Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Limba Romana

#6476 Re: alexandra popa

2012-06-28 08:48

#6471: alexandra - alexandra popa

te mira prostia unora ai? si pe mine :*

in cluj,zalau si brasov se punctau cu 6 puncte ambele raspunsuri INAINTE de ordinul MECTS pe tara.

oricum s-a facut dreptate.

sincer o dati in penibil cu acest contraatac al vostru la decizia MECTS.mi se pare amuzant cum cineva compara o solutie considerata corecta de Gramatica Academiei sau cel putin interpretabila de multi profesori de romana cu o greseala precum 2+2=5 (asa cum se face in textul petitiei).

sunteti o gasca de ipocriti pt. ca daca se facea un sondaj inainte de examen si elevii ar fi fost intrebati "daca un subiect este ambiguu ati prefera sa fie acceptate 2 variante de raspuns?" 90% din toti elevii ar fi raspuns DA pentru ca nimeni nu vrea sa piarda 6 puncte.. acuma ca a picat norocul pe capul vostru,sau poate pentru ca ati bagat la plesneala,sau vi s-a soptit sau vi s-a aratat raspunsul C CHIAR DE CATRE PROFESORII SUPRAVEGHETORI (halal camere) va dati mari cocosi ca sunteti voi mai destepti "cu 6 puncte" decat colegii vostri..

si cica noi eram aia ofticatii.

va pup dulce :* si va urez succes la repartizari ;))

 

Andreea

#6477 S-a facut dreptate!!!

2012-06-28 08:49

VICTORIEE!!! :)

Musafir

#6478

2012-06-28 08:56

Sa fim sinceri, daca voi credeati ca acesta e subiectul de departajare, va inselati amarnic!! A fost o propozitie negandita, asa cum se fac multe la noi in Romania, mai intai faci, apoi gandesti si dregi busuiocul!! Aseara la RTV o distinsa dna profesoara, a explicat ca propozitia este predicativa. Este doar predicativa!! Dar de ce sa gandim? Ce este dificultatea - ceea ce ma jeneaza. Unde e logica?? Nu are niciun sens aceasta intrebare, decat daca nu gandesti!! Vaaai ce usor!!! E doar subiectiva, ce, voi nu stiti sa puneti o intrebare?? De fapt este doar predicativa, dar hai sa acceptam si subiectiva, la urma urmei multi copii f buni au pus si c-ul. Insa marea majoritate din cei care au postat aici si au sustinut ca e c-ul, nu au adus ca argument decat jignirile, sau mai bine zis jenarile lor!!! Aveau o sansa si ei , dar iata ca au ratat-o!!! LOGICA A INVINS ABSTRACTUL !!!! Felicitari predicativilor, ca ati avut curaj sa ganditi!!!

Musafir

#6479

2012-06-28 09:15

VREM CA SI PREDICATIVA SA FIE PUNCTATA DEOARECE E SI EA BUNAA !!! NU VA BATETI JOC DE NOI , CA NU NE-AU INVATAT PROFESORII CUM TREBUIE , AM MUNCIT 1 AN DE ZILE CA SA NE SPUNETI DUMNEAVOASTRA CA CACATA AIA DE SUBIECTIVA NU E BUNA ! S-A DUS SI TARA ASTA DE RAPA!

Musafir

#6480 Re:

2012-06-28 09:16

#6478: -

Distinsa doamna Prostovescu Rogalski a facut o greseala colosala in demonstratia predicativei, clasica schimbare de topica!

Propozitia a fost subiectiva, este subiectiva si mereu va fi subiectiva:

1. Topica (+intonatia neutra) impune subiectiva

2. In manual scrie 'de obicei predicativa sta dupa regenta' si nu se concretizeaza cazul special in care este antepusa, nu se dau exemple de predicativa antepusa, nu se fac exercitii cu predicativa antepusa. Pe scurt, nu se studiaza predicativa antepusa! Un elev care ar fi invatat bine lectia predicativa, si-ar fi facut toata tema si ar fi ascultat explicatiile din clasa nu ar fi gresit exercitiul de la EN, pentru ca si-ar fi dat seama ca el nu a mai intalnit predicativa antepusa la clasa si, evaluarea fiind la nivel de a VIII-a, nu ar avea ce cauta predicativa antepusa in exercitiu. Ar fi constatat acest lucru si ar fi raspuns corect, iar acum nu s-ar mai fi milogit atatia sa primeasca 0.6 pct de la minister pe nemunca.

 

Dar putin imi pasa. Oricum nu imi luati voi cu predicativa voastra mie locul la liceu (si dupa aceea veti regreta ca ati ales un liceu de top). Ciau! Va pup!


