Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#6651 Re: Re:

2012-06-28 23:43

#6646: - Re:  

 pot oricand sa conving pe cineva ca subordonata este SUBIECTIVA! sa vina cineva sa ma convinga ca este SI  predicativa...si las garda jos! Nu sunt d-zeu si nu le stiu pe toate, dar cu logica pe care o am...incerc sa fac fatza! Nu iau niciodata ceva ca si cum ar fi de nestramutat...dar sa ma convinga la modul pertinent! astept lamuriri!... iar kestia cu fumurile...nu  e un argument persuasiv '. nu ma intimideaza ( , ca pe ministru care  a cedat la urlete si batut din picioare si alte isterii in drum ale unor neavizati ) ...deci

nu ma face sa cred ca e predicativa!


Musafir

#6652

2012-06-28 23:46

ORICUM ...POATE NU SE VA AFLA NICIODATA CINE A AVUT DREPTATE,...DAR VOM STI INTOTDEAUNA CINE E SEFUL!

Musafir

#6653 Re: Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-29 00:06

#6650: Octavian Oprean - Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;) 

 DOMNULE OCTAVIAN OPREAN...exemplul ales ...n-a fost similar cu cel de la examen, deoarece nu era un subs. urmat de altul in genitiv....Cel ales de dvs este un simplu subs. articulat hoatarat, lipsit de subs in G . Daca ii iei subst in genitiv poate deveni usor Subst. art. nehotarat, deci '' o dificultate"... prin urmare..''.Jena este o dificultate '' ar trebui sa arate prop. dvs prin analogie cu exemplele cu nebunia ( care nu e urmat de niciun subst. in G ) ! deci paralela dvs nu e relevanta! veniti cu una similara frazei!!!!

Octavian Oprean

#6654 Re: Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-29 00:09

#6649: - Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

Desi simt ca nu am sorti de izbanda pentru a ma face inteles( asta, apropo de "orgolii" si toate celelalte...sic!), va spun, totusi, ca si in propozitia a doua(" Ministrul Educatiei este Ionica"), daca cititi (atentie la dictie, pleonasme gen "educacatiei"...s.a.) punand accent pe silaba "ca"(si-asa va place sa o repetati...), veti descoperi foarte usor ca subiectul propozitiei astfel accentuate este "Ionica"...

...La buna citire!

anonim

#6655

2012-06-29 00:10

DOMNULE MINISTRU, DAR DE CEI CU SUBIECTIVA ATI UITAT? ... VA MULTUMIM CA ATI LUAT PARTE LA FURATUL LOCURILOR DE LICEU...SA STITI OAMENI BUNI CA 6 PUNCTE (60 DE SUTIMI) CONTEAZA FOARTE MULT LA ADMITERE. DOAMNE FERESTE NU ZIC SA NU DEA NICIUN PUNCT DAR AVAND IN VEDERE CA "PREDICATIVA" NU ESTE 100% CORECT PUTEATI SA DATI MACAR INTRE 2-4 PUNCTE

Musafir

#6656

2012-06-29 00:19

Partea anormala la situatia in care s-a ajuns este ca mare parte din elevii care au raspuns ca este predicativa au facut-o dupa ce, in prima faza, au luat in considerare si varianta cu subiectiva, dar, in urma aplicarii unui rationament invatat de la profesori, au considerat totusi ca raspunsul corect este acesta din urma. Deci nu este vorba de necunoastere, ci de o diferenta de rationament, care nu cred ca este normal sa fie depunctata.

Daca regulile de analiza erau mai simple si mai clare si ar fi fost vorba doar de o greseala, atunci n-am fi avut un numar aproape egal de raspunsuri intre subiectiva si predicativa.

Octavian Oprean

#6657 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-06-29 00:23

#6645: - Re: Re: Re: Re:

"Dificultatea rasfoirii este jenanta"!!!

"Ceea ce ma jeneaza" nu e "jenant"?!

 

...Desi fraza in cauza nu prezinta un grad mare de "dificultate"(cel putin nu ar trebui sa prezinte pentru noi, profesorii!), totusi, discutia de pe acest forum ia, uneori, o turnura  "jenanta"...

