Demiterea directorului juridic CPR pt. deservicii aduse profesiei


Musafir

#1076

2018-07-04 08:26

Chiar isi bat joc de noi cu acest p.v!! Poate ne traduce cineva si...sa aprindă cineva lumina!!!


Musafir

#1077

2018-07-04 08:27

Intrebare.. care sunt zonele care va aduc stres? Zilele astea pentru mine sunt PSD si CPR. Pe niciuna nu o pot ignora cum ma afecteaza si ma uit cu neputinta la aceste fenomene cu adevarat paralele .. dramatic? Da si cu real impact .. nu nu sunt optimista si nici nu am de ce.


Musafir

#1078

2018-07-04 08:29

Noi nu i-am ales să ne CONDUCĂ ci să ne REPREZINTE. Asta uită unii dintre domniile lor. Să ne bucurăm de acest demers pervers al ordinii de zi a ședinței CD........deoarece ne-a dezvăluit CARACTERUL ASCUNS (bazat pe interes personal și de grup) al unora din reprezentanții noștri. La unii mă așteptam.....la alți, sincer am fost surprins..........puțini au rămas verticali și obiectivi în a ne reprezenta interesele noastre .....nu a lor......și acuma tocmai în unii dintre ei se aruncă cu pietre......păcat. 

ATENȚIE...... Dacă ai impresia ca nimeni nu te manipulează, înseamna ca ai intrat pe mâinile profesioniștilor.


Musafir

#1079

2018-07-04 08:31

Este totuși o organizație profesionala.......dacă vroiam conducători gen șefi scoteam postul la concurs.......este similar cu presedintele asociatiei de propietari si comitetul executiv tot de la bloc......ei nu sunt SEFII NOSTRI CI REPREZENTANTII NOSTRI


Musafir

#1080

2018-07-04 08:32

De ce au ajuns 40% dintre colegii noștri in situatia de a nu-si mai plăti cotizația? Asa pur si simplu 8000 de psihologi nu mai vor să fie psihologi? E o situație gravă cand 40% din membrii unei organizații nu mai plătesc cotizația. Au un motiv sau motive pentru care fac asta. De ex. Poate au nemulțumiri privind managrmentul organizației. Sau alte motive profesionale. NU?


Musafir

#1081

2018-07-04 08:33

CPR - dacă nu oferi nimic, nu ti se mai plătește nici cotizația. Sau oferi ceva? Alte si alte cursuri scumpe, obligatorii, taxe si dezinteres pentru 40% dintre membrii CPR. Dacă 40% dintre psihologi ( daca am inteles eu bine) nu-si mai plătesc cotizația inseamna că problema este foarte mare. Mai mare ca ROFI sau HG sau conflictul de interese. E groasă si văd că nu prea le pasă!


Musafir

#1082

2018-07-04 08:36

Eu refuz să cred ca dupa ce trece prin toate canoanele profesionale, un psiholog renunță să mai profeseze, asa din senin! Pur si simplu.Motivele tin de piedicile, din ce ince mai multe, puse de colegiu psihologilor practicieni.


Musafir

#1083

2018-07-04 08:39

Pe viitor forurile de conducere să nu mai țină seamă de părerea câtorva psihologi în detrimentul majorității. Alegerile au fost pentru a fi reprezentati si nu condusi la faliment.


Musafir

#1084

2018-07-04 08:40

Dacă vroiam conducători gen șefi, scoteam posturile la concurs.......este similar cu presedintele asociatiei de proprietari si comitetul de la bloc......ei nu sunt SEFII NOSTRI CI REPREZENTANTII NOSTRI.


Musafir

#1085

2018-07-04 08:42

DA. sa ne reprezinte interesele. de aceea este CPR, nicidecum pentru formari si incompatibilitati.


Musafir

#1086

2018-07-04 08:44

Forurile de conducere sint alese exact ca SĂ NE reprezinte si NU SĂ SE reprezinte. Noi le delegam puterea noastră prin vot si ei trebuie să ia cele mai bune decizii pentru toata comunitatea psihologică și nu doar pentru o parte a ei.  Asta este normalitatea intr-o organizație profesională.


Musafir

#1087

2018-07-04 08:46

Si eu as putea crede, dupa discutia din parlament de ieri, ca HG era pregatit ca sa aiba cu ce sa mearga in Parlament la domnu' Solomon, cel care crede ca toate problemele de la lege ni se trag si ca n-avem doctorat ca doctorii..