Musafir

#6481 Re: Re:

2012-06-28 09:32

#6480: - Re:

lasand celelalte lucruri pe care le-ai scris la o parte,

"Dar putin imi pasa. Oricum nu imi luati voi cu predicativa voastra mie locul la liceu (si dupa aceea veti regreta ca ati ales un liceu de top). Ciau! Va pup!"

pai nu-i asa? vai de capul celora care depindeau de alea 6 puncte (sa nu fie acordate si celor cu predicativa) pentru ca sa intre la un liceu.. aia sunt defapt cei care ar fi regretat repartizarea la un liceu de top.. cand esti bun esti bun :)

parinte

#6482 rusine ca stati la pomana in loc sa invatati

2012-06-28 09:39

sa le fie rusine parintilor care produc copii fara minte dar cu mari pretentii. daca parinti acestia se asigurau ca au copii pregatiti pentru un examen de capacitate nu mai era necesar sa umble cu mana intinsa dupa pomana de la minister . copilul meu a invatat si a raspuns ,, subiectiva ,, de ce sa aiba aceiasi nota cu cel care a fost in club in loc sa invete?daca erau pregatiti atunci era simplu.va aduceti aminte de ,, domnul GOE,, ? astia sunt copii d-voastra...sa n-e fereasca d-zeu iar subiectul de la matematica este de nivel mediu si nu este imposibil de rezolvat decat pentru cei care sunt invatati de parinti ca ,,SE REZOLVA,,copii care au rezolvat asa cum cere baremul , care au sacrificat orele de joaca ,pentru a se pregati cu simt de raspundere pentru examen primesc nota 12???????????

Musafir

#6483

2012-06-28 09:41

Eterna si fascinanta Romanie! O bataie de joc! Uite baremul, nu e baremul! Se poate asa dar se poate si asa! Stanga este dreapta, depinde cum e intonatia! Iarna e ca vara! prim ministru, nu...presedinte! socil democrati liberali si liberali de stanga....! Predicative subiective si subiective predicative! Va mirati de exodul creierelor! ce copil normal si/ar mai dori sa stea intr/o astfel de tara...?!! O nedreptate atat pentru subiectivi cat si pentru predicativi! O tara intreaga isi bate joc de niste bieti copii! va puneti intrebarea cate matrapazlicuri se vor face acum la recorectare cu coltul deschis? Cine va mai tine cont daca se pun 6 puncte sau 8-9 chiar 10 puncte!

Musafir

#6484

2012-06-28 09:42

#6482: parinte - rusine ca stati la pomana in loc sa invatati

Aveti mare dreptate, doamna/domnule! In Romania, noi, elevii care ne sacrificam timpul liber si il dedicam invatatului, suntem prea putini si nu ne mai ia nimeni in seama. E trist! Oricum, felicitari, fiului/fiicei dumneavoastra!

Anonim

#6485 Re: rusine ca stati la pomana in loc sa invatati

2012-06-28 09:43

#6482: parinte - rusine ca stati la pomana in loc sa invatati

:)))))))))) =))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))0


Musafir

#6486 Re:

2012-06-28 09:44

#6483: -

Asta e cel mai trist! Posibilitatea magariilor! Odata colturile deschise, se poate face orice!


Musafir

#6487

2012-06-28 09:45

Pentru o analiza gramaticala corecta este permisa si inversarea topicii.In parc am fost eu->Eu am fost in parc. (exemplu simplu)

Musafir

#6488 Re:

2012-06-28 09:46

#6487: -

Propozitia data de tine este simetrica! Dar, uite aici: Fata este eleva. (subiect=fata; np=eleva)

Eleva este fata. (subiect=elev; np=fata)


Musafir

#6489

2012-06-28 09:52

Multumim mult parintilor, colegilor si profesorilor din Bucuresti pentru faptul ca au luat atitudine:) Bravo voua!

Musafir

#6490 Re: Multumesc si succes mai departe!

2012-06-28 09:55

#6353: Diana Borotea - Multumesc si succes mai departe!

mii de multumiri pentru initierea acestei petitii

 


Musafir

#6491 Re: Re:

2012-06-28 09:59

#6488: - Re:

Sunt nevoita sa repet:

Putini dintre voi mai au manualul de romana de clasa a 8a,insa tin sa citez de la pagina 85/Retineti,jos.:
"Propozitia subordonata predicatica sta de obicei dupa regenta.Poate sa stea si inaintea regentei cand este scoasa in evidenta.Indiferent de locul fata de regenta,propozitia predicativa nu se desparte prin virgula de aceasta"
Daca profesorii vostri nu au abordat acest subiect,bun,dar nu inseamna ca nu exista in carte!!!!


Musafir

#6492 Re: Re: Re:

2012-06-28 10:02

#6491: - Re: Re:

Nu am zis ca nu exista in carte, doar ca nu e exemplificata si nu sunt date exercitii cu predicativa antepusa. Asta inseamna ca elevii nu invata sa o recunoasca, ei sunt invatati doar ca exista, dar nu au treaba cu ea! Nu intelegi?


Musafir

#6493

2012-06-28 10:08

Nu era predicativa,prostilor :|
Anonim

#6494 ...

2012-06-28 10:09

Nu era predicativa:-J
HAHAHAHA

#6495 ...

2012-06-28 10:09

NU ERA PREDICATIVA \:D/
nananannana

#6496 :P

2012-06-28 10:09

Nu era predicativaaaaaaaaa
LOL

#6497

2012-06-28 10:10

NU ERA PREDICATIVA (:D)
Nu conteaza

#6498 caaah

2012-06-28 10:10

Va faceti rau de ras=))))
pampam

#6499

2012-06-28 10:10

Nu era predicativa OMG

Musafir

#6500

2012-06-28 10:11

Ce chestie, frate! Nu era PREDICATIVA! Breaking news! Ministrul e la ProTV cu 10 profesori si au explicat toi ca nu e predicativa si ca exercitul e usor!