Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#926 Re:

2012-03-19 23:27

#787: -  

In anul 1948 a fost infiintata Universitatea din tg.mures din ordinea de guvern,pentru minoritatea maghiara cu limba de predare maghiara.Situatia initiala trebuie restabilita legala si legitima.!!!

In anul 1000 s-au asezat ungurii pe aici, pe aceste pamanturi pe care se aflau stramosii nostri. "Situatia initiala trebuie restabilita legala si legitima"!!! Propun sa va alegeti alt loc de campare!

 


Musafir

#927 Re:

2012-03-19 23:31

#14: -

Am un cunoscut de etnie maghiara care in urma cu ceva vreme avea o mare nemultumire . Copilul sau luase la scoala nota 4 la limba romana si nu intelegea de ce , fiindca la celelalte materii avea numai 9 si 10 . Cu alta ocazie , era nedumerit de ce copii unor vecini , romani , nu se joaca cu baiatul lui cel mic . Intr-o alta discutie , aceeasi persoana mi-a spus ca in familia lui nu se vobeste decat ungureste si ca baiatul lui cel mic nu intelege in limba romana . Acum eu am o mare nedumerire . De ce era cunoscutul meu nemultumit de nota 4  a fiului cel mare ?! De ce era nemultumit ca baiatul cel mic nu se integra in grupul de copii al vecinilor ?! CU TOT RESPECTUL !

Judex

#928 Re: Re:

2012-03-19 23:33

#922: Ata - Re: NEM TUDOM MAGYARUL!

 


Musafir

#929

2012-03-19 23:36

Respectarea oricarei legi este o obligatie. Interpretari personale in deriva, ignorarea constienta a legii sau variantele subiective straine textului legii, sunt acte ilegale, deci sunt pedepsibile. Cine nu se incadreaza in prescriptiile legale, n-are ce cauta in functii de conducere, nu poate fi considerat in societate ca un exemplu pozitiv, trebuie deferit justitiei si tras la raspundere. Nimeni nu poate fi mai presus de lege! Democratia nu inseamna tara lui Cremene. Cinismul si stilul rastalmacitor conducerii UMF-ului este alarmant si imoral.

Musafir

#930 Re: Re: Re:

2012-03-19 23:37

#928: Judex - Re: Re:

Nem jó! Helyesen: Nem tudok magyarul. Hát tanulj. Tanuljon minden román is magyarul Marosvásárhelyen. Miért csak a magyarok tanuljanak románul? Ez sem helyes!


Musafir

#931

2012-03-19 23:44

Si medicii romani sa invete limba maghiara, atunci cand lucreaza intr-o localitate unde locuiesc si maghiari,ca sa poata sa comunice cu pacientii maghiari.

Musafir

#932 Re: Re: Re: Re:

2012-03-19 23:45

#930: - Re: Re: Re:  Pentru ca limba oficiala a statului roman este limba romana si nu limba maghiara! Simplu ca buna ziua!

 


Musafir

#933 Re:

2012-03-19 23:46

#931: -  Pacientii maghiari SUNT OBLIGATI  sa cunoasca limba oficiala a statului roman, doar daca nu au bai cu capul...si atunci vin cu tutorele...

 


Musafir

#934 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-19 23:48

#932: - Re: Re: Re: Re:

Tévedsz! A magyar nyelv is hivatalos ebben az államban, ott ahol a magyarok lakossági arányszáma eléri a 20%-ot. Csak be kell tartanotok ezt a törvényt is. Adjon az Isten!


Musafir

#935 Re: Re:

2012-03-19 23:50

#933: - Re:

No aranybogárkám, gyere és kötelezz engem, hogy ismerjem a te nyelvedet! Csak rajta, csak rajta, meg lehet próbálni, tessék!


