Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#6626 Re:

2012-06-28 19:56

#6625: UNFAIR ! -

Vai vai vai.. cum nu te afecteaza 6 puncte la intrarea la un liceu??

Apropo,nu stiu daca ai auzit vestile,dar Academia Romana si-a prezentat punctul oficial de vedere in ce priveste problema de fata,si concluzia este ca amandoua variantele pot fi corecte.


Musafir

#6627 Re: Subiect

2012-06-28 20:00

#6588: Un "predicativ" care a facut de 10 la matematica - Subiect

Nu ca nu e rezolvat ca in abrem ci pt ca ala era cel ami greu si sunt sigur ca nu au stiut formula


Musafir

#6628 Re:

2012-06-28 20:05

#6625: UNFAIR ! - Acum o dam in penibil! Daca profesorii au afirmat ca sunt valabile ambele raspunsuri si chiar si gramatica academiei sustine acest lucru de ce sa ne credem noi acum nedreptatiti? Doar pentru simplul fapt ca prin absurd si la plesneala unii au raspuns C si se simnt nedreptatiti atunci va rog sa ne scuzati ca v-am ranit inteligenta si orgoliul! Nu zic ca toti au raspuns C doar din intamplare, dar daca ambele raspunsuri sunt corecte atunci de ce sa mai facem atata tamtam?

 


Musafir

#6629 Re: Re:

2012-06-28 20:07

#6626: - Re:

Arata-mi te rog un document oficial unde e pusa parafa Academiei Romane.

La cate false identitati au existat si in forumul asta, si la cate stiri false s-au dat zilele astea, nu mai pot sa am incredere in zvonuri.

chitescu raluca

#6630

2012-06-28 20:12

eu sunt o eleva cu media generala pe cei 4 ani 9,92 si am pus PR si imi sustin in continuare ideea....nu spun ca nu poate fi si SB am vazut argumente si de aceasta parte dar ma simt prost cand vad ca spuneti despre cei care au pus PR ca sunt niste pers care nu au invatat,au fost in cluburi si asa mai departe....eu chiar am invatat si am pierdut 30 de min la examen pt acel sub....va rog sa numai adresati injurii la adresa celor ce au pus predicativa...eu nu pateam nimic fara cele 60 sutimi...oricum intram la liceul dorit...doar vroiam dreptate, de aceea am semnat petitia...va multumesc anticipat pt intelegere

Musafir

#6631 Re:

2012-06-28 20:20

#6630: chitescu raluca - Mare dreptate ai! Sunt olimpica la istorie si la romana si am avut media 9.94 acest an si 9.87 pe cei 4 ani si am raspuns cu predicativa. La prima vedere am pus subiectiva, dar dupa am stat si am gandit si am raspuns cu predicativa si nu imi pare rau deloc de alegerea facuta! M-am pregatit mult pentru acest examen si in ziua in care am vazut baremul am plans incontinuu, deoarece toata munca mea fusese in zadar! 60 de sutimi conteaza si era dreptul nostru sa le dobandim in conditiile in care ambele raspunsuri erau corecte!

 

Alege numele de user

#6632 Subiect

2012-06-28 20:23

dc va ofticati atat cei cu sb? s-a stabilit...sunt valabile ambele variante ...gata cu cearta terminati odata va rog...nu suntem cei mai destepti si nici voi cei cu sb
alina

#6633 Re: asha esteeee.....

2012-06-28 20:27

chitescu raluca

#6635 Subiect

2012-06-28 20:30

6631 din ce judet esti? eu am fost a7-a pe jud iasi la istorie...apropo eu am avut 10 anul asta si profa mea de romana nu prea pune 10 ..am fost prima din sc care a avut 10 la ea si nu am gresit niciodata la subordinate deci stiam eu ce stiam cand am pus pr...am facut contragerea in mai multe feluri si am schimbat topica pe toate partile pana am decis raspunsul...acum sunt fericita pt ca iau peste 9,50 la ambele examene....numai am probleme

Musafir

#6636

2012-06-28 20:41

Cei care au pus subiectiva, ori n-au gandit, ori au gandit la nivelul clasei a IV-a, iar cei care au pus predicativa au gandit la nivelul clasei a IX-a. ASTA E ADEVARUL, OAMENI BUNI!
StupidRomaniaISstupid

#6637 I don't want to live in this world anymore.

2012-06-28 20:41

Si propozitia atributiva nu o vreti? Si aia suna logic. Daca adauga predicativa, sa adauge is atributiva.

Musafir

#6638 ....

2012-06-28 20:46

Atata cearta pentru o propozitie ,,subiectiva" ca asta e raspunsul corect....si daca ati gresit aiki ce naiba...sunt 6 puncte...luati 9,40 si tot e bun...

Musafir

#6639 Re: ....

