Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

#1

2014-11-12 21:01

SUNT ROMAN, SUNT CRESTIN ORTODOX.
- CE AR TREBUI SA SPUN?
- SUNT ROMAN, SUNT CRESTIN ORTODOX AZI.
- MAINE VOI MAI AVEA INDRAZNEALA SA SPUN ACEASTA?!
- SA MA TEM?
-DE CINE!!
-SA MA ASCUND?
-DE CE!!
-STIU MULTE, IMPLINESC PUTINE. OMUL E FIINTA CE SE DESCOPERA PE SINE ZI DE ZI...
-CE POATE DESCOPERI DACA II SUNT OFERITE EVENIMENTE MONDENE CE ADUC TRUPESCUL "ADORARE".
-DE CE SI-AR DORI ALTCEVA? HRANIM TRUPUL, SUNTEM TRUP, CE SA FIE ACEL ALTCEVA?!
-SA FIE...,
SA FIE NIMICUL.
- DA, DIN NIMIC E IN NIMIC SA SE INTOARCA.
-VAI NOUA!!
-PRIMIM CEEA CE LUPTAM SA PRIMIM, AVEM CEEA CE NE DORIM SA AVEM..
-INALTARE, SA NE DORIM?!
-PREA MULT, PENTRU CINE? DE CE?!

Musafir

#2

2014-11-13 05:37

Daca si LA religie renuntam atunci savdisparem cu total. Sapunem si-un cataroi nemtesc sluga Lui Merkel si bezna va fi totala. Cand s-o-ntoarce *diaspora* o as vina slugoi deagata.

Musafir

#3

2014-11-13 08:15

Fără Dumnezeu, omul, deși pare viu, e mort.

Musafir

#4

2014-11-13 15:31

Religia trebuie sa ramana in scoala!!!

Musafir

#5

2014-11-13 16:07

Consider ca religia ii ajuta pe elevi sa-si contureze personalitatea morala si nu abuzeaza cu nimic intru cat majoritatea elevilor sunt de religie crestin ortodoxa.

Musafir

#6

2014-11-13 17:06

Ce ne mai ramane daca si religia e scoasa din scoli? Si ne numim popor crestin... E timpul sa avem o reactie, crestini!

Musafir

#7

2014-11-13 17:40

Fără Dumnezeu, omul, deși pare viu, e mort.

Musafir

#8

2014-11-13 18:20

Realitatea dura este ca din scoala romaneasca s-a eliminat incet, incet educatia si a ramas doar informatia. Nu mai avem orele de consiliere la liceu (dirigentia) acum il scoatem si pe Dumnezeu eliminand ora de religie, in care elevii invata in primul rand sa fie oameni, oameni toleranti, oameni onesti, oameni de caracter si poate mai putin oameni religiosi.

E mai simplu, pentru unii, sa facem din elevi, roboti dependenti de calculator, care nu mai stiu socializa, care nu mai stiu scrie corect, care nu mai stiu sa fie oameni de oamenie.

Prin urmare, consider ca religia trebuie sa ramana in scoala, sa aiba o programa centrata pe morala, pe istoria religiilor, pe cultura romanesca, pe formarea caracterelor.

Ceea ce se intampla este o incercare, dar nu trebuie sa uitam cuvintele lui Hristos care zice " In lume necazuri veti avea, dar indrazniti Eu am biruit lumea"

In ceea ce ii priveste pe membrii C. C si pe dl Moise de la Buzau si pe altii asemenea lor, le dorim, de a pururea, sa aiba parte de prietenia si dragostea lui Dumnezeu.

musaafir

#9

2014-11-13 19:01

Religia e legatura libera si constienta a omului cu Dumnezeu.Suntem un popor crestin ,dar fara credinta.

Familia e cea care se departeaza de copil,si-l departeaza pe copil de biserica.Va plangeti ca nu va asculta,ca nu va respecta,voi sunteti de vina.

Scoala si biserica nu pot sa faca tot ce tine de voi.Fete drogate ,alcoolici ,fete gravide de tinere ,drogati.

           Religia sa se faca in scoli,inca ii mai apropie de Dumnezeu.Parca am innebunit,pe vremea lui Ceausescu mergeati pe ascuns la biserica si acum o judecati

user

#10

2014-11-13 19:03

Religia sa ramana in scoli,cei ce nu cred oricum nu stau la ore


Musafir

#11

2014-11-13 19:04

Rusine ! Popor crestin fara religie!Se rasucesc stramosii nostri in mormant

Religia in scoli e necesara


Anonymous

#12 Re:

2014-11-13 19:24

#6: -  Discutii fara fapte . . . Unii pun presiune prin simpla lor insistenta - cu toate ca nici ei nu cred cu adevarat in ceea ce afirma, dar noi, crestinii - cum ne manifestam? Inchidem ochii si gura vazand/primind/acceptand toate/totul. Acum mobilizarea este necesara, restul . . . vorbe goale sunt.

