele Lui Hristos:
Matei capitol 7:21 "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri."
Ioan 15:12 "Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu."

Credinta este mai presus de argumente. Este ca si atunci cand va indragostiti sau va faceti prieteni, nu o faceti pe baza unor certitudini intelectuale, o faceti pentru ca asta simtiti.
Tot asa ajungem si la credinta in Dumnezeu. Nu datorita unor principii teoretice, nu pentru ca o institutie sau anumite persoane ne-ar vorbi despre El si ne-ar garanta existenta Lui, ci pentru ca El a dat nastere in noi la incredere. A crede in Dumnezeu nu inseamna a te lasa convins de o suma de informatii. Credinciosul il simte pe Dumnezeu, nu trebuie sa-l vada.
Daca veti asculta cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos, va fi imposibil sa nu se nasca in dvs dragostea pentru El si aceasta dragoste va fi din ce in ce mai mare, pentru ca dragostea este nesfarsita. Chiar dumneavoastra spuneti, ca El va este Dumnezeu, un Dumnezeu bun, milos, rabdator, iubitor, ...a carui invatatura, eu o consider necesara in scoli si-n toata lumea.

Raspunsuri

Julina

#3203 Re: Re: Re: 3195

2015-03-04 12:12:20

#3200: Elise - Re: Re: 3195 

 Este normal sa consideri religia necesara in scoli si in toata lumea, dar este normal doar sa o consideri, atat. 

Elise, eu am ascultat cuvantul lui Isus, si pentru ca am un spirit critic, nu m-a  convis. De ce?

Matei 13:41 Matei 13:42

Daca spui unui om asa : iti dau tie liberul arbitru si te las sa faci cum consideri tu mai bine pentru tine, insa apoi vi si spui ca fiul meu isi va trimite ingeri sa ii ia pe toti cei care pacatuiesc de pe pamant si sa ii arunce in cuptoare unde va fi plansete si scrasnirea dintilor, pai se cam anuleaza ce ai zi  in primul rand, nu?

Bine, ideea nu este sa iti demonstrez tine ca biblia este scrisa gresit sau alte chestii abstracte, din moment ce discutam aici de o carte scrisa pe parcursul a aprox 1500 de ani, formata din 66  de carti scrise de 40 de autori in 3 limbi si pe 3 continente diferite, si nici nu este cazul sa apofundam teoria cum ca cuvantul domnului s-a confundat cu proroci, pentru ca daca se insinueaza ca anumite pasaje nu sunt adevarate, atunci la fel de bine se poate insta dubiu si pentru celelalte.

Idea este urmatoare, si am proprietetea termenilor cand spun ca :

Cei mai multi credinciosi, cei infocati, vor religie in scoli pentru toti obligatorie, pentru ca ei considera ca asa este corect. Lucru care nu are treaba cu logica.

DESPRE ASTA ESTE TOT ACEST RAZBOI CE SE DESFASOARA PE TOATE POSTURILE TV SI INTERNET. 

Iar daca stai intr-un loc neutru privind intre cei care spun ca dumnezeu nu exista deloc si ceilalti care  dau incontinuu citate din biblie spunand ca fara dumnezeu nu avem sanse, ca educatia religioasa este singura salvare a copiilor nostri, etc,  te doare capul.

Este la fel ca si cum as veni eu acum cu o oala te ciorba de burta si va-s pune pe toti sa mancati doar pentru ca mie imi place, mie imi face bine. Nici nu conteaza ca tie nu iti place, daca mie imi place si pentru mine este scopul meu in viata, esti obligat sa iti placa si tie. Cam asta stau lucrurile, nu?

Mai vad la Tv si un prezentator pentru care aveam un respect deosebit pana acum cateva zile si spune: Inscrieti-va copii la religie daca nu vreti peste 30 de ani sa ii vedeti arestati de DNA pentru ca au luat mita.

Aceasta remarca este una care ar trebui drastic amendata de CNA.