2012-06-28 21:38

#6638: - .... De ce sa iau 9.40 cand pot sa iau 10 fix? Daca ambele variante sunt corecte,de ce cei care au raspuns cu B nu trebuiau punctati? Poate ca unii nu isi dau seama, dar si 10 sutimi pot sa faca diferenta si din cauza lor sa nu mai poti intra la liceul dorit! Si dupa un an de invatat din greu sa ti se faca o asemenea nedreptate te demoralizeaza total! Aceasta decizie este cea mai corecta si ne bucuram ca s-a facut dreptate!

 

Grigore Timciuc

#6640 Evaluarea Nationala 2012 - baremul de evaluare trebuie respectat

2012-06-28 21:50

Rog pe cei care cred ca por lua o atitudine corecta sa voteze petia

http://www.petitieonline.com/evaluarea_nationala_2012_-_baremul_de_evaluare_trebuie_respectat

Copiii care au rezolvat corect proba la limba romana nu trebuie discriminati

Musafir

#6641 Re: Re: ....

2012-06-28 21:59

#6639: - Re: ....

Te rugam sa revii maine si sa spui "Da, am luat 10" daca se confirma.


Musafir

#6642 POZITIA OFICIALA A ACADEMIEI ROMANE

2012-06-28 22:22

Cele mai importante declaratii ale lui Stelian Fedorca, secretar de stat pentru preuniversitar:

"Am primit in scris raspunsul oficial al Academiei Romane care ne confirma ca raspunsul la subiectul al doilea din examenul de Limba romana poate fi acceptat atat ca subiectiva, cat si ca predicativa."
- Stelian Fedorca,secretar de stat
SURSA: HOTNEWS
LINK: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12644761-stelian-fedorca-secretar-stat-ministerul-educatiei-calendarul-privind-evaluarea-nationala-isi-urma-cursul-maine-vor-afisa-rezultatele-inainte-contestatii.htm
Octavian Oprean

#6643 Re: Re: Re:

2012-06-28 22:37

#6066: - Re: Re:

Nu e clar deloc!  Asta pentru ca exemplul dat de dumneavoastra nu este "echivalenta" cu fraza "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii". Asta pentru ca forma cuvintelor(mai exista si morfologie, nu?) utilizate in comunicare este hotaratoare, dand sensuri variate acesteia:

Substantivul "dificultatea" este articulat cu articol enclitic (hotarat!). Substantivul "o nebunie" este articulat cu articol proclitic nehotarat! Acest lucru influenteaza functia sintactica a subordonatelor din cele doua fraze (functie sintactica hotarata de fondul comunicarii respective, adica intentia de mesaj=ce vrea sa spuna emitatorul respectivului mesaj).

...Dar sa purcedem la contrageri:

A) "Ceea ce-ti trecem prin minte e o nebunie"(oarecare) -prin contragerea subordonatei devine "Gandul rau(al dezertarii,al crimei,  al sinuciderii s.a.) este  o nebunie" . Deci:

-ce se spune despre "gandul..."? Ca " este o nebunie "(predicat nominal).

- despre cine se spune ca "este o sinucidere"? Despre "gandul..."(subiect).In acest caz, prop. sec. "ceea ce-ti trece prin cap" este, deci,  o subord. subiectiva.

B)"Ceea ce-ti trece prin cap este nebunia"(nu "o nebunie" oarecare, ci "nebunia"!;de altfel, se poate scrie cu litera initiala mare, se poate personifica, devenind substantiv propriu si-atunci este mult mai clar, mai evident)-prin contragerea  subordonatei  devine "Gand(ul)(un gand)  rau este nebunia" sau "Nebunia este gand(ul)(un gand ) rau". Deci :

-ce se spune despre "nebunie" ? Ca "este gand(ul)(un gand) rau"(predicat nominal")

-despre cine se spune ca "este gand(ul)(un gand) rau?Despre "nebunie"(sau  despre "nebunia ta"-pentru a pastra

forma articulata hotarat, ca si in exemplul cu "jena"...si astfel exemplele cele doua -"nebunia"  si   "dificultatea" sunt "echivalente" formal)- asadar subst. "nebunie" are functie sintactica de subiect. In acest caz, insa, prop. sec. este o subord. predicativa, ca si in (prea mult) mediatizata fraza de la EN.

 

 

 


Musafir

#6644 GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-28 22:39

#6642 POZITIA OFICIALA A ACADEMIEI ROMANE
2012-06-28 22:22

Cele mai importante declaratii ale lui Stelian Fedorca, secretar de stat pentru preuniversitar:

"Am primit in scris raspunsul oficial al Academiei Romane care ne confirma ca raspunsul la subiectul al doilea din examenul de Limba romana poate fi acceptat atat ca subiectiva, cat si ca predicativa."
- Stelian Fedorca,secretar de stat
SURSA: HOTNEWS
LINK: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12644761-stelian-fedorca-secretar-stat-ministerul-educatiei-calendarul-privind-evaluarea-nationala-isi-urma-cursul-maine-vor-afisa-rezultatele-inainte-contestatii.htm

Musafir

#6645 Re: Re: Re: Re:

2012-06-28 23:05

#6559: - Re: Re: Re:  

 exact asa gandesc si eu: unde e logica la cei cu predicativa: cum adica , dificulatatea rasfoirii e jena?N-are sens!de cine se jena? corect e :Jena sau aspectul negativ este dificulatea rasfoirii, fiindca  e vorba in text de enumerarea aspectelor pozitive  si negative, iar dintre aspectele negative  - jena- se numara si dificulatatea aia! deci, Vianu enumera aspecte negative ( acestea sunt subiectul) si ce reprezinta aceste aspecte negative este numele predicativ!

