Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Elise
Musafir

/ #3200 Re: Re: 3195

2015-03-04 02:43

#3199: Julina - Re: 3195 

 Imi cer scuze, nu stiam exact, care este decizia. Dar oricum, azi religia este optionala, maine poate va fi scoasa definitiv.
In niciun caz, nu sunt fanatica, sa nu ma intelegeti gresit. Imi este totusi greu, sa nu ma intreb, de ce, tocmai religia, din atatea discipline, devine optionala, o materie care din punctul meu de vedere, nu invata la nimic rau.
Dar nu mai conteza, oricum in scoli si-n licee este dezastru, iar daca invatatura Lui Hristos, nu se va mai face auzita, rezultatele se vor vedea, cu trecerea anilor.
Avem nevoie de Dumnezeu, de invatatura Lui Hristos, intr-o lume, in care raul exista.
Despre Vechiul Testament, imi mentin parerea, acolo s-a amestecat cuvantul oamenilor si cuvantul Lui Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu, a lasat zece porunci, iar printre ele exista porunca a sasea, care spune  clar-"Sa nu ucizi". In Vechiul Testament, acele legi referitoare la uciderea anumitor persoane pentru necredinta, pentru vrajitorie, pentru adulter, pentru desfranare,...sunt date de prooroci, adica de oameni, si nu de Dumnezeu, intrucat Dumnezeu nu se poate contrazice dand porunca "sa nu ucizi" intre cele 10 porunci si apoi sa te indemne la ucidere.
In Noul Testament Hristos aduce adevaratul cuvant al lui Dumnezeu.Domnul Hristos a venit sa implineasca legea noua,legamantul cel nou. Legamantul vechi a fost inlocuit cu unul nou, acesta reprezentand legea Noului Testament si insusi cuvantul Lui Dumnezeu.
Daca ati intalnit un preot care v-a spus ca "Dumnezeu i-a ucis pe netrebnici", inseamna ca acela nu cunoaste invatatura Lui Hristos. Si revin la cuvintele Lui Hristos:
Matei capitol 7:21 "Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri."
Ioan 15:12 "Aceasta este porunca Mea: să vă iubiţi unul pe altul, precum v-am iubit Eu."

Credinta este mai presus de argumente. Este ca si atunci cand va indragostiti sau va faceti prieteni, nu o faceti pe baza unor certitudini intelectuale, o faceti pentru ca asta simtiti.
Tot asa ajungem si la credinta in Dumnezeu. Nu datorita unor principii teoretice, nu pentru ca o institutie sau anumite persoane ne-ar vorbi despre El si ne-ar garanta existenta Lui, ci pentru ca El a dat nastere in noi la incredere. A crede in Dumnezeu nu inseamna a te lasa convins de o suma de informatii. Credinciosul il simte pe Dumnezeu, nu trebuie sa-l vada.
Daca veti asculta cuvintele Domnului nostru Iisus Hristos, va fi imposibil sa nu se nasca in dvs dragostea pentru El si aceasta dragoste va fi din ce in ce mai mare, pentru ca dragostea este nesfarsita. Chiar dumneavoastra spuneti, ca El va este Dumnezeu, un Dumnezeu bun, milos, rabdator, iubitor, ...a carui invatatura, eu o consider necesara in scoli si-n toata lumea.