Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale


Musafir

#1526 Pt. 1525

2014-07-29 20:15

Un raspuns de pe Forumul profesorilor:5
Înscris: 24 Aug 09


QUOTE (yaya6 @ 28 Jul 2014, 02:29 PM)
Buna ziua! Cei care se titularizeaza pe post cu articolul 253 in decursul anului scolar pot beneficia de detasare sau transfer anul scolar urmator la fel ca ceilalti titulari ai sistemului? Va multumesc!

Nu există decât titulari ai sistemului de învăţământ.
maryroxy

#1527 art 253

2014-07-30 08:37

Mi-am luat decizia ieri si am avut si o scurta discutie cu inspectorul de resurse umane.Acesta sustine ca daca se restrange numarul de ore din scolile in care suntem,dupa cei 4 ani,trebuie sa sustinem din nou examen de titularizare.Mi se pare aberant,si nu stiu ce sa mai cred...In mod normal am intra in restrangere de activitate si am putea opta la sedinta pentru alt cod.Tot in discutia aceasta mi-a zis ca nu pot preda si alte discipline in norma,chiar daca am terminat mai multe facultati si am mai multe specializari inrudite,ca acestea le pot lua doar la plata cu ora...Intentia mea era sa renunt la una din scoli si sa raman doar in una in care sa predau trei discipline(codurile fiind vacante si eu avand aceste ore in plata cu ora)in baza facultatilor si a masterelor terminate.Voi ce stiti?Pe cine sa intreb?Daca la inspectorat, la resurse umane, am un astfel de raspuns...A mai zis ca nu se foloseste termenul de titular in decizie si ca din acest motiv se considera doar o preschimbare a contractului de munca...


Musafir

#1528

2014-07-30 12:46

Sa mai studieze legile domnul inspector!Chiar daca este inspector, nu i-ar strica sa mai citeasca din cand in cand ce apare nou...
zau raul teodor arad

#1529 Re: art 253

2014-08-02 20:51

#1527: maryroxy - art 253

sa citesti in mod special alineatul 2 din metodologie

inspectorii adevarul e ca nu citesc legea sau interpreteaza dupa ureche, mai mult interpretarea legii se face de judecator, ne de catre oricine chiar daca e inspector scolar, ceea ce face el din ceea ce zici e manipularea legii, noi nu discutam de ce a fost ci de ceea ce este prezenta metodologie, si noi cu 253 suntem titulari ai sistemului in baza prezentei metodologii, nu asculta dupa toti cei corupti, eu l/as intreba pe inspector daca s-ar titulariza fiicasa su fiuso tot asa ar interpreta legea, sa ma scuteasca de prejudecati, dar chiar e prost!!!!!!!!!!!!!!!

EXTRAS METODOLOGIE PERSONAL DIDACTIC 2014-2015

Art. 2 (1) Prin cadre didactice titulare în sistemul de învăţământ preuniversitar, în sensul prezentei Metodologii, denumite în continuare cadre didactice titulare, se au în vedere cadrele didactice care au contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată.

(2) Statutul de cadru didactic titular în sistemul de învăţământ preuniversitar este dovedit prin documentele de numire/transferare/repartizare pe post/catedră -ordine de ministru, decizii ale inspectorului şcolar general, dispoziţii de repartizare -emise de instituţiile abilitate în acest sens: Ministerul Educaţiei Naţionale, inspectorate şcolare, comisii naţionale de repartizare şi prin contractul individual de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată între directorul/directorii unităţii/unităţilor de învăţământ şi cadrul didactic titular.

 

maryroxy

#1530

2014-08-03 19:38

Multumesc mult pentru ca sunteti alaturi de mine.Am cautat si eu,am gasit si informatii cu privire la predarea celorlalte discipline.Multumesc mult,pentru tot!Mi-ar place sa ramanem toti prieteni,macar pe forumul acesta...

Musafir

#1531

2014-08-04 12:11

si la mine in judet inspectorul ne-a spus ca suntem titulari ai sistemului si ne putem detasa,pretransfera.....


Musafir

#1532 Re: Re: art 253

2014-08-05 13:16

#1529: zau raul teodor arad - Re: art 253  sa citesti in mod special alineatul 2 din metodologie

inspectorii adevarul e ca nu citesc legea sau interpreteaza dupa ureche, mai mult interpretarea legii se face de judecator, ne de catre oricine chiar daca e inspector scolar, ceea ce face el din ceea ce zici e manipularea legii, noi nu discutam de ce a fost ci de ceea ce este prezenta metodologie, si noi cu 253 suntem titulari ai sistemului in baza prezentei metodologii, nu asculta dupa toti cei corupti, eu l/as intreba pe inspector daca s-ar titulariza fiicasa su fiuso tot asa ar interpreta legea, sa ma scuteasca de prejudecati, dar chiar e prost!!!!!!!!!!!!!!!

