Un avion care a scris istorie: YR-BRA. Haideti sa-i gasim un "camin" mai bun!
Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Un avion care a scris istorie: YR-BRA. Haideti sa-i gasim un "camin" mai bun!
|
Musafir |
#12015-02-02 09:33Multe din avioanele care sau scris istorie ar trebui renovate si date gratuit intitutilor de invatamant din tara ( Palate si Cluburi ale copiilor ),asa cum avem si noi la Pucioasa. www.pucioasa-modelism.ro |
|
| |
|
Musafir |
#22015-02-02 13:49acest avion face parte din istoria industrei aeronautice romanesti , din istoria aviatiei civile din Romania... |
|
| |
|
Musafir |
#32015-02-02 14:18CAM TARDIV DEMERSUL, DAR NICIODATA NU E PREA TIRZIU !!!! |
|
| |
|
Musafir |
#42015-02-02 14:29Romanii au una dintre cele mai frumoase contributii la dezvoltarea aviatiei mondiale. Noi primii trebuie sa ne respectam pentru a fi respectati de celelalte natiuni. YR-BRA este primul avion are de pasageri construit a noi. Nu trebuie sa dispara! |
|
| |
|
Musafir |
#52015-02-02 14:49O bucatica de istorie romaneasca . Nepoti vostri nu va vor crede c noi am fabricat candva asa ceva .... |
|
| |
|
Musafir |
#62015-02-02 20:49Sper sa se ia masuri :-) |
|
| |
|
Musafir |
#72015-02-03 10:10E pacat ca o tara ca Romania care a dat umanitatii o multime de specialisti (aviatori si constructori)incepand cu Vlaicu,Vuia siterminand cu Coanda sa nu aiba in muzeul aviatiei macar cate un exemplar din fiecare aeronava construita de ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!! |
|
| |
|
Musafir |
#82015-02-04 05:48succes !!! |
|
| |
|
Musafir |
#92015-02-04 09:53Sa se vada ca nu suntem o tara de agricultori chiar daca ne-au distrus industria.LA MUZEU CU ACEST AVION |
|
| |
|
Musafir |
#102015-02-06 20:29Sunt pe deplin de acord cu pastrarea in conditii perfecte a acestui avion romanesc ! |
|
| |
|
Musafir |
#112015-02-07 19:55Merita salvat.Un avion cu multa istorie. |
|
| |
|
Musafir |
#122015-02-07 23:52Am crescut cu aceasta aeronava Va rog |
|
| |
|
Musafir |
#132015-02-08 16:02felicitari pentru initiativa si mult succes! |
|
| |
|
Iacar |
#14 Re:2015-02-08 16:51E poate primul avion de pasageri cu motoare jet construit in Romania! |
|
| |
|
Musafir |
#152015-02-08 20:10O inițiativă demnă de toată lauda.În anul 1982 eram elev în clasa a-XII a a Liceului Indusarial nr.3 IRMA și am asistat la mai multe zboruri de încercare ale acestui avion.Ulterior am lucrat timp de 8 ani în Întreprinderea de Avioane Bucureșt, la diverse subansambluri ale acestui avion :stabilizator,profundor,aripă. Fabricarea acestui avion a dat de lucru multor familii,a oferit oportunitatea deplasării în Marea Britanie a multor muncitori.Îmi doresc din toată inima ca demersul dvs.să reușească,succes! |
|
| |
|
Musafir |
#162015-02-08 22:24Am participat, ca inginer, la descarcarea fuselajului din Super-Guppy si apoi la montajul general al avionului in hangarul de la IAvB |
|
| |
|
Musafir |
#172015-02-09 06:16Binenteles ca este o initiativa laudabila! Inca mai pastrez in suflet, fara lehamite, perioada 1986-1992 in care am lucrat in sectia subansamble BAC - atelierul fuselaj posterior. Succes! |
|
| |
|
Musafir |
#182015-02-09 08:33Locului lui e la muzeu |
|
| |
|
Musafir |
#192015-02-09 09:17E posibil sa fi zburat chiar cu acest avion in 1985....Buc - Tel Aviv |
|
| |
|
Musafir |
#202015-02-09 14:59natia asta nu prea tine la nimic in afara de bani....totusi poate se mobilizeaza sa restaureze avionul acesta........hal de popor:(( am distrus tot in 25 ani |
|
| |
|
Musafir |
#212015-02-09 17:48Rusine autoritatilor competente,lasam in paragina tot ce inseamna cultura ,traditie,istorie etc.bani publici aruncati pe apa sambetei, |
|
| |
|
Musafir |
#222015-02-09 19:29si eu am lucrat la bac 1-11 copil fiind |
|
| |
|
Musafir |
#232015-02-09 20:47E pacat sa stergem o urma de istorie in acest domeniu! |
|
| |
|
Musafir |
#242015-02-09 22:12Succes in demersul dvs.! |
|
| |
|
Musafir |
#252015-02-10 12:15Avionul asta a iesit pe poarta fabricii fix in ziua care Craiova ajungea in semifinalele UEFA - imi amitesc si acum prima pagina din revista Flacara, care anunta doua chestii: calificarea Universitatii (sus) si lansarea avionului (imediat dedesubt). |
|
| |
|
Schimbarea nu se întâmplă dacă tăceți.
Autorul acestei petiții a luat atitudine și a acționat. Veți face la fel?
Alte petiții care v-ar putea interesa
Punem la dispoziția dvs. găzduirea gratis a petițiile online. Aveți posibilitatea să publicați petiții online la un nivel profesional folosind serviciile noastre dedicate. Petițiile noastre se regăsesc în mass media în fiecare zi. Publicarea petițiilor prin intermediul serviciilor noastre oferă impact și vizibilitate către publicul larg cât și către persoane ce au putere de decizie