Musafir

#1088

2018-07-04 08:47

Domnul Presedinte sau alti membri CD/CC sa ceara demisia celor care vor sa ramana in conflict de interese sau sa isi dea demisia cei ce sunt in conflict de interese.


Musafir

#1089

2018-07-04 08:49

De ce universitarii, producătorii și distribuitorii de teste nu sunt în conflict de interese cand fac legile in interesul lor in colegiu?


Musafir

#1090

2018-07-04 08:50

Toate hg-urile scoase de cpr de la Legea 213/2004 incoace...au facut legea varza. Sincer eu credeam că nu reiterăm trecutul și intrăm în normalitate.


Musafir

#1091

2018-07-04 08:52

Eu am rămas cu o neclaritate privind universitarii.Instituirea masterului ca și condiție obligatorie este pentru ca universitarii au nevoie de cursanți (altfel rămân fără catedră sau master)? ei nu se află în conflict de interese cat sunt in functii in colegiu? Dacă se va defini  și explica acel ”conflict de interese” atunci să fie facut clar și cuprinzător. Inclusiv pentru universitari, care în opinia mea se regăsesc în această situație dacă ocupă funcții în CPR.


Musafir

#1092

2018-07-04 08:53

Oare faptul că membrii CD, CC și CN votează norme care impun un anumit mecanism universitar (inclusiv doctorat) și sunt angajați ai universităților nu devine un conflict de interese?


Musafir

#1093

2018-07-04 08:56

În privința HG cam toată lumea a fost luată pe nepregătite. Nu fost anunțată comunității intenția cpr de a modifica HG788/2005.


Musafir

#1094

2018-07-04 08:57

Din pacate, proiectul de HG a aparut ca si celebra Ordonanta 13 obscur facut de o ”echipa” neasumata.

Normal, o construcție pentru psihologi se face cu toți psihologii.


Musafir

#1095

2018-07-04 09:02

Trebuie delimitat clar ce inseamna conflict de interese, dar solutia banuita de mine (si confirmata de dl. Dafinoiu) pentru a scoate din conflict multi dintre membrii conducerii a fost una care arunca totul in spinarea psihologului "de rand" (nu-mi place expresia dar nu gasesc alta): examene pentru fiecare situatia in care cineva din conducere s-ar putea afla in conflict de interese. Aducem MEN la conducere, MEN e o entitate juridica, dar oare prin cine urma sa actioneze (=organizare, subiecte, corectura) la aceste examene nationale? O logica simpla spune ca prin Unibuc.


Musafir

#1096

2018-07-04 09:04

Cu un discurs de tipul: sa nu fim mai catolici decat Papa, actuala conducere a cpr nu ar fi castigat alegerile! Odata ce le-au castigat dupa cum se vede universitarii si-au dat arama pe fata si au devenit mai catolici decat Papa. 


Musafir

#1097

2018-07-04 09:09

Incompatibilitate si conflict de interese. Observ ca ceea ce fac e pentru interesul lor si nu pentru cei care ies din scolile lor si sunt muritori de foame. Au ajuns acolo ca sa faca lucruri bune pentru psihologi, de asta au fost votati.


Musafir

#1098

2018-07-04 09:11

Consider că democrația in cpr trebuie să aibă ca rezultat primarea interesului superior al psihologilor, nu al colegiului.  Dacă se pleacă de la această premisă, prea puțini psihologi vor fi nemulțumiți. 


Musafir

#1099 Miza trocului universitar: conflict de interese in cpr SAU examene nationale pentru psihologi

2018-07-04 10:13

Solutia, confirmata de dl. Dafinoiu, pentru a scoate din conflict multi dintre membrii conducerii a fost una care arunca totul in spinarea psihologului "de rand" : examene pentru fiecare. Aduceau MEN la conducere, MEN e o entitate juridica, dar oare prin cine urma sa actioneze (=organizare, subiecte, corectura) la aceste examene nationale? O logica simpla spune ca prin Universitatea Bucuresti.


Musafir

#1100 www.republica.ro

2018-07-04 11:48

Sebastian Burduja

Indicele Democrației pe anul 2017 arată că scorul țării noastre s-a prăbușit brusc, România ocupând poziția 61 în lume, în urma unor țări precum Peru sau El Salvador și la egalitate cu Mongolia. Suntem țara din UE cu cel mai mic scor.

Intrebat un IT-ist de top de ce pleacă în Germania cu familia la un job mai prost plătit, mi-a răspuns sec, fără să clipească: „pentru că aici, în România, n-avem niciun viitor.” Aici suntem acum – în bezna lipsită de orizont a unei societăți în care pare că nu mai putem respira de atâta impostură și hoție.