EXTRAS METODOLOGIE PERSONAL DIDACTIC 2014-2015

Art. 2 (1) Prin cadre didactice titulare în sistemul de învăţământ preuniversitar, în sensul prezentei Metodologii, denumite în continuare cadre didactice titulare, se au în vedere cadrele didactice care au contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată.

(2) Statutul de cadru didactic titular în sistemul de învăţământ preuniversitar este dovedit prin documentele de numire/transferare/repartizare pe post/catedră -ordine de ministru, decizii ale inspectorului şcolar general, dispoziţii de repartizare -emise de instituţiile abilitate în acest sens: Ministerul Educaţiei Naţionale, inspectorate şcolare, comisii naţionale de repartizare şi prin contractul individual de muncă încheiat pe perioadă nedeterminată între directorul/directorii unităţii/unităţilor de învăţământ şi cadrul didactic titular.

in noiembrie 2014 apare o alta metodologie ... legea 1/2011  ramanand neschimbata (probabil) ... cu siguranta decizia 106/2014 a ccr nu va mai putea fi schimbata ... cine si-ar permite sa nu o respecte?


Musafir

#1533 Re: Pt. 1525

2014-08-05 16:53

#1526: - Pt. 1525 Un raspuns de pe Forumul profesorilor:5

Înscris: 24 Aug 09


QUOTE (yaya6 @ 28 Jul 2014, 02:29 PM)
Buna ziua! Cei care se titularizeaza pe post cu articolul 253 in decursul anului scolar pot beneficia de detasare sau transfer anul scolar urmator la fel ca ceilalti titulari ai sistemului? Va multumesc!

Nu există decât titulari ai sistemului de învăţământ.

 exista decat titulari in invatamantul preunversitar dar asta nu se poate confunda cu repartizare pe perioada nedeterminata in scoala in care a functionat (art. 253) ... deocamdata nu exista statutul "angajat pe perioada nedeterminata in invatamantul preuniversitar"


Musafir

#1534

2014-08-05 18:12

Pai nu exista statutul de angajat pe perioada nedeterminată deoarece acele persoane au acelasi drepturi ca și titulari,deci e acelasi lucru. Acest lucru il stiu de la juriști atât de la Sindicat cat si de la ÎSJ.


Musafir

#1535 Re:

2014-08-05 19:37

#1534: -  

 de titulari pe perioada determinata au auzit acei juristi? ... ei exista ... cum exista,  de anul acesta, angajati pe perioada nedeterminata fara a fi titulari ... nu uita ca e campanie electorala si metodologia pentru 2015-2016 apare inainte sau dupa alegeri ... "promisiunile electorale" apar ...

 

p.s. daca faci referire la afirmatia mea, nu o degenera "angajat pe perioada nedeterminata in invatamantul preuniversitar" 

acelasi

#1536 Re: Re: Re: art 253

2014-08-05 21:05

#1532: - Re: Re: art 253 

 o vai de noi!!!!!!!!!!!!!!!!! deja incepem polemicile! dar asta e..., eu spun una, tu spui alta, nu conteaza oricum, important e ca suntem titulari ai sistemului, avem aceleasi drepturi cu toti titularii, asta am incercat sa explic, dar va d ca fiecare intelege ce vrea!!!!!!!!!!!!!!!!

si acuma fara sa fiu rautacios, e foarte bine de stiut, ca titularizarea pe care o avem cei cu titularizarein baza art 253, modificat cf oug suntem titulari cu drepturi depline in sistem, nu doar in scoala!!!!!!! sa fie bine de stiut!

imi pare rau ca sunt si invidiosi sau rau intentionati, care in loc sa citeasca exact legea, se apuca sa dea cu presupusul ca o cotoroanta comunista, egoista, detasata de realitatea concreta (ceste persoane traiesc in lumea lor), ca si cum cuvantul lor e mai presus decat legea! fiecare cu *pasarelele* lui!


Musafir

#1537 Re: Re: Re: Re: art 253

2014-08-06 10:38

#1536: acelasi - Re: Re: Re: art 253  o vai de noi!!!!!!!!!!!!!!!!! deja incepem polemicile! dar asta e..., eu spun una, tu spui alta, nu conteaza oricum, important e ca suntem titulari ai sistemului, avem aceleasi drepturi cu toti titularii, asta am incercat sa explic, dar va d ca fiecare intelege ce vrea!!!!!!!!!!!!!!!!

si acuma fara sa fiu rautacios, e foarte bine de stiut, ca titularizarea pe care o avem cei cu titularizarein baza art 253, modificat cf oug suntem titulari cu drepturi depline in sistem, nu doar in scoala!!!!!!! sa fie bine de stiut!

imi pare rau ca sunt si invidiosi sau rau intentionati, care in loc sa citeasca exact legea, se apuca sa dea cu presupusul ca o cotoroanta comunista, egoista, detasata de realitatea concreta (ceste persoane traiesc in lumea lor), ca si cum cuvantul lor e mai presus decat legea! fiecare cu *pasarelele* lui!

sa fie cum zici tu ... dar unde ascundem decizia 106/2014 a ccr, ale carei considerente sunt definitive si general obligatorii?

