Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Kovács-Szabó Levente

#851 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-19 16:08

#842: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Limba maghiara este limba unei natiuni despartite de hotare (si nu a unei etnii), asa cum este si limba romana.  Poate ca am lacune in limba romana, pentru ca nu e limba mea materna, dar macar o stiu (din necesitate), dar voi nu stiti maghiara sau alte limbi. Si chiar asa cu lacune, o vorbesc mai bine, decat multi oameni care se declaro romani, dar nici macar expresia EU nu stiu sa-l scrie corect, ci il scriu IO. Am vazut asta cu ochii mei pe document oficial. Dar cu asta m-am si oprit, deoarece in afara de jigniri nu puteti veni cu nici un argument convingator si nu se poate discuta cu voi pe baza argumentativa.

P.S. Nu stiu pe cine trimit acasa cel mai repede din Occidentul Europei. Oare pe maghiari sau pe romani. Nu te obosi cu raspunsul ca amandoi il stim, si oricum asta este ultimul comentariu al meu. Vise sprancenate.


Musafir

#852 Re:

2012-03-19 16:22

#848: -

Marea majoritate a comentatorilor vlahi (nu daco-romani!) comenteaza aici fara sa aiba habar de istoria UMF. Le recomand sa mai citeasca ceva istorie universala - dar nu scrisa de "ïstorici daco-romani" -, iar pentru istoria UMF le recomand comentariul #848!

LOL

#853 tükörtojás IQ

2012-03-19 16:28

Nem érdemes vitába szállni egyik kedves román 'testvérünkkel' sem, mert az értelmi képességük nem bírja meg. Sőt még románul se kéne írjunk ide, ha érdekli őket (és meg akarják vitatni a dolgokat) tanuljanak meg magyarul. Amúgyis csak annyival tudnak 'érvelni', ha már érvelésnek lehet nevezni, hogy a 'román a hivatalos nyelv', az alkotmány, a világon a kisebbség sehol se tanul az anyanyelvén, nem egyeznek bele, hogy az Ő pénzüket költsék a magyar nyelvű oktatásra és a (2 hónapja, szerk. megj.) Spanyolországba (epret szedni vagy napot és egyebeket lopni, szerk. megj.) kivándorolt románok nem tanulnak az anyanyelvükön (gondolom, hogy pont tanulni mentek oda).

Íme néhány inteligens hozzászolás, hogy mindenki lássa mennyire nem érdemes figyelembe venni a megjegyzéseiket.

'Consider ca pacientii sunt condamnati la moarte prin incalcarea drepturilor.nu sunt de acord cu desfintarea centrului sau ce este.'

'Ca student roman aflat in fata unui profesor care imi preda in limba maghiara, ce sanse am la examen?!'

'Nu în limba maghiara studiaza ,ce le mai trebuie ? sa îmvete si românii la sectia maghiara, asa au facut si cu liceul Bolyai, '

Végezetül egy annyit, NEKIK KELLETT ERDÉLY. Ha nem tetszik ahogy van, bármikor visszaszolgáltathatják. :P


Musafir

#854

2012-03-19 16:28

Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Musafir

#855

2012-03-19 16:42

e ridicol ca intr-o romanie europeana trebuie sa semnez astfel de petitii
Nick62

#856 Re: Re: Re:

2012-03-19 16:46

#817: - Re: Re:

Scuze, de vina este graba...Voiam sa scriu ”vițăvercea”...Stii, ”grecul” ala, Caragiale...Iar necunoasterea limbii romane de catre unii maghiari e o trista realitate, in mijlocul careia traiesc.


Musafir

#857

2012-03-19 16:53

RESPECTATI AUTONOMIAUNIVERSITARALA UMF Tg-MURES!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#858 Re:

2012-03-19 16:53

#855: -

Doar cu numele este european, dar mentalitatea natiunii majoritare a ramas undeva sub curul broscutei, adica in Evul Mediu

un cadru didactic

#859 Re:

2012-03-19 17:05

#810: -

Mulțumesc, sunteți un european adevărat!

un cadru didactic

#860 Re:

2012-03-19 17:07

#804: bunicul -

Mulțumesc pentru părere. Există și oameni inteligenți!

Nick62

#861 Re:

2012-03-19 17:12

#848: -

Prietene, cred ca ai dreptate. Poate ca prima oara UMF a fost in limba maghiara. Poate ca Transilvania a fost maghiara. Poate ca intreaga Europa  a fost maghiara.  Poate ca niste oameni rai au trasat niste granite. Poate ca purtam fiecare dintre noi povara pusa in carca de starbuni.

Dar a trecut o istorie peste noi toti si am face bine sa luam aminte la ea.

Porturile de la Mare au fost cetati grecesti, apoi romane, apoi turcesti, bulgaresti, romanesti...... Mai frate, pe astea cum naiba sa le mai impartim?

