Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post


Musafir

#2933

2015-01-29 13:36

De ce sa-mi vand credinta?

Ce-ai tu sa-mi dai in loc?

Aur, argint, avere

Sau lemne pentru foc?

De ce mi-L vrei pe Domnul,

Ce vrei sa faci cu El?

Sa-L mai omori o data?

Ma crezi asa misel?

Dupa o viata intreaga,

De lupta si de truda,

Crezi c-am sa-mi scriu vreodata,

Pe frunte-aceasta: “Iuda”?

Omoara-Ma pe mine,

Daca asa socoti,

Dar pe Hristos din suflet,

 

Sa stii ca nu mi-L scoti!

 

Ca sa nu fim asemeni lui Iuda, haideti sa semnam petitia! Rusine mass-mediei ca nu vorbeste de aceasta petitie! Chiar nu se gaseste niciun ziarist, care sa apere credinta? S-a promovat petitia cu cainele Max si cu denominarea in lei a datoriilor in franci. Au avut grija sa spuna ca daca acele petitii aduna 100.000 semnaturi, pot deveni proiect de lege!!! Cine are indrazneala sa-l contacteze pe avocatul lui Gigi Becali, macar poate va face ceva pentru noi (este acel avocat credincios, care este invitat frecvent la emisiunea Acces direct de la Antena 1).

Nimeni nu vrea sa bage pe gat nimanui ora de religie, insa e corect ca majoritarii sa faca cerere? E corect ca un cetatean al acestei tari sa nu stie nimic despre semnificatia  sarbatorilor de Pasti si Craciun, dar toti ateii ca niste ipocriti, se bucura sa beneficieze de zile libere de sarbatorile religioase.

Culmea, ne dezicem de credinta ortodoxa, dar tot poporul e ortodox cand e vorba de Paste si de Craciun, cand toti cetatenii acestei tari au liber! Este ipocrizie!

Sa-i schimbe denumirea in cultura moral- religioasa, sa nu se mai lege ca facem prozelitism religios! Propunerea de a face religia prima si ultima ora este o alta capcana care ni se intinde, multi din comoditate nu vor mai veni la aceste ore!

Ar trebuie sa ajungem cu aceasta nedreptate la Curtea Europeana pentru drepturile omului( nu poate majoritatea sa se supuna minoritatii)!

Raspunsuri


Musafir

#2934 Re:

2015-01-29 14:01:22

#2933: -  

 Studiați bine decizia și veți vedea capcana motivării!!!


Musafir

#2947 Re:

2015-01-29 21:03:23

#2933: -  

 Domnule/doamna, pot sa va fac si eu pe dvs. un om ipocrit, un om fals care doar se crede religios. De unde si pana unde va permiteti dvs. sa ma faceti ipocrit? Si nu, nu ma bucur de zile libere cu ocazia sarbatorilor religioase. Daca as fi chemat, va asigur ca nu as protesta cu nimic. Asta va invata Dumnezeul vostru? Sa faceti alti oameni ipocriti? Parca Dumnezeul dvs. era doar iubire, dar ati dat dovada de prostie.

Si de cand si pana cand aveti dvs. cunostintele constitutionale si legislative pentru a contesta decizia unor judecatori?

Va doresc drum bun catre CEDO (unde probabil veti gasi raspunsul care nu va convine: decizia este constitutionala data de un organ competent al Romaniei). Si nu, nu majoritatea se supune minoritatii. Daca pana acum nu ati inteles acest lucru inseamna ca nu mai are rost sa imi bat capul. V-a scos cineva ora de religie din program? Aveti dreptul la ora de religie? Atunci ce nu va convine? Ca ceilalti nu sunt obligati sa faca religie? Dar ce va intereseaza pe dvs. ce fac altii?

 

Dupa un amar de timp in care mi-am batut capul incercand sa mai deschid mintile unor oameni inchisi de catre BOR, in general, mi-am dat seama ca ma lupt cu morile de vant. Decizia CCR este permanenta si a fost publicata in Monitorul Oficial, deci va intra in aplicare. Puteti sa contestati unde doriti dvs. decizia, ea este declarata constitutionala de catre un organ competent.