Votati pentru mentinerea religiei in scoli


Musafir

/ #2933

2015-01-29 13:36

De ce sa-mi vand credinta?

Ce-ai tu sa-mi dai in loc?

Aur, argint, avere

Sau lemne pentru foc?

De ce mi-L vrei pe Domnul,

Ce vrei sa faci cu El?

Sa-L mai omori o data?

Ma crezi asa misel?

Dupa o viata intreaga,

De lupta si de truda,

Crezi c-am sa-mi scriu vreodata,

Pe frunte-aceasta: “Iuda”?

Omoara-Ma pe mine,

Daca asa socoti,

Dar pe Hristos din suflet,

 

Sa stii ca nu mi-L scoti!

 

Ca sa nu fim asemeni lui Iuda, haideti sa semnam petitia! Rusine mass-mediei ca nu vorbeste de aceasta petitie! Chiar nu se gaseste niciun ziarist, care sa apere credinta? S-a promovat petitia cu cainele Max si cu denominarea in lei a datoriilor in franci. Au avut grija sa spuna ca daca acele petitii aduna 100.000 semnaturi, pot deveni proiect de lege!!! Cine are indrazneala sa-l contacteze pe avocatul lui Gigi Becali, macar poate va face ceva pentru noi (este acel avocat credincios, care este invitat frecvent la emisiunea Acces direct de la Antena 1).

Nimeni nu vrea sa bage pe gat nimanui ora de religie, insa e corect ca majoritarii sa faca cerere? E corect ca un cetatean al acestei tari sa nu stie nimic despre semnificatia  sarbatorilor de Pasti si Craciun, dar toti ateii ca niste ipocriti, se bucura sa beneficieze de zile libere de sarbatorile religioase.

Culmea, ne dezicem de credinta ortodoxa, dar tot poporul e ortodox cand e vorba de Paste si de Craciun, cand toti cetatenii acestei tari au liber! Este ipocrizie!

Sa-i schimbe denumirea in cultura moral- religioasa, sa nu se mai lege ca facem prozelitism religios! Propunerea de a face religia prima si ultima ora este o alta capcana care ni se intinde, multi din comoditate nu vor mai veni la aceste ore!

Ar trebuie sa ajungem cu aceasta nedreptate la Curtea Europeana pentru drepturile omului( nu poate majoritatea sa se supuna minoritatii)!