Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#1051

2012-03-20 17:33

Szeretnem ha ujra inditanak az onalo magyar orvosi es gyogyszereszeti egyetemet marosvasarhejt.

Musafir

#1052

2012-03-20 17:36

Am norocul sa ma fi nascut la Timisoara. In orasul meu natal este absolut normal sa existe scoli, teatre, ziare, reviste in limbile nationalitatilor conlocuitoare. Cu totii am profitat de cultura prietenilor nostri. Radio Timisoara emite in 9 limbi ale minoritatilor nationale: germana, maghiara, sarba, ceha, slovaca, bulgara, ucraineana, romani si italiana. Aceasta multitudine ne-a imbogatit spiritual.

Julia Henriette Kakucs

Musafir

#1053

2012-03-20 17:40

Mi nem követelünk többet csak azt amit a diktatúrában jogtalanul elvettek tőlünk.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-03-20 17:42



Musafir

#1055 catre RE RE RE

2012-03-20 17:42

cred ca est un mare prostanac!

Musafir

#1056 AVANTAJELE BILINGUITATII

2012-03-20 17:42

http://tinyurl.com/7hzsn3z

Julia Henriette Kakucs

Musafir

#1057

2012-03-20 17:46

Tartcsak be a tovenyt.

Musafir

#1058

2012-03-20 18:01

EZ SZÉP AZ EGYETEMI AUTONÓMIÁRA HIVATKOZNI AMIKOR A TÖRVÉNYT NEM TARTJÁK BE.
NA

#1059 Re:

2012-03-20 18:02

#1053: -

Te referi la cizma pe grumaz? Bucurosi ti-o vom da inapoi.


Musafir

#1060

2012-03-20 18:06

Marea majoritate a politicienilor,si a comentatorilor TV,mai ales Antena 3 sunt antisemit,sinationalismul urla din ei,iar cand este vorba de Valea timocului,sau Moldova,numai vorbesc an aceas ton,noi suntem aici locuitorii bastinasi,si avem acest drept,si sa spune romanii ce-e bun si ce nu pentru noi.

Musafir

#1061

2012-03-20 18:27

Mindent vissza.Vesszen Trianon.Mindenki aljon a dednagyapja sirja melle.

Musafir

#1062

2012-03-20 18:39

Ha Románia az EU-hoz kíván tartozni, akkor ilyen nem fordulhat elő...


Musafir

#1063

2012-03-20 18:48

Este de neconceput,ca o Universitate creata in spiritul Declaratiei formulata si prezentata la Marea Adunare Populara de la Alba Iulia 1.dec.1918. care asigura "autonomia totala pentru populatia Mghiara din Transilvania,(cu chiu cu vai)s-a realizat in anii '50,acum sa nu aiba o linie de predare in limba maghiara,ar fi o mare ratare in faurirea democratiei in Romania.
Judex

#1064 Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 18:53

#1019: - Re: Re: Re:

Într-un fel sunt de acord cu tine, d-le #1019, la Trianon s-a semnat un Tratat de Pace între puterile învingătoare şi cele învinse prin care s-au impus nişte condiţii Ungariei în calitate de ţară învinsă. Nu a fost o negociere dar a fost un Tratat. În privinţa condiţiilor impuse, dacă au fost drepte sau nu, aici încape o discuţie de natură juridică: drept istoric, drept la autodeterminare, drept la proprietate, drept la tradiţii, la exprimare ş.a.m.d. Ori la Trianon s-a ţinut seama de toate acestea. Noi n-am participat la decizii. La decizii au participat marile puteri, şi cele învingătoare, şi cele învinse, fiecare cu ponderea şi poziţia lor.

La Viena a fost cu totul altceva. Acela n-a fost un tratat de pace, acela a fost un dictat pur şi simplu prin care două puteri, Gemania şi Italia, au impus României fără nici o analiză sau justificare şă cedeze către Ungaria jumătate din Ardeal. Ungaria a fost şi mulţumită dar şi nemulţumită, însă prin acest gest Germania a reuşit să atragă de partea sa atît pe Ungaria cît şi pe România în planurile ei hegemoniste de mai tîrziu.

Revenind la Trianon. ca drept la autodeterminare a fost acceptată Hotărîrea  M. Ad. Naţion. de la Alba Iulia sprijinită şi pe acele Credenţiale de care am vorbit. Dar Ungaria lui Bela Kun sprijinită şi îndemnată propagandistic de Vladimir Ilici Lenin şi de evreimea de acolo, în fruntea căreia se afla Troţky, şi-a agravat situaţia atacînd mişeleşte România ca să ia Ardealul prin forţa armelor în 1919. Rezultatul s-a văzut. După o lună-două de lupte, caii armatei române făceau pipi în Budapesta.