Alba-Iulia a fost castru roman, sa o donam italienilor ca fiind descendentii in linie directa ai romanilor? La fel si multe localitati din Transilvania. Astept cu interes ca turcii ca revendice cea mai mare parte a Ungariei, ca doar a fost pasalac turcesc peste 100 (undeva pe la 150 ) de ani.

Nu m-ar mira ca si ceva daci sa ceara o bucatica din Ungaria, ca regatul dacic se intindea catre mijlocul Campiei Panoniei.

Ce sa mai zic de germani, cred ca si ei ravnesc la jumatatea nordica a Frantei, ca  francii, colonizatorii, erau popor germanic.

Revenind la Turci, acum mi-am amintit, au ajuns pana la Viena, poate au si ei vreo pofta sa redobandeasca tot ce au construit pe unde au stapanit.

Iar Spania, ce sa mai vorbim, sa o dam cu totul arabilor, ca sarazinii au cucerit-o si ce frumoasa arhitectura au lasat in urma.

Povestea ar putea continua pana in preistorie, omul de Cro Magnon....pana in negura timpurilor...Hai sa traim in prezent si sa renuntam la a mai fi revansarzi, xenofobi, patetici, penibili. Sa luam realitatea si sa uitam trecutul, pe care ni-l putem reprosa reciproc pana nu mai avem cuvinte si nici idei. Puneti-va pe treaba, invatati in limba tarii, pastrati-va limba si cultura, deveniti cu adevarat cetateni ai tarii in care traiti si veti fi iubiti, asa cum sunt iubiti co-etnicii vostri care se multumesc cu facultatile astea proaste in limba tarii, isi dau doctorate in limba asta ”murdara„ si isi fac un renume ca romani, chit ca-i cheama Csaba sau Levente.


Musafir

#862

2012-03-19 17:18

Doresc succes pentru tineri!

Musafir

#863

2012-03-19 17:20

Este si nevoie si un drept a nationalitatii maghiare din Romania.
Categoria cea mai batuta de sorta este cea a bolnavilor. Care medic poate vindeca care nu cunoaste limba bolnavului?
Cate zile de concediu medical se da in plus din cauza netratarii corespunzatoare a bolnavului, din care multe cazuri din motivul necomunicarii corespunzatoare intre medic si bolnav?
Este un inters comun, asa se abordeaza problema.


Musafir

#864

2012-03-19 17:20

Democratie in secolul XXI?
Discriminare in secolul XXI?
Ura de etnicitatein secolul XXI?
Da asta este Uninuea Europeana!
Asta este Romania!
Bravo!!!

Musafir

#865 Pentru Nick62

2012-03-19 17:25

Noi stim limba romana, dar si engleza dar si alte limbi!
O facultate infiintata de unguri nu au dreptul sa invete in limba lor materna?
Medicina este latina in fond, de ce nu interziceti limba latina?
Géza

Musafir

#866

2012-03-19 17:25

Sunt de acord

Musafir

#867

2012-03-19 17:29

hajra!elore!
Nick62

#868 Re: Pentru Nick62

2012-03-19 17:34

#865: - Pentru Nick62

Gezuka szivem, si eu vorbesc limbi straine...4 la numar.

Propun atunci sa fie exclusiv in limba latina, facultatea de medicina.

Iar raspunsul la intrebarea ta este clar si raspicat  NU. Pentru motive pe care l-am expus in alte postari.

NA

#869 Re:

2012-03-19 17:35

#867: -

Asta e ceva strigat razboinic???


Musafir

#870 Re: Re:

2012-03-19 17:36

#788: - Re: Chiar asta este si voi ar trebui sa invatati maghiara, pt. ca pacientii nu sunt numai romani !  Sunteti foarte defavorizati fata de medicii maghiari din cauza ca nu cunoasteti limba maghiara , dar sunteti asa limitati mintal ca nu observati, sau nu vreti sa observati. Numai voi pierdeti !

 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-19 17:40



Musafir

#872 Re: Re: Re:

2012-03-19 17:45

#224: - Re: Re:

Da am putea , dar cat de limitat esti nu-i sigur ca vei intelege !


Musafir

#873

2012-03-19 18:05

Csak igy tovabb!

Musafir

#874

2012-03-19 18:09

Noi nu cerem nici mai mult nici mai putin, decat respectarea legilor si a legislatiei in vigoare ! ...
NA

#875 Re: Re: Re: Re:

2012-03-19 18:10

#872: - Re: Re: Re:

Vezi cat de porceste raspunzi la o propunere civilizata? Tocmai tu, urmas al nobililor maghiari? Singura natiune exclusiv nobila si nobiliara. Rusine, rusine. Stai jos, ai nota 2. La  purtare.