Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Judex

#951 Re: Re: Re:

2012-03-20 01:24

#903: 1bozgor - Re: Re:Prietene, mie nu-mi place să te numesc aşa cum ţi-ai luat tu nick-ul, mie îmi place să te respect ca să mă respecţi şi tu. Vreau să fac cîteva remarci. Ai spus că şcolile acelea confesionale au fost făcute de maghiari. Dar strămoşii acelor olahi nu existau şi ei pe acolo? Erau prin Moldova, prin Polonia sau aiurea? Ei nu plăteau dări către administraţia locală? Poate în Maroşvaşarhei n-or fi fost ei fifty-fifty ca acum, dar în împrejurimi erau chiar mai mulţi. , Cine ridicau zidurile clădirii? Numai maghiarii? Să fim serioşi! Înţeleg că administraţia era toată maghiară, olahii erau "plebea vagabondă", dar ei nu contibuiau cu nimic? Şi apoi zici că acolo, în acele şcoli sau licee, copii de olahi învăţau alături de copiii maghiarilor, dar cum, în limba lor sau în limba stăpînilor?

Niciodată noi nu i-am oprit pe maghiari să înveţe în România în limba lor, nici măcar atunci cînd zici că era perioada de "deznaţionalizare". Numai că, la disciplinele formatoare de specialităţi, trebuia să înveţi în limba statului, în limba majorităţii, ca să fii egal în concurenţă cu toţi copii ţării. Printre majoritari îţi desfăşori activitatea. Şi acest lucru era chiar în interesul copiilor, căci încă de pe băncile şcolilor erau ajutaţi să stăpănească bine limba în care să se simtă egal cu ceilalţi. Asta înseamnă nediscriminare, să dea posibilitate fiecăruia să se exprime în societate folosind acelaşi limbaj. Aţi vrea ca populaţia românească din Transilvania care este în raport de 3/4 şă vorbească şi ea în limba maghiară pentru a se înţelege cu voi? Nu crezi că e prea mult? Destul  că a fost complet deznaţionalizată populaţia românească din secuime, aţi vrea s-o deznaţionalizaţi şi pe cea din restul Transilvaniei?

Nu găseşti că e cam neechivalentă  comparaţia dintre felul în care era tratată populaţia românească (olahă) de atunci cu felul în care acordăm noi şanse de a se exprima orice minoritate? Iată că la iniţiativa noastră s-a luat hotărîrea ca şi ţiganii să aibă şcoli şi licee în limba lor. Nu găsesc nimic rău în asta. Toţi trebuie să ne înţelegem. Ura nu foloseşte nimănui. Separatismul naşte ÎNTOTDEAUNA ură.

 


Musafir

#952

2012-03-20 04:26

Legea e lege...,pt toti...

Musafir

#953 Re: FlagellumDei

2012-03-20 05:54

#24: - FlagellumDei

nesimtiti sunteti voi, pentru ca ceea ce faceti este in detrimentul romanilor, ca populatie majoritara. Este jenant pentru mine sa cred ca mai sunteti si medici. Sunteti revansarzi, oportunisti si total inutil tarii numita Romania, locul vostru este in Ungaria, acolo nu veti mai avea obligatii fata de Romania si limba romana.


Musafir

#954 Re:

2012-03-20 06:00

#929: -

nimeni nu este mai  presus de Constitutia statului roman si nimeni nu are dreptul la sfidarea limbii romane ca limba oficiala a statului. Cinismul si stilul rastalmacitor al maghiarilor sustinatori ai UDMR-ului si ai proiectului de lege impotriva autonomiei universitare a UMF este alarmant si imoral!Cine sfideaza statul roman si limba romana trebuie deferit justitiei si tras la raspundere. Democratia nu inseamna dezmembrarea sau vanzarea statului roman si negocierea limbii oficiale!


Musafir

#955

2012-03-20 06:01

Un medic care stie maghiara stie si romana, caci este un om cult. Dar un pacient - care nu totdeauna are studii multe, dar este totusi OM - nu tutdeauna stie romana. Si el are dreptul de a fi inteles si ajutat, daca este bolnav.

Musafir

#956 Re:

2012-03-20 06:02

#931: -

limba oficiala a statului roman este limba romana. Toti avem obligatia cunoasterii ei, indiferent de etnie. Nu e acelasi lucru ca limba maghiara, care este limba oficiala in Ungaria!


Musafir

#957 Re: Re: Re:

2012-03-20 06:10

#936: - Re: Re:

mai cultiva-te minoritarule!http://www.agero-stuttgart.de/REVISTA-AGERO/ISTORIE/Ardealul%20-%20studiu%20de%20Ion%20Pachia%20Tatomirescu.htm

Si pune mana pe gramatica limbii romane. E o sfidare la adresa statului roman, ca un minoritar sa nu stie limba oficiala, indiferent ce fel de istorie iti place tie sa crezi! Organele abilitate ale statului roman ar trebui sa ia act de modul cum se vorbeste limba romana de catre aceasta etnie conlocuitoare care intr-o majoritate de 21 de mil. reprezinta numai 1,5 - 2 mil din total, singura care face probleme statului roman si sfideaza limba oficiala.

Istoria voastra de barbari huni si criminali din imperiul austro-ungar cand ati chinuit, asuprit si omorat populatia romana nu v-a iesit din sange si acum improscati cu noroi, minoritarilor in tara romanilor majoritari! Si in Ardeal, tot minoritari sunteti, nu uitati asta si nu intandeti coarda!