Atitudinea Ungariei după Trianon faţă de România a determinat politicienii români să fie mai circumspecţi cu asigurarea acelor drepturi largi pe care le prevăzuse, în special pentru minoritatea maghiară acea adunare de la Alba Iulia. A urmat apoi libertatea ce s-a dat optanţilor maghiari de a alege, ori să rămînă loiali statului român, ori să plece, compensîndu-li-se în bani averile deţinute pînă atunci în Ardeal sau Banat. România şi-a respectat angajamentul.

Totuşi în Ardeal a continuat şi învăţămîntul în limba minorităţilor naţionale ca şi pînă atunci, a fost asigurată şi libertatea presei, precum şi alte drepturi elemantare. Îmi amintesc de o revistă foarte cunoscută din Ardeal,  Korunk, care nici nu ştiu ce înseamnă, dar existau şi multe altele. Sigur că existau şi nemulţumiri şi printre românii ardeleni. Ruptura de capitala ungară unde aveau interese de natură economică şi arhiva cu documente, nu a fost un lucru uşor.

Agitaţiile maghiare provocase reacţii politice în capitală dar şi în ţară ducînd la un moment dat la soluţii de demontare a unor statui de la Cluj (a regelui Matia) şi Arad (monumentul generalilor care au înecat în sînge revoluţia romănă din Transilvania) şi trimiterea lor în Ungaria. Numai intervenţia lui N. Iorga a făcut ca statuia lui Matia să rămînă pe soclul ei, scoţînd în evidenţă faptul că Matei Corvin avea la origine sînge valah prin Ioan Corvin şi Voicu (Vaik în maghiară). A fost pînă la urmă acceptată rămînerea ei pe soclu la baza căruia se gravase o plăcuţă care atesta originea sa valahă.


Musafir

#1065

2012-03-20 19:02

Toatá lumea sá respectá pe celálat.
T

#1066

2012-03-20 19:04

Stimate Judex!

Azi, sau mâine, sau când ai timp, gândeștete măcar 5 minute, închipuind, cum ai trăi, ce ai face, fiind în locul nostru (studenți maghiari).

Pentru cei care scriu că NOI nu știm să legăm doua fraze în română!!! Eu cum dracu scriu? :) Mă înțelegeți? Credeți, că alți studenți actuali maghiari nu comentează? Hai lăsați prostia!

De ce nu întrebați pe un student, ce vrea, și de ce vrea să învață totul în maghiară?


Nick62

#1067 Re: Re: Re:

2012-03-20 19:57

#198: Mesi - Re: Re:

Dragul meu, eu nu sunt chirias si tot ce detin in Transilvania am cumparat cu bani. Mi-a facut placere sa cumpar de la maghiari, in speranta ca ii ajut sa se duca in tara lor, Ungaria. Sunt oricand gata sa intind mana unui copil al pustei, daca isi doreste sa se reintoarca acolo unde îi este locul. Iar ca esti secui, ma indoiesc, eu îi cunosc de oameni cu mult bun-simt.

Mesi
Musafir

#1068 Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 20:05

#1067: Nick62 - Re: Re: Re:  

 

Eu nu trebuia sa iau pamant pentru ca am avut !!!Dute tu de unde ai venit si invata in limba ta
Nick62

#1069 Re: Re: Re:

2012-03-20 20:12

#213: - Re: Re:

 



#70: Nick62 - Re:

a fost?

really? go and get a history book. moron


Ton language te fait honneur, fils de putain! Je te réponds en français sachant combien tu aimes la langue de rédaction du Traité de Trianon. Trianon, remember, you retard???


Musafir

#1070 Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-20 20:14


Musafir

#1071

2012-03-20 20:16

Sa speram, ca vom obtine rezultatele dorite!
Mesi

#1072

2012-03-20 20:18

Vezi care e diferenta??? Ha ha ha ha

Musafir

#1073

2012-03-20 20:24

Nem akarok ünneprontó lenni de ameddig itt elvitatkozgatunk, a román diákok törvénytelenség-pártoló peticioja egyre jobban all. Mig nalunk 600 alairas gyűlt egy nap náluk 2000. Talan tul kevesen tudnak róla, terjesszétek minnél többen.

Musafir

#1074

2012-03-20 20:25

.
T

#1075 Re:

2012-03-20 20:27

#1073: -

Ne csodálkozz, hisz ők vannak többen. Nem tudom mit lehetne tenni, teljesen félre vannak informálva. XXI. században ilyen problémákkal kell szembetalálnunk magunkat. Szomorú!