Musafir

#936 Re: Re:

2012-03-19 23:52

#926: - Re:

Stramosii vostrii erau in tabara romanilor creat special detinuti, criminali si nebuni la Tomis si Callatis in Dobrogea, iar cealalta parte era in Albania, iarasi cealalta in campia rusa ca slavi. Pentru ca nu e nici o dovada ca Dacii aveau vreo legatura cu valahii, care au venit din sud spre Ardeal. Numai Ceausescu a vrut sa dovedeasca teoria Daciei, dar nu a reusit.

nothingbutthetruth

#937

2012-03-20 00:13

Din pacate Romania e mare gluma cand e vorba de respectarea legii sau orice ce se numeste civilizatie.Asta asa fost si va fi pana cand oamenii care conduc tara sant cei mai mari mafioti, hoti si tarani pe lumea asta.

Europa ne acceapta numai pentru ca sa poate sa monitoreze pe rusi, altfel nu am fi intrat in Uniunea Europeana pana in anul 3000.
Judex

#938 Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 00:13

#930: - Re: Re: Re:

Scuze, ai dreptate, corect o fi cum zici tu, "tudok", ţi-am spus că nu ştiu ungureşte chiar în primul mesaj. N-ai vrut să-mi răspunzi în limba oficială a acestui stat dacă ai avut ceva de spus, n-am ce să fac. Am înţeles totuşi că m-ai injurat. Fiecare cu educaţia lui.

Eu m-am înţeles de minune cu maghiarii educaţi cu care am intrat în contact, şi ne-am respectat, şi niciodată în prezenţa mea nu vorbeau decît într-o limbă pe care o înţelegeam.

Dacă noi, românii, nu v-am mai dat drepturi în această ţară, atunci înseamnă că sunteţi total nerecunoscători.

Asta nu înţelegeţi voi, că medicina este o specialitate legată de latura socială a unei întregi ţări şi se practică cu oameni şi pentru oameni, nu pentru un grup anume, cum ar fi predarea unei libi specifice unui grup restrîns, sau o meserie cu specific tehnic, unde te închizi într-un birou şi nu iei contact cu lumea cu care trebuie să comunici.

No. servus!


Musafir

#939 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 00:30

#938: Judex - Re: Re: Re: Re:

Én nem szidtalak, ember, viszont el tudom képzelni, menniyre tisztelhetted a magyarokat, akikről irsz. Szóval eléggé sajátos az elképzelésed a tiszteletről. Őgy véled, az csak a magyarok részéről jár a románoknak, forditva nem.

Őszintén szólva a ti célotok az, hogy ne legyen magyar értelmiség ebben az államban, és főleg ne legyenek magyar orvosok. A magyarság teljes beolvasztását szeretnétek elérni és azt, hogy román soviniszta orvosok legyenek Marosvásárhelyen és Erdély szerte. A magyarok ne forduljanak szivesen orvoshoz ezek után vagy pedig a bizalmatlanság, az ellenséges légkör miatt, amit meg kivántok teremteni, egyáltalán ne, vagy túl későn. Szóval ne érezze jól és ne érezze magát otthon a magyar a szülőföldjén. Ennek ellenére én nem szidtalak, pedig teljes joggal tehetném.

Az anyanyelvem hivatalos, és ha nem is volna az, akkor is használnám. Te sem tennél másként. És igazad volna. Jelenben viszont nincs!

Na, jó éjszakát!

Urmas al lui Avram Iancu, spaima ungurilor

#940

2012-03-20 00:32

E de-a dreptul revoltator ca in tara ta o minoritate obraznica (sa nu uitam ca mai sunt si alte minoritati care nu sar calul in felul asta nesimtit) sa mearga atat de departe, sa muste mana care i-a hranit si i-a tolerat atata timp. Ei care ar trebui sa taca si sa pupe tarana asta romaneasca care i-a gazduit atata timp. O sa aveti voi orice fel de autonomie cand v-oti vedea ceafa! Eu zic sa stati cuminti, sa nu va punem cu botul pe labe imediat. Nu intindeti coarda prea mult ca s-ar putea sa se rupa si s-o luati rau pe coaja. Voua va trebuie autonomie? V-am pregatit noi una in Ungaria. Acolo puteti sa plangeti cat vreti. Nu in ROMANIA. Pentru ca Romania este a romanilor. Asa ca ciocul mic, s-a inteles ?!

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-20 00:46



Musafir

#942

2012-03-20 00:50

Dacă respectați, veți fi respectat!

