Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale

Quoted post

maryroxy

#1527 art 253

2014-07-30 08:37

Mi-am luat decizia ieri si am avut si o scurta discutie cu inspectorul de resurse umane.Acesta sustine ca daca se restrange numarul de ore din scolile in care suntem,dupa cei 4 ani,trebuie sa sustinem din nou examen de titularizare.Mi se pare aberant,si nu stiu ce sa mai cred...In mod normal am intra in restrangere de activitate si am putea opta la sedinta pentru alt cod.Tot in discutia aceasta mi-a zis ca nu pot preda si alte discipline in norma,chiar daca am terminat mai multe facultati si am mai multe specializari inrudite,ca acestea le pot lua doar la plata cu ora...Intentia mea era sa renunt la una din scoli si sa raman doar in una in care sa predau trei discipline(codurile fiind vacante si eu avand aceste ore in plata cu ora)in baza facultatilor si a masterelor terminate.Voi ce stiti?Pe cine sa intreb?Daca la inspectorat, la resurse umane, am un astfel de raspuns...A mai zis ca nu se foloseste termenul de titular in decizie si ca din acest motiv se considera doar o preschimbare a contractului de munca...

Raspunsuri

zau raul teodor arad

#1529 Re: art 253

2014-08-02 20:51:29

#1527: maryroxy - art 253

sa citesti in mod special alineatul 2 din metodologie

inspectorii adevarul e ca nu citesc legea sau interpreteaza dupa ureche, mai mult interpretarea legii se face de judecator, ne de catre oricine chiar daca e inspector scolar, ceea ce face el din ceea ce zici e manipularea legii, noi nu discutam de ce a fost ci de ceea ce este prezenta metodologie, si noi cu 253 suntem titulari ai sistemului in baza prezentei metodologii, nu asculta dupa toti cei corupti, eu l/as intreba pe inspector daca s-ar titulariza fiicasa su fiuso tot asa ar interpreta legea, sa ma scuteasca de prejudecati, dar chiar e prost!!!!!!!!!!!!!!!

EXTRAS METODOLOGIE PERSONAL DIDACTIC 2014-2015

Art. 2 (1) Prin cadre didactice titulare în sistemul de învăţământ preuniversitar, în sensul prezentei Metodologii, denumite în continuare cadre didactice titulare, se au în vedere cadrele didactice care au contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată.

(2) Statutul de cadru didactic titular în sistemul de învăţământ preuniversitar este dovedit prin documentele de numire/transferare/repartizare pe post/catedră -ordine de ministru, decizii ale inspectorului şcolar general, dispoziţii de repartizare -emise de instituţiile abilitate în acest sens: Ministerul Educaţiei Naţionale, inspectorate şcolare, comisii naţionale de repartizare şi prin contractul individual de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată între directorul/directorii unităţii/unităţilor de învăţământ şi cadrul didactic titular.