Daca nu faci religie si daca nu studiezi in amanunt morala religioasa nu inseamna ca nu ai morala deloc. Scara de valori ti-o poti construi pe baza invataturilor din mai multe surse, asa cum este defapt si cazul ortodoxilor de la noi. Pentru ca daca suntem cinstiti hai sa fim pana la capat, omul de rand, cel foarte credincios, nu respecta intocmai invataturile din biblie, pentru ca daca ar face-o nu am vedea pe strada femei cu capul dezgolit, femei ce poarta machiaj, nu ar exista sex pana la casatorie, nu ar exista metode contraceptive  si etc. Deci in final credinciosi au spicuit din ce anume pot face si ce nu, pentru a-si creea o scara de valori ce cuprinde lucruri importanet din diferite surse. Lucru care este de altfel de laudat.

 

Si daca suntem toleranti cu propriile noatre invataturi, de ce sa nu fim si cu ale celorlalti?

 

Ca o teorie personala am sa spun asa: 

Noi suntem programati genetic sa credem in ceva, o forta exterioara ce ne aduce alinare atunci cand avem nevoie, o forta exterioara care ne ofera o stare de confort si siguranta, si desi se presupune ca noi majoritatea romanilor suntem nascuti in religia crestin ortodoxa, nu consider ca este corect fata de liberul arbitru pe care dumnezeu l-a promis, sa fim botezati atunci cand nu avem discernamant.

Nici Isus nu a fost botezat la 3 luni. 

Mai consider ca daca in viata ai un dram de curiozitate si apuci pe calea cunoasterii, mentalitatea ta se schimba de la o carte la alta. Insa in sensul crescator. Pentru ca daca vrei sa stii si te apuci sa te documentezi din mai multe surse, sa vrei sa vezi cum anume s-au intamplat lucrurile in trecut, s-ar putea sa nu iti mai placa ce vezi astazi si sa intelegi ca si in trecut oamenii au fost vicleni si manipulatori.

Ai vazut serialul Familia Borgia? Eu am vazut si filmul, mai citit si cartile unde sunt mai multe detalii, iar culmea, cand am aflat ca se va face film, ma steptam ca Vaticanul sa iasa public si sa dezminta detaliile, sa vina cu contra argumente, insa nu a venit nimeni cu nimic. 

Stii ca giurgiul din Torino a fost studiat de zeci de oamenii de stiinta si a fost declarat ca  fiind fals de aproape toti? Bine, mai putin cei care erau crestini si care probabil daca gaseau pe giurgiu urme de spray cu vopsea, ei tot urlau ca giurgiul este autentic.

Iar de aici as avea inca vre-o 100 de exemple care au la baza cam acelasi lucru, plecand de la legendele lasate noua de sumerienilor, cei care au scris prima data despre "dumnezei" si venirea lor pe pamant,  trecand pe la manuscrisele de la marea moarta, pe la misiunile templierilor si comoara lor imensa pe care o aparau cu viata, pana la lumina sfanta si felul cum apare ea la Ierulalim doar pentru patriarhul ortodox de acolo. Sau mai bine zis, cum acesta lumina nu a mai aparut timp de 70 de ani cat patriarhul ortodox a fost inlaturat, si cum s-au desfasurat studii stiintifice care au dovedit ca putem sa facem foc din aer daca folosim substantele corecte, substante ce erau cunoscute inclusiv acum 1500 de ani. 

In esenta exista explicatii stintifice astazi. Avem acces la informatie.

Ideal ar fi ca atunci cand tu cetatean al acestei tari in anul 2015 iti pui intrebari si ai motive ca doar 1000 de oameni super destepti au facut teste in ultimi 100 de ani, sa nu mai fi atacat imediat pe motive neinteimeiate.

Nu putem sa avem toti aceeasi deschidere catre religie, nu putem toti sa fim de acord si nu putem sa credem toti in acelasi fel si cu acelasi grad de daruinta. Asta ar insemana fie ca suntem toti o apa si un pamant si gandim la fel, lucru total neadevarat. Ori am fi subjugati acestei religii prin frica si presiuni. Si iarasi, nu mai sunt vremurile acelea.

In final idel ar fi ca cei care vor ca copii lor sa faca religie sa mearga la scoala si sa faca o cerere, ideal ar fi ca copii lor sa invete religia atat in scoala cat si in biserica si acasa, iar ceilalti ce nu vor sa nu mai fie atacati pe forumuri, pe simplu fapt ca nu gandesc la fel. Nu are nimeni dreptul sa judece pentru ca nici macar biblia nu permite acest lucru. 