 


Musafir

#6646 Re:

2012-06-28 23:14

#6596: -

de unde stii ?  esti cumva Dumnezeu ? le stii tu pe toate ? stii tu cum sunt altii ? mai lasa fumurile ca nu ajungi departe in felul asta


Musafir

#6647

2012-06-28 23:15

nu sunteti voi mai destepti ca Academia..

Musafir

#6648 Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-28 23:17

#6644: - GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

Academia spune ca "poate" fara a se tine seama de programa de clasa a VIII - a.

Copiii asa au invatat si au scris SUBIECTIVA.

De ce ministrul Pop nu a consultat pe cei care au facut subiectele sa i se dea cea mai plauzibila explicatie.

Decizia corecta este: Mentirea baremului de evaluare initial.

Cititi aceasta petitie:

Evaluarea Nationala 2012 - baremul de evaluare trebuie respectat

 

 


Musafir

#6649 Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-28 23:32

#6644: - GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;) 

 sa fim seriosi : cei care au scris predicativa au scris fiindca au vazut acolo vb ''este'' si din neatentie au crezut ca e un pred. nominal incomplet! Nu au gandit altfel!  Ba mai mult , altii au contra prima prop. in cuvantul '' jenanta''  (si mai prost! ) lipsit de logica, deoarece, atunci cand spui ''ceea ce'' te gandesti automat la ceva, o chestie, deci un SUBSTANTIV si nu un adjectiv!Si nu e logic sa consideri ca despre ''JENA, DISCONFORTUL '' E VORBA IN PROPOZITIE, DECI E SUBIECTUL? Prin urmare: jena mea este dificultatea rasfoirii! - exact in aceasta ordine! Si in acest text e vorba despre partea negativa, disconfortul  e-book-ului, deci el e subiectul. Acest subiect - Disconfortul sau Jena - este  explicat, mentionat  ca fiind dificultatea rasfoirii ( NP ) De ce sa le invartesc? Daca era invers topica:  ''dificultatea rasfoirii este o jena...'' era altceva! adica primul SB si al 2-lea NP! Pai...atunci elevilor ce le explicam cand predam SB si Predicatul? Alegeti voi care este Sb si care NP!DAca eu vreau sa testez atentia si claritatea gandirii elevilor le dau ex. de genul:  ''ionica este ministrul educatiei  " si apoi '' Ministrul educatiei este ionica". in fiecare prop. sb este diferit: ionica si pe urma ministrul! dar si topica e diferita. La prima prop. il am in vizor pe ionica, despre el vorbesc, iar in a doua prop. vorbesc despre ministrul educacatiei...cuiva care nu stie cine este...si-l lamuresc,:; deci ministrul este vizat , deci el este subiectul !

   La fel si in fraza noastra: aici vizez partea negativa,  disconfortul, jena acestui e-book - deci despre asta e vorba, rezulta ca e subiectul, iar numele predicativ este explicatia pe , o caracteristica a subiectului- dificultatea rasfoirii !

    Si oricum, ANALIZATI, CEI CU PREDICATIVA:   CEEA CE MA JENEAZA ESTE PROSTIA, ORGOLIUL  , SI INTERESUL MESCHIN AL UNORA!

 ps: am vizat exclusiv disconfortul meu si apoi l-am enumerat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Octavian Oprean

#6650 Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-28 23:40

#6644: - GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

Nu vreau sa supar pe nimeni (sunt foarte sigur ca voi trezi "reactii acide"...), dar sintagma "este cel putin interesanta aceasta ...transare a chestiunii despre care am facut atata vorbire..." este un simplu si nevinovat eufemism...

 

 

P.S.1: ...Si uite asa ne-am "evaluat" (si inca "national"!) cu totii, "de la vladica pan' la opinca"...

 

P.S.2: ...Dar  parca simt "o jena" care este "subordonata" nu "dificultatii rasfoirii"(pardon!, a se citi   "cauzata"  nu de "dificultatea rasfoirii") zecilor, sutelor de carti de limba romana(sau chiar a "e-bookului"...). Nu. Ea este cauzata  de dificultatea intelegerii modului de justificare a revizuirii baremului...    Dar  ... ma  opresc aici pentru ca nu vreau sa fiu "subiectiv"...

 

...Am fost, ramanem si vom fi "subordonati"...