Octavian Oprean

#6658 Re: Re: Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

2012-06-29 00:34

#6653: - Re: Re: GATA CU PETITIILE,NU SUNTETI MAI DESTEPTI CA ACADEMIA ;)

Stimate coleg(sau gresesc?suntem colegi, nu?), exemplul cu..."nebunia"(sic!) nu este exemplul meu!!! Daca  veti "cerceta" postarile, va veti lamuri usor,  relativ la acest aspect. Eu doar am ..."reluat" exemplul respectiv  cu scopul de  a lamuri problemele...(sau, cel putin, pentru a incerca sa le lamuresc...).

denisa

#6659 terminati

2012-06-29 05:02

NU mai votati!!!! S.a aprobat ceea ce vroiam.

Musafir

#6660

2012-06-29 08:30

probabil ca dupa cateva zeci de ani, din patul in care este tintuit, un batran chinuit de boala va rosti ca ultime cuvinte "ceea ce ma deranjeaza este ca nu mi-am dat seama nici pana acum daca era subiectiva sau predicativa"...
Oare nu ar fi timpul sa se inceteze cu polemicile?

The Godfather

#6661 Lasati smecheria,ascultati Academia ;)

2012-06-29 08:40

Cele mai importante declaratii ale lui Stelian Fedorca, secretar de stat pentru preuniversitar:

"Am primit in scris raspunsul oficial al Academiei Romane care ne confirma ca raspunsul la subiectul al doilea din examenul de Limba romana poate fi acceptat atat ca subiectiva, cat si ca predicativa."
- Stelian Fedorca,secretar de stat
SURSA: HOTNEWS
LINK: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-12644761-stelian-fedorca-secretar-stat-ministerul-educatiei-calendarul-privind-evaluarea-nationala-isi-urma-cursul-maine-vor-afisa-rezultatele-inainte-contestatii.htm

The Godfather

#6662 Celor cu petitia impotriva modificarii baremului

2012-06-29 08:52

nu va mai dati de ceasul mortii ca vezi doamne s-a considerat predicativa corecta "pentru ca au ales-o toti prostii"! Nu am citatul acum dar dintr-un comunicat reiese ca 42% din elevi au ales SUBIECTIVA si doar 40% PREDICATIVA. Deci nu este nicidecum vorba de "avantajarea majoritatii",pentru ca majoritari erau cei cu SUBIECTIVA!!!
Modificarile aduse baremului au o baza stiintifica si sunt aprobate OFICIAL de ACADEMIA ROMANA!
MECTS este de vina ca nu este in stare sa elaboreze subiecte de o DIFICULTATE MEDIE,CLARE,CARE SA NU FIE INTERPRETABILE SI CARE SA FIE CONFORME CU PROGRAMA SCOALARA!
Va reamintesc ca argumentele aduse in discutie in media sau de catre profesori pentru a justifica alegerea predicativei sau subiectivei SUNT DE LICEU SAU CHIAR DE FACULTATEA DE LITERE.De exemplu,intonatia ca mijloc de determinare a tipului de subordonata NU se face in clasele 5-8 ci mai tarziu,LA LICEU.
Va las sa innotati in balta asta de prostie si ignoranta.
Sa ma anuntati si pe mine cand faceti vreo 5-6000 de semnaturi.. peste 4 ani probabil cand o sa fim la BAC.
Astazi se afiseaza rezultatele,NOROC LA REPARTIZARI ;)
Anonimus

#6663 Ce mai conteaza acum?

2012-06-29 09:12

Bai,nu cred ca mai conteaza acum care era normal corecta. Daca si Academia a zis ca e corecta si predicativa si a zis si Pop asta sa le puncteze pe amandoua,asta e. Conteaza acum sa luati fiecare note mari la examene si sa ajungeti unde vreti,mult noroc!

Musafir

#6664

2012-06-29 09:32

Ma dar rezultatele cand vin ca am inteles ca,luni asa e?

Musafir

#6665 Re:

2012-06-29 09:35

#6664: -

S-a anuntat deja ca NU se schimba calendarul! Astazi se afiseaza!

La mine la scoala apar la 10:30 - 11:00.


Musafir

#6666

2012-06-29 10:38

Au aparut in vreo scoala rezultatele?