Musafir

#943 Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 00:55

#924: - Re: Re: Re: Stati calmi, ca oricum nu pe voi va cauta romanii ci pe medicii de renume din Tg. Mures, adica pe romani! :)

Daca orcium romanii se duc la medici romani, atunci care ti-e problema ca maghiarii invata medicina pe limba maghiara?

 

Se pare ca si tu, ca neamul tau, vii de la fundul vacii!

Avram Iancu spaima romanilor

#944 Re:

2012-03-20 01:01

#940: Urmas al lui Avram Iancu, spaima ungurilor -

Ma faci sa rad Avram Iancu, pana in anul 1500 o scoala nu ati avut in Transilvania iar acuma tu predici dreptatea..ati fost si voi hraniti/gazduiti de noi timp de 600 ani iar acuma asa ne rasplatiti??hahahah no noapte buna ciocule


Musafir

#945 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 01:03

#943: - Re: Re: Re: Re:

Maghiarii sa invete medicina in limba maghiara, la ei acasa, in Ungaria, daca aici nu se simt confortabil cu limba oficiala si legile acestei tari, daca aici nu se simt acasa si nu considera ca Romania e tara lor. Duceti-va acolo si puteti sa va faceti nu un stat in stat ci cate state doriti voi. Ntz ntz ntz....uite ma cate pretentii pe capul lor. Voi daca ati putea ne-ati pune sa vorbim ungureste la noi acasa. Asa e natia asta a voastra...


Musafir

#946 Re: Re:

2012-03-20 01:08

#944: Avram Iancu spaima romanilor - Re:

Istetule, daca tu gandesti ca neamul tau l-a hranit pe al meu si nu invers, eu zic ca voi ori ati fost cei mai harnici de pe pamant si ati muncit zi lumina si nici asa n-ati fi reusit, o minoritate sa hraneasca o majoritate, ori ar cam fi cazul sa te duci la culcare. Asa ca baga-ti mintile in cap si du-te ba si te culca!

LOL

#947 Re:

2012-03-20 01:16

#940: Urmas al lui Avram Iancu, spaima ungurilor - sa pupe tarana asta romaneasca care i-a gazduit atata timp

Mi a bajod kicsi barat? Ha mar vendegnek nevezel, hat nem ti mind veritek a melletek  hogy milyen csodalatos a roman vendegszeretet??? =)) Avram Iancu nem hagyott tul nagy (ertelmisegi) hozomanyt neked! Nem mintha o annyira intelligens lett volna.

 

Care ti-e problema? Daca deja ne-ai numit oaspeti, nu voi va 'dati mare' cu ospitalitatea romana? =)) Avram Iancu nu ti-a lasat mult de mostenit (intelectual). Nu ca as vrea sa zic , ca a fost inteligent.


Musafir

#948 Re:

2012-03-20 01:17

#906: -

TU SEMNEZI PENTRU INGREUNAREA VIITORULUI COPIILOR VOSTRI. Sunt copii maghiari care abia leaga o fraza in romaneste, sunt izolati de ceilalti si au greutati in a se descurca nu numai la scoala, ci si la modul general, in tara noastra, pentru ca nu stiu sa se exprime in romana. Sunt cumva analfabeti in limba oficiala, cea care se vorbeste pe teritoriul Romaniei. Asta e viitorul copiilor tai? Pentru asta lupti?!

LOL

#949 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 01:17

#945: - Re: Re: Re: Re: Re: ne-ati pune sa vorbim ungureste la noi acasa

that's the top secret plan.

LOL

#950 Re: Re:

2012-03-20 01:23

#948: - Re:

Da' de ce muma dracului esti suparat pe maghiari?

 

Cu totii avem limba romana la bacalaureat! Fii suparat pe oamenii care sunt la forta, si nu numai la nivel politic (romanii, pentru ca precum si voi ziceti sunteti majoritatea) nu controleaza lucrurile, de pilda: sa nu treace bacalaureatul de romana, daca nu stiu romana. Dar oricum unde vrei sa legi o fraza? Daca ar fii 2, deja ar avea sens ce zici.

 

Ceea ce vorbeste pe teritoriul romaniei? Cati romani sunt in Anglia, nu stiu nici macar 'Good morning' si primesc propriul traducator.