Biblia spune credinciosilor sa fie toleranti si sa nu judece.

Credinciosul o face atat timp cat aproapele nu apartine unui alt cult religios, nu este ateu si nu este homosexual (exact cum spunea cineva mai sus), deci prin simpla logica asta insemana ca ortodoxul este tolerant si nu judeca doar un alt ortodox. 

Asta trebuie sa se schimbe pentru ca nu face onoare nimanui.

Iar Elise, la fel ca tine probabil ca foarte multi alti nu au citit decizia CCR, ori nu au inteles-o iar asta este un alt lucru foarte grav. Nu poti pur si simplu sa vi sa faci petitii, sa injuri pe alti, sa spui ca a fost religia scoasa din scoli in conditiile in care nu stii despre ce este vorba ci doar ai preluat ideea din mass-media care este impartita. Ca da, se spune la Tv ca se doreste scoaterea religiei din scoli de tot, am auzit si eu asta de la oamenii ce imi permit sa ii numesc fanatici cum ar fi de ex Manuela Harabor, insa nu am vazut nimic concret. Si cine ar vrea sa faca asta totusi, pentru ca din cate stiu eu exista un proiect de lege care sa adapteze efectiv ora de religie si sa devina istoria religiilor unde copii nostri sa poate avea acces la mai multe informatii. Chiar nu ne dorim ca ei sa aibe mai multe informatii? Pai atunci suntem corecti fata de copii nostri? Sau vrem ca ei ca si noi sa stam in umbra si sa ne hranim cu informatii din publicul larg, informatii care sunt lansate intotdeauna su scop? Pentru ca daca acesta este cazul, eu voi opta mereu pentru cunoastere. Oamenii puternici sunt intotdeauna foarte bine informati, iar eu ca parinte imi voi dori intotdeauna ca copilul meu sa ajunga cineva. 

Insa pentru ca suntem corecti hai sa mai spunem si faptul ca biserica isi doreste scandal, isi doreste cearta si invrajbire pentru ca insusi ministrul invatamantului spunea ieri in cadrul unui interviu la Europa FM, ca pana ieri la ora 14 ca mai putin de 40% din elevii romani au depus o cerere pentru religie.

Eu consider ca biserica a fost in final pusa in fata faptelor si in acest caz ar fi nevoie sa recunoasca totusi ca in ultmii ani numarul parintilor ce au incredere in ora de relie a scazut. Si de ce s-a intamplat acest lucru?

Fix din cauza acelor cazuri pe care toata lumea spune sa nu le generalizam. Nici nu trebuie. Insa sunt din ce in ce mai mult. 

Iar biserica daca ar fi dat dovata de marinimie si ar fi vrut cu adevarat sa isi faca reclama, ar fi trebui sa o faca prin metode ce ar trebui sa fie o obijnuita pentru ei: fapte caritabile.

Pe cand biserica nu a vut niciodata sa faca public numarul de cantine sociale pe care le-a facut si le finanteaza, biserica nu vrea sa ne spuna cum anume ajuta ei credinciosul de rand, nu vad asociatii ale biserici implicate in cazurile oamenilor fara adapost, nu vad nimic de acest gen. Si sincer daca ar exista as fi primul dintre voluntari care ar lucra in acest sens.

Dar ce vad in schimb?

Vad hotelul  si spa-ul de lux de la Dorna Arini care a fost facut din fondurile biserici pentru ca mai apoi sa fie cedat catre familia unui preafericit, vad o biserica romana ce evacueaza un spital de copii pentru a-si lua cladirea pe care au revendicat-o, vad un preot ce evacueaza o familie cu multi copii din casa pentru ca la fel a revendicat si el pamantul, mai vad si masini de ultima generatie in curtile tuturor bisericilor, vad o biserica ortodoxa ce ia de la stat cu doua maini bani, pamanturi, cladiri, ferme si inteleg romanul ce se indeparteaza brusc de biserica.

As fi vrut sa vad astazi cum biserica se implica in cazul scolilor vechi care reprezinta un pericol pentru copii, sa le renoveze, sa ajute astfel comunitatea, apoi sa vorbeasca de religie obligatorie. Si atunci nici nu ar avea nimeni de comentat.