 

maryroxy

#1538

2014-08-06 19:30

De la decizia CCR s-au intamplat multe!Adica s-a schimbat art.253.

LASA RAUTATILE!

 


Musafir

#1539

2014-08-08 18:31

acesta a fost art. 253 pana in aprilie 2014

 

"(1)Cadrele didactice netitulare calificate care au participat în ultimii 6 ani la concursul naţional unic de titularizare, care au obţinut cei puţin nota/media 7 şi au ocupat un post/o catedră, devin titulare în sistemul de învăţământ preuniversitar, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii generale:
a)se certifică viabilitatea postului/catedrei;
b)consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ respective este de acord.
(2)Condiţiile specifice pentru titularizarea personalului didactic, care a participat la concursuri de titularizare, în sistemul de învăţământ preuniversitar, în condiţiile alin. (1), se stabilesc prin metodologie elaborată cu consultarea partenerilor de dialog social şi aprobată prin ordin al ministrului educaţiei naţionale."

 

acesta este art.253, dupa decizia CCR, decizie in ale carei considerente se specifica ca este neconstitutional sa existe modalitati paralele de a dobandi statut de titular in invatamantul preunversitar

 

"(1) Cadrele didactice calificate, care au obtinut nota/media de cel putin 7 la un concurs national unic de titularizare in invatamantul preuniversitar in ultimii 6 ani si care sunt angajate cu contract individual de munca pe perioada determinata, pot fi repartizate, in sedinta publica organizata de inspectoratul scolar, pe perioada nedeterminata in unitatile de invatamant in care sunt angajate, daca postul didactic/catedra este vacant (a) si are viabilitate
(2) Procedura privind repartizarea prevazuta la alin. (1) se stabileste prin metodologie elaborata cu consultarea partenerilor de dialog social si aprobata prin ordin al ministrului educatiei nationale.”

 

FARA NICIO RAUTATE! 


Musafir

#1540 Re:

2014-08-12 05:35


Musafir

#1541 Re: Re:

2014-08-13 13:14

#1540: - Re:  

 interesanta replica a lui #1540 pentru postarea lui  #1539 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-08-23 19:47


Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2014-08-23 19:48



Musafir

#1544 235

2014-08-27 15:53

Buna ziua, as putea sa ma titularizez pe postul ocupat 1 an vacant cu nota 8, 50 legea 253? 


Musafir

#1545

2014-08-28 07:26

Postul trebuie sa fie vacant 4 ani si trebuie ca anul viitor sa mai fie in vigoare 253... Concluzia o trageti singur.


Musafir

#1546 Re:

2014-08-30 10:35

#1545: -  Postul trebuie sa fie vacant 4 ani si trebuie ca anul viitor sa mai fie in vigoare 253... Concluzia o trageti singur.

 pe bune?!

anexa la legea 1/2011

punctul 60

"Viabilitatea unui/unei post didactic/catedre presupune existenta acestuia/acesteia pe durata unui nivel de invatamant si se stabileste de consiliul de administratie al unitatii de invatamant in functie de planurile-cadru in vigoare, de proiectele planurilor de scolarizare si de evolutia demografica la nivel local.”

cati ani dureaza nivelul de invatamant primar? (nu cumva 5)?

CRISTIANA

#1547 O situaţie complicată

2014-09-19 20:37

Am luat postul după 15 septembrie, deoarece nu se detaşase titularul de pe post. Asta înseamnă că nu l-am luat în şedinţă publică. Mi-am depus şi dosar de continuitate, am acordul CA, sunt de patru ani în şcoala respectivă. Mi-au spus, că nu mai pot beneficia de continuitate. Eu prin continuitate, înţeleg că un om şi-a exercitat profesia an de an în aceeaşi şcoală, la aceleaşi clase. ca să mă pot titulariza cu art 253. ar trebui măcar de prelungirea contractului pe perioadă determinată să beneficiez. cei de la Resurse Umane din cadrul ISJ îmi spun că nu e posibil. Precizez, că nu a fost nici un post titularizabil în acest an şi că am luat la concurs nota 9,80. Aş dori să mă îndrumaţi către cineva, să mă adresez cuiva, să rezolv aceste nedreptăţi care se fac în sistem. Mulţumesc frumos!

Sasha

#1548 titularizare 253

2014-11-04 20:15

Poate fi un post ocupat in baza art. 253 fara a mai trece prin toate etapele de mobilitate de dinainte?


Musafir

#1549 Re: cititor

2014-12-07 12:17

maryroxy

#1550

2015-01-15 11:14

Daca am terminat mai multe facultati si ,conform centralizatorului pot preda mai multe dicipline....pot sa imi fac norma din aceste discipline intr-o singura scoala si sa renunt la cealalta?Voi ce stiti?Inspectoratul inca nu mi-a raspuns la intrebare.