 


Musafir

#13

2014-11-13 19:27

Fara dimensiunea spiritualitatii crestine, formarea personalitatii umane ar fi una lipsita de sens, intrucat perspectiva dezvoltarii stiintifice, materialiste, ar reprezenta un orizont mult prea restrans pentru capacitatile spirituale specifice sufletului omenesc.
Cristina M

#14

2014-11-13 19:53

"Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal rațional și vorbitor, care vine de nicăieri și merge spre nicăieri."    Petre Țuțea

De ce să nu rămânem oameni ?!


Musafir

#15

2014-11-13 20:27

Cu ce a deranjat pana acum ora de religie? Pentru cei care vor sa chiuleasca, au mai multe optiuni, pentru cei interesati, sa nu se inlature acest bine, caci unii copii chiar pot fi afectati.
clavdios

#16

2014-11-13 20:32

Sa fereasca Dumnezeu sa se scoata religia din scoli!

Fratilor, poate nu stiti ca sunt famili in care doar copiii, elevi care fac religie, mai stiu de Dumnezeu, sau pomenesc numele Lui, ca in rest, parintii si bunicii lor nu au nici un interes in acest sens. Deci daca se va opri acest drept al omului de a intra in contact cu Dumnezeu va fi vai si amar de societatea de peste cativa ani.

Sa ma iertati, dar ce fac mai marii BOR???

Si cum de s-a putut aproba/vota in forurile superioare o asemenea lege? Oare nu au un pic de ratiune acei oameni? Nu se gandesc ca o astfel de lege nu se cade intr-un stat considerat crestin? Am inteles ca doar in Franta nu se studiaza religia ca si materie obligatorie, in rest toate statele ”europene” au religia ca si materie de studiu, nu obtionala.

Nu poate fi conceputa tara asta fara credinta in Dumnezeu, fara recunostinta fata de efortul depus de strabunii nostrii pentru liberta credintei si a neamului. Cred ca ne va bate Dumnezeu daca nu facem ceva!


Musafir

#17

2014-11-13 20:53

Omul fara religie este un nimic !

Musafir

#18

2014-11-13 20:54

Fara religie omul este un nimic !


Musafir

#19

2014-11-13 21:04

Religia trebuie sa ramana in scoli!

Musafir

#20

2014-11-13 21:26

Fara religie in scoli nu putem creste copii cu o cultura completa.

Musafir

#21

2014-11-13 21:38

Religia are un rol foarte important in educarea si formarea tinerilor!!!1
Ioan

#22 REligie?!?!

2014-11-13 23:17

Religie vreti? care religie? Aia in care popa te pune sa il votezi pe ponta? sau aia in care iti spune ca vei arde in focurile iadului daca nu stiu ce faci.

Sunteti cretini si primitivi.

Vreti religie studiati-o acasa. nu vreau ca ai mei copii sa fie indoctrinati cu povesti cu zombie pe cruce si alte fabulatii. Sunt de acord cu o istorie a religiilor, o materie generala, sa fie liber fiecare sa cunoasca aceste "povesti" sufletesti

 


Musafir

#23

2014-11-14 03:36

Religia este necesara alaturi de celelalte discipline,deoarece formeaza caractere si modeleaza suflete.Nu indoctrineaza cum zic unii,ci te face liber de pacat.Unii au platit cu viata pt.introducerea acesteia in scoli,iar unii ,putin de fel se lupta sa o scoata.Parerea mea este ca acestia unii sa se autoizeleze si sa traiasca fara Dumnezeu,religie in libertatea singuratii lor,fara sa-i lezeze pe cei multi.

Musafir

#24 Sunt de acord cu predarea Religiei în școală. Nu cred că a deranjat pe cineva...sau poate....uneori

2014-11-14 04:09

Sunt de acord cu predarea Religiei în școală. Nu cred că a deranjat pe cineva...sau poate....uneori când spui lucrurilor pe nume....pe unii deranjezi. Sunt de acord să rămână ca obiect de studiu în trunchiul comun. Dacă se renunță la Religie din trunchiul comun, este ca și cum ai suferi o operație...și ai renunța la ceva din trunchiul tău. Să nu uităm, popor creștin, că prima școală a fost în Biserică și suntem datori să ne apărăm credința. Nimeni nu ne poate lua acest drept! Suntem un adevărat popor creștin! Si sunt convinsa ca Măicuța Sfântă ne privește și va avea multe de spus. Religia este o înlănțuire a celorlalte obiecte, oare chiar este necesar să renunțăm la o verigă din lanțul educației?

 


Musafir

#25

2014-11-14 04:18

Doamme ajuta