Musafir

#958 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 06:14

#943: - Re: Re: Re: Re:

acolo, la "fundul vacii" veti profesa voi medicina in limba maghiara, ca oricum populatia maghiara isi va atinge necesarul de cadre foarte repede la ce cifra de scolarizare ati "marcat" la UMF in proiectul de lege??!!!


Musafir

#959 Re:

2012-03-20 06:17

#904: -

limba oficiala a statului roman este romana, nimeni nu are dreptul sa se dezica de ea. La halul in care vorbiti romana e sfidator pentru statul roman. Sa va fie rusine si pe deasupra va dati "europeni"??!!! In ce tara, etnicii nu respecta limba oficiala a statului din care fac parte???


Musafir

#960

2012-03-20 07:54

Legea trebuie respectata.

Musafir

#961 Re: Urmas al lui Iancu

2012-03-20 08:04

#940: Urmas al lui Avram Iancu, spaima ungurilor -

Mäi dragä,dacä iancu a fost "spaima" ungurilor, de ce a murit, ascuns ca un sobolan, si uitat de lume?Sau nu cunosti istoria sin numai propaganda ???!!!


Musafir

#962 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 08:11

#958: - Re: Re: Re: Re: Re:

Al dracu de prost.Ia spune-mi tu ce fel de Institutie de renume au infiintat strämosii täi(o adunäturä de criminali vulgari läsati in urmä de romani + tigani din india si ceva procente de turci si rusi).Toti care si-au fäcut ceva renume in "istoria" voasträ, erau de fapt nu romäni.Erau evrei, armeni sau greci.In Erdély/Siebenbürgen au päzit oile ca slugä la Sasi si scoteau Latrina la Unguri  pentru o gurä de mäncare.


Musafir

#963 Re:

2012-03-20 08:25

#915: Judex -

Mai degraba moare un maghiar sub unui medic roman decat invers. Chiar e atat de greu de inteles??? Ungurul invata limba romana 12 ani.


Musafir

#964 Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 08:30

#924: - Re: Re: Re:

Spune-mi si mie atunci de ce multi romani dupa terminarea facultatii pleaca din tara ??? Poate din cauza ca pacientii straini vindeca cu mai mult drag ?


Musafir

#965 Re: Re:

2012-03-20 08:36

#959: - Re:

Sunt o gramada de romani care ar trebui sa vorbeasca mai corect limba tarii,ba chiar sunt unguri care vb. mult mai corect limba romana


Musafir

#966 Re: Re:

2012-03-20 08:38

#927: - Re:

Bla Bla Bla Am ajuns deja la povesti nemuritoare........


Musafir

#967 Re:

2012-03-20 08:40

#905: -

http://www.cotidianul.ro/rectorul-umf-targu-mures-la-linia-maghiara-finantarea-este-dubla-fata-de-linia-romana-176614/ asta este miza voastra ,desi aveti deja cursuri in limba maghiara la UMF Tg Meres  ,mai vreti o linie mult prea costisitoare pe care sa v-o platim noi . RUSINE SA VA FIE ! HOTILOR !


Musafir

#968 Re: Re:

2012-03-20 08:41

#933: - Re:

Tu esti oblicat sa tratezi un pacient maghiar ,daca nu vrei nu te fa medic. Ca oare juramantul e fals?


Musafir

#969 Re:

2012-03-20 08:46

#940: Urmas al lui Avram Iancu, spaima ungurilor -

Aici s-au nascut nimeni nu ia hranit si nimeni nu a trebuit sa-i accepte nu mai vb, prostii


Musafir

#970

2012-03-20 08:49

Eu sunt roman ajuns bolnav in Tg. Mures si un medic maghiar mi-a salvat viata si am putut comunica in limba romana perfect stia foarte bine

Musafir

#971

2012-03-20 08:53

Egyetertek.

Musafir

#972 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 09:19

#945: - Re: Re: Re: Re: Re:

Ide figyelj te hegyi pásztor? Magyarország itt van, és itt fogunk mi tanulni magyarul, ha tetszik, ha nem. Ha pedig nagyon nem tetszik neked, menj haza romániába!


Musafir

#973 Re:

2012-03-20 09:22

#955: -  

Un medic care stie maghiara stie si romana, caci este un om cult. Dar un pacient - care nu totdeauna are studii multe, dar este totusi OM - nu tutdeauna stie romana. Si el are dreptul de a fi inteles si ajutat, daca este bolnav.

Vai draga, asta spune-o cui n-are habar de ce se intampla aici. Eu, care predau studentilor maghiari pot sa-ti spun ca circa 40-50% au probleme mai mult decat serioase de exprimare in limba romana. D ce n-o recunoasteti? Oricat de intelectuali ati fi daca nu invatati limba romana si va scoliti exclusiv in limba maghiara n-aveti de unde s-o cunoasteti.

 


Musafir

#974 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 09:26

#962: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:  Ungur prost crescut si nesimtit! La puscarie cu tine pentru injurii calomnioase la adresa poporului roman care te rabda! Voi vorbiti care va laudati cu toti evreii maghiarizati si cu realizarile acestora dupa care i-ati exterminat din Ardeal, de-i ascundeau de mila romanii prin gospodariile lor si le dadeau de mancare?! Dar ce nu va stie lumea ca ati fost hortisti si criminali?!

 


Musafir

#975 Re:

2012-03-20 09:27

#970: -  

 da, sunt convins ca un roman se ascunde in spatele acestei postari...vezi sa nu!