Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

/ #6649 Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-28 23:32

#6644: - GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;) 

 sa fim seriosi : cei care au scris predicativa au scris fiindca au vazut acolo vb ''este'' si din neatentie au crezut ca e un pred. nominal incomplet! Nu au gandit altfel!  Ba mai mult , altii au contra prima prop. in cuvantul '' jenanta''  (si mai prost! ) lipsit de logica, deoarece, atunci cand spui ''ceea ce'' te gandesti automat la ceva, o chestie, deci un SUBSTANTIV si nu un adjectiv!Si nu e logic sa consideri ca despre ''JENA, DISCONFORTUL '' E VORBA IN PROPOZITIE, DECI E SUBIECTUL? Prin urmare: jena mea este dificultatea rasfoirii! - exact in aceasta ordine! Si in acest text e vorba despre partea negativa, disconfortul  e-book-ului, deci el e subiectul. Acest subiect - Disconfortul sau Jena - este  explicat, mentionat  ca fiind dificultatea rasfoirii ( NP ) De ce sa le invartesc? Daca era invers topica:  ''dificultatea rasfoirii este o jena...'' era altceva! adica primul SB si al 2-lea NP! Pai...atunci elevilor ce le explicam cand predam SB si Predicatul? Alegeti voi care este Sb si care NP!DAca eu vreau sa testez atentia si claritatea gandirii elevilor le dau ex. de genul:  ''ionica este ministrul educatiei  " si apoi '' Ministrul educatiei este ionica". in fiecare prop. sb este diferit: ionica si pe urma ministrul! dar si topica e diferita. La prima prop. il am in vizor pe ionica, despre el vorbesc, iar in a doua prop. vorbesc despre ministrul educacatiei...cuiva care nu stie cine este...si-l lamuresc,:; deci ministrul este vizat , deci el este subiectul !

   La fel si in fraza noastra: aici vizez partea negativa,  disconfortul, jena acestui e-book - deci despre asta e vorba, rezulta ca e subiectul, iar numele predicativ este explicatia pe , o caracteristica a subiectului- dificultatea rasfoirii !

    Si oricum, ANALIZATI, CEI CU PREDICATIVA:   CEEA CE MA JENEAZA ESTE PROSTIA, ORGOLIUL  , SI INTERESUL MESCHIN AL UNORA!

 ps: am vizat exclusiv disconfortul meu si apoi l-am enumerat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!