Musafir

#6667

2012-06-29 11:19

DA!!
Cu media 10, nu-mi ia locul niciun milog cu predicativa voastra!
Bafta, suckers!
Mady

#6668

2012-06-29 11:30

Dragi romani,desteptati-va!Va marturisesc faptul ca la examenul de capacitate am ales varianta ,,b".In ciuda tuturor care imi rad in fata satirizandu-ma si spunandu-mi ca am gresit(si nu contest acest lucru),eu stiu ca am invatat(perioada care am avut-o la dispozitie folosind-o pentru a-mi imbunatati vocabularul si a-mi reaminti unele lucruri), si ca am sa primesc nota meritata.In al doilea rand,schimbarea baremului mi se pare ca face multe dispute intre noi,nu mai are nimeni bunul simt de a vorbi frumos si civilizat?.Ceea ce vad ma ,,oripileaza''!Ca sa nu mai dati exemplul de ,,2+2=5'' care nu isi are locul in acest context,dar pe care toata lumea il preamareste,doresc sa precizez ca multi profesori,din ambele ,,tabere'',afirma ca ,in ciuda alegerii variantei ,,c'' in procent de 42%,la urmatorul subiect(ce impunea cunostinte de bun simt)multi nu s-au descurtat cu recunoasterea valorilor m. si functiilor s. .Voi,cei care vorbiti despre dreptate cu nerusinare(si ma refer doar la elevi!!!),care presupuneti ca a-ti invatat(doar cei care se simt),care a-ti facut ala bala portocala la examen si care nu sunteti in stare sa realizati doua compuneri despre o opinie si un prieten pasionat de lectura(fiind caracterizate ca subiecte ,,grele'' la care nu aveai multe de scris) consider ca nu aveti dreptul sa aruncati in noi ceilalti cu noroi,luandu-va un aer de superioritate cu care subestimati orice alt elev cu varianta diferita,considerandu-va inteligenta peste medie si sustinand sus si tare faptul ca ,,stiti''.Un alt subiect de discutat,care personal ma fascineaza ,este conditia cu care domnul din judetul ,,x'' isi termina contra petitia,aceasta fiind acordarea de 6 puncte sau trecerea cu vederea unor greseli ale celorlalti participanti la examen care au ales varianta ,,c''.Daca Ion Luca Caragiale ar fi trait in perioada aceasta,noi toti am fi constituit eroii(,,veritabile caricaturi ale pacatelor omenesti'')unei opere ce i-a in deradere prostia si superficialitatea umana.Imi inchei mesajul cerandu-mi iertare adultilor:parinti,bunici,profesori,care poate vor considera a mea gandire ca fiind ,,eronata''.Va voi reitera de asemenea calitatile de care nu dam dovada in acest moment niciunul dintre noi(incluzandu-ma si pe mine):credinta,prietenie si nu in ultimul rand,INTELEPCIUNE. eleva a clasei aVIIIa din Bucuresti


Musafir

#6669

2012-06-29 11:39

In Iasi niciun 10 la limba si literatura romana.
Anonimus

#6670

2012-06-29 12:51

MULT SUCCES TUTUROR!!!!!

P.S: Astia de ce mai semneaza daca s-a luat in considerare si predicativa? :))

Musafir

#6671

2012-06-29 13:24

A fost foarte greu..pentru uni 0pentru mine nu pentru k am pus raspunsul corect la grila..

Musafir

#6672

2012-06-29 13:26

Pana acum, notele sunt extrem de mici.
Intr-un anumit judet 86 de candidati (repet, 86) au obtinut note cuprinse intre 1 - 1,99 (repet, 1 - 1,99). Or fi pus predicativa si subiectiva aia?

Musafir

#6673 Re:

2012-06-29 14:28

#6669: -  

 vezi sa nu...numai la negruzzi sunt 18  acum 5 minute m-am uitat

 


Musafir

#6674

2012-06-29 14:34

Am pus predicativa si chiar daca nu se puncta avem note mai mari decat aproape toti colegii mei care au pus subiectica asa ca ma bucur de nota pe care o am (9,65) dar daca nu se puncta era buna si inainte(9.05) fiindca tot intram unde doream, mai ales cu o medie de 9,92 pe cei 4 ani si 9,70 la mate, deci nu conta pt mine...asa am 9,79 si fara cele 60 sutimi aveam 9,64 deci tot pe acolo....asa sunt a13-a din orasul meu + imprejurimile.....acum pot sta linistita....I'm very very very happy!!!
AweSomE

#6675 re

2012-06-29 15:36

Este SUBIECTIVA oricum :P